SEMENDERLER ÖKSÜZ KALDI

Bir çok canlı türünün yanısıra semenderleri de Türkiye’ye tanıtan Prof. Dr. Bayram Göçmen yaşamını yitirdi…

Türkiye nin değerli bilim insanlarından biri olan Prof. Dr. Bayram Göçmen (54), yaşamını yitirdi. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olan Göçmen, bir süredir kemoterapi tedavisi görüyordu. “Biyoloji-Zooloji benim için bir meslek değil, bir yaşam tarzıdır '' diyen Prof. Dr. Bayram Göçmen in ölümü öğrencileri ve doğaseverler arasında büyük üzüntü yarattı.

Keşfettiği birçok canlı türü bulunan Göçmen, Türkiye nin yeterince farkında olmadığı sürüngenler ve semenderler konusunda önemli çalışmalar yürütmüştü. Göçmen ve ekibinin yürüttüğü son çalışmalardan biri de yılan zehirlerinden kanseri de önleyecek ilaç yapılmasına yönelik bilimsel araştırmalardan oluşuyordu.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Göçmen uzun süredir gördüğü tedavinin ardından yaşamını yitirdi. 1965 te KKTC nin Limasol kentinde dünyaya gelen Göçmen in 54 yaşında yaşamını yitirmesi, sevenleri ve öğrencileri arasında büyük üzüntü yarattı.

KEŞFETTİĞİ SEMENDERE AYNI GÜN KAYBETTİĞİ ANNESİNİN ADINI VERMİŞTİ
1991 yılından buyana Ege Üniversitesi nde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Bayram Göçmen, 2009 dan itibaren çalışmalarını Profesör unvanıyla sürdürdü. Alanıyla ilgili yaptığı bilimsel çalışmaların yanı sıra doğa fotoğrafçısı da olan Göçmen, özellikle sürüngenler ve semender türlerinin tanıtılması ve korunması konusunda çaba harcıyordu. Ekibiyle birlikte 60 tan fazla yılan türü ve alt türü tanımlayan Göçmen, Muğla da keşfettiği yeni bir semender türüne aynı gün yaşamını yitiren annesinin adını vermişti.

Birçok ulusal ve uluslar arası bilimsel dergide editörlük ve yayın kurulu üyeliği de yapan Göçmen in adı ve soyadı da yeni keşfedilen birçok taksona verildi.

YILAN ZEHRİNDEN KANSERİ ÖNLEYİCİ İLAÇ PROJESİNİ YÜRÜTÜYORDU
Yılan türlerinin zehirlerinin ilaç yapımında kullanılabilmesi için ekibiyle birlikte çalışmalar yürüten Göçmen, geçtiğimiz Eylül ayında konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yılan zehirlerindeki etken maddeleri belirleyip, bunların sağlığa faydalı olabilecek yönleri, antimikrobiyal, iltihap giderici, bunun dışında kanser giderici ya da kanser önleyici ilaçlar yapılması açısından, etken maddenin ne olduğunu bularak da çalışmalar yapıyoruz. Bu bulgular ile farmakolojik çalışmalara da ışık tutuyoruz“ ifadelerini kullanmıştı.

‘BİYOLOJİ VE ZOOLOJİ BENİM İÇİN MESLEK DEĞİL, YAŞAM TARZIDIR

Göçmen, 15 Mart ta sosyal medya hesabından yaptığı son paylaşımda şu ifadeleri kullanmıştı: “Alnıma yazılmış bir şey varsa: ‘Biyoloji/Zooloji benim için bir meslek değil, bir yaşam tarzıdır. Duygularım, yaklaşımlarım, tepkilerim, bu yaşam tarzının içinden çıkmadır. Öğrenmek istiyorsan tecrübe et! Doğa örnek alındığında hata yapma şansınız da yoktur! Doğru Yol budur! ''

Fotoğraflar: Bayram GöçmenLevanten Ağaç Kurbağası, Yeşil Kurbağa Birecik Urfa

          |                              

Yusuf YAVUZ
Gazeteci Yazar
23 Mart 2019 Cumartesi
Mesaj Gönder 148 Yorumlar

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM VE İNOVASYON

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM HAFTASI'NDA AKTİF BİR STK ÖRNEĞİ: ATURJET

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
BARACUDA TOUR'DAN SONRA TUR ANDIAMO'DA KAPATILACAK MI?

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
GEÇTİ BU DEMDE CİHANDAN PİR-İ MİMARAN SİNAN Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Dilek H. Sipahi Aybar
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMDE ÇALIŞMAK

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
ALAÇATI OT FESTİVALİ KAPIDA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .