I. PATARA TELSİZ TELGRAF BULUŞMASI

Osmanlı Devleti’nin ilk telsiz telgraf istasyonu olan Patara/Gelemiş Telsiz Telgraf İstasyonu’nun 113. ncü açılış yıldönümü "I. PATARA TELSİZ TELGRAF BULUŞMASI" etkinliğiyle 31 Ağustos – 1 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek.
Likya Uygarlığının Başkenti Patara’da sürdürülen arkeolojik kazılarda bu yıl ortaya çıkarılan Osmanlı Devleti’nin ilk telsiz telgraf istasyonu eşsiz hikayesi ve bulgularıyla tüm dikkatleri bölgeye çekti.Telsizcilik tarihinin ilk ve en önemli miraslarından olan Patara Telsiz Telgraf İstasyonu, Sultan 2. Abdülhamit'in tahta çıkış tarihi olan 31 Ağustos 1906 tarihinde açılmıştı. İstasyonun 113.ncü açılış Yıldönümü ilk kez Patara Ören Yerinde 2 günlük etkinlikle anılacak.

31 Ağustos Cumartesi günü Patara Ören Yerinde saat 17.00’de başlayacak etkinlikte; Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Patara Antik Kazıları Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Arş. Gör. Diren Çakılcı, Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Genel Başkanı Aziz Şasa, Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, Kaş Kaymakamı Ulaş Akhan ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal konuşma yapacak.

Patara Meclis Binası’nın bulunduğu alandaki etkinlikte Büyükşehir Belediyesi Bandosu Osmanlı Marşları konseri, Patara Likyalı Yörükler Halkoyunları da etkinliğe renk katacak.

Patara/Gelemiş-Derne Telsiz İstasyonları Fotoğraf Sergisi, Geçmişten Günümüze Telsiz Cihazları Sergisi , Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Sergisi açılacak. 1 Eylül tarihinde ise Telsiz Haberleşme etkinliği gerçekleştirilecek.

PATARA TELSİZ TELGRAF İSTASYONU BU SENE ORTAYA ÇIKARILDI
Patara’daki Osmanlı Devleti'nin İlk Telsiz Telgraf İstasyonu ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi veren Patara Antik Kazıları Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık; “Binlerce yıllık kadim Anadolu uygarlığı Likya’nın en geç MÖ 2. yy dan itibaren başkentliğini üstlenmiş bir yerleşim olan Patara, Başkent statüsünü Roma imparatorluğu döneminde de sürdürdü. Bu statüye uygun olarak Patara’da başka kentlerde olmayan nitelik ve büyüklükte yapılar bulunmaktadır. Patara bize son derece özgün birbirinden değerli başka bir yerde örneği olmayan eserler armağan ediyor. Ancak bu antik mirasın yanında Osmanlı devletinin ilk telsiz telsiz telgraf istasyonu da Patara'dadır. Sultan 2. Abdülhamit’in vizyoner bakış açısıyla Alman Siemens Halske fabrikasına yaptırmış olduğu istasyonun kalıntılarını biz bu sene ortaya çıkardık.” Dedi.

DÖNEMİN EN GELİŞMİŞ TEKNOLOJİSİ KULLANILMIŞ…
İstasyonun 850 km lik bir açıklığa anında haber gönderebilme kapasitesine sahip olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Havva İşkan Işık; “Dönemin teknolojisi açısından bakıldığında adeta bugünkü cep telefonu teknolojisi ile karşı karşıyız. Bu İstasyonların yapılmasına İstanbul’da karar alındıktan sonra pek çok kişinin çabası ve gayretiyle oluşmuştur. Osmanlı devletinden mühendisler Berlin’e gönderilmiş, eğitim almışlar. Sonra Alman meslektaşları ile buraya gelmişler, birlikte çalışmışlar ve buradaki lojmanda kalmışlardır.

HABERLEŞMENİN HIZLANMASI ÜLKENİN GELİŞİMİNE ÖNEMLİ KATKI SAĞLADI.
1905 yılında başlayan inşaat 1906 yılında tamamlanarak 31 Ağustos 1906 yılında açılışı yapıldı.Yani Sultan 2.Abdülhamit’in tahta çıkış gününde.. Kapalı telsiz istasyonu özünde Afrika kıtası ile Anadolu arasındaki Osmanlı devletinin askeri ve siyasi ilişkilerini temin ediyor. Kullanılan teknoloji daha sonraki dönemler için bambaşka gelişmelere neden oldu. Çünkü Siemens dönemin en yüksek teknolojisini bu istasyonlara sevk etmişti. Haberleşme alanının bu denli sıkılaşması Patara telsiz istasyonunun daha sonra telli telgraf sistemi ile Anadolu’nun başka birimlerine bağlanmış olması bu coğrafya arasında haberleşmeyi son derece hızlı kılmıştır. Bu durumda ülkenin gelişmesine son derece önemli katkı sağlamıştır.” Dedi.
center>
          |                              

Nilgün ATAR
Turizm Yazarı
31 Ağustos 2019 Cumartesi
Mesaj Gönder 443 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
'TEBRİZ, ZENCAN, ERDEBİL, BU SES URMU'DAN GELİR!'

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
FRANSA ŞATOLARI

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
OYUM, EN FAZLA KADIN ADAY BULUNDURAN LİSTEYE

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
KAMUYA AİT SİVAS KANGAL ÇİFTLİĞİ REZALETİ

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM ELÇİLERİNİZ MİSYONUNUZU DEVAM ETTİRECEK

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
DÖRT GÜNDE PARİS

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
BÜYÜK KENTLERDE SU İÇİN ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONUSUNDA NE YAPILMALI ?

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
GÖRDÜK; GEZDİK; İNCELEDİK; YAZDIK

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .