ALTIN ELMA ÖDÜLLÜ ŞEHİRLER

Akdeniz Turizm Vakfı’nın (MTF) 6’ncı Toplantısına katılan ve buradan da ödülle dönme geleneğini devam ettiren ekibimizin katkıları FIJET TÜRKİYE markası altında yeni öyküler ve önerilerle geliştirilecek oluşumlara açık görünmektedir.

Turizmin Genç Yıldızları
Rekabeti destekleyici, sürdürülebilir bir turizm ekonomisinin “Bizim Deniz '' kavramı ile bütünleştiği MTF Forumunda kendini kanıtlayan turizm medyamızın tespitlerini bir kez de ulusal medya ortamında Ekonomi Günlüğü (TRT Radyo 1) programında paylaştık.

Akdeniz in Yıldızları arasındaki yerini “Sürdürülebilirlik '' ve “Turizm Diplomasisi '' ilkeleri ile koruyacağının bir kez daha görüldüğü, ülkemizin gücünü “Turizm Genç Yıldızlarından '' aldığı, bu nedenle de dünyanın vazgeçilmez turizm alanı olan Akdeniz de Türkiye nin tatil düşünen herkesin gündeminde yer almasının kaçınılmazlığını da bu forumun bir sonucu olarak paylaşmış olduk.
Bu sonucun görüşmeler sırasında ve oturumlarda katkı sağlayan değerli üyelerimizin ve ekibimizin oluşturduğu olumlu izlenimlerden kaynaklandığını, gündemi oluşturan Yapımcı Falih AKICI ve Zafer Ergin le teşekkürlerimizle, gururla paylaştık.

Akdeniz in yıldızları 1985 li yıllarda hizmete giren turizm işletmelerimiz, bunları seyahat pazarına taşıyan Türk kökenli seyahat kuruluşlarıydı; 2000 yılından itibaren tanıtım alanında da yıldız ülkeler arasına taşınan yerimizin günümüzde çağdaş bilgilerle donanmış, işleri devralan turizm kökenli gençlerimizle birlikte dünya çapında dostları olan her meslekten gençlerimiz tarafından temsil edildiğini görüyoruz.

Bu anlamda konular, bundan böyle de MTF Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Barbaros KON un arkasındaki güven veren yapıdan destek alan Vakıf içindeki etkin konumu ile karar vericilere sunulabilecektir. Türkiye den MTF ye taşıdığımız farklılıklarla değerlerimizi MTF, FIJET ve FIJET TÜRKİYE müşterekliğinde tüm uluslararası toplantılara taşıyabileceğimizi; bunun sunulacak projenin tümüne ve paydaşlarına da katkı sağlayacağını gösterdi.

Farkındalıklar ve Katılımcılık
Bu bağlamda Ekibimizin her aşamada kurduğu iletişim yanında 5 Altın Elma ödüllü tek ülke olarak son iki Altın Elma Ödülünün verildiği Konya ve Diyarbakır ın da temsil edilmesin sağlaması; Sema Gösterisinin etkisi ile Mevlana nın dünya görüşü ile ilgili izlenimlerin MTF nin tanıtım filmine yansımış olması; Hüsnü PERVANE nin Diyarbakır ın Altın Elma ya verdiği önemi gösteren iletişimleri, katkıları katılımcı seçimindeki yerindeliğin ifadeleri arasında değerlendirilmelidir.
(Hüsnü Pervane ve Troas Kültür Rotaları Proje Koordinatörü Ali Öztüfekci)

MTF Başkanı Tony ZAHRA nın sunduğumuz Mevlâna Ongunu na gösterdiği ilgiyi ve Avrupa nın 3 ülkesinden başlayıp tüm Dünyada 750 üyeye ulaşan, MTF ye 150 üye ile katılan 65 yılık bir oluşumun Başkanı olarak Tijani HADDAD ın Akdeniz turizmi için yaptığı değerlendirmeleri ortamın yeniliklere açılmaya hazır olduğunun göstergesi olarak yorumluyorum.

Basılı turizm medyası yanında online medyanın da önemine değinen açıklamalarını ileride ekonominin tümüne yansıması beklenen serbest çalışma ortamında serbest turizm yazarlığının da yerini alacağı şeklinde yorumlamak istiyorum. /KoseYazisi.asp?ID=4135

Altın Elma Birliği
Yönetim Kurulu Başkanı Delal ATAMDEDE, üyeler Hüseyin KURTOĞULLARI ve Dr. Sema KUTLU nun temasları ile katılımcılara da yansıtılan farklı noktaların gelecekte öncelikle FIJET bünyesinde “Altın Elma Ödüllü Şehirler Birliği '' (Corps Golden Apple)“ nin oluşumu için Altın Elma Ödüllü Şehirlerin bir haritada işaretlenmesi ve bu yolun “Altın Elma Kültür Yolu '' olarak belirlenmesi yeni etkinlikler için ilham verirken Turizm Oskarı anlamında da katkı ve bilinirlik sağlayacaktır.

Diğer açılımlar için de “Karadeniz Vakfı '' , “Akdeniz Dokümantasyon Merkezi '' (Efes Celcius Kütüphnesi ya da Harran da), “Basın Merkezi '' ve “Akdeniz Arkeoloji Enstitüsü '' (Çanakkale, Sinop) gibi yapılanmaları sağlayacak girişimler için evrensel ortamın da hazır olduğunu düşünüyorum.

Bu yıl olduğu gibi gelecek yıllarda da Türkiye, yeni bir Altın Elma şehri ile farklılık sağlayabilir. Akdeniz Orkestrası nın repertuvarına eklenebilecek AH ANTALYA (Canan GÜNÇER / Rene GIESSEN Dream of Anatalya Senfonik Şiir) Akdeniz Orkestrası ile görsel ve sahne olarak farklı bir konumla tekrar ön plana çıkabilir.

Yeni Kültür Yolları
Antik Yolların yeniden değerlendirilmesi ve gezilere konu olması sağlanırken yeni yolların da ilgi ortamına çıkarılması 2030 yılı beklentileri ile de uyumlu bir çalışma olacaktır. SARAT Projesinin sunumu sırasında paylaşılan toplumun antik değerlere karşı ilgisini belirleyen sonuçlar arasında korumaya, bilmeye yönelik ilginin yüksekliği dikkat çeken sonuçlar arasındaydı. (1)

Çalışmalarını Yönetim kurulu Üyemiz Dr. Sema KUTLU nun sürdürdüğü, başarı ve beğeni ile anılan “FIJET Genç Gazeteciler '' (Fijet Academy for Young Travel Journalists) Programının içeriğinde SARAT la birlikte Araştırma Merkezleri (Arkeobotani gibi) de oluşabilecek; TROAS bölgesinde Proje alanı kapsamında verilecek bir Altın Elma Ödülü ile de Avrupa ya Antalya-Çanakkale üzerinden bir bağlantı yolu da tanımlanmış olacaktır. www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=33682

Turizmhaberleri.com ailesi olarak, ATURJET üyelerinin öneriler sunabilen bir dernek olarak farklı yerinin ülkemizin değerlerini taşırken elde ettiğimiz kazanımlar nedeniyle, gündeme taşıyacağımız diğer evrensel girişimlerin, önerilerin de dikkate alınarak destekleneceğini düşünüyoruz.

(1) SARAT ve Koç Üniversitesi, iş birliğiyle hazırlanan “Arkeolojik Varlıkların Korunması ve Kurtarılması '' başlıklı, ilgi duyan herkese açık, online eğitim programında arkeolojik varlıkları korumanın önemi, kültürel mirasla ilgili uluslararası kuruluşlar, müzelerde acil durum eğitimleri gibi birçok farklı konu hakkında bilgi verilecek.
          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
12 Mart 2019 Salı
Mesaj Gönder 345 Yorumlar

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
72. CANNES FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLERİ

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GENÇ ROL MODELİ: SİDAL YAŞAR

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
HER KENTE BÖYLE YÖNETİCİLER LAZIM!

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
SOKAKLARI TATLI KOKAN KENT: VİYANA

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM YAZARLARI ULUSAL MEDYADA YER ALMALI

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Dilek H. Sipahi Aybar
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE ÇALIŞMAK

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .