FIJET AKADEMİ'DE HEM EĞİTİM, HEM KKTC TANITIMI

Bu sene 16-23 Haziran 2019 tarihlerinde KKTC’de gerçekleştirilecek FIJET AKADEMİ’nin teması “Kültürler arası daha iyi bir iletişim için Turizm ve teknolojinin önemi“ olarak belirlendi. FIJET AKADEMİ Komitesi Başkanı F Sema Kutlu ile program detaylarını ve KKTC ziyareti sonuçlarını konuştuk.



Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu ( FIJET) her sene farklı bir ülkede iletişim ve turizm öğrenimi gören gençlere FIJET AKADEMİ çatısında eğitim veriyor. 34 ülkenin üye olduğu FIJET Yapılanmasında AKADEMİ Komitesi başkanı ise başarılı bir Türk kadını; F. Sema Kutlu.

2018 FIJET AKADEMİ TÜRKİYE'NİN BAŞARISI GENİŞ YANKI UYANDIRMIŞTI..
Geçen sene İzmir de gerçekleştirilen eğitim programının mimarı da FIJET AKADEMİ Komitesi Başkanı F. Sema Kutlu idi. Bölgeyi tanıtıcı etkinlikler ile eğitim programlarını büyük bir titizlikle hazırlayan, kurum ve kuruluşlar arasında sayısız görüşmeler yapan F. Sema Kutlu; Türkiye de ilk kez düzenlenen FIJET AKADEMİ yi büyük bir başarı ile tamamlamıştı. Öğrencilerin memnuniyeti öylesine uluslararası ses getirdi ve FUET Üyeleri arasında o kadar geniş yankı uyandırdı ki bu sene tekrar görev Türkiye ye verildi. Fijet Academy for Young Journalists 2019 , yavru vatan KKTC de gerçekleştirilecek.

F. SEMA Kutlu ile hem FIJET AKADEMİ detaylarını konuştuk, hem de FIJET-ATURJET Yönetim Kurulu nun KKTC ziyareti ve toplantı çıktılarını değerlendirdik.

FIJET AKADEMİ DE HEM EĞİTİM HEM KKTC TANITIMI
FIJET AKADEMİ nin 16-23 Haziran 2019 tarihinde KKTC'de gerçekleştirileceğini belirten F Sema Kutlu; “Türkiye 2.nci kez FIJET Akademi yi düzenliyor. Geçen sene İzmir de yapmıştık. 2018 FIJET AKADEMİ de yaptığımız anket sonucuna göre öğrencilerimizin teknoloji ile çok ilgili olduğunu, internet gazeteciliği, bloger ve seyahat yazarlığı ile ilgili dersleri daha yoğun görmek istediklerini tespit ettik. Bu seneki programı bu talep doğrultusunda daha kapsamlı ele aldık. Bu yıl konumuz “Kültürler arası daha iyi bir iletişim için Turizm ve teknolojinin önemi“ olarak belirlendi.

18-35 yaş arası genç gazetecilerin katılacağı eğitim programı 20 öğrenci ile sınırlı. Her ülkeden maksimum 2 öğrenci katılabiliyor. Akademiye katılan gençlere KKTC nin yaşam tarzı, tarihi, mutfağı, kültürünü tanıtmayı istiyoruz. Öğrencilerimize burada eğitim verdikten sonra beklentimiz, burası ile ilgili anılarını, görüş ve düşüncelerini yazmalarıdır. Bu yazılar da ülkelerinde yayınlanıyor “
dedi.

FIJET TURİZME BAKIŞ AÇISINI KKTC ZİYARETİ İLE DÜNYAYA ANLATTI.
FIJET Yönetim Kurulu komite toplantısının 17-20 Mart 2019 tarihlerinde KKTC de gerçekleştirilmesi ile ilgili görüşlerini de aktaran Kutlu; çarpıcı değerlendirmelerini şöyle aktardı:
“Bence FIJET şu ana kadar diğer STK'larda gördüklerimin dışında çok güzel bir örnek sergiledi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti henüz tanınmamış bir ülke ama FIJET Başkanı Haddad; komite toplantısının KKTC de yapılması teklifi kendisine geldiğinde hiç tereddüt etmeden hemen kabul ettiler. Bu bizim için çok önemli. FIJET turizme bakış açısını gösterdi ve bu konuda dünyaya karşı çok doğru bir duruş sergilemiş oldu. Çünkü turizm aslında dünya çapında tüm milletleri kucaklayan, herkesin birbirine saygı duymasını öğreten sadece birbirine değil çevreye de duyarlılığı öğretme misyonunu yüklenmiş bir sektör. Bunun gelişmesi aslında dünya barışının gelişmesi ve güzel bir dünya geleceği anlamına geliyor eğer biz Kıbrıs veya dünyanın başka tanınmamış bölgelerini bundan hariç tutarsak ve görmezlikten gelirsek kendimizle çelişmiş oluruz. FIJET burada çok güzel bir duruş sergiledi. '' dedi.

YARATILAN SİNERJİYİ HEP BİRLİKTE PROJELERE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ…
KKTC ziyaretine yönelik organizasyonun kusursuz bir şekilde gerçekleştirilmesinde önemli rol üstlenen, FIJET KKTC Kurucusu- YODAK Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Olgun Çiçek in KKTC yi çok başarılı temsil eden bir kişi olduğunu, FIJET ve ATURJET bünyesinde de çok etkili olacağını belirten Kutlu; TURİZM HAFTASI na da güzel mesajlar ve dersler çıkaran şu açıklamalarda bulundu:

“FIJET ve ATURJET heyeti olarak ziyaretlerimizde takipçi bir anlayış hakim. Bu sinerjiden yola çıkarak KKTC de çok farklı projeler hayata geçirilebilir. Turizm zaten biraz da böyle bir şey; sinerji, dostluk, hoşgörü, yakın ilişkilere bağlı. Çatışma çekişme artarsa turizm de yok oluyor. Bu uluslararası dostluk devam ettikçe bir kişinin aklına gelen bir proje hep birlikte uygulandığı zaman amacına ulaşılabilir. Dolayısıyla projenin kaynağı Türk, Fransız, Arap, Amerikalıymış hiç fark etmez. "Ben değil biz" anlayışı ile hep birlikte üstlenirsek hedeflenen noktaya taşıyabiliriz.

Biz gerçek bir Akdenizli bir ülke olarak; Akdeniz sıcaklığını ve hoş görüsünü cömertçe sunabiliyoruz. Bu beni çok mutlu ediyor ve ülkemin insanlarıyla gurur duyuyorum. Aslında Akdeniz de farklı milletler ve dinlerden gelen insanların birlikte ve dostça yaşayabileceği bir ortam var. Akdeniz kendini terörden bu anlamda uzak tutuyor gibi, bunun daha gelişmesini ve daha dostça yaklaşımlar görmeyi çok arzu ediyorum.

FIJET VE ATURJET ÜLKELER ARASINDA SAĞLAM KÖPRÜLER KURUYOR
“Oraya gitme, bu ülkeye girme '' gibi sınırlamaların olmaması gerekir, bunu insan haklarına aykırı buluyorum. Bence FIJET bu anlamda ülkeler arasında sağlam köprüler kuran, barış inşa eden çok önemli bir kuruluş. FIJET Başkanı Haddad ın “Kıbrıs ı geç keşfettik '' yönünde samimi bir açıklaması oldu. KKTC Başbakanının “tam zamanında geldiniz, bizim sesimiz olun '' şeklindeki sözleri çok anlamlıydı.

FIJET KKTC nin üyeliği ve kuruluşunun Yönetim kurulunda oy birliği ile kabul edilmesi, FIJET AKADEMİ nin burada yapılmasına yönelik kararlar ziyaretimizin çok önemli sonuçlardır. Zaman içinde çok daha somut çıktılar alınacağına inanıyorum. Bence FIJET Başkanı Tijani Haddad, KKTC ziyaretini kabul ederek, FIJET KKTC Üyeliği teklifini yönetim kuruluna taşıyarak aslında çok centilmen bir turizm profesyoneli olduğunu kanıtladı. ''
şeklinde konuştu.

FIJET AKADEMİ ye katılmak ve bilgi almak için iletişim: fskutlu@aturjet.org.tr



          |                              

Nilgün ATAR
Turizm Yazarı
22 Nisan 2019 Pazartesi
Mesaj Gönder 380



 Yorumlar

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CHENONCEAU ŞATOSU, LOIRE VADİSİ, FRANSA

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
SULTANHANI KERVANSARAYI RESTORASYONUNDA BİR SKANDAL DAHA!

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
TÜRKİYE İŞ BANKASI İKTİSADİ BAĞIMSIZLIK MÜZESİ

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
SMYRNALI HEMŞEHRİLERİM AMİŞLER

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
MARDİN MİDYAT HASANKEYF 2

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
HEORTOLOGİE

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
SAKLI CENNET ARTVİN

Elif ÇALIŞKAN
Yazara Mesaj gönderin
HAYVANLARLA KONUŞABİLSEK NE GÜZEL OLUR

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
IBO KONSTANZ GÖLÜ FUARI VE KAPANIŞI Yorum VAR !

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti




. . .