ORMAN YANGIN ÜSSÜNÜ OTEL İNŞAATINA AÇTILAR!

Antalya’nın önemli turizm merkezlerinden Belek’te Bakan Ersoy’un sahibi olduğu otele bitişik parselde yapılan imar planı değişikliği tartışma yarattı.Orman yangın üssü olan arazinin bir kısmını da otellere açan plan değişikliği ile halkın denizle buluşması için ayrılan alanlarda 3 yeni otel inşa edilecek.


Antalya Belek sahilinde yapılan imar planı değişikliği ile toplam 6 yeni parsel daha betonlaşmaya açıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı nca onaylan plan değişikliği, Serik Belediyesi nce askıya çıkarıldı. Yapılan imar planı değişikliğine göre daha önceki planda kamping, günübirlik alan, spor alanı ve orman yangın üssü olarak ayrılan Belek teki 3 ayrı parsel ‘Günübirlik Tesis Alanı , ‘Turizm Tesisi Alanı olarak belirlenirken, ‘Orman Yangın Üssü olan parselin büyük bölümünün de yapılaşmaya açılması dikkat çekti. Aynı bölgede bulunan Kadriye Mahallesi sahilindeki 3 parsel ise günübirlik kullanım alanı ile golf ve konaklama alanında yapılan imar planı değişikliği ile ‘Günübirlik Tesis Alanı , ‘Turizm Tesis Alanı ve ‘Teknik Altyapı Alanı olarak belirlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı nın planlama yetkisinde olan alandaki imar planı değişikliği ile 22 kilometre kıyı şeridine sahip olan Serik ilçesinde halkın doğrudan denizden yararlanabileceği yaklaşık 500 metrelik bir alan bırakıldı. Bir önceki dönem Serik Belediye Meclis Üyeliği yapan Hüseyin Barış Ünal, “Bölgemizdeki 1000 yataklı orta ölçekli bir otelin bile 200-300 metre sahil şeridi kullandığı düşünülürse vatandaşımızın uğradığı haksızlığın boyutu ortadadır '' diye konuştu.

(Belek turizm merkezinde 50 ye yakın 5 yıldızlı otel yer alıyor)
BELEK TEKİ ORMAN YANGIN ÜSSÜNÜN ARAZİSİ OTELLERE AÇILDI
Antalya nın Serik ilçesi sahilinde yer alan Belek Turizm Merkezi nde yapılan imar planı değişikliği ile daha önce Belek ve Kadriye belde belediyelerine tahsis edilerek otellerle çevrili bölgede halkın denizle buluşmasını sağlayan toplam 6 parsel otel inşaatlarına açıldı. Mevcutta 50 ye yakın 5 yıldızlı otele ev sahipliği yapan Belek bölgesinde 145 ada 23, 24 ve 42 parsellerde yapılan imar değişikliği ile daha önceki planda günübirlik tesis alanı, spor alanı ve orman yangın üssü olarak ayrılan parseller, yeni planda ‘Günübirlik Tesis Alanı , ‘Turizm Tesisi Alanı ve ‘Orman Yangın Üssü olarak belirlendi. Daha önceki planda ‘Orman Yangın Üssü olan parselin büyük bölümünün de yapılaşmaya açılması dikkat çekiyor. 1960 lı yıllarda bölgedeki kıyı kumullarının ilerleyişini durdurmak amacıyla devlet eliyle dikilen fıstık çamlarının oluşturduğu ormanlar, sıcak yaz aylarında yangın riskiyle de karşı karşıya bırakıyor. Yeni planda otellere açılan arazi, orman yangın üssü olarak ayrılmıştı. Orman yangınlarına karşı ekiplerin acil müdahale yapabilmesi için ayrılan yangın üssünde, bir helikopter pisti de bulunuyor. Belek te 1997-2005 yılları arasında 70 civarında orman yangını çıktığı belirtiliyor.

KADRİYE SAHİLİNDEKİ GÜNÜBİRLİK ALAN DA OTELLERE AÇILDI
Yine aynı bölgede bulunan Kadriye Mahallesi sahilinde 579 Ada, 19, 36 ve 37 parsellerden oluşan 3 parça arazi ise mevcut planda günübirlik kullanım alanı ile golf ve konaklama alanı iken yapılan imar planı değişikliği ile ‘Günübirlik Tesis Alanı , ‘Turizm Tesis Alanı ve ‘Teknik Altyapı Alanı olarak ayrıldı.

YENİ PLANA GÖRE 1200 YATAKLI OTEL YAPILABİLECEK
Plan hükümlerine göre Kadriye deki Turizm Tesis Alanı nda 5 katlı ve 750 yatak kapasiteli, Belek te ise 5 katlı ve 1200 yatak kapasiteli oteller inşa edilebilecek. Serik Belediyesi nin plan değişikliğine ilişkin yaptığı duyuruda, söz konusu alanlarla ilgili 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planında yapılan değişikliğin Kültür ve Turizm Bakanlığı Plan İnceleme ve Değerlendirme Kurulu nun 16.01.2020 tarih ve 2020/01-01 sayılı kararı doğrultusunda uygun görülerek 28 Ocak ta onaylandığı kaydedildi. Serik Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü nde 9 Şubat ta askıya çıkarılan plan değişikliği, bir ay süreyle askıda kalacak.

22 KİLOMETRELİK SAHİLİ OLAN İLÇEDE HALKA 540 METRE KALDI
İmar planı değişikliği ile halkın denizle buluşabildiği son kıyı alanlarının da betonlaşmaya açılması tepkiyle karşılandı. Bir önceki dönem Serik Belediyesi Meclis Üyeliği yapan Hüseyin Barış Ünal, “Kuş uçuşu 22 Km sahil şeridi olan ilçemizde sahil şeridimiz son düzenleme ile Belek te 880 metreden 280 metreye, Kadriye sahilinde ise 500 metreden 260 metreye düşürülmüştür. Bölgemizdeki 1000 yataklı orta ölçekli bir otelin bile 200-300 metre sahil şeridi kullandığı düşünülürse vatandaşımızın uğradığı haksızlığın boyutu ortadadır '' diye konuştu.

OTELLERE AÇILAN SAHİL DAHA ÖNCE HALK İÇİN TAHSİS EDİLMİŞTİ
Belek sahilinde daha önceden günübirlik tesis alanı olarak kullanılan 95.098 metrekarelik parsel ile kamping alanı olarak ayrılan 83.034 metrekarelik parselin dışında Kadriye sahilindeki 124.788 metrekarelik günübirlik tesis alanlarının yüzde 50 sinden fazlasının 3 adet yeni otel inşa edilebilmesi için hakkaniyetsiz biçimde küçültüldüğünü savunan Ünal, söz konusu alanların daha önce ilçe halkının kullanımı amacıyla tahsis edildiğini dile getirdi.

‘DEĞİŞİKLİK PLANLAMA VE ŞEHİRCİLİK İLKELERİ GÖZETİLMEDEN YAPILDI
Kültür ve Turizm Bakanlığı nın planlama yetkisinde olan Belek Turizm Bölgesi ndeki imar planı değişikliğinin kamu yararı, planlama esasları ve şehircilik ilkeleri gözetilmeden yapıldığını dile getiren Hüseyin Barış Ünal, şunları söyledi: “Bu plan değişikliği ile yaz aylarında 150 bini geçen nüfusuyla halkımızın sahil kesimini ve denizi kullanabilmesini çok ciddi düzeyde sınırlandırmaktadır. Bölgemizin 1984 yılında turizm merkezi ilan edilmesi ve 2006 yılında Kumköy sahilinin de plana eklenmesi ile birlikte vatandaşımızın sahillerimizde nefes alacağı alan yok denecek kadar azalmıştır. Kültürel yaşamımız, anılarımız, geleceğimiz yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.
HERKES PLANA KARŞI İTİRAZ HAKKINI KULLANMALI
Belek sahilimizde günübirlik tesis, kamping, spor ve yangın üssü olarak ayrılan yaklaşık 400 dönüm alandan 80 dönüm ve Kadriye sahilimizde günübirlik tesis alanı olarak ayrılan 160 dönüm alandan sadece 90 dönüm yer ayrılması yaz nüfusu 150 bini geçen ilçemiz için çok büyük haksızlıktır. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki hangi parti ve görüşten olursak olalım birlik olmak zorundayız. Sohbet ortamlarındaki bireysel tepkiler maalesef sonuçsuz kalmaktadır. Plan değişikliğinin iptali için itiraz sürecine verilecek desteğin; mevcut belediye başkanımızın devlet kurumlarında, bölge milletvekillerimizle TBMM de ve ilgili bakanlıklarda elini güçlendireceğini ve çözüm noktasında çok olumlu katkısının olacağını unutmamalıyız. 09.03.2020 tarihinde askıdan inecek olan bu plana karşı yasal hakkımız olan itiraz süreci devam etmekte olup, herkesin bu hakkını kullanması gerekmektedir. Tüm halkımızı bu konuya duyarlı olmaya ve hep beraber mücadele etmeye davet ediyorum. ''

PLAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPILAN ALAN BAKAN ERSOY UN OTELİNE KOMŞU
Belek te yapılaşmaya açılan ve ihaleye çıkarılması beklenen parsellerin bitişiğinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy un sahibi olduğu şirket bünyesinde faaliyet gösteren bir golf otelinin bulunması dikkat çekiyor.

YANGIN ÜSSÜ ÖNCEKİ PLANDAKİ HALİ

YANGIN ÜSSÜ YENİ HALİ          |                              

Yusuf YAVUZ
Gazeteci Yazar
20 Şubat 2020 Perşembe
Mesaj Gönder 368 Yorumlar

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
İLERİYİ GÖREBİLMEK İÇİN EN İYİ YÖNTEM ONU YARATMAKTIR

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TÜRKİYE'DE TURİZM SEKTÖRÜNÜN KRİZ YÖNETİMİ YOKTUR

Berk KARABAŞ
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM DÜŞMANI: CORONAVİRÜS

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
BİR HİKAYENİZ OLSUN...

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
KORONA VİRÜS SUYUN YAŞAMSAL ÖNEMİNİ YENİDEN HATIRLATTI.

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
KORONA İLE İNTİKAM

Uğur BULUT
Yazara Mesaj gönderin
BİR KRİZDE DAHA, YİNE AYNI GEMİDEYİZ…

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
TAŞ MI YİYELİM..?

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
PRİENE ANTİK KENTİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .