KARDEŞ ŞEHİRLERİN DOSTLUĞU

Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nin 2019 yılı için hazırlattığı takvimde Türkiye ve Almanya’da kardeşlik ilişkisi bulunan 80 şehirden 53’ü yerel özellikleri ile yer alıyor.

Kardeş 53 kentin karşılıklı özelliklerinin, mutfağının ve kültürel değerlerinin yer aldığı bu yayında ve Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği nin desteklediği diğer programlarda da kentlerin ve ülkelerin birbirlerine destek vererek müşterek kültürel programlar geliştirmelerinin öneminin ortaya çıkarıldığını görüyoruz.

Kentler Arası Bütünleşme
Sayın Büyükelçinin takdiminde de belirttiği gibi bu yayın Büyükelçiliklerin ve Kültür Enstitülerinin hazırladığı kültürel programların ülkeleri ve insanları birbirine bağlayan dostane ilişkilere kattığı zenginliğin “Kentler Arası Bütünleşme '' bağlamında gelişmesi yolunda önemli öncü ve örnek bir nitelik taşıyor. (Seçim AYDIN www.hurriyet.com.tr/kulturel-etkinliklere-destek-cagrisi-10345254)

Kitle turizmi yoğunluklu yatırım ve pazarlama politikaları izleyen ülkelerde, üzerinde pek durulmayan bu kavram, turizmde son yıllarda ilginin yöneldiği kentsel ve bölgesel tanıtımlar (citybranding - regionalbranding) olarak tanımlanan gelişimlerin etkisi ile hızla gelişmeye başlamıştır.

Tatil ve gezi merkezleri planlaması kavramının kitle turizmi ve 3S odaklı uygulamalarının eskimeye başladığı günümüzde talebe hızla cevap verebilmek açısından da ülkelerde çözüm olarak seçilmektedir. (Seçim AYDIN www.secimaydin.com/tnd_all/tnd_2009/54-5%20Eylul%202009.pdf)

Bu vesile ile Ankara daki kuruluşlarımızı da kültürel etkinliklere daha çok destek vermeye davet etmek istiyor ve bunun Kamu Diplomasisi alanında geliştirilmesi yönündeki çabalarla da birleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kardeş Kentlilik
Üyesi olan kentlerde yaşayanları dostluğa olan katkıları açısından değerlendiren bir yapılanmayı öngören Kardeş Kentler Amerika da başlayan ve İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa da da gelişmeye başlayan bir oluşum. Kardeş Kentler dediğimiz zaman Alan Yönetimi kavramında ve oluşumunda olduğu gibi, kentlerini sevenlerin katkılarını ortaya koyan sevgiye ve katılıma dayanan yöresel karakterli, evrensel etkili bir yönetişimden bahsediyoruz.

Yasal ortamın kentler arasında bu tür ilişiklerin geliştirilmesine uygun olduğu Türkiye bu oluşumda tüm dünyadan 800 e yaklaşan büyük bir potansiyelle yer alıyor. Ancak önemleri yeterince değerlendirilmediği için yumuşak bir güç olarak kullanılamıyor.

Federal Almanya Cumhuriyeti nin bu anlamda bir öncülük yaptığını; Yumuşak Gücün kullanılması anlamında bir başlangıç oluşturduğunu, gelecek yıllarda Kültür Ekonomisi ve Arkeoloji değerleri ile de tamamlanan etkinliklere de yol açacak bir çağrı oluşturduğunu düşünüyorum.

Ankara nın Önemi
Cumhuriyetin ilk yıllarında Ankara nın kent planlarının yapılmasında, mimarisinde, kültürel ve eğitim ortamlarının yapılanmasında Almanya ile olan yakın ilişkileri Büyükelçiliğin ve Goethe Enstitüsünün programlarında sıkça izliyoruz.
Ankara nın İzmir Caddesi girişindeki Kardeş Kentler Anıtı nın da en yakın zamanda yenilenmesi ve Almanya dan bir kentin 50 nci kardeş şehir olarak yer alması yönünde bir temenniyi de dile getirme fırsatı olarak değerIendirmek istedim.

          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
19 Ocak 2019 Cumartesi
Mesaj Gönder 330 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
TARIM POLİTİKASI YERLİ VE MİLLİ ÜRETİCİYİ NEDEN KORUYAMIYOR

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
NEJAT ŞARDAĞI'NDAN İKİ ÖNEMLİ ULUSLARARASI KATILIM ÇAĞRISI!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
MENÇUNA

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GELECEĞİ... GELECEĞİN TURİZMİ

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
GÖNÜL GÖZÜYLE İTALYA

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
ENGELSİZ ÇOCUKLUK…

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CHENONCEAU ŞATOSU, LOIRE VADİSİ, FRANSA

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .