TUR OPERATÖRLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN DEĞİŞİM ELÇİLERİ OLUYOR

Tur Operatörleri Dünya Turizm Örgütü’nün Sürdürülebilirlik Kampanyaları ile Motive Ediliyor


DTÖ ne göre; her yıl dünya çapında bir milyardan fazla uluslararası gezgini taşıyan 1.2 trilyon dolarlık seyahat sektörü; daha temiz, daha yeşil ve daha saygılı seyahat uygulamalarına katkıda bulunmak için hem fırsata, hem de sorumluluğa sahipler. Bunu göz önünde bulundurarak, 2017 içinde DTÖ yıl boyunca devam edecek ve gezginlere çevreye olan olumsuz etkilerini azaltmayı öğretmeyi hedefleyen “Gez, Zevk al, Saygı duy. '' kampanyasını hayat geçirdi.

2017 yi Uluslararası Sürdürülebilir Turizmin Gelişme Yılı ilan eden DTÖ ne göre “Küresel turizm büyük bir iş fakat sürdürülebilir turizm küresel endüstrinin hala çok küçük bir bölümü '' .
DTÖ ne göre, turizm küresel sera gazı emisyonunun tahminen %5 ini oluşturuyor ve turistler tatilde evde tükettiklerinden çok daha fazla su tüketiyor. Örgüt, 2020 yılında 1.6 milyara ulaşması beklenen global turist sayısı ile, tatil yerlerindeki ve yolcu gemilerindeki atık üretimi, ziyaretçileri besleyebilmek için mercan kayalıklarındaki aşırı avlanma ve şişen seyahat endüstrisinin yerel kültürler üzerindeki etkilerinin dikkate alınması gerektiğini vurguluyor. Bu nedenle DTÖ, seyahat sektöründe büyük bir değişimi ve bazı seyahat firmalarının iş yapma şekillerinde değişiklik yapabilme sorumluluğunu aldırabilmek için çalışmaktadır.

Uzun dönemde insana ve dünyaya odaklan…
Global tur operatörleri son iki yıldaki ticari zihniyetlerini, kısa vadeli finansal sonuçlardan daha uzun dönemli insan ve gezegene odaklanan perspektif doğrultusunda değiştirdiler. Fakat anlamlı değişimi sağlamak için ölçek gerekli, bu da büyümenin gerektiği anlamına geliyor. Dolayısıyla büyüme ve amaç birbiriyle bağlantılı. Turizm endüstrisinde büyüme ile amaç hedefler, geçtiğimiz iki yılda karlılıkla sonuçlanmıştır ve bu da amacı karlılığın önüne koymanın aslında oldukça doğru bir strateji olduğunu göstermektedir.

Değişim Elçileri…
Kanadalı ünlü tur operatörü G. Adventures, DTÖ nün sürdürülebilirlik yılından etkilenerek ajanslar ve onların müşterilerini; seyahati küresel iyilik için kullanılabilecek bir güç olarak kullanmaya teşvik etmeyi amaçlayan bir girişim geliştirmiştir. Bu tur operatörü sürdürülebilir seyahat çözümleri için fikirlerini sunan seyahat satıcıları arasından altı tanesini “Değişim Elçisi '' seçmek için araştırma başlatmıştır. Örneğin, ajanslara şu sorulmuş, “Seyahat, turizm ve bunların dünyamızı daha iyi bir yer yapma potansiyeli söz konusu olunca hangi büyük değişimi görmek istersiniz ve neden? '' Bu şirket 350 den fazla başvuru almış ve sonunda bunların arasından 7 adet elçi seçmiştir. Bu elçiler sayesinde aile seyahati ve dünya çapında çocuklara eğitim verme ile bir yerin kültürünü mutfak gelenekleri yoluyla deneyimlemek için fırsatlar sunmaya kadar oldukça ilginç fikirleri değerlendirme fırsatı buldular.

Daha İyi Seyahat Et…
G. Adventure elçi olarak seyahat danışmanlarından Birleşmiş Milletler in sürdürülebilir turizm kampanyasını desteklemelerini, geliştirmekte oldukları “Daha İyi Seyahat Et '' adlı online öğrenme platformunun başlatılmasına dahil olmalarını ve tur şirketinin desteklediği sosyal girişim projeleri aracılığıyla sürdürülebilir seyahatin faydaları hakkındaki farkındalığı arttırmalarını istemiştir.

Etkili Seyahat…
Hayırseverlik üzerine uzun bir geçmişi olan Colette firması ise, şimdi “Etkili Seyahat '' adını verdikleri bir atılım ile bu çabayı bir basamak ileri götürmek için çalışmaktadır. Bu firma, gezginlere yerel topluluklarla iletişime geçmenin yanında, ayrıca bahçıvanlık işleri gibi gönüllülük projelerine katılma fırsatı veren Ekvador a bir gezi düzenlemiştir.

Bu sene, Colette, Güney Afrika daki gönüllülük odaklı bir tura liderlik edecek, bu tur süresince gezginler anaokullarının onarılmasına yardım edecek ve “hippo roller '' isimli 20 galon su taşıyabilen taşıma araçları bağışlayacaklar. Plan önümüzdeki yıl, Ekvador, Güney Afrika ve yakında belirlenecek üçüncü bir yere daha buna benzer 3 gezi daha yapmak şu an hedefleri arasında.

DTÖ nün Uluslararası Sürdürülebilir Turizmin Gelişme Yılı için hedefleri 5 ana alandan oluşuyor:
1. Kapsayıcı ve sürdürülebilir ekonomik gelişme
2. İstihdam ve yoksulluğun azaltılması
3. Kaynak yönetimi, çevre koruması ve iklim değişikliği
4. Kültürel değerler, çeşitlilik ve miras ile karşılıklı anlayış
5. Barış ve güvenlik.

          |                              

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Medikal Turizm Derneği Başkanı
17 Ocak 2019 Perşembe
Mesaj Gönder 1600 Yorumlar

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CHENONCEAU ŞATOSU, LOIRE VADİSİ, FRANSA

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
BAKANLIK KERVANSARAYDA KALORİFER VE KLOZETİ UYGUN GÖRDÜ!

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
TÜRKİYE İŞ BANKASI İKTİSADİ BAĞIMSIZLIK MÜZESİ

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
SMYRNALI HEMŞEHRİLERİM AMİŞLER

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN MİDYAT HASANKEYF 2

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HEORTOLOGİE

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GENÇ ROL MODELİ: SİDAL YAŞAR

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .