SİNETURİST

Bu sözcüğü, Agence du Developpement Touristique de la France (ATOUT FRANCE) Fransa Turizmini geliştirme ajansı‘nın bir bülteninde okudum.

Şöyle geçiyordu : Dünyada en çok film çekilen ülkeler arasında Fransa 500 milyona ulaşan sineturist (sinema ve turist kelimelerinden türetilmiş) ile üçüncü sıradadır.

Hollywood-Bollywood dururken nasıl olur demeyin sadece Fransız değil Fransa dışında pek çok ülke yapımcısı da özellikle Paris i adeta bir film seti olarak kullanmakta..

Turizm camiası, insan kaynakları açısında bir hazine idi geçmişte. Gemi-uçak-inşaat mühendisi - göz veya çocuk doktoru- gıda mühendisi-ekonomist-hukukçu-asker-öğretmen-mimar.

Mimar ve profesyonel turist rehberi, İtalyanca- Fransızca-İngilizce dillerinde rehberlik yapan, bilgisi ve beyefendiliği ile ülkemizin tanıtımına büyük katkıları olan, ancak bu niteliklerini pek az kimsenin bildiği, onlarca kitabın yazarı pek çok ödül sahibi sinema eleştirmenliğinin piri ve bu konuda ülkemizi başarı ile temsil eden Atilla Dorsay.

Gerçek veya rivayet bilemiyorum: Troçki, Lenin e sinemayı eline geçiren dünyayı da eline geçirir demiş, günümüzde TV izleme oranlarını gördüğümüzde sözün özünü inkar etmek zor gibi..

İster ABD ister XYZ yapımı olsun mafia söz konusu ise her baba spagetti yapıyor veya polisler kahve içiyor ve pizza yiyor. Örnekleri çoğalmak olası, Afgan Amerikalı olmak isterken, bir Amerikalı tek başına kötü !! Rusları yener veya Vietnam ı yerle bir eder.

Tüm BEYAZPERDE camiasına, özellikle turizmci yanını bilmem ve sinema dili üstadı olması nedeni ile sözü Sayın Dorsay a bırakmak geliyor. Oyuncular kadar ülkemizin doğası – tarihi zenginlikleri ve mutfağının başrol oyuncusu olduğu yapımlar ile SİNETURİSTİ TURİSTE dönüştürebilir mi ?
          |                              

A.Nejat  Şardağı
European Network for Accessible Tourism ENAT Türkiye Temsilcisi
06 Mayıs 2019 Pazartesi
Mesaj Gönder 647 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
BETON YOKSULLUKTUR!

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
SEVGİLİLER GÜNÜNDE TÜRKİYE'YE SEVGİ MESAJI...

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
ZAMBİA - ZİMBABVE - BOTSWANA

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİST DOSTU TAKSİCİ PROJESİ VE TAKSİCİ TERÖRÜ...

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
MEDİKAL TURİZMDE BÜYÜME EĞİLİMLERİ

Alaaddin ÖZMERT
Yazara Mesaj gönderin
ALMANYA İLE TÜRK İŞ GÖÇÜ-II

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
KARS'TA DÖRT YANLIŞ TÜM DOĞRULARI GÖTÜRÜYOR

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
FRANSA ŞATOLARI

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
DÖRT GÜNDE PARİS

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .