ŞÖVALYELER ADASI “MALTA“

Malta Turizm Ofisi Türk Seyahat acentaları için Malta’ya özel tanıtım gezisi hazırladı. Bu gezide Malta’nın klasik bilinenlerinin yanı sıra müzeleri, gizli tapınakları, gastronomisi ve gece hayatı tanıtıldı.


Bu gezide anladım ki Malta benim için sadece hoş bir hafta sonu geçirilebilecek yakın bir Avrupa ülkesi değil, kültürü, mutfağı, sanat eserleri ve mimarisi ile de Türk Turistleri cezbedici özelliklere sahip bir ülke.

Örneğin, Milattan önce 3600-3200 yılları arasında kurulmuş şehirler olan Ħaġar Qim Temples ve Ġgantija Temples. St. Paul s Catacombs yani yer altı mezarları, UNESCO Dünya Mirası listesindeki Valetta Şehir Müzesi, içinde Mattia Preti ve Caravaggio eserlerinin bulunduğu St. John s Co-Cathedral i, eski dönem reçeteleri ile muhteşem yemekler yediğimiz Deniz Müzesi

Malta yı tanımaya dilleri ile başlayalım. Semitik bir dil. Tunus Arapçasına çok yakın. Ancak içerisinde Türkçe dahil birçok dilden kelimeler barındırıyor. Nedeni malum. Ülke, yüzyıllar boyu Türklerin, Arapların, İtalyanların, İspanyolların ve İngilizlerin etkisi altında kalmış.

Malta bir Schengen ülkesi ama halkı görünüm ve yaşam biçimi olarak kesinlikle Avrupalı değil. Tipik Akdenizliler. Esmerler, işleri, yürüyüşleri, yemek yemeleri yavaş, elleri ağır. Ama çok sempatikler, güleryüzlü ve yardımseverler.

Caddelere çıktığınızda ara sokaklar dahil her yer cafe ve restoran dolu. Bir an “acaba bunların evlerinde mutfak yok mu“ hissine kapılıyorsunuz. Yemekleri gerçekten çok lezziz ve makul fiyatlı. Deniz Ürünleri, özellikle Tavşan Yahnisi muhteşem. Sabah kahvaltısında bile Tavşan - Fenek biz zalza yiyebilirim. Peki, başka ne yenir? Malta nın şövalyelerinin çorbası bolca sarımsak, baharat, domates ve balık içeren Aljotta, Soppa tal-armla yani Dul çorbası, Bragioli, sığır etinin yuvarlatılmış hali, Vejetaryanlar için ise Kapunata; içerisinde domates, zeytin, fesleğen, küp doğranmış yumurta, kapya ve kabak var. Malta Eriğini hepimiz biliyoruz. Ama gerçek vatanının Çin olduğunu burada öğrendim. Denizciler bunu ilk Malta ya getirmiş, biz Türkler de Malta dan almışız. Öküz Gözü derler ona burada. Bizim bildiğimiz Yeşil Erik ise Malta da bulunmaz.

Ana caddelerde belediye otobüslerinin %70 i Türk Malı OTOKAR. Bazı Türk inşaat şirketleri de buralarda büyük ihaleler almışlar. Bunlarla çok gurur duyduk tabi ama bir de bizim anlı şanlı Turgut Reis imize Pirate yani Korsan demeseler iyiydi...

Başkent Valetta ve diğer kıyı şehirlerinin hepsi birer Kale görünümündeler. Hatta Valetta Kale içinde kale. Ve tüm bu önlemler Türklere karşı yapılmış, dikilmiş, inşa edilmiş. Tıpkı Akdeniz deki diğer ülkeler hatta Avusturyalılar gibi dini bayramları hariç tüm bayramları Türklere karşı kazandıkları savaşlar adına. Türklerin korkusundan deniz kenarında yaşamamışlar senelerce. Ancak deniz ticareti gelişince kıyılara inmişler.

Aylık ortalama maaşları 850 Euro. Ev fiyatları “ev satın alana vatandaşlık malta 3 promosyonu“ ile beraber tavan yapmış. Gelirlerinin %50 si Turizm. Daha sonra burada bulunan dil okulları ve üniversiteler için gelen yabancı öğrenciler ülkeye para kazandırıyorlar. Çok az tarım, balık ve hayvancılık var. Ne var ne yok ithal ediyorlar. Nedendir bilinmez ancak Türkiye ye ve Türklere sempatileri büyük.

Askerlik mecburi değil. Maaşlı ve göstermelik. 2.000 Askerleri var. Onlar da ağırlıklı olarak sahil koruma yapıyorlar. Eğitim, Orta okulun sonuna kadar mecburi, eğitim üniversiteye kadar ücretsiz ve eşit. Nüfus 450.000 kişi civarında, yani Şişli-Fulya nın yarısı.

Malta Cumhuriyeti, Orta Akdeniz de yer alan, Sicilya nın güneyindeki bir adalar devleti. Malta takımadaları 3 büyük, 2 küçük adadan oluşuyor. Büyükleri: Malta, Gozo ve Comino. Takımadalar arasında en büyüğü olan Malta 237 km², Gozo 68 km² ve Comino 2 km² yüzölçümüne sahip.

Ülke, çok iyi Scuba yani Dalış Sporu şartlarına sahip. Akdenizin en temiz denizi Malta da. Burada Akdeniz de yaşayan tüm canlıları ve elbette hiç bir yerde göremeyeceğimiz kadar “gerçek batık“ görebilirsiniz. Çünkü bir çok ülke Scubaları çekmek için denize Uçak, Gemi, Denizaltı ne bulurlarsa batırırlar. Malta bir ada ülkesi olmasına rağmen adadaki kum plaj sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.

Ülkede tabi eğitim için dünyanın birçok ülkesinden gelen binlerce öğrenci olunca gece hayatı da muhteşem oluyor. Buranın en sevdiğim tarafı, o kadar çok gece kulübü ve rekabet var ki, gece kulüplerine girmek için ne dam sorunu var ne de ücret ödeme sorunu. Mekan çalışanları sizi kapıda içeri almaya ikna ederken ücretsiz içecekler bile sunuyorlar. St. Julians, gece hayatının en hareketli geçtiği yerlerin başında geliyor. St. Julians ın çok sayıda restoran ve gece kulüplerinin bir arada bulunduğu bölgesi ise Paceville. İsim vermek gerekirse; Havana Club, Plush, Hugo s Passion ve Lounch, Ice Bar en popülerleri.

Peki Malta ya gidelim mi? Elbette. 12 ay Malta ya gidebiliriz. Güzel bir haftasonu geçirmek için, Muhteşem yemeklerin tadına bakmak için, Tarihi günümüzde yaşamak için, Dalmak için, Eğlenmek için... Mesafe sadece 2 saat. THY nın günde 2 seferi var. Derseniz ki benim tatil için 1 hafta vaktim var, derim ki; O halde neden Malta Turunuzu Sicilya ile birleştirmiyoruz? Malta-Sicilya uçakla sadece 25 dakika ve tur fiyatları ise son derece makul.

Malta ya bekleriz efendim...

Malta Fotoğraflar için https://www.facebook.com/media/set/?set=a.359672604643673&type=1&l=a2514a8d59
Malta & Sicilya Turu için : http://andiamo.com.tr/package/malta-sicilya/


          |                              

Cem POLATOĞLU
Andiamo Tur
06 Mart 2019 Çarşamba
Mesaj Gönder 743 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
NEJAT ŞARDAĞI'NDAN İKİ ÖNEMLİ ULUSLARARASI KATILIM ÇAĞRISI!

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
S.O.S: SLOWER. OLDER. SMARTER.

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
SALDA GÖLÜ'NÜ BESLEYEN DERE ÜZERİNDE YAPILAN GÖLETİN İNŞAATI DURDU!

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
MENÇUNA

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GELECEĞİ... GELECEĞİN TURİZMİ

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
GÖNÜL GÖZÜYLE İTALYA

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
ENGELSİZ ÇOCUKLUK…

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CHENONCEAU ŞATOSU, LOIRE VADİSİ, FRANSA

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .