BACALARI TÜTÜREN BACASIZ SANAYİ

Cumhuriyeti 100’ncü yılına hazırlayacak hedeflerin belirlendiği 1973 yılında turizm konusunda başladığımız çalışmalar 1982 yılında 2634 saylı yasanın kabulü ile sonuçlandı.

Yasanın yapılışında dikkate alınan katılımcılık ve maddelerde ifade edilen hükümlerin turizmi ileriki yıllara taşıma gücü belirlenenlerle yetinilmeyen cesur hedeflerin ortaya konması ile kanıtlamaktadır.

Hukuk tabiri ile lafzı ve ruhu ile değindiği konuların doğru yorumlanması halinde yeni bir yasaya ihtiyaç olmadan da idarenin oluşturacağı kurallarla zaman kaybetmeden 100 ncü yıl hedeflerine ulaşmak mümkün olacaktır.

Kamunun ve özel sektörün 100 saati aşan çalışması ile son halini alan Turizmi Teşvik Kanunu Tasarısını Yasama Organına sunan üç imzadan biri olarak Turizmde İkinci Hamle olarak benimsenen bu çalışmaları “Bacasız Sanayinin, Bacaları Tüttüren Hedefleri '' olarak tanımlıyorum.
Tüten bacaların nedeni gelecekteki refahına ekonomi, istihdam, esenlendirme ve evrensel anlamda turizmin ve bağlı gelişmelerin sağlayacağı katkıları gören kamuoyunun ülkenin kaynaklarının turizme tahsis edilmesi, desteklenmesi konusunda gösterdiği yakın ilgi ve olayın içerisinde yer ama arzusudur.

Bu yeni dönemin Tanıtımı aşaması öncelikle Almanya da oluşan Türkiye kökenli seyahat kuruluşlarının hızlı gelişimi bunun Türkiye nin tümünün benimsediği bir hareket olduğu kavramını ve bu nedenle ülkenin bir tatil ülkesi olarak seçilmesinin diğer ülkelerden bir farkı olmayacağı konusunda sağladıkları desteklerle aşılmıştır.

Yeni hedefler belirleme gücü kazanan turizmi bu aşamaya taşıyacak turizm yatırımları için talep edeceği yatırım ve işletme ihtiyaçları, tüketim malları, hedeflerine uygun talepleri tamamlayan ve destekleyen yeni iş alanları oluşmasının doğrudan ve dolaylı istihdamla ekonomiye sağladığı katkılar günümüzde de yerini korumanın ötesinde ihraç ürünü olarak da dış piyasada yer bulmaktadır.

Evrensel Olmak İçin Ulusal Olmak Gerekli
Yasanın çıkışından sonra, yönetim olarak da kendini yenileyen bu tatil ülkesinin tüm dünyanın beklediği insancıl hedeflerle, güvenlik ve tüm ihtiyaçların karşılanabilirliği kavramları ile de desteklenmesi gerekiyordu.

Konukseverlik başta olmak üzere Anadolu kültürü Kamu ve özel sektör iş birliği halinde katıldığımız fuarlar ve diğer etkinliklerde dünya ile paylaşıldı, hedefleri aşan tahminlerin oluşmasına neden oldu. Bu aşamadaki ihtiyacımız ödüller ve övgüler alan başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğimiz tanıtım faaliyetlerimizin doğrulayıcı, destekleyici ve tamamlayıcı sonuçlarının görülmesidir.
Kendilerini sürekli yenileyen büyük fiziki alt yapıların (Havaalanları, ulaşım, haberleşme) ve buna ayak uydurması, uluslararası alana açılması gereken eğitimin de hızlı gelişimin ve katkılarını da unutmadan; geleceğin girişimcilerinin katma değerli gelişimlere açık yetişmesini sağlayacak eğitim kurumlarına düşen göreve de dikkat çekmek istiyorum.

Bu bağlamda turizmdeki dilin de kendi özgün ifadelerine dönmesinin gereğini ilk yıllarda fark eden Turizm ve Tanıtma Bakanlığı nın yayınladığı turizm sözlüğünün düşünce yapısı turizmdeki gelişmelerin özgün ifadesi için kendi dilimizdeki kavramlardan oluşan bir ortamın gereğini içermektedir.

100 ncü Yılda Türk Turizmi
Turizmhaberleri.com olarak, turizm medyasının görevlerinden biri olarak kabul ettiğimiz katkı ve vefanın unutulmaması açısından ülkeyi 100 ncü yıla taşıyan turizm kuruluşlarının, kişilerin 2023 yılında özel bir programla anılmaları için şimdiden çalışmalara başlanılmasını önermek istiyoruz.
---------------------------------------------------------
(1) “Turizm alanında her gün gelişmekte olan saptanması, paylaşılması zorunlu yeni bir dil doğuyor. '' Ön sözü ile başlayan sözlüğün turizm dilinin amacını da “yeni turizm dili uluslararası ortamda bir dil olarak korunurken, ulusal geleneğe dayanan kavramları da unutmamak iki unsurun bir araya gelmesini sağlamak “olarak tanımlanıyor.

          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
15 Aralık 2018 Cumartesi
Mesaj Gönder 525
 Yorumlar
TAHSIN DENIZ ARPACı yorum yaptı... Yorum Ekleyin
Güzel Yazı 17.12.2018

Bu yazınızı da beğendim. Güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık...

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
PALERMO, KATANYA, SİRACUSA

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
30 BİN AĞACI KESMEK İÇİN KATLİAM FERMANI ÇIKTI!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
MANİSA NİOBE'Yİ ARTIK AĞLATMA..!

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE TAM ERİŞİLEBİLİRLİK III

Dilek H. Sipahi Aybar
Yazara Mesaj gönderin
KADIN, İNSAN VE TURİZM

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HAYAL GÜCÜ GÜÇ VERİR!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
ŞÖVALYELER ADASI “MALTA“

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MERHABA: MALTA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .