IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI

Uluslararası Konstanz Gölü (IBO) fuarı 24 Mart 2019 tarihinde sona erdi.


Organizatörler yoğun geçen beş günün ardından hayli mutlu bir kapanış gerçekleştirdiler. Güzel havaya rağmen, IBO ve kardeş fuarları 74.100 giriş ile ziyaretçilerde net bir artış kaydetti. (2018 yılı ziyaretçi sayısı: 71.200)

Baharın başlangıcında gerçekleştirilen bu fuarda heyecan verici karşılamalar için gerçek ve sanal dünyalar yaratıldı. “Dijital Gelecek Alanı / Digitaler Zukunftsraum '' prömiyeri ile IBO güçlü ve yenilikçi bir sinyal verdi. Europa-Park Show da “Zaman Yolculuğu/Zeitreise“ de güzel bir atmosfer vardı ve fuarda beş gün boyunca kalabalık bir izleyici topluluğu tarafından heyecanla takip edildi.

Yemek Kamyonu Festivali ve barbekü şampiyonası farklı mutfak kokuları oluşturdu. Bahçe düzenleme, evi güzelleştiren yaşam kalitesini arttıran önemli çalışmalardan biridir. Muhteşem şekilde düzenlenmiş bahçeler, dekorasyon anlamında kendi bahçe tasarımını gerçekleştirmek isteyenler için çok iyi fikirler sunarken aynı zamanda uzman tavsiyelerine ihtiyaç duyanlara yerinde hizmet verildi.

IBO Fuarının tatil ve seyahat kısmı da çok renkli ve yoğun günler geçirdi. Karavan merkezindeki sayıları oldukça fazla olan motorlu karavanlar adeta tatil havası estirdi. Yerel ve bölgesel otel ve konaklama tesislerinin yanısıra, çocuklar için çok ilginç olan eğlence parkları (Legoland, Europapark, Skyline Park gibi) ve termal havuz kaplıcaları yoğun ilgi gördü. Ailelere ve bilhassa çocuklara yönelik tanıtım yapan eğlence parklarında görevliler misafirlerini küçük ama etkisi büyük hediyelerle ve yarışmalarla ödüllendirdiler. Legoland standında yarışmalara katılan çocuklar çok mutlu gözüküyorlardı.

800 metrekarelik renkli ve tatil havasi kokan alanda, en başarılı tanıtımı yapan Türk turizmcilerdi. Küçükten büyüğe, herkesin gönlünü kazanan eğlenceli etkinlikleriyle, cömert hediyeleriyle ve cana yakın davranışlarıyla başarılı bir tanıtıma imza attılar. Özellikle turizimci Hüseyin Baranerin fikriyle ve öncülüğüyle hazırlanan Grandparents Day in orijinal etkinlikleri turizm fuarına ayrı bir heyecan ve canlılık kattı. Bu projeyi destekleyenler arasında Türk turizm şirketlerinden Corendon Grubu, Martı Hotels & Marinas, Corendon Hotels & Airlines, Granada Luxury Hotels, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nin turizm bürosu, Ela Quality Resort, Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa, World of Sunrise ve Otium Hotels yer alırken, başka ülkelerden turizmciler de desteklerini sundular.

Konstanzgölü çevresinde yerli halk dışında yoğun bir şekilde zengin emekli Almanlar yaşamakta. Türkiye de olduğu gibi Almanya da da torunlar çok kıymetlidir ve torunlar için genelde hiçbir masraftan kaçınılmaz. Dolayısıyla torunuyla tatile çıkan büyükanneler/-babalar çok fazladır. ‘ Grandparents Day in konsept olarak bu bölgede bir fuarda gerçekleştirilmiş olması çok yerinde olmuştur.

Fuar boyunca bu etkinliğe katılan çocuklara resim ve dans yarışmalarına katılma imkanı tanındı. Ayrıca çocuklar ile birebir ilgilenen Corendon Otel grubu Grand Park Lara otelinin Mini Clubs çalışanları, çocuklara sanatsal makyajlar yapıp, onlara güzel anılar bıraktılar. Ailece katıldığımız bir Grandparents Day etkinliğinde dört yaşındaki kızımız mükemmel Türkçe konuşan Mini Club çalışanı Roxanna ablası tarafından özenle yapılan çok güzel bir makyaj ertesinde ilk dans yarışması deneyimini kazandı.

Corendon çalışanları yarışma sonunda büyük ikramiyeden başka nazik bir davranışla tüm minik yarışmacıları çeşitli hediyelerle ödüllendirdi. Yarışma sonunda üzülen/ağlayan bazı minik yarışmacılar Mini Club çalışanı Roxanna ablaları ve Şükrü abileri tarafından teselli edildiler. Aileler için bu davranış şekli çok önemlidir.

“Çocuk dostu '' bir toplum olarak sadece çocuklara özel mönüler, çocuk havuzları veya çocuklara yönelik animasyonlar değil, aynı zamanda çocukların tüm şiddet türlerinden uzak oldukları turizm ortamlarının sağlanması, risklerin önceden düşünülmesi ve önlem alınması, bununla birlikte çocuklara birer birey olarak özenle davranan ve onlarla doğru iletişim kuran personelin çalıştırılmasını sağlamak temel hedeflerimizden olmalı.

Ülkemizde son yılarda bu konuda önemli atılımlar ve projeler gelişmekte ve daha geniş bir perspektifte bilinçlenmenin başladığını görmek mümkün. Çoğunlukla bu hizmet ülkemiz insanının güzel, cana yakın, evinden aldığı terbiye ve eğitim nedeniyle, kendi insiyatifiyle verilmekte. Çok değerli emekli turizm uzmanı, emekli müsteşar Hüsnü Gümüş ün önerdiği gibi, turizm çalışanlarının çocuklar ile olan iletişim bilgi ve kabiliyetlerini pedagojik eğitim ile daha üst seviyeye pekiştirmek, kesinlikle çok önemli bir savdır.

Dileyelim bu bilinçlenme Almanya/Avrupa ya da yansısın. Berlin başta olmak üzere bir çok kentte çocuklar restoranlara, cafelere vs. sokulmamaktadır. Bir Hamburglu Kahve ve Pastane İşletmecisi, altı yaş grubu altındaki çocukların, işletmesine girmesini yasaklamış ve kamuoyunun belli bir kesimi tarafından da desteklenmiştir.

Turizm fuarında yaptığım sohbetlerde ve gözlemlerimde, Türk turizmcilerin aynı zamanda Alman halkının eleştirel yorumlarını ve sorularını cevaplamakla yükümlü olduğunu fark ettim. Beklenen ilginin Türkiye alehinde olan tutumlardan dolayı daha az olduğunu belirten turizmciler, örneğin Stuttgart fuarıyla karşılaştırıldığında IBO Konstanzgölü fuarında daha az ilgi gördüklerini belirttiler. Bu çok şaşırtıcı değildir çünkü Alman medyasının, birkaç yıldır kötü seyreden Türk Alman ilişkilerini bahane ederek,Türkiye yi sürekli eleştirmesi ve Alman Dışişleri Bakanlığının web sayfasından yayınladığı Türkiye ye gitmeyin uyarıları ülkemizi tanıtmak isteyen turizm elçilerini bu zor durumla karşı karşıya bırakmıştır.

Ayrıca halihazırda bölgede yoğun olarak yaşayan yaşlı nüfusun Türkiye hakkında siyasi fikirleri, Almanya genelinde olduğu gibi, gençlere göre daha olumsuzdur. Çoğunun tuttuğu partiler muhafazakar çizgide, ya da ırkçı söylemler taşıyan AFD partisine yakındır. Halen Istanbula ısrarla Konstantinopel diyen bazı zihniyetleri, standlara çekmek, ülkemizi tanıtmak ve ikna etmek çok sabır ve özveri istiyor.

Bilhassa fuarlara katılan turizimcilere uluslararası ilişkiler, sosyoloji ve pskoloji alanında ve ülkemizin iç ve dış siyaseti hakkında eğitim verilmelidir. Bu sayede ülkemizi daha diplomatik (mantıklı, inandırıcı ve aydınlatıcı) bir uslupla tanıtmak mümkün olacaktır.

Bununla birlikte Ela Resort temsilcisinin tespiti ciddiye alınmalıdır. Gelen ziyaretçilerden çoğunun Türkiye hakkında pek fazla bir fikri olmadığını ve Antalya dışında sahil/tatil beldelerini ve oradaki konaklama imkanlarını çok iyi bilmediklerini belirtmiştir. Dolayısıyla, eşsiz bir turizm spektrumuna (kültürel mirasa ve doğal güzelliklere) sahip ülkemizin turizm pazarındaki imajının ve payının geliştirilebilmesi için modern tanıtım araçlarının (örneğin virtual reality/sanal gerçeklik ve etkin dijital tasarımların) kullanınımı önem arz etmektedir.

Onca olumsuzluklara rağmen insanın içini ısıtan bir gelişme: Bodensee Airport un haberine göre Friedrichshafen den bu yıl Antalya ya daha fazla uçuş gerçekleştirilecek. Kısa bir süre önce iflas eden Germania Havayolları nın yerine yeni uçak şirketlerinin (buna Sun Express dahil) Friedrichshafen-Antalya uçuşlarını gerçekleştirelecek olması, Friedrichshafen Havalimanı genel müdürü Claus Dieter Wehr tarafından sevinçle karşılanmış. Wehr, Türkiye ye (özellikle Türk Hava Yolları nın İstanbul a) yaz uçuşlarının bu yıl daha da artmasını memnunlukla karşıladığını ifade etmiştir.

Hedefimiz, sadece şehirlerde değil, en küçük kasabaya ulaşarak; Goethe ruhu, Schiller ruhu, Richard von Weizsaecker (hümanist Alman siyasetçisi/Cumhurbaşkanı) ruhu taşıyan hoşgörülü, dünyası açık Almanlara; ülkemizin eşsiz güzelliğini tanıtmak olsun.          |                              

Şebnem Başdere ORMAN
Turizm Yazarı
11 Nisan 2019 Perşembe
Mesaj Gönder 1958
 Yorumlar
AYSE yorum yaptı... Yorum Ekleyin
Tesekkürler 11.04.2019

Yazilarinizi hayranlikla takip ediyorum. Tesekkürler

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
TUREB: BİZ BU TÜRKÇE REHBERLİK OLAYINI KAPATTIK…

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
FARKLI BİR TURİZM ÇEŞİDİ 'AGRITOURISMO'

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
ANTİK KENTİN DİBİNDE MERMER OCAĞI AÇACAKLAR!

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
ALZHEİMER HASTALARINA KÖYLERDE MUTLU YAŞAM

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
FRANSA ŞATOLARI

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
ARTIK KADIN ELİ TÜRSAB'A DA DEĞMELİDİR

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
DÖRT GÜNDE PARİS

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
BÜYÜK KENTLERDE SU İÇİN ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONUSUNDA NE YAPILMALI ?

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .