TURİZM HAFTASI'NDA AKTİF BİR STK ÖRNEĞİ: ATURJET

15-22 Nisan tarihli 43. Turizm Haftası’nda başarılı bir turizm Sivil Toplum Kuruluşunun nasıl olması gerektiği konusundaki rol model örneklememizi ATURJET üzerinden gündeme taşıyoruz.


Ülkemizi üst düzey uluslararası platformlarda başarıyla temsil eden, uluslararası faaliyetlerde güçlü iletişimleri, kurdukları güzel dostluklarla birer tanıtım elçisi görevi üstlenen, Turizm Oskarı Altın Elma ödüllerinin ülkemize kazandırılmasında büyük çaba gösteren Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ATURJET; ROL MODELİMİZ.

1966 yılında dönemin Turizm Bakanlığı kararıyla kurulan ATURJET Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği, aynı zamanda 34 ülke, 750 üyesiyle Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu FIJET in Türkiye deki tek resmi temsilcisi.

ATURJET Başkanı Delal Tahsin Atamdede, FIJET Yönetim Kurulu Üyesi olarak da dikkat çeken ve fark yaratan aktif çalışmalar içerisinde. FIJET camiasında uzun yıllardır son derece sevilen ve sayılan bir isim. Bu sene Malta'da düzenlenen Akdeniz Turizm Forumu nda Akdeniz in Yıldızları kapsamında Büyük Akdeniz ödülüne layık görüldü. Peki başarılarla güzel izler bırakan bu yol onu FIJET Başkanlığına götürür mü: "KESİNLİKLE EVET.."

ATURJET Başkanı Delal Atamdede ile turizm ve STK işbirliğini KKTC ziyareti üzerinden konuştuk.
Zira FIJET ve ATURJET Üyelerinin KKTC ye gerçekleştirdiği ziyaretten kısa sürede çok önemli sonuçlar alınması incelenmeye değer. Çünkü STK'lar öncülüğünde ulusal ve uluslararası pek çok temalı ziyaretler yapılıyor ancak çıkan sonuçlar ya açıklanmıyor, ya da hepsi sosyal medyada paylaşıan fotoğraflarda kalan sonuçsuz etkinlikler.. Peki bir STK nın sonuç odaklı çalışmalarından ve bu bağlamda ziyaretinden ne anlıyoruz. Masa başı veya PR STK cıları ile yurtiçi ve yurtdışında aktif çalışan STK'lar arasındaki farkın yanıtı ise sohbetimizin satır aralarında:
(KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı- FIJET Başkanı Tijani Haddad- Aturjet Başkanı Delal Atamdede)

17-20 Mart tarihlerinde FIJET-ATURJET heyeti olarak ziyaret edilen KKTC de tüm resmi toplantıların çok verimli geçtiğini belirten ATURJET Başkanı Atamdede; “bu ziyaretin çıkış noktası Malta da gerçekleştirilen Akdeniz Turizm Forumu dur. Kıbrıs, Akdeniz çanağında turizm potansiyeli ile yüksek adalardan biri. Politik yapısı itibariyle Güney Kıbrıs BM tarafından tanınıyor ama maalesef Kuzey Kıbrıs tanınmıyor. Akdeniz Turizm Vakfına KKTC den konuşmacı olarak davet edilen Prof. Dr. Olgun Çiçek ile Malta da görüştük, çok büyük bir arzu ve istekle her konuda yardımcı olacağını belirtti. Hemen ardından düşüncelerimizi yönetim kurulumuzla paylaştık. FIJET Yönetim Kurulunun komite toplantısının KKTC de yapılması teklifini FIJET Başkanı Tijani Haddad a ilettik. Hiç tereddüt etmeden kabul etti. Çünkü ayrıştırma turizmin ruhunda yok. Böylece 8 ülkenin katılımıyla FIJET komite toplantısı KKTC de yapıldı. Prof. Dr. Olgun Çiçek, KİTOB Başkanı Dimağ Çağıner başta olmak üzere tüm destekleyenlere sonsuz teşekkür ediyoruz.

FIJET KKTC'NİN KURULMASI NEDEN ÖNEMLİ
Toplantının ardından gelen ikinci önemli adım ise FIJET KKTC nin kurulmasıydı. Hem turizm sektöründen gelen hem de akademisyen olan Prof. Dr. Olgun Çiçek önderliğinde hazırlanan tüzük ve teklif dosyası FIJET Yönetim kurulu üyelerine sunuldu, FIJET KKTC 34.ncü üye olarak oybirliği ile kabul edildi. En önemli konu ise Kıbrıs hükümeti senelerdir adayı BM nezdinde tanıtmak için çok büyük çaba gösteriyor. Bunu belirli bir noktaya kadar yapabiliyor çünkü argümanları çok iyi seçmek lazım. FİJET, BM üyesidir. İlerde KKTC ye çok ciddi kapılar açacak bir argümandır bu yapılanma. “ dedi. Atamdede'nin bu açıklamaları hiçbir adımın ezbere atılmadığını gösteriyor.

FIJET AKADEMİ nin Uluslararası Final Üniversitesi işbirliğinde KKTC de düzenlenmesi ise ziyaretin önemli sonuçlarından bir diğeri. Malta da geliştirilen fikir, KKTC FIJET Üyeliği ve FIJET Akademi kararıı ile bir üst etaba taşınıyor. Yabancı gazetecilere tanıtım da işin ayrı boyutu. Bir de resmi ziyaretlerde kurulan köprüler ve işbirliği var. Tüm bunlar ATURJET FIJET üyelerinin birer turizm gönüllüsü gibi uyumlu ve samimiyetle çalışmalarının sonucudur.

SIRRIMIZ: İŞBİRLİĞİ, DAYANIŞMA VE TECRÜBE
Bu sonuç odaklı başarılı çalışmaların sırrı ise Atamdede nin şu açıklamalarında yatıyor:
“Özel sektör ve devlet olanakları ile işbirliği ve dayanışma ortamı yaratıyoruz ele aldığımız her işte. ATURJET bünyesinde çok ciddi turizmciler ve çok deneyimli turizm basını var. Bu birikimler yabancı delegasyonun önüne geldiğinde farkındalık ve farklılık yaratıyor. Bu çok önemli. Onlar senelerdir turizm yapıyorlar ama bizler gibi gözlemci değiller, bazı şeyleri çok kolay elde etmişler, bizler ise Türkiye de tırmalayarak ve çok acı tecrübeler edinerek bazı şeyleri yakalayabilmişiz. Bu bizim çok büyük avantajımız. Bir operasyona baktığımızda artıları eksiklikleri görebiliyoruz. Tecrübe hayatta alınabilecek en pahalı şey.

Türkiye nin istikbali tarım ve turizmdir. Farklılık ve farkındalık yaratmak için tarım ve turizm ekonomiye katkıda bulunacak iki önemli sektör. Eğer bu ülke tarım alanlarını iyi yönetirse dünyanın tahıl ambarları olmaya adaydır. Sahip olduğumuz imkanları ve kaynakların kıymeti bilmemiz ve iyi değerlendirmemiz lazım. Medeniyetlerin doğduğu yer Mezopotamya Türkiye sınırlarında. FIJET in Turizm Oskarı Golden Apple 2018 yılında Diyarbakır a verildi ve bu ödül ile Diyarbakır turizmde büyük bir çıkış yaptı. 2019 Göbekli tepe tanıtım yılı. Hükümetimiz turizm sektöründeki değişik paydaşlarla iyi bir işbirliği içinde. Dünya Göbekli tepe yi konuşuyor. Biz de aynı yöntemler ve anlayışla KKTC yi konuşturabiliriz. KKTC Başbakanı Tufan Erhürman ın ifadesiyle “onların sesi olacağız. '' KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın tanımlamasıyla da “Sürekli turizm ve sürekli barış için çalışacağız." 15-22 Nisan tarihli 43. Turizm Haftası nı kutluyor, sektöre ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. '' şeklinde görüşlerini aktardı.

Bir sonraki yazımda turizm ve akademi ilişkisini KKTC ziyareti üzerinden başarılarıyla rol model akademisyen dostumuz, FIJET KKTC Kurucusu Prof. Dr. Olgun Çiçek ile ele alacağız.          |                              

Nilgün ATAR
Turizm Yazarı
16 Nisan 2019 Salı
Mesaj Gönder 352 Yorumlar

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CHENONCEAU ŞATOSU, LOIRE VADİSİ, FRANSA

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
SULTANHANI KERVANSARAYI RESTORASYONUNDA BİR SKANDAL DAHA!

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
TÜRKİYE İŞ BANKASI İKTİSADİ BAĞIMSIZLIK MÜZESİ

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
SMYRNALI HEMŞEHRİLERİM AMİŞLER

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN MİDYAT HASANKEYF 2

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HEORTOLOGİE

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .