BİR KRİZDE DAHA, YİNE AYNI GEMİDEYİZ…

Mart ayı yazımda Haziran ayına kadar kriz yönetimi yapılması gerektiğini vurgulamıştım. Yazıyı yazdıktan sadece on beş gün sonra maalesef tüm Türkiye turizmi ağır bir kriz ile karşı karşıya kaldı.

Bu krizi neden yaşadığımızı, bazı kurumları suçlamaktan ziyade, asıl konularımızı yazmaya başlayayım. Öncelikle bu krizin çıkış sebebine bakmak lazım, bunun için birkaç neden sıralayabiliriz:
1) ABD, Çin, Almanya, İran, Fransa, Hong Kong gibi ülkelerin 2019 ilk çeyrek ve son çeyrek ARALIK ayı Tüketici güven endeksi, PMI endeksi verilerine bakmak lazım. Bahsettiğim bu ülkelerin ilk çeyrek ve Aralık 2019 verileri bize gösteriyordu ki ekonomide resesyon 2020 yılında gümbür gümbür bekleniyordu. Ülkelerin Merkez Bankaları bir sebepten ötürü para basmaları gerekiyordu.

2) Yine yukarıda bahsettiğim ülkeler Fransa, Hong Kong, Çin, İran başta olmak üzere birçok ülkede sarı yelekliler, maskeli gösteriler yapmaya ve hatta bazı ülkelerde geçici de olsa hükümetlere diz çöktürülmüştü. 2020 yılı baharında gösteriler bu ülkelerden çıkıp tüm dünya düzenine bir başkaldırı planı ile mevcut düzeni alt üst edecekti. Bunu gören malum yapı önce Fransa başta olmak üzere tüm dünyada geçici ateşkes ilan etti. Bahar aylarında halkın içeride kalmasını ve korku salmak adına ev hapsinde tutulma planını uygulamaya koydu. Virüs sebebi ile herkesin tek gündemi ve korkulu rüyası bu konu oldu. Şimdi herkesin sıcak evinde bu yazıyı okuması gibi.

3) Mevcut virüs gündeminin büyük bir hararetle ekranlara ve sosyal medyaya servis edildiği ve halka korku saldığı ülkelere bakıyoruz. “Ne gariptir ki yine ekonomisi çökmüş ve Merkez Bankalarının hazır rezervlerinin olduğu Çin, İtalya, İran, Fransa (Fransa sarı yeleklilerde olduğu gibi askeri faktörü tekrar ortaya sürdü), Almanya ve ABD geliyor”.

4) Ocak ayı yazımda “Türkiye turizm sektörü teknoloji çağına hazır mı?” başlıklı bir yazı yazmıştım ve asıl en önemli konu burada ön plana çıkıyor. Dijital çağ emin ve hızlı bir adımla geliyor. Kim ne derse desin dijital paraların ve yapay zekanın, robotik uygulamaların, çip takılmanın kimse önüne geçemeyecek. Yazılıma, yapay zekaya önem veren, yatırım yapan işletmelerin ayakta kalacağını tekrar vurgulamak isterim.

Gelelim krizin bundan sonra turizme yansımalarına, peki bundan sonra ne olacak.?
Açıkçası olanları hepimiz daha önce filmlerden izledik. Merkez Bankaları birkaç yıldır hazırlık yaptıkları ve basmış oldukları paraları birkaç hafta içinde piyasalara sürmeye başlayacaklar. Kur savaşlarının ardından piyasalar rahatlamış görünecek gibi, erimiş olan stokların ardından üretim başlayacak ve bugüne kadar tatile çıkmak için bekleyen tüketiciler Nisan ayı sonu itibarı ile almış oldukları paraların bir kısmını Mayıs ayı başlarında tatile çıkmaya ayıracak ve tüketmeye devam edeceklerdir.

İngiltere pazarından bakacak olursak; asıl sorun uçak firmalarında. Umarım THY, Pegasus, Corendon, Sunexpres gibi uçak firmaları slot kaybetmeden yollarına devam eder. Bilet fiyatlarını aşağı, fazla kg hakkını ücretsiz veya daha makul bir fiyata verme gibi uygulamaları ile tüketiciye bir alternatif olarak sunar. Umarım bahsettiğim firmalar İngiltere’den uçuş sayılarını artırırlar.

Şimdi sorabilirsiniz, birçok büyük turizm firması kapılarını kapadı, bu nasıl olacak? Merak etmeyin zaten birçok şirketin batık kredilerini ve yılların vermiş olduğu eksiyi kapatmak için piyasaya verilen bu paralardan bir şekilde belirli bir yüzde kasalarına girecektir.
İngiliz pazarını sürekli vurgulamamdaki en büyük etken; ciddi potansiyeli hala Türkiye turizmi olarak almıyor olmamız ve siyasi anlamda stratejik ortak olmamız. Hala birçok tatilci tatil planını yapmadı, hala birçok son dakikacı tüketici iştahını kabartan fiyatları bekliyor olması.

Haziran gibi farklı rakamların konuşulacağı bir sezon beklediğimi tekrar vurgulamak isterim, yeter ki bu süreci doğru, akılcı ve birliktelikle devam ettirelim. Sosyal medya paylaşımlarınızda virüs içerikli bilgiler yerine, tüketicinin Türkiye’ye neden gelmesi gerektiğini vurgulayan yayınlar yapalım. Çalışan emekçilerin hırpalanmadığı, sadece emekçiler üzerinden plan ve program yapılmadığı bir sezon diliyorum. Hepimiz aynı teknedeyiz, yeter ki birbirimizi anlayalım ve destekleyelim.

Destek demişken biz İngiltere’deki Türk acenteler hala Türkiye’den destek bekliyoruz. İngiltere de ayakta kalmaya çalışıyoruz. Biri sesimizi duyar mı bilmem, umarım belki birileri sesimizi duyurur.

Nisan ayı yazımı gelen talep üzerine şimdi yazıyorum, Mayıs ayında görüşmek üzere, sağlıcakla kalın…

Unutmadan şu soruyu da size sormadan geçemeyeceğim; Merkez Bankaları bu kadar para basar ve piyasaya sürerse sonrasında ne olur? 😊
          |                              

Uğur BULUT
Turizm Yazarı- Seyahat Fotoğrafçısı
18 Mart 2020 Çarşamba
Mesaj Gönder 2024 Yorumlar

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
COVID-19 VE YENİ DÜNYA DÜZENİNDE TURİZM

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
REHBERLER ADINA BİR TEK CİDDİ KARAR ALINMADI HENÜZ..

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
SELÇUKLU'DAN BU YANA AYAKTA OLAN MEŞE AĞACI KORUMAYA ALINDI

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
DEMANS İLE YAŞAYANLARI KORONA VİRÜSTEN KORUMAK

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
İLERİYİ GÖREBİLMEK İÇİN EN İYİ YÖNTEM ONU YARATMAKTIR Yorum VAR !

Berk KARABAŞ
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM DÜŞMANI: CORONAVİRÜS

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
BİR HİKAYENİZ OLSUN...

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
KORONA VİRÜS SUYUN YAŞAMSAL ÖNEMİNİ YENİDEN HATIRLATTI.

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
PRİENE ANTİK KENTİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .