3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

Herkes için turizm ve Belçika Engellilik Forumu (BDF) örneği....


Herkes için Turizm hakkında görüşlerimi paylaşmak için İstanbul Turizm Platformu’nu aradığımda ( Turizmden sorumlu Vali Yardımcısı, Bakanlık Tanıtım Müdürü) görevlerinde bulunmuş şu an Platformun Koordinatörlüğü görevini üstlenmiş Sayın Cumhur Güven Taşbaşı hemen iki gün sonraya randevu verdi.

Sayın Taşbaşı’na Herkes için Turizmin kapsamı kadar engelliliğin bir eşitsizlik ve seyahat özgürlüğünü kısıtlayıcı olduğunu düşündüğümü söylerken zarif bir şekiide sözümü keserek Platformdaki konuşmasını kısaca özetledi: ‘’Turizmi ve turisti sadece döviz olarak görmek son derece yanlıştır; turislerin, devletlerin ve yatırımcıların bir ülkedeki eşitlik-özgürlük kavramlarına ne kadar değer verdiklerinin bıraktıkları dövizden daha önemlidir.’’

Herkes için Turizm adına yapılan her şey öncelikle vatandaşlarımız olduğu için sosyal, gelecek turistler düşünüldüğünde ekonomik ancak görüşler ve değerlendirmelerle birlikte politik bir projedir.

İşta bu nedenlerden 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için bir amlem ile çok şeyi ifade eden Belçika Engelliler Forumu’nun rozetine yer vermek istedim.

BDF nedir?
Engellileri temsilen18 Belçika kuruluşunun bir araya geldiği Belçika Engellilik Forumu (BDF) Avrupa ve uluslarüstü düzeydeki Belçika engellilerini temsil ediyor.

Bu rozetle 3 ARALIK tarihini hafızalara kazımak amaçlanmaktadır. Bu sembol görünen ve görünmeyen tüm engellilere GÖRSELLİK kazandırılmaktadır.
BDF, “bu rozeti tak-komşuna ver-seninkini yap-ama ne olursa olsun tarihi hatırla-bilinir hale getir ve gölgelerden çık“ diye haykırmaktadır.

Engelli haklarını savunduğunuzda kadın haklarını savunup, kadına şiddete karşı olmaktasınız, çocuklara tacize de karşısınız, yaşlıları da savunuyorsunuz, tüm insan haklarını savunuyorsunuz. Engelliler önce insan olup çocuk-kadın erkek veya yaşlı olabilir.
Her türlü ayrımcılığa-şiddete karşı olmak- eşitliği savunmak, en önemlisi kendinizi özgürleştirmek için Engelliler Sözleşmesine sahip çıkın.

Önemli not: Sayın Taşbaşı’nın ismini ve söylediklerini izinsiz kullandım. Hoşgörüsüne sığınarak saygılarımı sunarım.

          |                              

A.Nejat  Şardağı
European Network for Accessible Tourism ENAT Türkiye Temsilcisi
02 Aralık 2019 Pazartesi
Mesaj Gönder 1019 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
BETON YOKSULLUKTUR!

Şebnem Başdere ORMAN
Yazara Mesaj gönderin
SEVGİLİLER GÜNÜNDE TÜRKİYE'YE SEVGİ MESAJI...

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
ZAMBİA - ZİMBABVE - BOTSWANA

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TURİST DOSTU TAKSİCİ PROJESİ VE TAKSİCİ TERÖRÜ...

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
MEDİKAL TURİZMDE BÜYÜME EĞİLİMLERİ

Alaaddin ÖZMERT
Yazara Mesaj gönderin
ALMANYA İLE TÜRK İŞ GÖÇÜ-II

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
KARS'TA DÖRT YANLIŞ TÜM DOĞRULARI GÖTÜRÜYOR

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
FRANSA ŞATOLARI

Fatih KUTLU
Yazara Mesaj gönderin
DÖRT GÜNDE PARİS

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .