SARAT PROJESİ SERTİFİKA PROGRAMI KAYITLARI BAŞLADI

KOÇ ÜNİVERSİTESİ VE SARAT’TAN ONLİNE SERTİFİKA PROGRAMI: ARKEOLOJİK VARLIKLARIN KORUNMASI VE KURTARILMASI


Dünya Rehberler Günü nde Ankara Rehber Odası nda düzenlenen sunumda Kültürel Miras Yönetimi Araştırmacısı Dr. Işılay GÜRSU tarafından açıklanan SARAT Türkiye nin Arkeolojik Varlıklarının Korunması Projesi kapsamında açılacağı duyurulan Sertifika Programı için kayıtları başladı. www.turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp?ID=4169

SARAT PROJE PROGRAMI İLE İLGİLİ DUYURUSUNDA ŞU BİLGİLERE YER VERİYOR:
“Arkeolojik Varlıkların Korunması ve Kurtarılması '' , Ankara İngiliz Arkeoloji Enstitüsü nün yönetimindeki SARAT (Safeguarding Archaeological Assets of Turkey) Projesi, Koç Üniversitesi ve Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi nin (KU ANAMED) işbirliğiyle hazırlanan Eğitim dili Türkçe olan ücretsiz, online bir sertifika programıdır.
www.saratprojesi.com/tr/sarat-nedir/ne-yapiyoruz

https://biaa.ac.uk/research/item/name/sarat
Arkeolojik varlıkların korunması ile ilgili teorik ve pratik bilgileri birleştiren zengin içeriği ile ve dünyada bir ilk olan Sertifika programına kayıtlar “http://saratprojesi.com/tr/online_egitim_basvuru_formu '' linki üzerinden yapılıyor.
Uzaktan erişim (online) sistemi ile katılımcıların kendilerine en uygun zamanda ve istedikleri yerde dersleri takip edebilmelerini sağlayan Programı başarıyla tamamlayanlara Koç Üniversitesi tarafından katılım sertifikası verilecek.

Programın Amacı
Bu program, katılımcılara arkeolojik varlıkların korunması ve kurtarılmasında dünyadaki güncel yöntemlerle donanım ve pratik beceriler kazandırmayı hedefliyor. Aynı zamanda Türkiye nin kültürel varlıklarına da derinlemesine bir bakış fırsatı sunuyor.
Program boyunca sürdürülebilir korumanın önemi, ulusal ve uluslararası düzenlemeler, müze ve arkeolojik alanlarda afete ve acil durumlara karşı yapılacaklar ve UNESCO Dünya Mirası gibi konularda kapsamlı bilgi veriliyor. Ayrıca acil durum konservasyonu, fotoğraflama, belgeleme ve dijital koruma konularında pratik konular anlatılıyor.

Program Kimler İçin?
Arkeolojik Varlıkların Korunması ve Kurtarılması Online Sertifika Programı, kültür varlıklarıyla bağlantılı bir alanda çalışan ve tercihen arkeoloji, müzecilik, sanat tarihi, kültürel miras, tarih, konservasyon, mimarlık, şehir planlama, turizm gibi konularda eğitim almış profesyoneller için kapasite ve bilgi artırmalarına yardımcı olma hedefiyle hazırlanmıştır.

Yukarıda belirtilen ya da benzeri alanlarda yüksek eğitimi olmayan ancak kültürel varlıklarla ve özellikle arkeolojiyle bağlantılı işlerde çalışan kişiler programa başvurabilirler.
Ders programı yüksek lisans düzeyindedir. Konuyla ilgili alanlardaki yüksek lisans ve doktora öğrencileri ve istisnai durumlarda üniversite son sınıf öğrencileri bilgi ve kapasitelerini geliştirmek için programa başvurabilirler.

Nasıl Başvurabilir ve Kaydolabilirsiniz?
SARAT Projesi, başvuru değerlendirmeleri sonucunda programa kayıt hakkı kazanan katılımcılara e-posta yoluyla haber verilecek; Koç Üniversitesi, kayıt hakkı kazanan katılımcıların e-posta adreslerine programın elektronik erişim linkini yollayacaktır.

Programın Yapısı
5 bölüm ve 20 dersten oluşan program 1 Nisan- 31 Mayıs tarihleri arasında ilk dönem katılımcılarının erişimine açık olacaktır.
Katılımcılar bu süre içinde dersleri kendi programlarına göre istedikleri yoğunlukta takip edebilir.

Dersler yaklaşık 50 dakikadır ve her dersin sonunda katılımcıların çoktan seçmeli test sorularını yanıtlamaları istenmektedir.
Katılımcılar test sorularını doğru yanıtları bulana kadar tekrar edebilir ancak belli oranda soruya doğru cevap vermeden bir sonraki derse geçmek mümkün değildir.

Program içindeki dersler bir konu akışı içinde sıralandığı için dersleri atlayarak takip etmek ya da aradan başlamak mümkün değildir.
Tüm dersleri ve testleri başarı ile tamamlayanlar sertifika hakkı kazanırlar.

Dönem boyunca hem teknik hem de içerikle ilgili konularda katılımcılara destek verilecek ve soruları cevaplanacaktır.

Ders İçeriklerini Nasıl, Ne Zaman Elde Edebilirsiniz?
Katılımcılar, derslerin içeriklerinin yer aldığı sunumları, dersin metnini ve bir sayfalık özetini elektronik olarak indirebilir ve kendilerine bir arşiv oluşturabilir.
Ders videoları sadece dönem boyunca platform üstünde erişilebilir olacaktır. İndirmek mümkün değildir.

Program Kaç Kez Yayına Girecek?
Program dönemleri aşağıdaki gibidir. İlgi yoğunluğa göre yeni dönemlerin açılması mümkündür.
1 Nisan-31 Mayıs 2019
10 Haziran-10 Ağustos 2019
2 Eylül-2 Kasım 2019
4 Kasım-4 Ocak 2020
Soru ve görüşleriniz için iletişim adresi: info@saratprojesi.com

Turizmhaberleri.com ailesi olarak, Dünyada insan ve tabiat kaynaklı risklere karşı arkeolojik varlıkların sürdürülebilir biçimde korunması faaliyetlerinin yolunun, arkeolojik varlıkları tanımak, olası risklere karşı hazırlıklı olmak ve dünyada bu konuda sürdürülen çalışmaları yakından takip etmekten geçtiğinin bilinci ile yayınlarımız arasında daha çok yer verebilmek dileğiyle projeyi kutluyor; katılımcılara başarılar diliyoruz.
KAYNAK: www.saratprojesi.com.tr

          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
17 Mart 2019 Pazar
Mesaj Gönder 877 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
MERMER OCAĞI RUHSATI VERİLEN ARAZİ GENETİK HAZİNE ÇIKTI!

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN MİDYAT HASANKEYF 2

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN KAPI HİÇ ŞEN OLMUYOR

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HEORTOLOGİE

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GENÇ ROL MODELİ: SİDAL YAŞAR

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .