VAR OLANI BİR ÜRÜNE DÖNÜŞTÜRMEK EN BÜYÜK TURİZM YATIRIMIDIR.

Troas Kültür Rotaları Projesi Ekibi olarak;İstanbul Rehberler Odası İRO Başkanı Sedat Bornovalı ve ATURJET başkanı- FIJET YK Üyesi Delal Atamdede’yi İstanbul’da ziyaret ettik.


Troas Kültür Rotaları Fizibilite Projesinin Ulusal Paydaş ziyaretlerinin bir diğer adresi de İstanbul Rehberler Odası İRO Başkanı Sedat Bornovalı oldu. Uzun yıllar İRO Yönetim Kurulunda başarılara imza atan Bornovalı, genç rehberlerin ısrarı ile aday olduğunu ve yönetime seçildiğini aktardı sohbetimizde. Gençlerin yönetimde söz sahibi olmasını ve aktif roller üstlenmesini çok önemsiyor. Troas Kültür Rotaları Projesini ilk günden itibaren yayınlanan haberlerden ilgiyle takip ettiğini belirten Bornovalı; uygulamaya geçtiğinde İRO rehberlerinin bu rotadan çok fazla faydalanacaklarına dikkat çekti.

Çanakkale Valiliği himayesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde ve GMKA desteğiyle yürütülen Troas Kültür Rotaları Fizibilite Projesi Çanakkale merkezden başlayıp Kazdağları, Lapseki, Gelibolu, Bolayır dan geçip Bozcada ve Gökçeada yı kapsıyor. 600 km, 19 etap ve 3 bölümlü projenin 300 km'lik 1.bölüm fizibilite aşaması tamamlandı. Proje Genel Koordinatörü Ali Öztüfekci, proje danışmanı Turgay Yenidünya ile İRO, TÜRSAB ve ATURJET Yönetimine ulusal paydaş ziyaretinde bulundu.

YENİ TURİZM GÜZARGAHLARI BİREYSEL GAYRETLERLE ORTAYA ÇIKIYOR
Türkiye nin turizm potansiyeli ve unsurlarının sınırsız denecek kadar zengin olduğunu belirten İRO Başkanı Sedat Bornavalı; “İstanbul özelinde baktığımızda Sultanahmet meydanı ve çevresinde birkaç tanınmış anıtla sınırlı kalıyor turizm güzergahları. Özel gayretlerle geliştirmek mümkün oluyor. Bireysel gayretler şahsi yansımalarını çarpan değer şeklinde turizme katabiliyor. Geniş bir talep ortaya çıkarmanın temel yolu ise geniş bir arz. Oysa zaten var olan güzelliklerin doğrudan bir turizm ürünü haline getirilmesi hem arz yoluyla talebi artırıyor, hem de oluşturulan her yeni güzergah konaklamalı gün sayısını artırması gibi bir misyon üstleniyor. Bu gibi güzergahların üretilmesi sonucunda tümüyle ekonomik bir değer ortaya çıkıyor.. Büyük güzergahlarla, güzel fırsatlar, bol çalışma günü ve talep olduğu zaman da hem turizm emekçileri hem de bakkal, esnaf, su satanlar da aslında bu talepten yararlanıyorlar

YENİ TURİZM GÜZARGAHLARI BİREYSEL GAYRETLERLE ORTAYA ÇIKIYOR
Türkiye nin turizm potansiyeli ve unsurlarının sınırsız denecek kadar zengin olduğunu belirten Bornovalı; “ İstanbul özelinde baktığımızda Sultanahmet meydanı ve çevresinde birkaç tanınmış anıtla sınırlı kalıyor turizm güzergahları. Özel gayretlerle geliştirmek mümkün oluyor. Bireysel gayretler şahsi yansımalarını çarpan değer şeklinde turizme katabiliyor. Geniş bir talep ortaya çıkarmanın temel yolu ise geniş bir arz. Oysa zaten var olan güzelliklerin doğrudan bir turizm ürünü haline getirilmesi hem arz yoluyla talebi artırıyor, hem de oluşturulan her yeni güzergah konaklamalı gün sayısını artırması gibi bir misyon üstleniyor. Bu gibi güzergahların üretilmesi sonucunda tümüyle ekonomik bir değer ortaya çıkıyor.. Büyük güzergahlarla, güzel fırsatlar, bol çalışma günü ve talep olduğu zaman da hem turizm emekçileri hem de bakkal, esnaf, su satanlar da aslında bu talepten yararlanıyorlar

VAR OLANI GÖSTERMEK VE BİR ÜRÜN OLARAK SUNMAK EN BÜYÜK YATIRIM..
Var olanı göstermek ve bir ürün olarak sunmanın turizme büyük yatırımlardan çok daha fazla katkı sağladığına dikkat çeken Bornovalı; “rehberliğin görevi var olanı göstermek. Bu projenin gerek rota güzergahı gerek içeriğiyle çok iyi sonuçlar yaratacağını düşünüyor ve başarılı ortak bir çalışma ortamı yaratacağına inanıyorum. İnsanlar gökdelenlerden betondan sıkıldılar; yeni bir rota ve güzergah kendilerine bir ürün olarak sunulduğunda keşfetmeye hazırlar. Troas Kültür Rotaları uygulamaya geçtiğinde İstanbullu rehberler çok fazla istifade edecekler. “ dedi.

ŞİMDİ ÇANAKKALE NİN DEĞERLERİNİ PARLATMA VE DÜNYAYA ANLATMA ZAMANI
Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ATURJET Başkanı Delal Atamdede projeyi ilk duyduğu an destekleyenlerden. Hem Ulusal hem de Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu FIJET in Türkiye deki resmi temsilcisi
nedeniyle uluslararası paydaşımız. Proje ekibi ile katıldığımız Paydaş ziyaretinde Plan Tour un sahibi Duayen Turizmci Hüseyin Kurtoğuları, TOURMAG Dergisi sahibi-Genel Yayın Yönetmeni Kadir ve Canan Toprakkaya da bulundular.

ŞİMDİYE KADAR TURİZMDEN HAK ETTİĞİ PAYI ALAMAYAN ÇANAKKALE
Çanakkale nin turizmde yıldızının Troya yılı ile parladığını ve 2018 yılında gerçekleştirilen güzel çalışmaları takip ettiklerini belirten Atamdede; “Çanakkale Türkiye turizminde tarihi, doğası, kültürleriyle önemli bir yerde olması gereken bir bölge. Tüm dünyada çok tanınmasına karşın Troya bugüne kadar turizmden yeterince payını alamamış, hiçbir dezavantajı olmamasına rağmen turizmde hak ettiği patlamayı gerçekleştirememiş bir turizm bölgesi. İki önemli Boğaz ile gemi turizmine çok müsait, medeniyetlere ev sahipliği yapan tarihi ve zengin kültürü, muhteşem doğası var. Şimdi bu değerleri parlatma ve tüm dünyaya anlatma zamanı. Troas Kültür Rotaları projesi çok doğru ve yerinde bizleri de çok heyecanlandıran bir çalışmadır. Tecrübelerimiz daima sizinle birliktedir.““ dedi.

TURİZM DUAYENİNDEN İKİ BOĞAZ DEĞERLENDİRMESİ:
Plan Tour un sahibi, duayen turizmci Hüseyin Kurtoğulları da görüşleriyle toplantıya değer katanlardandı. Çanakkale bölgesini turizmde ön plana çıkaracak sayısız avantaja sahip olduğunu belirten Kurtoğulları; “en önemlisi iki boğazdan bahsedilen bu bölge gemi turizmine çok müsait. 15 yıl önce Avrupa dan gelen turistlere önce İstanbul turu yaptırıp sonra gemiyle Çanakkale yi gezdirmeyi ve aynı yolla İstanbul a getirmeyi planlamıştık ama geminin o dönemde bize verdiği yüksek fiyatlar nedeniyle gerçekleştiremedik. '' dedi.

ÇTSO NIN ÖNERİSİ YAT LİMANI PROJESİ YENİDEN ELE ALINMALIDIR
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Sema Sandal ile gerçekleştirdiğimiz ziyarette “Bölge için hayati öneme sahip Yat limanı projemiz kent dinamiklerinin ilgisizliği ve destek vermemesi nedeniyle hayata geçirilemedi. sözleriyle bu konudaki hayal kırıklığını anlatmıştı. Haber linkimiz: www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp?ID=33953
Duayen turizmci Hüseyin Kurtoğulları nın da önerisi üzerine yeniden düşünülmesi ve ele alınmasını yetkilerin dikkatine sunuyoruz.

ÇANAKKALE BETONLAŞMASIN...
Çanakkale nin betonlaşmadan kendini koruması gerektiğinin altını çizen ATURJET Başkanı Atamdede, “İnşallah İstanbul un betonlaşma kabusunu Çanakkale de yaşamayız. Olduğu gibi kalmasından yanayız. Tarihi ve kültürel mirasın sürekliliğinin korunması lazım. Rota üzerindeki köylerin turizmle Kırsal kalkınmaya rol model olması bölge halkının eğitilmesi, kadının da bu süreçte rol alması projenin sevindirici başlıkları. Turizm bu konuda kadınlara daha çok olanak ve katılım sağlayan bir endüstri.

1980 LERDE TURİSTLERİ KÖYLERLE BULUŞTURUYORDUK
Kapadokya da rehberlik yaptığım dönemlerde sadece Göremeyi değil küçük köyleri de gezdiriyorduk. Yıl 1980 ler. Kadınlar bez bebek yapıyorlardı. Biz bunu desteklemek amacıyla programımızda olmamasına rağmen Soğanlı ve diğer köylere gider, ev ve köy kahvesi ziyaretleri , eşek turları yapar, yöre halkıyla turistleri buluştururduk. Daha sonra ev pansiyonculuğunda model evler oluşturuldu ve konaklamaya geçilmişti. '' Dedi.

DENİZ KUM GÜNEŞ EZBERİ KÖYLERİMİZİ VE KÜLTÜR ROTALARINI UNUTTURDU
Proje kapsamında 10 günde 55 den fazla köy ziyaret ettik. Turizmi, var olan değerlerini, sorunlarını ve beklentilerini konuştuk. Tarım ve hayvancılığın zayıflaması, gençlerin göçü nedeniyle turizm köylüler için bir cankurtaran simidi gibi adeta. Oysa 1980 li yıllarda köyler turizme, turiste daha yakındı. Deniz kum güneş ezberi ile bozuldu Türkiye de turizmin ruhu. Şimdi Troas Kültür Rotaları Projesinin köylerde tarım ve turizme dayalı rol model bir kırsal kalkınma hedefliyor olması umut veriyor. Hem bölge hem de ülke turizmi adına.

İstanbul da bir güne üç ulusal paydaş ziyareti sığdırdık, turizmcilerimizle hem projeyi konuştuk, hem Çanakkale yi hem de ülke turizmini. Ve İstanbul un o akıl almaz trafiğinde bir yerden diğerine yetişmeye çalışırken gün bitti. Ardında güzel fikirler, izler ve dostluklar bırakarak...

          |                              

Nilgün ATAR
Turizm Yazarı
31 Ocak 2019 Perşembe
Mesaj Gönder 1121 Yorumlar

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CHENONCEAU ŞATOSU, LOIRE VADİSİ, FRANSA

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
BAKANLIK KERVANSARAYDA KALORİFER VE KLOZETİ UYGUN GÖRDÜ!

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
TÜRKİYE İŞ BANKASI İKTİSADİ BAĞIMSIZLIK MÜZESİ

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
SMYRNALI HEMŞEHRİLERİM AMİŞLER

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN MİDYAT HASANKEYF 2

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HEORTOLOGİE

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .