ENGELSİZ ÇOCUKLUK…

Değerli okurlar, bu yazımda güzel Muğla’mızın ilçesi Fethiye’de bir çocuk parkında gördüğüm uygulamadan bahsetmek istiyorum.

Bu uygulamadan bahsetmek istememin nedeni engellilik konusuna bir turistin gözüyle değil bir çocuğun gözüyle bakmamı sağlamasıdır. Hepimizin bildiği ama zaman zaman unutabildiğimiz çok önemli bir konu var ki o da “mutlu geçirilen çocukluk yılları harika yetişkinler ortaya çıkarabilir... ”

Fethiye’nin merkezinde, sahilde bir çocuk parkında gördüğüm erişilebilir salıncaklar beni çok mutlu etti. Açıkçası çok sık rastlamadığım için hemen dikkatimi çekti ve şaşırdım. Çocuk sahibi olduktan sonra çocuk parklarına sık sık gitmeye başladım. Çocuk parklarının zemininden salıncaklara kadar her alanı güvenlik, erişilebilirlik ve kullanım kolaylığı açısından gözlemleme fırsatım oldu. Tam da bu dönemde karşıma temiz, geniş ve erişilebilir - engelli dostu - salıncaklara sahip bu park çıkınca çok mutlu oldum…

Bu demektir ki her çocuk bu parkta çocukluğunu yaşayabilecek. Başka bir deyişle bu çocuk parkı her çocuk için… Merak edip, araştırınca aslında engelli çocuklar için çocuk parklarında uygulanabilecek son derece güzel uygulamalar olduğunu gördüm. Bu uygulamalar ile erişilebilir hale gelen çocuk parklarında engelli çocuklarımız keyifle vakit geçirebilecekler ve dışarıya heyecanla çıkacak ve dışarıda daha fazla zaman harcayacaklar. Böylece kendi kendimize sorduğumuz “ülkemizde yaklaşık 12 milyon engelli var; fakat engelliler nerede?” sorusunun yanıtını da zamanla bulacağız.

Yeter ki geç kalmadan, planlama aşamasında engelli çocuklarımızı da düşünelim. Yapacağımız erişilebilir bir salıncak bile eminim ki tekerlekli sandalyesi ile salıncağa binebilecek olan engelli bir çocuk için çok şey demek… Toplumun temelini oluşturan bir çocuğun toplumsal yaşama katılması ve “mutlu olması” toplumun geleceği için çok önemlidir.

Bu konu üzerinde düşünmeye başladığımda istatistiklere de bakmaktan kendimi alamadım ve İstatistiklerle Çocuk (TUİK, 2017) raporuna göre ülkemiz nüfusunun %28,3’ü çocuklardan (0-17 yaş) oluşmaktadır. Rapora göre bu oran 1990 yılında %41,8’di; 2000 yılında ise %35,2’ye düşmüştür. 2030 yılında ise %25,6’ya düşmesi öngörülmektedir. Engelli çocuk sayısının ise yaklaşık 600 bin düzeyinde olduğu tahmin edilmektedir (aktaran: cumhuriyet.com.tr). Yaklaşık 600 bin olarak belirtilen bu değer dikkat çeken bir seviyededir. Çevremizde daha fazla görmek istediğimiz engelli çocuklarımızın aileleri ile turistik faaliyetlerdeki kısıtlılıklarına ilişkin yaptığım görüşmelerde bir baba tekerlekli sandalye kullanan oğlunu erişilebilir olmayan koşullar nedeniyle sadece haftada bir kez dışarı çıkarabildiğini ve işletmeleri ise zorlukla ziyaret edebildiğini belirtmişti. Turistik bir faaliyete katılmak ise onlar için çok zor bir süreçti.

Çalışma sonucunda engelli çocukların da engelli yetişkinler gibi toplumsal yaşama katılım konusunda zorluk yaşadığını tespit ettim. Konuyu engelli çocuklar düzeyinde ele alırken “erişilebilir çocuk parkları” ile engelli çocukların yaşama katılımlarını desteklemenin önemini ve sevincini fark ettim. Engelli olsun veya olması çocukluğunu yaşayarak, hayata aktif katılan her çocuk ileride yaşama olumlu bir pencereden bakan, kendisiyle barışık ve kendi ayakları üzerinde duran, üreten ve kazanan, kendi başına seyahat edebilecek kadar özgüven sahibi yetişkin bireylere dönüşür.
Nihayetinde “Mutlu çocuklar mutlu toplumlara dönüşür…”           |                              

Merve Baş  BULUT
Akademisyen Yazar
24 Temmuz 2019 Çarşamba
Mesaj Gönder 1203 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
DOLARDAKİ ARTIŞ TÜRKİYE'NİN ORMANLARINI VURABİLİR!

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
TÜRSAB SEÇİMLERİNDE ZAFER KADINLARINDIR!

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
REHBER EKSİĞİ Mİ, FAZLASI MI VAR?

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
ALZHEİMER HASTALARINA KÖYLERDE MUTLU YAŞAM

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
FRANSA ŞATOLARI

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
ARTIK KADIN ELİ TÜRSAB'A DA DEĞMELİDİR

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM ELÇİLERİNİZ MİSYONUNUZU DEVAM ETTİRECEK

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
DÖRT GÜNDE PARİS

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
BÜYÜK KENTLERDE SU İÇİN ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONUSUNDA NE YAPILMALI ?

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .