KARS CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK

Kars’ta rehberlik yapmaktan çok büyük zevk aldığım doğrudur ve rehberliğini üstlendiğim dört günlük klasik bir Kars turundan yeni döndüm.

Turizmden sorumlu kentteki idari yetkililere ulaşmasını dilediğim ve kent turizmi için gözlemlere dayalı birkaç nacizene önerim var ve tüm bunları bu makale ile dile getirmeye çalışacağım. Çünkü Kars kendini tekrarlıyor, aslında Kars cephesinde yeni bir şey yok.. Her acentenin tur programı neredeyse birbirinin aynı.

Kars bildiğiniz gibi, Doğu Expres ve sosyal medya sayesinde hızlı gelen mucizevi şöhretin tadını çıkarıyor. Doğunun Prensi Kars, asırlardan gelen tarihsel birikimiyle hak ettiği bu ilgiyi sosyal medya ve doğu ekspres ile taçlandıran bir şehir.

Kent te eksikliğini gördüğüm bazı öneriler :
KARS ın yaşayan bir şehir müzesi yok. Rusların bıraktığı Baltık mimarisini öne çıkaran bir yaşayan müze gerekli, içinde görsel ve işitsel tanıtımlarla, Rus kıyafetli bir müze rehberinin tanıtımını yaptığı müze şart.

1- Şehirde 2 metre karla kaplanmış büyük bir park var; bu park İgloo park veya buz heykeli alanı olabilir. Özellikle çocuk ziyaretçiler için inanılmaz bir eğlence parkı olabilir.

2- Ruslardan kalma opera ve klasik müzik geleneği var. Şehirde opera gösterisi en azından yüksek sezonda yapılmalı…

3- Hollanda ve İsviçre gibi peynir kültürünün tavan yaptığı birçok Avrupa kentinde peynir müzesi bulunur. Kars'ın Boğatepe köyünde İsviçrelilerin başlatmış olduğu gravyer peynir geleneğini tanıtan Müze Workshop tarzı bir yapı şehire çok yakışır diye düşünüyorum.

4- Kars Çayı etrafında bulunan binalardan Malakan evleri ve değirmenleri restore edilmeli ve Kars kalesi altında bulunan sokak Malakan kültürünü yansıtan bir müze konumuna getirilmeli. Eskişehir deki odun pazarı semti bu konuda en iyi örnek, İzmir de de Basmane bölgesi için aynı öneri geçerli.

5- Malakan Dukobor, Karsak, Kıpçak ve Çerkez, Terekemene kültürünü öne çıkaran bir tarih müzesi gerekiyor.

6- Valiliğin veya Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Kars ve çevresi konulu bir fotoğraf yarışması düzenlemesi gerekiyor. Çünkü Kars a gelenlerin çoğu fotoğraf tutkunu ve inanılmaz birikmiş sergi malzemesi var.

7- Kars taki Âşık atışmaları için programlı konserler ve yarışmalar düzenlenebilir …

8- Kars a bir festival gerekiyor; kar festivali, cirit festivali, opera festivali vs.

9- Kars merkeze yakın Selim köyünde dernek üyesi olan cirit sevdalı gençler için turistlerin de katılabileceği gösteri günleri düzenlenebilir.

10- Kars ta turlar dışı günübirlik veya doğu express le gelenler için Kars, Çıldır, Sarıkamış turları yapan shuttle bus lar ayarlanabilir.

11- Çıldır gölü buz pateni gösterilerine çok uygun bir ortam; büyük bir fantezi de olsa Türkiye deki lisanslı paten sporcuları ile oluşan bir gösteri yapılabilir

12- Çıldır gölünde balık avlama ve Eskimo gibi kar küreme yarışmaları düzenlenebilir.

13- Kars a bir film festivali çok yakışır özellikle Dr. Jivago ve Yurttaş Kame gibi filmler veya Yılmaz Güney, Şerif Gören, Ömer Kavur, Nuri Bilge Ceylan gibi önemli yönetmenlere ait filmlerle bir film festivali gösterimi yapılabilir.

14- Kapadokya turlarında olduğu gibi Kars Kafkas geceleri, folk dans ve ozan ağırlıklı dağınık noktalar yerine tek bir mekân
da düzenli zamanlarda bir şov şeklinde gelen misafirlere ücret karşılığı sunulabilir

15- Kars ta sezon bitimi devlet destekli özellikle genç turizmciler için bir turizm eğitimi kursları düzenlenmesi gerekli, deneyim ve turizm kültürü açısından Karslı turizmciler çok deneyimsiz. Tek avantajları Anadolu nun geleneksel misafirperverliği…

16- Doğu Expresi için bildiğimiz bir ulaşım aracı. Onun yerine sadece turistik amaçlı seferler gerekiyor. 26 saat çok uzun bir yolculuk olduğu için turistik amaçlı trenlerde animasyon ve müzik ağırlıklı bir konforlu bir yolculuk doğu gezisini daha kaliteli ve kazançlı hale getirebilir.

17- Kentte dünya mutfağı mottolu birçok restoran var ama gerekli olan Kars, İran , Rus ve Gürcü hatta Malakan mutfağını öne çıkarmak daha mantıklı olur diye düşünüyorum..

18- Vedat Akçayız ve Ali Canip Olgunlu gibi konularında uzman Kars ın yerlisi olan değerli konuklarla Kars şehir söyleşileri sunumu kente gelen konuklar için bulunmaz bir şans olur.

19- Kentte atıl durumda olan tüm tarihi Rus evlerinin envanteri çıkartılarak acilen restore edilmeli ve müze, konser salonu, seminer salonu gibi farklı amaçlarda turizme ve sosyal hayata kazandırılmalıdır.

20- Ani Antik Kenti girişine barkovizyon gösterisi ile tanıtım yapılan bir müze gerekiyor. Kars Kent müzesindeki Ani ye ait buluntular burada sergilenmelidir. Ani içinde tanıtım tabelaları yenilenmeli, Ani Antik Kenti altında bulunan mağaralar turizme açılmalı ve Şahmeran efsanesi ilgi çekici olması nedeniyle tanıtımda öne çıkarılmalı

Şimdilik aklımıza gelenler bunlar fakat kent özel bir konuma ve mimariye sahip olması nedeniyle her türlü gelişime açık fakat kısa süren sezon nedeniyle şehirde zaten var olan konaklama, yemek, eğlence, ozanlar, Kafkas dansı ve birkaç müze ile turizm yapıyoruz yetisi var olsa da farklı vizyonlu yenilikler eklenmeli ve kent hakkettiği noktaya taşınmalıdır.

Çünkü Kars 7000 yıllık geçmişi ile tüm bu istek ve önerilerimizi fazlasıyla hak ediyor. Kentin idari yetkileri umarım tüm bu önerilerimizi okur ve bir rehberin fantezileri diyerek fi tarihine ötelemezler!

          |                              

Kemal ŞENDİKİCİ
Profesyonel Turist Rehberi- Turizm Yazarı/ Seyahat Fotoğrafçısı
05 Şubat 2019 Salı
Mesaj Gönder 1441 Yorumlar

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CHENONCEAU ŞATOSU, LOIRE VADİSİ, FRANSA

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
BAKANLIK KERVANSARAYDA KALORİFER VE KLOZETİ UYGUN GÖRDÜ!

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
TÜRKİYE İŞ BANKASI İKTİSADİ BAĞIMSIZLIK MÜZESİ

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN MİDYAT HASANKEYF 2

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HEORTOLOGİE

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GENÇ ROL MODELİ: SİDAL YAŞAR

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .