S.O.S: SLOWER. OLDER. SMARTER.

Söğütözü (2)

Pek çok insanı yaşamını kurtaran bu çağrı, çağın gelişimleri arasında unutulmuşluğa terkedilmeden önce yeni bir anlamla, yaşam kazandıran bir içerikle gündemde yerini almaya başladı.

Daha Sakin, Daha Olgun, Daha Akıllı…
Önceleri sosyal paylaşım sitelerinde iki pilotun konuşması olarak paylaşılan S.O.S. şimdilerde kuşaklar arası iletişimin bir kurtarıcısı olarak görülüyor. Geçmişin emanetini korumanın, elden ele devretmenin, geçmişle gelecek arasında köprü olmanın şifreleri artık bu üç harfte gizli. Kavramsal olarak da Yaşı ilerledikçe daha olgun ve daha bilge olan insanların bu durumlarını X, Y, Z kuşaklarının rahatlık ve huzur içinde karar verebilen bizim kuşağı, özellikleri ile tanımaları, takdir ve kabul etmeleri için de bir ortam hazırlanıyor. Yoksa kuşaklar çatışması teşhisi ile sorunların çözülmesi mümkün değil.
Bunu gören bilim dünyası çeşitli kavramlarla betimlediği, ancak toplumsal benimsenme yakalayamadığı ileri yaş kuşağını S.O.S. saygınlığı ile tanımlamaya çalışıyor. Bundan böyle Yaşlı, Engelli, İkinci Bahar gibi kavramların da yeni bir içeriğe kavuşacağını, daha dikkatli ve anlamlı kullanılacağını düşünüyorum.

S.O.S. çeşitli ülkelerde kuşaklar arası iletişimde, ağırbaşlı, olgun bilge insanların bu özelliklerinden yararlanmak için Anaokullarında başlatılan, izlemekte olduğumuz uygulamaların bilimsel bir ortama taşınmasına da imkan hazırlayacak.

Dr. Ufuk AKYOL’un Bütün Dünya’da (AĞUSTOS 2019) “Ruh Bedene Sığmıyor” başlıklı yazısının da bundan sonraki çalışmalarda, etkinliklerde devrini tamamlayan kavramlar yerine yenileri ile devam etmek isteyenler için de yol gösterici olacağına inanıyorum. ufukakyol@gmail.com

S.O.S. kuşağının sadece bekleyen insanlar olmadıklarını, beklentilerini aktarabilme için de gençlerle birbirlerine ihtiyaçları olduğunu kabul eden bir ortam nihayet gerçekleşiyor. Bir çoğumuz hedeflerimizi gerçekleştiremeden emekli olduk; ancak halen etkin olanlarla bunları paylaşmak istiyoruz ve halen etkin bir düşünce yapımız olduğunu bunun gençler vasıtasıyla çağın iletişim ve iletim teknikleri uygun olarak aktırılabileceğini biliyoruz.

Değersizlik duygusundan kurtulmak için değerimizi kendimizin belirlediği bilincine ulaşmak, kendi değerini ortaya çıkarmaktır. Bu Farkındalığı bulup çıkaran bu değerli niteliği kazandıran bilim dünyasına şükranlarımızı sunmamız gerekiyor.

Turizm ve Kültürde SOS
Değerli turizmci dostlarımız da bir an evrensel turizmde S.O.S. devrini yaşadıklarını, değerlerinin çok yüksek olduğunun ve buna göre kendi değerlerini belirleyerek, şimdiye kadar kodlanan davranış biçimlerinden kurtulabilirler mi.?

Örgütlenme sorunlarını, kısır tartışmaları bir kenara bırakıp, turizm dilini de eğitim kurumlarımızla birlikte yabancı baskısından, özentisinden kurtarıp özgünleşmesi aşamasına taşıyan bir olgunlukla kendilerinden gelen önerilerle bir turizm yapılanmasına kavuşmak isterler mi.?

Turizmin sebebi olan kültürel ve doğal değerlerimize de aynı ölçüde sahip çıkmanın bilinci ile birlikte hareket etme aşamasında görebilir miyiz.?
          |                              

Hüsnü GÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
19 Ağustos 2019 Pazartesi
Mesaj Gönder 260
 Yorumlar
REFIK BAŞDERE yorum yaptı... Yorum Ekleyin
SÖĞÜTÖZÜ 1 VE 2 başlıklı yazılara yorum 20.08.2019

Sevgili yazarım, dostum Hüsnü Gümüş'ün haz veren, felsefi nitelikli, ışıklı bir alan ve kurtuluşa yönlendiren yazılarını yine büyük bir haz ile okudum. Bir tarafta, Çanakkale - Dumlupınar'da o muhteşem Lider Mustafa Kemal Atatürk'ün hafızalara kazınan o meşhur emir ve söylemleri hafızaların her katmanından birer birer çıkarılırken, kahraman Türk askerinin efsanevi başarıları, etrafımızı saran güncel siyasi sıkıntıları kaale almamamız gerektiği doğrultusunda, yeni bir umut dalgası oluşturmaktadır. Değerli yazar Gümüş'ün Söğütözü (2) başlıklı yazısında, yeni nesille, eski nesil arasında diyaloğun ve yardımlaşmasının, S.O.S saygınlığı köprüsü ile kurulması ve tamamlanması gerektiği mesajını algılıyorum. Yeni neslin teknolojiden yararlanma, pratik zeka ile sorunlara yaklaşma ve yeni sistemler oluşturma maharetine rağmen, eskilerin, başarıda tevazu, temkinli yaklaşım ve hatalardan ders çıkararak daha güvenli bir şekilde sonuca ulaşma konusundaki deneyimlerinin ahenkli ayak sesleri, Çiçero'nun İhtiyarlık adlı eserinden, deneyim ve ustaya kulak verilmesi gerektiği bağlantısını akla getirmektedir. "Gençler kadar güçlü, ihtiyarlar kadar deneyimli ve akıllı olabilmek" Sevgili yazarımızın, Mevlana'dan aktardığı o güzel deyişte işaret edildiği üzere, biz de aklımıza gelen her güzel şeyi duaya döktük. Niyetimiz, yolumuz, halis ve berrak olup, ülkesinin içinde bulunduğu sıkıntılardan, dostların dertlerinden kurtulması için bu halisane yürekle, dualar ve niyetler eyledik. Refik BAŞDERE- Marmaris, 19.08.2019

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
İNSAN ELİYLE YAYILAN HASTALIKLAR YÜZÜNDEN ORMANLAR BÜYÜK TEHDİT ALTINDA!

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
FRANSA ŞATOLARI

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
OYUM, EN FAZLA KADIN ADAY BULUNDURAN LİSTEYE

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
ARTIK KADIN ELİ TÜRSAB'A DA DEĞMELİDİR

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
KAMUYA AİT SİVAS KANGAL ÇİFTLİĞİ REZALETİ

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM ELÇİLERİNİZ MİSYONUNUZU DEVAM ETTİRECEK

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
DÖRT GÜNDE PARİS

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
BÜYÜK KENTLERDE SU İÇİN ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONUSUNDA NE YAPILMALI ?

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
GÖRDÜK; GEZDİK; İNCELEDİK; YAZDIK

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .