TROAS KÜLTÜR ROTALARINDA GEYİKLİ'NİN YERİ...

600 km ve 80 köyü kapsayan Troas Kültür Rotaları Projesinin ilk 300 km’lik bölümünde bulunan Geyikli belediyesi rotanın Aziz Paulos etabında yer alıyor.

Çanakkale Valiliği himayesinde yürütülen Troas Kültür Rotaları Projesi nin Aziz Paulos etabında konumlanan Kuzey Ege nin saklı cenneti Geyikli yi rotamızdaki 50 köyün fizibilite çalışmaları kapsamında Proje Koordinatörü Ali Öztüfekçi, Projenin tematik mimarı Osman Topçu ve Proje danışmanı-turizmci Turgay Yenidünya ile ziyaret ettik.

Ezine ilçesine bağlı Geyikli beldesi; hem Kazdağlarının denize açılan penceresi hem de Aziz Paulos, Alexandria Troas, bölgeye has lezzetiyle ön plana çıkan zeytin ve zeytinyağı, temiz denizi ve havası ile rotanın önemli noktalarından biri…

Troas Kültür Rotaları Projesinin 600 km lik 19 etabı bölgenin tarihi isimlerinden oluşuyor. Atatürk, Hektor, Cevat Pasa, Aşil, Murat Hidavendigar, Barbaros, Aristo, Homeros, Mehmet Akif Ersoy, Kral Priamos, Iskender, Ida, Piri Reis, Gazi Süleyman, Hekabe, Nuri Yamut, Sokrat ve Pegasus bu etapların tarihe iz bırakmış adları… Projenin ilk 300 km lik rotasında bulunan Geyikli belediyesi de Aziz Paulos etabında yer alıyor.

Aziz Paulos un Alexandria Troas a geldiği, burada birkaç gün kaçak hayatı yaşadığı, odunluk iskelesi mevkiinde saklandığı ve buradan ayrıldığını belirten Başkan Yılmaz; “Aziz Paulos ile Alexandra Truva arasında onun geçtiği yol birleştirilerek turizme kazandırılması sonucunda inanç turizmini canlanacaktır. Burada Ağustos ayında 3 gün süren dini ayinler yapılıyor. Ancak son 10 yıldır biraz sönük geçmektedir. Aziz Paulos, inanç turizmi açısından yeraltı termal su kaynağı gibi bu bölgenin önemli bir zenginliğidir. “ dedi.

Troas Kültür Rotaları projesi uygulamaya geçtiğinde bölgeye büyük turizm hareketliliği getireceğine inandığını aktaran Başkan Yılmaz;. “buraya hiç gelmemiş insanları bölgeye çekecektir. Ulusal ve Uluslararası tanıtımın iyi yapılması gerekiyor.. Geyikli ayağı ya da Geyikli nin yakınındaki alanlarda işbirliği ve desteğe hazırız. '' ifadelerine yer verdi.

GEYİKLİ, DİZİ İLE MEŞHUR OLDU
Ata Demirer in Eyyvah Eyvah dizi filmi ile tanınan Geyikli de olmazsa olmazın turizm olduğunu belirten Başkan Yılmaz; “denizlerimiz çok temiz, 5 yıldır otellerimiz çoğaldı. Zeytinden vazgeçemeyiz ancak tarım üretimi zayıfladı, o nedenle yönümüzü turizme çevirmeliyiz. Konaklamanın çoğalması gerekiyor, 5 yıl önce 196 olan yatak kapasitesi şu anda 1400 lere çıktı, ev pansiyonluğu yoktu, 13-15 hane ev pansiyonculuğu yapıyor. Halkın turizm bilinci gelişiyor. Bizim tek sıkıntımız Ege ile Trakya nın ortasında kalıyoruz, sezon çok kısa. Bu durumu olumlu bir şeylere çevirmemiz lazım. Termal su çalışmalarımız sonuçlandı, termal turizme geçersek turizmi bu sayede 8-9 aya yayabiliriz. Kazıları devam eden Alexandria Truva antik kentini tanıtımda daha etkin kullanmamız gerekiyor. '' dedi.

YAZIN 10 KATI BÜYÜMEK DENGELERİ DEĞİŞTİRİYOR..
Sahil kesiminde yazlıkların durumunu da aktaran Başkan Yılmaz; “sahillerde 12 bin konutluk yazlıklar var, yazlıkçılar 2-3 ay kalırlar, sonra giderler , bunlara hizmet vermekte zorlanıyoruz, yerleşik nüfus 3.500 civarında, 12 ay yaşayan 6-7 bin kişi var, yaz aylarında 30- 35 bin oluyoruz.10 katı büyüyoruz, bütün dengeler değişiyor. Hizmet verirken belde olmamız belimizi büküyor '' şeklinde konuştu..

GEYİKLİ NİN EN GÜÇLÜ 3 ÖZELLİĞİ NEDİR?
Markalaşması planlanan zeytin ve zeytinyağının bölgeye has lezzeti ve kalitesi, rüzgarı ve denizin temizliği, zengin tarihi Geyikli nin en güçlü yanını oluşturuyor. Bölgenin zeytinyağına bir nevi serum gibi deniliyor. Başkan Yılmaz, “Geyikli nin bir özelliği de güneş ışınlarının vücuda direk temasının faydalı olmasıdır. Norveç te cilt hastalıklarının çok fazla olduğunu belirten bir heyet, burada büyük bir hastane yapmak istediklerini söylemişlerdi. Norveçliler bile bunu keşfettiler ve buraya geldiler. '' dedi. Başkan Yılmaz Geyikli nin tarihi, lojistik, ekonomik ve coğrafi konumuyla ilçe olması gerektiğini aktarıyor.

LOGOMUZDA SÖRF VAR AMA 1971 DEN BERİ BAŞLATAMADIK..
Geyikli Belediyesinin 1971 tarihli logosunda rüzgar sörfü olması dikkatimizi çekiyor ve bu alanda tanınmadığı için Başkan Yılmaz a nedenini sorduğumuzda; “Rüzgar sörfü için Geyikli en ideal yerdir. 1971 tarihli logomuzda sörf kullanılmıştır. Ama o tarihten itibaren burada sörf yapılamadı, çok uğraştım ama olmadı. Alacatı dan daha güzel rüzgarımız ve kumsalımız var. '' diyor. Geyikli rüzgar sörfü için çalışmalara acilen başlamalı diye not düşüyoruz.

BETONLAŞTIRMADIM
Beş yıldır görevde olduğunu belirten Başkan Yılmaz, “bu sürede bölgeye kattığım en büyük değer, imarı kötüleştirmedim, çoğaltmadım, betonlaştırmadım, kötü anlamda imar ile oynamadım. Sahilde imar yüzde 10 dur. Zeytinlik bahçelerine dokunmuyoruz. Hızlı betonlaştırmada ilk 5 sene para kazanıyor gibi görünürüz, cebimize para girer, belediye daha fazla ruhsat harcı keser ama 10 sene sonra arkamıza baktığımızda gidecek yer bulamayız ''
TROAS KÜLTÜR ROTALARI PROJESİ HABER, RÖPORTAJ VE İZLENİMLERLE UZUN SÜRELİ DEVAM EDECEK.
          |                              

Nilgün ATAR
Turizm Yazarı
16 Aralık 2018 Pazar
Mesaj Gönder 1105 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
MERMER OCAĞI RUHSATI VERİLEN ARAZİ GENETİK HAZİNE ÇIKTI!

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
AKOK MEVSİMİ AÇTI

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN MİDYAT HASANKEYF 2

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN KAPI HİÇ ŞEN OLMUYOR

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HEORTOLOGİE

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .