MANİSA NİOBE'Yİ ARTIK AĞLATMA..!

Spil Dağı Milli parkına giden yola dönünce ‘Hayaller Manisa, gerçekler Niobe ‘ kabusu ile yüz yüze geliverdik.

Hafta sonu, güzide misafirlerden oluşan bir grupla İzmir çıkışlı günübirlik Manisa şehir turu yaptık, ne yalan söyleyim, uzun zamandır uğrayamadığım bir bölgeye biraz da hatırlamak için gittiğim bir tur oldu.

Manisa, gerçekten tarih ve kültür dolu bir kent. Güzel bir kahvaltı sonrası ilk durağımız olan Hafza Sultan yani nam-ı değer Sultan camisine (1528 ) yöneldik. Yavuz Sultan Selim in Hasekisi olan Hafza sultan tarafından yaptırılmış küçük ama güzel bir külliye cami. Çatısı ise her yıl 28 Nisan da yapılan meşhur Mesir Macunu törenlerinin yapıldığı yer aynı zamanda.

Hemen karşında Saruhanoğlu beyliğine ait bir aile türbesi var ama kapısında kilit vardı.
İçine giremedik. Yan tarafında ise, Ege deki tek Mimar Sinan eseri olan Muradiye camisini gezmeden dönemezdik.Tam bir Mimar Sinan ekolü tarihi eser. Görülmeye değer..

Tüm bu cami ve külliyeler bakımlı ve halk tarafından aktif olarak kullanıyor. Belli ki Diyanet ve bazı vakıflar bu tarihi alana gereken önemi oldukça fazla veriyor.

Manisa nın tarihi bölgesi kültürel tular gezilmesi kolay noktada bulunuyor ve etrafında alışveriş için mesir macunu satan bir kaç dükkan da bulunuyor.

HAYALLER MANİSA, GERÇEKLER NİOBE
Her şey harika derken mutlu bir şekilde hayatın düzgün aktığı bir şehir imajı veren bir Manisa gezerken Spil Dağı Milli parkına giden yola dönünce ‘Hayaller Manisa, gerçekler Niobe ‘ kabusu ile yüz yüze geliverdik. Feci, gerçekten çok feci, şok eden bir manzara vardı hemen karşımızda ..

Niobe nedir ? Neresidir ? Neden Manisa için önemlidir ?
Niobe halk arasında Ağlayan Kaya olarak bilinir, Spil dağının hemen giriş yolu üzerinde bulunur, çok eskiden dağın içindeydi. Şimdilerde neredeyse şehrin ortasında kalmış olan ağlayan donmuş bir kadın heykeline benzeyen,acıklı bir mitolojik hikayesine sahip bir kayalıktır.

Öyküsü rivayete göre şöyledir: Niobe çok güzel ve alımlı kadındır, eşinden altı kız ve altı erkek olmak üzere 12 tane çocuk dünyaya getirir ve bununla da kibir derecesinde gurur duyar ve bir gün Apollon ile Artemis in annesi olan Tanrıça Leto ile bile kibriyle alay eder ve çocuklarının sayısının onunkilerden bile fazla olması ile sürekli böbürlenir. Bu duruma bozulan Leto nun çocukları Apollon ve Artemis 12 gümüş ok ile Niobe nin tüm çocuklarını teker teker öldürürler.. Çocuklarını kaybeden Niobe çılgına döner ve gece gündüz ağlamaya başlar acısı ve gözyaşları hiç durmaz ve tüm olanları izleyen Zeus, bu duruma dayanamaz acıları dinsin diye Niobe yi taşa çevirir.

Ağlayan Kaya Niobe, bugün bakıldığında gerçekten taşa dönüşmüş bir kadına benziyor. Çok eskiden bu kayanın üzerinde bir su kaynağının aktığını net hatırlıyorum ama artık yok.. Evlerin ve yüksek sitelerin arasında kalmış kuru ve anlamsız bir kaya parçası.
Mitoloji veya tarihten yana bir iz yok ya da göstermek isteyen bir çaba da yok.
Manisa Spil dağı girişindeki Niobe Ağlayan kaya, Türkiye de gördüğüm en kötü çevre düzenlemesine sahip tarihsel alan diyebilirim.

Tam bir tarihsel çöplük ve yitik bir mitolojik değer. Sahip olduğu tarihi alanları bizim kadar yok eden başka bir ülke daha yoktur.

Çevre düzenlemesi inanılmaz derece yetersiz, ziyaretçilerin çıkacağı merdiveni bile olmayan yolları, çevredeki çöpler, başıboşluk ve her yana atılmış kırık cam şişeleri tehlike saçıyor.

Gündüz vakti kenarına park etmiş araçlardan gelen bangır bangır müziği arabesk dinleyen ve alkol alan bazı insan topluluğunun gasp ettiği bir kontrolsüz bir virane bölge.

Ailesiyle gelen ziyaretçinin gezmesi için zor olan bir alan, yürüme parkuru çok bozuk

Tur araçlarının park edeceği doğru düzgün bir geniş alan yok.

Kayayı düz açıdan gören bir seyir terası yok, amfi tiyatro yapılmış ama herhangi etkinlik yok.

Ağlayan kayanın tarihi ile ilgili hiç bir bilgi panosu yok ve canlandırma yok.

Tarihi kayaların gelişi güzel üzerinde tırmananlar ve bütün gün üstünde oturanlar var

Kısaca, Niobe, 12 çocuğunu kaybettikten sonraki en büyük acısını yaşıyor olmalı.

Tarihe, mitolojiye, arkeolojiye, dinler tarihine ve şehrin varolan renkli geçmişine bundan daha büyük saygısızlık yapılamaz diye ister istemez insan düşünüyor..

Hemen az yukarıda Saruhanlı beyliğinden miras kalan bir Mevlevihane var, oldukça iyi korunmuş bir vakıf müzesi olarak gayet iyi hizmet veriyor, müzede konusuna çok hakim müze görevlileri de anlatımlarıyla gelen ziyaretçiler eşlik ediyorlar .

Mevlevihane etrafındaki bulunan iri ufaklı düğün salonları da insanı hayrete düşürüyor .Böyle müze statüsünde olan bir Mevlevihanenin hemen dibinde düğünlü dernekli eğlence mekanlarının olması ise hiç anlaşılır gibi değil..

Kısacası ivedikle yapılması gerekenler şunlar olabilir.

• Niobe kayalıkların üzerine gelişi güzel çıkılması engel olunmalıdır
• Derhal kaya çevresine yürüyüş parkuru yapılmalıdır ve çitlerle çevrilmelidir
• Ağlayan hakkında mitolojik bilgi veren bir giriş panosu asılmalıdır
• Kaya etrafına geceleri de görülebilecek şekilde bir ışıklandırma yapılmalıdır
• Ağlayan Kaya civarına araç girişi engel olunmalıdır Alkol alınmasına izin verilmemelidir.
• Ağlayan kayayı tam karşıdan görülmesi sağlayacak bir seyir terası yapılmadır
• Niobe efsanesine uygun hoş görünümlü, ağlayan bir kaya şelale akışı sağlanabilir.
• Etrafında düzenli sanat ve müzik etkinleri yapılmalıdır .
• Tur otobüsleri için uygun park yapılmalıdır.

Umarım, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Belediye yetkilileri bir an olsun sesimizi duyar ve Niobe ağlayan kayayı hak ettiği şekilde sergilerler. Yoksa, Niobe kahrından daha çok ağlayacak gibi görünüyor..(Fotoğraflar: Selçuk Çetin ve Sinan Sait
Ünsal)
Görsel kaynak:
https://hemmahoshilde.wordpress.com/2015/12/26/niobe-and-her-children-on-an-old-sarcofagus-1/?fbclid=IwAR3vo-LzbDazSLS6igpjfPRBly1asBCrJiM2IeU3dFRtUXUEv5K_vYOYP1c
          |                              

Kemal ŞENDİKİCİ
Profesyonel Turist Rehberi- Turizm Yazarı/ Seyahat Fotoğrafçısı
11 Mart 2019 Pazartesi
Mesaj Gönder 892 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
NEJAT ŞARDAĞI'NDAN İKİ ÖNEMLİ ULUSLARARASI KATILIM ÇAĞRISI!

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
S.O.S: SLOWER. OLDER. SMARTER.

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
SALDA GÖLÜ'NÜ BESLEYEN DERE ÜZERİNDE YAPILAN GÖLETİN İNŞAATI DURDU!

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GELECEĞİ... GELECEĞİN TURİZMİ

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
GÖNÜL GÖZÜYLE İTALYA

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
ENGELSİZ ÇOCUKLUK…

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CHENONCEAU ŞATOSU, LOIRE VADİSİ, FRANSA

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .