ATATÜRK BİZİ SAMSUN'DA KARŞILARKEN

Bayrağımıza bakıp çırpınan Karadeniz’i dost ellerinden esen rüzgarlarla aşıp Samsun’da buluşanları, Bandırma Vapurunda ülkü ve inanç dolu fikirleriyle karşılamaya hazırlanıyor.

STS Bodrum Okul Gemisinin de içinde bulunduğu dünkü görkemli uğurlama Karadeniz limanlarında devam eden sevgi yolculuğunun mutluluğu ile Samsun a tüm Anadolu dan ulaşmaya başlayan kuruluş ve kurtuluşun temsilcileri Ege den Anadolu dan getirdikleri selamlarını gelecek yüzyıla iz bırakacak bir anlayışla yarın sunacaklar.

Gerzeli halk ozanının “Gemi Geçmez ama yine de yanar Köşkün Feneri “ sitemini sona erdiren ziyaretlerle iz bırakacak izlenimler oluşturan dostlara katkıları nedeniyle şükranlarımı sunmak istiyorum. Dünün gençleri Atatürk kendilerini karşılarken yetişen gençlerimize de kendilerine emanet edilen ülkemizi ağdaş uygarlık ortamına nasıl taşıyacaklarını bir kez daha gösteren anlamlı bir girişimi de gerçekleştirmiş oldular.

Bandırma Vapuru 18 Mayıs 1919 günü Saat 12 civarı Sinop limanına geldiğinde Mustafa Kemal Paşa arkadaşları ile birlikte Sinop’a çıkıp Mutasarrıf Mazhar Tevfik beyi bıraktıktan sonra aynı gün ayrılarak Samsun’a hareket ediyorlar. Bu ziyarete Bandırma Vapurunun 100 adet maketini yaparak anlam kazandıran Doğan ÜLGEN ve Zeynel Zeki ÖZCANOĞLU tarafından hazırlanan fotoğraf sergisi ile gelecekte Sinop ta da daha kapsamlı programlarla desteklenmesinin yolunu açtığını düşünüyor ve kutluyorum.

Atatürk ün bizi her yerde her zaman ilkeleri ile karşılamaya hazır olduğunu, NUTUK a kendi el yazısı ile aktardığı yaşadığımız her ortamda her gün bizlerle birlikte olan ilkelerden kaynaklanan, Deniz in yaş gününde söylediği anlamlı dizeleri de, NUTUK un bir özeti, bir farkındalık olarak değerlendirebileceğimizi düşünüyorum. (1)

Ses Ve Işık Gösterileri
1970 li yıllarda Turizm ve Tanıtma Bakanlığı tarafından hazırlattırılan Anıtkabir de kuruluş ve kurtuluş yıllarını anlatan ve İstanbul Sultanahmet Meydanı nda ilahilerle zenginleştirilmiş Anadolu değerlerini yansıtan ses ve ışık göstergeleri vardı. Bu gelişmelerin oluşturduğu enerji ile tekrar gösterime açılmaları mümkün olabilir mi.

Çulhaoğlu Ailesine Teşekkür
19 MAYIS ın 100 ncü yıl çoşkusunu, izlemek ve aktarmak üzere Samsun a giden turizm yazarı Adil Çulhaoğlu ve Eşi Kenzi Hanımdan alacağız. Teşekkürlerimizi iletiyoruz.


(1) Atatürk yoktu, Düşman çoktu
Atatürk geldi, Düşmanı yendi
Bu güzel yurdu bizlere verdi

          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
18 Mayıs 2019 Cumartesi
Mesaj Gönder 755
 Yorumlar
TAHSIN DENIZ ARPACI yorum yaptı... Yorum Ekleyin
Güzel bir yazı 21.05.2019

Hüsnü Bey Amca, güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık...***

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
GALATAPORT OUT, YENİKAPI IN ...

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
HÜSNÜ GÜMÜŞ ADINI ULUSAL BİR YARIŞMA İLE YAŞATACAĞIZ

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
GÖRDÜK; GEZDİK; İNCELEDİK; YAZDIK

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
TÜRKLERİN ANADOLU'DA KURDUĞU İLK PAZARLARDAN BİRİ HALA YAŞIYOR!

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
CHAMBORD VE CHEVERNY ŞATOLARI, FRANSA

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
FLORANSA

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
AGRESİF TURİZMCİLER...!

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMİN GELECEĞİ... GELECEĞİN TURİZMİ

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
ENGELSİZ ÇOCUKLUK…

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .