BİR HİKAYENİZ OLSUN...

Turizm aslında bir hikaye yaratma, yaşatma alanıdır.Yukarıda gördüğünüz küçük anahtarlıklar göründüklerinden çok daha büyük ve önemlidir. Anahtarlıkları özel yapan anahtarlık olmaları değil. O sıradan bir şey. Özel olan sedir (Akdeniz de katran olarak da bilinir) odunundan yapılmış olmalarıdır. Sedir ağacı tarihin çok eski dönemlerinden beri bilinen kullanım ve kültürel değeri yüksek ve bu nedenle bir ülkenin bayrağında yer alabilecek kadar önemli bir ağaç türüdür. Mezopotamya mitolojisinde Tanrıların yüce diyarı sedir ormanıdır ve yarı tanrı Humbaba tarafından korunmaktadır. Gılgamış ve Tanrı İştar (Zeus) tarafından gönderilen Gök Boğa yı birlikte öldürdükleri arkadaşı Enkidu hoş kokulu öz sularının şelaleler gibi aktığı sedir ormanlarını yağmalamak için Humbaba yı esir alırlar ve kafasını keserek yurtlarına bir ganimet olarak götürürler.

Ticarette yetkin Finikeliler bu özelliklerini gemi yapımı için en uygun odunu veren, o zamanlar içinden ışığın bile geçmekte zorlandığı, heybetli sedir ormanlarına borçludurlar her şeyden çok. Bu değerli odunu firavun tapınakları ve mezarları yapımı için altın, gümüş karşılığında Mısıra ihraç etmiş ve zenginleşmişlerdir.

Her üç kutsal kitapta da adı sıklıkla geçen sedir ağacı Süleyman Mabedi gibi ünlü yapıların inşasında kullanılmış, odunundan elde edilen katran her derde deva ilaç ve kozmetik olarak kullanılmıştır. Sadece bunlar mı? Sedir ile ilgili pek çok konu var 5000 yıllık dünya geçmişinde.
Bu basit görünümlü anahtarlıklar yağmalanan bu sedir ormanlarının yurdu Lübnan yapımıdır ve sedir ağacından üretilmişlerdir. Bayrağında dalgalanmasına karşın zengin bir bitki ve hayvan korosunun bitmez bir senfoniyi sürekli seslendirildiği bu ormanlardan Lübnan dağlarında neredeyse hiç bir iz kalmamıştır.

Bu yağmadan kaçan efsanevi sedir ormanları Antalya da Toros Dağlarının cömert vadilerine sığınmışlar ve bir süreliğine de olsa ünlü Mısır kraliçesi Kleopatra nın mülkü olmuşlardır. Bugün Kumluca ilçesi Dibek Tabiatı Koruma Alanı nda bulunan, bilinen en yaşlı (2330) sedir ağacı olan Ambar Katran, Kleopatra ile karşılaşmış, tanışmış olmalıdır. Sedir mitolojisi, hikayesi, yararı çok olan bir ağaç.

Siz hiç Antalya da, yılda 15 milyon turist ağırlamakla tanınan Antalya da, sedir ağacından yapılmış bir anahtarlık, ya da başka bir ürün, gördünüz ya da duydunuz mu? Bu ormanların en iyi korunmuş olanlarını ziyaret etme, hikayelerini kendi dillerinden duyabilme isteği düştü mü içinize hiç? Duymadıysanız, hissetmediyseniz turistlerimizin otellerinden çıkıp neden kente uğramadıkları konusunda bir fikriniz oluşmaya başladı demektir.

Mesele bir anahtarlık meselesi değil, hikaye, anı satma meselesidir. O küçük, basit anahtarlığın ardında 5 bin yıla uzanan, üç kıtaya yayılan köklü bir geçmiş, ilginç mitolojiler, hikayeler, maceralar, yaşanmışlıklar var. Bu basit, görünümlü anahtarlık bu zengin kültürün bir simgesi, anımsatıcısı aynı zamanda.
Bu küçük anahtarlık kimilerinde yaşlı “Ambar Katran '' ı görme, ona dokunabilme ya da sedir ormanlarında Kleopatra ile birlikte dolaşıyor olma hissini yaratabilir. Bu vizyon ve yaratıcılık gerektirir. Bunlar olmadan da turizm olmaz, olamaz.

Yıllar önce zamanın Elmalı Belediye Başkanı na sedir odunundan zarf açacağı (o zamanlar zarf kullanılıyordu), sigara ya da mücevher kutusu, küçük yerel heykeller gibi ürünler üretimini teşvik etmesi, kurslar açması önerisinde bulunmuştum. Başlandı ancak devamı gelmedi. Başkanın bana hediye ettiği bir zarf açacağı hala çalışma masamda duruyor. Herhalde basit bir iş olarak görüldü. Devam edilseydi gelişir, çok başarılı tasarımlarla geniş bir ürün-hikaye yelpazesi yaratılabilirdi. İşte o zaman sedir ormanlarına yürüyüş turları düzenlenebilir, Kaleiçi nden Düden şelalesine sedier odunundan yapılmış teknelerle gidilir, sedir odunundan üretilmiş sanat eserleri vitrinleri süsleyebilirdi.

Turizm aslında bir hikaye yaratma, yaşatma alanıdır. Sedir bir örnek sadece. Anadolu hikaye, anı üretmenin anavatanıdır. Gören ve göstermeye niyeti olanlara...

tneyisci@akdeniz.edu.tr

          |                              

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ

24 Mart 2020 Salı
Mesaj Gönder 1548 Yorumlar

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
COVID-19 VE YENİ DÜNYA DÜZENİNDE TURİZM

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
REHBERLER ADINA BİR TEK CİDDİ KARAR ALINMADI HENÜZ..

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
SELÇUKLU'DAN BU YANA AYAKTA OLAN MEŞE AĞACI KORUMAYA ALINDI

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
DEMANS İLE YAŞAYANLARI KORONA VİRÜSTEN KORUMAK

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
İLERİYİ GÖREBİLMEK İÇİN EN İYİ YÖNTEM ONU YARATMAKTIR Yorum VAR !

Berk KARABAŞ
Yazara Mesaj gönderin
TURİZM DÜŞMANI: CORONAVİRÜS

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
KORONA VİRÜS SUYUN YAŞAMSAL ÖNEMİNİ YENİDEN HATIRLATTI.

Uğur BULUT
Yazara Mesaj gönderin
BİR KRİZDE DAHA, YİNE AYNI GEMİDEYİZ…

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
PRİENE ANTİK KENTİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .