OMNİBUS VİİS ROMAM PERVENİTUR

Çinçe ve Kamerun dili hariç yaşayan tüm dillerde TÜM YOLLAR ROMA’YA ÇIKAR deyişi bulunmakta, Eskişehir’den Ağrı veya Yeni Delhi’ye giderseniz tabii ki Roma’dan geçmeyeceksiniz.

Bu deyiş ayrı bir yazı konusu, ilginizi çekerse ileride bir gün birkaç satırda özetleyebilirim.
Ancak TÜM YOLLAR TURİZME ÇIKAR;
Hadi bugün biraz havadan sudan konuşalım dediğinizde bile karşımıza ekoloji-hava ve su kirliliği-küresel ısınma ve türlerin tehlike altında olması veya tamamen kaybolması ve sürdürülebilirlik çıkacaktır.

Birkaç yıl önce sadece görsel kaygı ile ve örnek olması amacıyla başladığım bahçe ve balkon düzenlemesinin doğru ve yanlışlarını, okuduğum bir makale "BZZ ALANLARI YARATALIM ile ilişkisini aktaracağım.

Uzun bir süre önce görevim nedeni ile yaşamakta olduğum ilçemizdeki yapılaşma dikkatimi çekmiş ve dönemin belediye başkanına; “İlçemizde bulunan yapıların bahçe duvarları briket-tuğla-beton-dikenli tel veya ferforje çoğu da bakımsız, bunların yerine yeşil bitkilerden oluşan çit ve yörenin çiçeklerinden begonvil –yasemin-salkım söğüt dikersek hiç olmazsa betonun bir kısmını kaldırır veya kamufle ederiz ayrıca duvar ve kaldırım süsleme sanatı örnekleri ile ilçemizi görsel sanat eserleri ile zenginleştirmiş oluruz“ demiştim.
Aşağıda bizim dairenin balkonu ve bahçesi…

İthal tohum ve suni gübre kullanmadım ama böceklenmeye karşı x firmasının ilacını kullandım ve bu ilaçlar sadece güllere zararlıları değil ne yazık ki arı ve polenleme yapan diğer canlıları da öldürüyormuş düşünemedim.

Bzz alanları ne demek :
Fransa da başlayan bu akım iki yıl gibi bir sürede on binden fazla gönüllüye ulaşmış. Kısır olmayan tohum ve fidelerden doğal gübre ve doğal ürün ile ilaçlama yaparak arı ve kelebek gibi polenleme yapan böceklerin zehirlenmesinin önüne geçecek alanlar oluşturmak. Görselliğin yanında doğayı koruyarak bal üretimini de artırmak. Yerel ve merkezi yönetimlerden tarım ve hayvancılığın desteklenmesi v.b gibi beklentilerimizin yanında bizim sade vatandaş ve kurumlar olarak yapabileceklerimizden sadece biri…

İki cümle ile ÖZ ünü vurguladığımız Bzz alanlarının önemini kavramak için biraz daha açmak gerekirse :
- Uçan böceklerin ¾ ü yok oldu.
- Her yıl sadece Fransa da 300 bin kovan yok olmakta
- Yaşam zincirinin en önemli halkalarında böcekler envanteri yapılmış 2.4 milyon türün %40 ını yani bir milyonunu oluşturmakta
- Polen taşıyan böceklerin sunduğu ekosistem hizmetleri dünya gıda üretiminin %9.5ini temsil eder. Bunun da finansal değeri 153 milyar avrodur. Ayrıca bu finansal değerin hiç önemi yok çünkü tersi durumda yaşam olmaz.
- Böcekler Avrupa da yetişen bitki türlerinin %80 inde etkindir.
- Her gün bir kovandaki 50 bin arı yaklaşık 20 milyon çiçeğin nektarını alır.
Balkon-bahçe-okul-hastane-hotel ve parklarda Bzz alanları oluşturarak;
A- Böceklerin sağlıklı beslenmesini sağlarız. B-Böcekler de tozlaşma ile bioçeşitliliğin sürmesinin yanında bize de ödül olarak bal verir.

Bireysel Bzz alanları oluşturmanın yanında,
- Kimyasal böcek ilaçlarının yasaklanması
- Bio tarım yapan çiftçinin desteklenmesi gibi toplumsal etkinliklerde bulunabiliriz.

Turizm bunun neresinde ?
Taşlık Çiğdemi-İstanbul Nazendesi-Misk Soğanı-Sütleğengiller-Anadolu Karanfili-Van Ters Lalesi- Çan Çiçeği-Sevgi Çiçeği-Dişotugiller-Anadolu Glayölü- İstanbul Kardeleni-Kapadokya Soğanı-Antalya Çiğdemi ve 44 cinsi ve 430 türü bulunan Zambakgiller. Hepsi endemik çiçek türlerimiz. Bu harika hazineyi bir arada görmeye can atan amatör botanikçiler-çiçekçiler-bahçıvanlar-peyjaz mimarları..

İsterseniz sizin için amatör çiçekçi dernekleri-amatör botanikçi ve bahçıvan derneklerinin iletişim adreslerini de verebilirim.

Hala turizm bunun neresinde ? diye soruyorsanız aşağıdaki fotoğraflara bir göz atın. Çölde çiçek bahçesi Dubai..


          |                              

A.Nejat  Şardağı
European Network for Accessible Tourism ENAT Türkiye Temsilcisi
11 Nisan 2019 Perşembe
Mesaj Gönder 347 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
MERMER OCAĞI RUHSATI VERİLEN ARAZİ GENETİK HAZİNE ÇIKTI!

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
AKOK MEVSİMİ AÇTI

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN MİDYAT HASANKEYF 2

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN KAPI HİÇ ŞEN OLMUYOR

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GENÇ ROL MODELİ: SİDAL YAŞAR

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
TEOS Yorum VAR !

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .