BAKANLIK KERVANSARAYDA KALORİFER VE KLOZETİ UYGUN GÖRDÜ!

Restorasyon sırasında 800 yıllık Selçuklu kervansarayına kalorifer tesisatı döşenmesine Bakanlıktan “doğalgazla çalışacak” savunması gelirken, klozetlerin de kurulun onayıyla konulduğu açıklandı…

Aksaray Sultanhanı Kervansarayı’nda AKP’li belediye tarafından yaptırılan restorasyon sırasında 800 yıllık Selçuklu mirasına kalorifer, klozet ve zeminden ısıtma sistemi döşenmesine yönelik tepkiler sürerken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı restorasyonun projeye uygun yapıldığını savundu.

Restorasyon sırasında klozetler eklenen bölümün kervansarayın inşa edildiği dönemde de tuvalet olarak kullanıldığını kaydeden Bakanlık yetkilileri, koruma kurulunun onayladığı projeye göre ısınma sistemi için doğal gaz ile çalışan petekli kalorifer sistemi önerildiğini açıklarken, kervansarayın kapalı bölümünün zeminini kazmak için kullanılan iş makinelerinin ise çevre düzenlemesinde kullanıldığını, yapı ile herhangi bir bağlantısının bulunmadığını savundu.

Selçuklu Sultanı I. Alaaddin Keykubad tarafından 1229 yılında inşa ettirilen Aksaray’daki Sultanhanı Kervansarayı’nda ortaya çıkan restorasyon skandalına yönelik tepkiler sürerken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan konuyla ilgili bir açıklama geldi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından iki yıl önce ilçe yapılan Sultanhanı’nın AKP’li belediyesine 29 yıllığına kiralanan tarihi yapıda 2017’de başlatılan restorasyon çalışmaları ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından finanse ediliyor.

TEPKİ ÇEKEN KERVANSARAY RESTORASYONUNA BAKANLIKTAN AÇIKLAMA
Sözleşme bedeli 9 milyon llira olarak açıklanan restorasyon kapsamında kervansaraya kalorifer tesisatı, klozetli tuvaletler eklenmiş, revaklı kısımları ise camekanlarla kapatılmaya başlanmıştı. Kapalı bölümün zemin iş makineleriyle tamamen kazılan ve ısıtma sistemi döşenen restorasyonla ilgili haberimizin ardından bir açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, klozetlerin bulunduğu bölümün yapının inşa edildiği dönemde de tuvalet olarak kullanıldığından Konya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunun onayladığı projeye göre restore edildiğini kaydetti.

‘KALORİFER TESİSATI DOĞAL GAZ İLE ÇALIŞTIRILACAK’
Anadolu Ajansı’na konuyla ilgili açıklama yapan Bakanlık yetkilileri, revaklı kısımda ve odalarda yapılan kalorifer tesisatının, onaylanan raporda “doğal gaz sistemi ile çalıştırılacak kalorifer tesisatı yapılması” şeklinde yer aldığını, raporda ayrıca revaklı alana camekân yapılarak bu bölümün yaşayan bir mekâna dönüştürülmesinin uygun görüldüğünü kaydetti.

800 YILLIK TARİHİ YAPIYA MERKEZİ ISITMA SİSTEMİ KURULDU
Restorasyon projesi kapsamında merkezi ısıtma sistemi kurulan tarihi kervansaraya yapılan kalorifer tesisatına da değinen Bakanlık yetkilileri, “Projeye göre, ısınma sistemi için bahçede tasarlanan ısı merkezinden gelen tesisat boruları mutfak bölümünden diğer sıhhi tesisat girişinden içeri alınacak ve diğer mekânlara dağıtılacak. Isınma sistemi için doğal gaz ile çalışan petekli kalorifer sistemi önerildi” bilgisini aktardı.

‘İŞ MAKİNELERİ ÇEVRE DÜZENLEMESİ İÇİN KULLANILDI’
Haberlere konu olan iş makinelerinin çevre düzenlemesi imalatlarında kullanıldığını, bu imalatların ve iş makinelerinin yapı ile herhangi bir bağlantısı bulunmadığını savunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, su alma sorunu bulunan yapının üzerinin ahşap çatı ve kurşun ile kaplandığına değinerek, “Bu imalatların tamamı yapıyı yaşanır bir hale getirmek için hazırlanan yeniden kullanım projesinde mevcuttur. Proje ve proje raporu 3 Mart 2017 tarihli ve 4304 sayılı Konya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu kararı ile onaylanmıştır” bilgisini aktardılar.

BAKANLIĞIN AÇIKLAMASI VATANDAŞLARI TATMİN ETMEDİ
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin kervansarayın restorasyonu sırasında kapalı kısmın zeminin kazılmasında kullanıldığı fotoğraflarla da belgelenen iş makinelerinin çevre düzenlemesi için kullanıldığını savunması yapılan açıklamalara gölge düşürdü. Vatandaşların çalışmaları sırasında görüntülediği iş makineleri, tarihi yapının kapalı kısmında zemin kazısı yaparken çıkan malzemenin de traktörler ile taşındığı görülüyor.          |                              

Yusuf YAVUZ
Gazeteci Yazar
19 Temmuz 2019 Cuma
Mesaj Gönder 532 Yorumlar

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
KARS'TA DÖRT YANLIŞ TÜM DOĞRULARI GÖTÜRÜYOR

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
4 KUŞAK TURİZM...

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
ALZHEİMER HASTALARINA KÖYLERDE MUTLU YAŞAM

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
FRANSA ŞATOLARI

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
ARTIK KADIN ELİ TÜRSAB'A DA DEĞMELİDİR

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM ELÇİLERİNİZ MİSYONUNUZU DEVAM ETTİRECEK

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
DÖRT GÜNDE PARİS

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
BÜYÜK KENTLERDE SU İÇİN ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONUSUNDA NE YAPILMALI ?

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .