MİLLET BAHÇESİ SALDA GÖLÜ KUMSALINI KARARTACAK!

Cumhurbaşkanlığı kararı ile ÖÇK ilan edilerek kıyısında 300 bin metrekarelik alanda millet bahçesi yapılacağı açıklanan Salda Gölü’yle ilgili uzmanından dikkat çeken uyarılar geldi...

Kıyısında Millet Bahçesi yapılmak istenmesiyle gündeme gelen Burdur un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü nün tamamının doğal sit alanı olduğuna dikkat çeken konuyla ilgili bir uzman, “Salda Gölü Türkiye nin en önemli doğal değerlerinden biridir. Buranın kullanım ve faydalınım yaklaşımı artık modern dünyada olduğu gibi ekosistem hizmetleri veya ekosistem kıymetlendirme ile yaklaşılmalıdır. Devletin parasıyla ekonomik açıdan bile sürdürülebilir olmayan bir yatırım yaparak hem çevre perişan edilecek hem de bu kriz ortamında ekonomik israf olacaktır. Türkiye de geçtiğimiz 10 yıl önce devlet eliyle başlatılan hemen hemen yer yere yapılan kent ormanları durumu bir millet meclis araştırılması yapılırsa akılına geldiği her yere millet bahçesi yapılmasına da ışık tutar. Hiç bir fizibilitesi yapılmadan yapılan ekolojiği ve ekonomiyi mahveden bin günde bin gölet yapımı da kötü örneklerden biridir“ ifadelerini kullandı.

Burdur un Yeşilova ilçesinde bulunan ve Türkiye nin Maldivleri olarak anılan Salda Gölü, geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇK) ilan edildi. Ancak mevcuttaki koruma statüsü ÖÇK dan daha katı yaptırımlar içeren Doğal Sit Alanı olan Salda Gölü ndeki bu değişiklik tartışmaya yol açtı. Cumhurbaşkanlığı Kararı ile ÖÇK ilan edilen Salda Gölü kıyısında 300 bin metrekarelik bir alanda ise Millet Bahçesi yapılacağı açıklandı. Partisinin 18 Şubat ta Burdur da düzenlediği yerel seçim mitinginde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Salda Gölü kıyısında yapmayı planladıkları Millet Bahçesi ni müjde olarak duyurmuştu.

UZMANINDAN SALDA GÖLÜ NE ÖÇK VE MİLLET BAHÇESİ DEĞERLENDİRMESİ
Tartışma yaratan millet bahçesi projesini ve gölün koruma statüsünün değiştirilmesinin ne anlama geldiğini, Salda Gölü nü de yakından tanıyan ve bu alanda koruma çalışmaları yürüten bir uzmana sorduk. Ekosistem yönetimi ve doğa turizmi gibi konularda çalışmaları bulunan konunun uzmanı, Salda Gölü nün özelliklerini şöyle anlattı:

BEYAZ KUMSALLARIN SIRRI GÖLDEKİ MAGNEZYUM
“Salda Gölü, 43,7 km2 büyüklüğünde ve 186 metre derinliği ile ülkemizin en derin, dünyanın ise 3. derin gölüdür. Salda Gölü suyunun en önemli özelliklerinden biri, içerisinde magnezyum bulunmasıdır. Göl suyunda bulunan bakteriler tarafından magnezyum tüketilmekte ve beyaz renkli hidromanyezite dönüştürmektedir. Yapısında hidromanyezit bulunan koloniler bir araya gelerek stromatolitleri meydana getirmektedir. Stromatolitler çökelerek göl içinde farklı görünümlü şekiller oluşturur. Aynı zamanda dalgaların etkisiyle ayrışarak göl kıyısındaki kumul ekosistemin beyaz olmasını sağlar.

‘NE EKOLOJİ NE DE EKONOMİYLE AÇIKLANAMAYACAK UYGULAMA
Ayrıca bölgede son yıllarda yapılan önemli bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Bunlardan biri de İskoçya nın Glasgow Üniversitesi nden Prof. Dr. Mike Russel ve arkadaşlarının yapmış olduğu çalışmadır. Yüklü miktardaki magnezyum sebebiyle göl çevresi hiçbir zaman çok sıcak olmuyor. 1989 da 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edilmesiyle, gölde yapılaşma yasaktır. Bozulmamış ekosistemiyle günümüze kadar korunarak gelen salda Gölü, dünyada çevre ve doğa bilincinin daha çok arttığı bu günlerde, gölü korumakla görevli devlet kurumları eliyle yapılacak, ne bilimle ne ekoloji ne de ekonomiye hiçbir şekilde açıklanamayacak uygulamaların tehditi altındadır.“

‘KISA ZAMANDA BEYAZ KUMULLAR SİYAHA DÖNÜŞECEK
Türkiye nin küresel öneme sahip doğal varlıklarından biri olan Salda Gölü nün yanlış uygulamalara kurban edildiğinin altını çizen konuyla ilgili uzman, değerlendirmesini şöyle sürdürdü: “DSİ, devletin parasıyla Kayadibi ve Salda köyünde birer gölet inşa ederek gölün en önemli su kaynaklarını kesmiştir. Bu, gölün su rejimini bozularak seviyesinin düşeceği ve zamanla küçülerek yok olacağı anlamına gelmektedir. En az bu durum kadar önemli bir başka husus da gölün konsantresinin bozulması ve içindeki mikroorganizmaların ölmesidir. Çok kısa zamanda göl içi ekosistem bozularak etrafındaki beyaz kumullar siyaha dönüşecektir. Böylece dünyada Mars yüzeyini temsil eden iki yerden biri olan Türkiye nin Maldivleri yok olacaktır.“

MİLLET BAHÇESİ: ‘DEVLETİN PARASIYLA ÇEVRE PERİŞAN EDİLECEK
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nın, doğal sit alanları kendi görev alanında değilmiş gibi etrafı tamamen doğal sitle çevrili olan göl alanını ÖÇK ilan ettiğine dikkat çeken konuyla ilgili uzman, şu görüşleri dile getirdi: “Bunun ardından da Salda Gölü kıyısında hiç bir mantığı olmayan millet bahçesi yapılacağı beyan edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nın, Çevre kısmını askıya aldığını ve yok saydığını daha önceki uygulamalarından da biliyoruz. Ancak şehircilik açısından da bakıldığında burada millet bahçesi yapılmasının, ekonomik ve sosyal açıdan bölgeye ve üğlkeye ne getireceği açıklanmalı. Devletin parasıyla ekonomik açıdan bile sürdürülebilir olmayan böyle bir yatırım yapılarak hem çevre perişan edilecek hem de bu kriz ortamında ekonomik israf olacaktır.

HER YERDE YAPILAN KENT ORMANLARI MECLİS TARAFINDAN ARAŞTIRILSIN
Türkiye de 10 yıl önce devlet eliyle başlatılan ve hemen hemen yer yere yapılan kent ormanlarının durumu konusunda TBMM nde bir meclis araştırmasına konu edilirse, akla gelen her her yere millet bahçesi yapılması girişimlerine bir örnek teşkil edebilir. Aynı şekilde hiç bir fizibilitesi yapılmadan inşa edilerek, ekolojiği ve ekonomiyi mahveden 1000 Günde 1000 Gölet Projesi de bu alandaki kötü örneklerden biridir.
DSİ NİN AVLAN VE KESTEL GÖLÜ HATASININ BEDELİNİ MİLLET ÖDEDİ
Salda Gölü Türkiye nin en önemli doğal değerlerinden biridir. Buranın kullanım ve faydalınım yaklaşımı artık modern dünyada olduğu gibi ekosistem hizmetleri veya ekosistem kıymetlendirme yaklaşımı şeklinde olmalıdır. Alanın korunarak sürdürülebilir kullanımı, yöre ve ekonomisine daha fazla fayda sağlayacaktır. DSİ nin daha önce yapmış olduğu hatalar yüzünden Avlan ve Kestel gölünün kurutulması gibi sorunların ağır bedellerini bu millet ve doğa ödemektedir. Salda Gölü nde de devletin parası harcanarak telafisi mümkün olmayan büyük bir hata yapılmamalı. Bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir.“


          |                              

Yusuf YAVUZ
Gazeteci Yazar
26 Mart 2019 Salı
Mesaj Gönder 265 Yorumlar

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
AKOK MEVSİMİ AÇTI

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN MİDYAT HASANKEYF 2

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN KAPI HİÇ ŞEN OLMUYOR

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HEORTOLOGİE

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GENÇ ROL MODELİ: SİDAL YAŞAR

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .