SEVGİLİLER GÜNÜNDE TÜRKİYE'YE SEVGİ MESAJI...

Geçen yıl yaşadığım güzel bir olay üzerinden Türk turizminin dünyadaki (ve gönüllerdeki ayrıcalıklı) yeri hakkında bilgiler aktarmak istiyorum - ne yazık ki bu ilginç olayı çok değerli Hüsnü Gümüş abimle paylaşamadım; duysaydı çok mutlu olurdu.

Şebnem Başdere ORMAN-turizmhaberleri.com- Almanya

Geçen yıl yaşadığım güzel bir olay üzerinden Türk turizminin dünyadaki (ve gönüllerdeki ayrıcalıklı) yeri hakkında bilgiler aktarmak istiyorum - ne yazık ki bu ilginç olayı çok değerli Hüsnü Gümüş abimle paylaşamadım; duysaydı çok mutlu olurdu.

Bugün yeniden olumlu yönde ilerleyen Türkiye ve Almanya ilişkileri, geçen yılın başında gergin ve durağan bir süreç yaşarken, Almanya da Türkiye aleyhine birçok olumsuz propaganda ve haber yapılıyordu.

Eşim ve kızım ile 2019 Sevgililer Günü bir mağazada alışveriş yaparken, kasada önümüzde duran çok ilginç yaşlı bir hanımefendi ile tanıştık. Eşimin, yaşlı bayana doğal bir şekilde ufak bir yardım yapması sonucu, yaşlı bayan bize dönüp kalp şeklindeki bir şekerleme ile teşekkür etmesi bizi çok şaşırttı ama söyledikleriyle de çok duygulandırdı. Bize: “Siz Türksünüz değil mi? Ancak Türkler bu kadar nazik ve yardımsever olabilirler. Benim güzel Türkiye me ve sizlere, ufak bir armağan '' diyerek, bize resimdeki şekerlemeyi hediye etti. Çok şaşırdık ve sevindik, demek ki burada ülkemiz adına mücadele verdiğimiz, çok değerli Hüsnü Gümüş abimizin tabiriyle, turizm elçileri misyonumuzu yorulmadan ve darılmadan devam ettirmenin faydalarını görecektik.

Fakat en önemlisi bu yaşlı hanımefendinin ülkemizde gördüğü saygı ve misafirperverlikle beraber kaliteli hizmet; ülkemize ve insanımıza duyulan ilgi ve sevginin bütün olumsuzluklara rağmen devam etmesiydi.

Geçen yıl Alman medyası da “Türkiye yi ziyaret eden Alman turist sayısının '' bir hayli yüksek olmasına şaşırmış ve bu konu üzerine epey bir yazıp çizmişti. Almanlar, Türkiye deki siyasi istikrarsızlığa rağmen, Almanların (Alman medyası ve siyasi bakışı açısından), Türkiye yi neden tatil rotası olarak seçtiğini sorgulamıştır? Die Welt gazetesinde Ekim 2019 da “Almanlar Türkiye yi yine seviyorlar '' adlı yazıda da bu değişimden bahsedilmiş ve Türkiye nin 2019 da “Almanların en severek gittiği seyahat noktaları '' adlı listede, ülke sıralamasında İspanya ardından tekrar ikinci sıraya yerleştiği belirtilmiştir. Alman Emekliler Sigortasının (DRV-Zahlen) istatistiklerine göre Türkiye ye yapılan seyahat planları ve rezervasyonları 2018 e göre yüzde 28 artmıştır (“Die deutschen lieben die Türkei wieder '' , Die Welt, 10.12.2019: https://www.welt.de/wirtschaft/article204212864/Tourismus-Die-Deutschen-lieben-die-Tuerkei-wieder.html).

Türkiye, turizm ekonomisinin fiyat-hizmet oranının hep iyi olması ve fiyat indirimleri nedeniyle “En sevilen seyahat noktaları“ adlı listede bir basamak yükselirken, önceki yıllarda Türkiye nin önünde seyreden Yunanistan‘ın listede üçüncü sıraya düşürüldüğünden bahsedilmiştir. Bununla birlikte Türkiye de yapılan rezervasyon yoklamalarında kış turizminde de sevilerek gidilen seyahat noktası olacağı vurgulanmıştır.

Belki biraz kişisel olacak ama, etrafımızda da birçok Alman, Türklerin geniş mutfak kültürüne sahip olduğunu, yemeklerinin tadına hayran olduklarını ve konuksever, güleryüzlü hizmet anlayışını en çok Türkiye de bulabildiklerini ifade etmektedirler.

Alman dostlarımıza (Türkiye nin tarihi ve kültürel değerlerini hatırlatıp) bir çağrıyla yazımı sonlandırmak istiyorum:
“Tatil için Türkiye ye gidin '' .

Henüz yeni girdiğimiz 2020 yılı adına da dileğimiz Türk turizminin bu yılı da olumlu bir şekilde geçirmesi ve diğer yıllara göre daha iyi bir konuma gelmesidir.
          |                              

Şebnem Başdere ORMAN
Turizm Yazarı
14 Şubat 2020 Cuma
Mesaj Gönder 1775 Yorumlar

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
VİRÜSÜN VURDUĞU TURİZM EMEKÇİLERİ DESTEK BEKLİYOR

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
DEMANS İLE YAŞAYANLARI KORONA VİRÜSTEN KORUMAK

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
İLERİYİ GÖREBİLMEK İÇİN EN İYİ YÖNTEM ONU YARATMAKTIR Yorum VAR !

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TÜRKİYE'DE TURİZM SEKTÖRÜNÜN KRİZ YÖNETİMİ YOKTUR

Berk KARABAŞ
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM DÜŞMANI: CORONAVİRÜS

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
BİR HİKAYENİZ OLSUN...

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
KORONA VİRÜS SUYUN YAŞAMSAL ÖNEMİNİ YENİDEN HATIRLATTI.

Uğur BULUT
Yazara Mesaj gönderin
BİR KRİZDE DAHA, YİNE AYNI GEMİDEYİZ…

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
TAŞ MI YİYELİM..?

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
PRİENE ANTİK KENTİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .