AKDENİZ TURİZMİNİN ANAHTARI KUZEY KIBRIS'TA..

Akdeniz çanağında Turizm, barış ve dostluk adına büyük bir sinerji yaratan örnek işbirliğinin temeli FIJET ATURJET öncülüğünde KKTC’de atıldı.Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu (FIJET Başkanı Tijani Haddad, Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ATURJET Başkanı Delal Atamdede, ATURJET KKTC Başkanı Prof.Dr. Olgun Çiçek ile Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan heyet, 17-20 Mart 2019 tarihlerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nde bir dizi üst düzey resmi ziyaret gerçekleştirdi.

Türkiye, Mısır, Belçika, Fransa, Hırvatistan, Bulgaristan, Tunus, Rusya, Slovakya dan katılan FIJET ve ATURJET Üyesi turizm yazarı ve gazetecileri;KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, KKTC Büyükelçisi Ali Murat Başçeri yi ziyaret ederek karşılıklı görüş alışverişinde bulundular.

KKTC DEN DOSTLUK VE BARIŞ MESAJLARI VERİLDİ
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nden turizm aracılığıyla tüm dünyaya barış ve dostluk mesajları verilmesi, sonuç odaklı olması ve uzun soluklu bir işbirliğini hedeflemesi açısından bu ziyaretin tarihi bir öneme sahip olduğunu söylemek gerekiyor. FIJET-ATURJET Üyesi Prof.Dr. Olgun Çiçek ve evsahipliğini üstlenen KITOB başkanı Dimağ Çağıner başarılı organizasyonun mimarlarından. Tüm katılımcılardan tam not alan organizasyonla KKTC tanıtımında da uluslararası yeni bir sayfa açılıyor.

FIJET BAŞKANI HADDAD:KKTC YE GEÇ GELDİĞİMİZ İÇİN ÖZÜR DİLERİZ
Toplantının KKTC de yapılma önerisini büyük bir samimiyetle kabul eden ve hızla gerçekleştirilmesi için gayret gösteren FIJET Başkanı Tijani Haddad; tüm resmi ziyaretlerde turizm ve barış birlikteliğinin altını çizdi. Turizmin misafirperverlik hoşgörü ve dostluk ortamı olduğunu belirten FIJET Başkanı Haddad, “dünyada turizm barış için çok önemli bir sektördür. Dil, din, ırk, fikirsel karşıtlık, terörizm turizme engel değildir. FIJET olarak kuruluşumuzdan beri birinci hedefimiz gittiğimiz yerlerin turizmine katkıda bulunmak, gelişimini sağlamak ve destek olmaktır. FIJET 33 ülkede 750 üyesi ile 65 yıldır bu alanda çalışıyor. Her sene farklı bir ülkede kongre yapıyoruz. KKTCye geç geldiğimiz için özür dileriz, bu güzel ülkeyi tanıtmak için hep birlikte çalışacağız ve elimizden geleni yapacağız. '' dedi.

FIJET AKADEMİ KKTC DE DÜZENLENİYOR
Turizmde donanımlı gençler yetiştirmek için FIJET AKADEMİ yi hayata geçirdiklerini belirten FIJET Başkanı Haddad; Geçen sene İzmir de başarıyla gerçekleştirilen FIJET AKADEMİ nin bu sene Haziran ayında KKTC de düzenleneceğini müjdeleyerek; “gençlerin turizmdeki yeri ve eğitimleri çok önemli, onlar hepimizin geleceğidir '' ifadelerine yer verdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, KKTC Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ziyaretlerinde dünya basınına önemli mesajlar verildi. Toplantılarda yapılan görüşmelerle ilgili önemli başlıklar ve notlar ise şöyle:

AKDENİZ DE “SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM- DOSTLUK-BARIŞ ÜÇGENİ ''
Turizmin dünya barışına büyük katkısı olduğu konusunda FIJET Başkanı Haddad ın görüşlerine katıldığını vurgulayan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı; “Bunun için de belediye başkanlığı dönemimde ve Cumhurbaşkanlığı görevimde çok çalıştım ve halen devam ediyorum. Turizm anlayışımızda sadece sürdürülebilir turizm değil; sürdürülebilir barış, sürdürülebilir dostluk olması gerektiğine inanıyorum. Ülkemizin politik durumunu biliyorsunuz. Lefkoşa, Magosa, Girne gibi güzel ve değerli kentlerin desteklenmesi gerektiğine inanıyor, tüm dünya insanlarının bu güzel ülkeyi görmeye hakkı olduğunu düşünüyorum. FIJET ve Aturjet Üyelerini har zaman KKTC ye bekliyoruz; tatil ve seyahatin dışında kongre, toplantı ve etkinlikleriniz için sizleri ülkemizde ağırlamaktan memnuniyet duyacağız '' . dedi.

BAŞBAKAN ERHÜRMAN: KKTC Yİ DÜNYAYA VE TÜRKİYE YE ANLATMAK GEREKİYOR,
Kıbrıs ın sadece Kıbrıs sorunuyla gündeme gelmesinden hiç mutlu olmadıklarını belirten KKTC Başbakanı Tufan Erhürman; “Kıbrıs Türkleri olarak bu sorunun biran önce tarihe karışması için elimizden geleni yapıyoruz ama sonuçta şu anda Kıbrıs ın kuzeyinde kendi halkımızın sosyal ve ekonomik kalkınmasını sağlama yükümlülüğü altındayız. Dolayısıyla turizm bizim için en önde gelen ekonomik sektör olarak görünüyor. O nedenle turizm alanında KKTC nin bu olanaklarını dünyaya ve hatta Türkiye ye daha fazla anlatmak yükümlülüğü altındayız. “dedi.

SHAKESPEARE İN TEK KALESİ OTHELLO BİZDE..!.
Yılın 10 ayı güneşli bir iklimin avantajını yaşayan ülkenin; tarih, kültür, sağlık, spor, gastronomi, özel ilgi turizmi gibi birçok alanda çok zengin bir potansiyel taşıdığına dikkat çeken Başbakan Erhürman; “ama bunun yanında hala yeterince tanıtamadığını düşündüğümüz bir Othello kalesi var. William Shakespeare in dünyada tek olan Othello Kalesi nin Kuzey Kıbrıs ta olması çok önemli bir değer. FİJET ve ATURJET Üyesi Turizm yazarları aracılığıyla Othello Kalesini tüm dünyaya anlatabilmeyi çok isterim. Kıbrıs ın kuzeyinin anlatacak çok konusu var. Yazarları burada konuk etmek bizim için ayrıcalık ve çok zamanlı bir ziyaret olarak değerlendiriyorum. Bu düşüncelerle konuklarımıza burada oldukları için çok teşekkür ediyorum, Ülke olarak dünyada birçok sınırlılıklarla karşı karşıyayız, dünyada bizim sesimiz olmalarına ihtiyaç duyuyoruz. '' İfadelerine yer verdi.

AKDENİZ TURİZMİNİN ANAHTARI KIBRIS TA..
Ortak dilin turizm olduğu toplantı samimi anlatımıyla dikkat çeken KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu; Kuzey Kıbrıs ın tanıtımını katıldıkları her yerde yapmaya çalıştıklarını belirterek; “FIJET ve ATURJET üyelerinin ziyaret süresi kısa da olsa KKTC hakkında fikir sahibi olduklarını düşünüyorum.. Ambargolar içinde olan Kuzey Kıbrıs ı böyle değerli yazar ve basınının ülkelerinde anlatması bizler için çok önemlidir. Burası sıcak bir ülke ama insanlarımızda aynı derecede sıcaktır. Umarım kendilerini evlerinde gibi hissetmişlerdir. Bu sıcak enerjiyi ülkelerine götürmelerini diliyorum '' dedi.

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ataoğlu, her şeye rağmen çok pozitif ve geleceğe umutla bakıyor. Büyük bir özgüvenle vurguladığı; “Akdeniz turizminin anahtarı Kuzey Kıbrıs ta '' sözleri bu güçlü sinerjiyi aktarmasının en güzel ifadesiydi.

Son olarak KKTC Büyükelçiliği ni de ziyaret eden heyet, turizm başta olmak üzere her alanda neler yapabileceklerini görüştüler. KKTC Büyükelçisi Ali Murat Başçeri; her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade etti. Tüm ziyaretler karşılıklı plaketlerin sunulması ve FIJET rozetlerinin verilmesiyle noktalandı

ATAMDEDE. ÇOK HIZLI VE BAŞARILI SONUÇLAR ALDIK
Toplantılarla ilgili kısa bir değerlendirme yapan ATURJET Başkanı Delal Atamdede; ziyaretlerin çok başarılı ve verimli geçtiğini, hem resmi makamlar, hem kişi, kurum ve kuruluşlarla gerçekleştirilen görüşmelerin KKTC turizminin gelişimi kapsamında sürdürülebilir bir işbirliği projesine dönüşeceğine inandıklarını, tüm adımların da takipçisi olacaklarını aktardı. FIJET KKTC'nin kurulması, FIJET Akademi'nin KKTC'de yapılmasına karar verilmesi hızla alınan somut sonuçlar olduğunu belirten Atamdede, '' bir sivil toplum kuruluşu olarak turizm ve barış adına gerçekleştirilen bu organizasyonda ev sahipliğiyle büyük destek veren KITOB Başkanı Dimağ Çağıner, FIJET/ATURJET Üyesi Prof. Dr. Olgun Çiçek e ve emek veren herkese çok teşekkür ederiz '' dedi.

KKTC DOSYASI RÖPORTAJLARLA DEVAM EDECEK.
SIRADAKİ İLK RÖPORTAJIMIZIN KONUĞU: KITOB BAŞKANI DİMAĞ ÇAĞINER

          |                              

Nilgün ATAR
Turizm Yazarı
21 Mart 2019 Perşembe
Mesaj Gönder 297 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
MERMER OCAĞI RUHSATI VERİLEN ARAZİ GENETİK HAZİNE ÇIKTI!

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
AKOK MEVSİMİ AÇTI

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN MİDYAT HASANKEYF 2

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN KAPI HİÇ ŞEN OLMUYOR

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HEORTOLOGİE

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .