TURİZM DÜŞMANI: CORONAVİRÜS

Aylar öncesinden Çin Halk Cumhuriyeti tarafından aktarılan haberler aracılığıyla adını duyduğumuz Coronavirüs’ü, son zamanlarda yaşayarak tecrübe etme aşamasındayken, bu yazımda, diline ve kültürüne her zaman ilgi duyduğum Çin’ in virüse karşı mücadelesini ve sonunda geldikleri noktaya dikkat çekmek istiyorum.

Son yıllarda ülkemizin turizm alanında yaptığı ilerlemeler sayesinde, kendilerini turistik destinasyonlarda daha sık görmekte olduğumuz Çinliler, 5000 yıldan daha fazla köklü bir kültüre sahiptirler. Antik dönemlerinde, günümüzün temel taşları olan pusula, kağıt, barut gibi birçok buluşu gerçekleştirmişlerdir. Yüzlerce yıldır topraklarında ortaya çıkan birçok salgın, isyan, savaşlara maruz kalmalarına rağmen, kültürlerinden taviz vermeden, mücadeleci, çalışkan bir toplum olarak, birçok batılı toplum tarafından kabul edilmişlerdir.

Çinlilerin seyahat etme alışkanlıklarının ülkemiz turizmine sağladığı katkı oldukça fazladır. Ancak aniden tüm dünyayı sarsan bir virüs son günlerde turizmde derin yaralara neden olmuştur. Turizm ve diğer alanlarda bu yaraların hızla sarılmasına yönelik yapılmakta olan ve yapılması beklenen çalışmalar biz turizmciler için umut ışığı niteliğindedir.

Şimdi hep birlikte, Çince kaynaklardan da edindiğim bilgiler yardımı ile virüsün ilk tanısının konduğu andan bugüne kadar geçen sürede Çin’ in attığı adımlara önemli noktalara değinerek, Çin anakarasındaki olaylara tarihsel olarak göz atmamızı istiyorum:

30 Aralık 2019
Yetkililer, halkı olası bir virüse karşı hazırlıklı olmaları konusunda bilgilendirdi.

31 Aralık 2019
Wuhan’ da 27 vaka tespit edildi. 7 kişinin hayati tehlikesi olduğu bilgisi paylaşıldı.
Bunun üzerine Huanan Deniz Ürünleri Pazarına giden en üst düzey doktorlardan oluşan bir grup, virüs ile ilgili araştırma yapmaya başladı.

1 Ocak 2020
Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile ilgili geçici süreliğine bir kapatma kararı alındı. Bunun üzerine virüsün insandan insana bulaşıp bulaşmayacağı konusunda net olmayan bir bilgi paylaşıldı.

3 Ocak 2020
Virüsün ismi ile ilgili bir bilgi halen paylaşılmamış olması ile birlikte vaka sayısı 44 e yükseldi. Hayati tehlikesi olan kişi sayısı 11 e yükseldi.

5 Ocak 2020
Vaka sayısı 59 a yükseldi. Aynı gün virüsün SARS olmadığı bilgisi paylaşıldı.SARS hakkında kısa bir bilgi verecek olursak 2003 Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa dan bildirilmiş bir tür ağır akut solunum yolu yetersizliği.

7 Ocak 2020
Virüsün ismi konuldu.
11 Ocak 2020
6 kişinin iyileştiği bilgisi paylaşıldı.
18 Ocak 2020
Çin’ in ilk hastasını kaybettiği bilgisi paylaşıldı.
19 Ocak 2020
Salgının kontrol altına alınabileceği söylendi.
20 Ocak 2020
Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı durumun kontrol altına alınması emrini verdi.
21 Ocak 2020
Hastalığın tedavisinin pahalı olması nedeni ile, tedavi masraflarının devlet tarafından karşılanacağı bilgisi paylaşıldı.

23 Ocak 2020
Wuhan şehri kapatıldı.
Şehrin kapatılması ya da karantinaya alınması şeklinde duyduğumuz haberler hakkında biraz bahsetmek istiyorum. Toplu ulaşım araçları faaliyetlerini tamamen durdurmuşlardır. Şehirlerarası ulaşımı sağlamada kullanılan Wuhan havalimanı ve demiryolları sadece şehir dışından gelecekler için kullanılmaktadır. Fakat, Wuhan şehrinden dışarı çıkış artık sadece şahsi araçlar ile mümkündür.

24 Ocak 2020
Wuhan da prefabrik bir hastanenin yapımına başlandı.Hastanenin özellikleri:
-34000 metre karelik alana sahip
-1000 yatak kapasiteli
-1400 tıbbi personel
24 Ocak tarihi bu sene Çin yeni yılının başlangıç tarihine denk geliyor. Çin Ay Takvimi’ ne göre yılbaşı 24 Ocak ile 19 Şubat arasında bir güne rastlamaktadır. 1912 yılında Çinliler uluslararası takvim standardını kabul etmelerine rağmen Ay Takvimi’ ne göre kutlanan yılbaşı önemini korumaya devam etmektedir.

1 Şubat 2020
Bu tarihe gelindiğinde, tespit edilen vaka sayısı 14380 olarak kaydedilmiştir. 304 kişi hayatını kaybetmiş ve 328 kişi de tedavilere yanıt vererek iyileşmiştir.

Artık alınan önlemler neredeyse en üst seviyeye ulaşmış, halk bir yandan Çin Devleti tarafından verilen talimatlara harfen uyarken, bir yandan da birlik ve beraberlik içerisinde psikolojik ve fiziksel olarak güçlü olma çabalarını hızla sürdürmektedirler.

2 Şubat 2020
Prefabrik hastanenin kurulumu tamamlanmıştır.
9 Şubat 2020
Diğer eyaletlerden yaklaşık 6000 doktor, Wuhan’ ı da kapsayan Hubei eyaletindeki şehirlerdeki hastanelerde çalışmaları için görevlendiriliyorlar.
20 Şubat 2020
Bu tarihe gelindiğinde, tespit edilen vaka sayısı 75465 olarak kaydedilmiştir. 2236 kişi hayatını kaybetmiş ve 18264 kişi de tedavilere yanıt vererek iyileşmiştir.

Artık Hubei eyaletindeki tüm şehirler karantinaya alınmış ve sağlık görevlileri adeta kalan son enerjilerine ortaya koyarcasına çalışmalarına rağmen, pes etmeden her geçen gün taburcu ettikleri hastaların yarattığı motivasyonla kendilerini ayakta tutmaktadırlar.

25 Şubat 2020
Diğer ülkelerde de yavaş yavaş görülmeye başlayan virüs ile ilgili, Dünya Sağlık Örgütü tarafından, Çin’ in uyguladığı yöntemlerin uygulanmasının doğru bir karar olacağı bilgisi paylaşıldı.

29 Şubat 2020
Yeni vaka sayısının, gün geçtikçe iyileşen hasta sayısına yaklaştığı bilgisi paylaşılarak, bunun Çin halkı üzerindeki olumlu etkileri konuşulmaya başlandı.

1 Mart 2020
Bu tarihe gelindiğinde, tespit edilen vaka sayısı 80026 olarak kaydedilmiştir. 2912 kişi hayatını kaybetmiş ve 44462 kişi de tedavilere yanıt vererek iyileşmiştir.

4 Mart 2020
Çin anakarasında Wuhan dışında sadece 4 yeni vaka tespit edildiği bilgisi paylaşıldı.
10 Mart 2020
Hastaneye dönüştürülen alanların sonuncusu da, hastaların artık hızla iyileşmesi nedeni ile kapatıldı.

18 Mart 2020
Karantinanın sona erdiği bilgisi paylaşıldı.
Şu an Çin’ de gelinen durumu gösteren maddelerden bazılarını sıralamak istiyorum.
1- Tespit edilen vaka sayısı yaklaşık 81000, hayatını kaybeden kişi sayısı yaklaşık 3200 ve tedavilere yanıt vererek iyileşen kişi sayısı ise yaklaşık 71000 olarak bilinmektedir.
2- Şu anda Çin’ de tespit edilen tüm vakalar, sadece yurtdışından Çin’ e dönenler arasından çıkmaktadır. Dolayısıyla son zamanlarda Çin’ e dönen tüm bireyler 14 gün karantinaya alınmaktadır.
3- Çin, artık daha çok, diğer ülkelere yardım etme çabası içerisindedir.
4- Hubei eyaletinin diğer şehirlerinden Wuhan’ a destek olmaları için gönderilen yaklaşık 42000 doktor, kendi şehirlerine geri dönmeye başlamışlardır. Bu konuda önemli olan bir diğer nokta ise, neredeyse bu doktorların hiçbirine virüsün bulaşmamış olmasıdır.
5- İlköğretim okulları yavaş yavaş eğitime tekrar başlamaktadırlar. Ancak öğrencilerin ateşleri hergün ölçülmekte ve bir takım diğer tedbirler de elden bırakılmamaktadır.

Son zamanlarda ise virüs ile ilgili haberleri artık sadece ülkemize en yakın diğer ülkelerden almakta olduğumuz için, Çin anakarasında geçen önemli olayların tarihsel sıralamasını burada sonlandırıyorum. Çin Devleti’nin bugüne kadar vermiş olduğu mücadele ve yaptırımlar dışında, aslında ülkenin durumunun gün geçtikçe iyiye gitmesinde halkın rolü büyüktür. Evlerinden bazen hiç, bazen ise gerekmedikçe çıkmayan Çin halkı, bugünlerde umarım bizlere de bir şeyler öğretebilir temennisi ile ülkemize geçmiş olsun dileklerimi sunarım.

Not: Ülkemiz turizmine doğrudan katkı sağlayan bizler, diğer ülkeleri olduğu gibi, kendi ülkemizi de adeta bir ateş çemberi içine alarak, turizmi tehdit eden bu görünmeyen düşmana karşı birlik ve beraberlik içinde mücadelemizi verirken, mücadeyi kazanacağımız zamana kadar psikolojik, fiziksel olarak sağlığımıza dikkat edelim ve Güneş’in her zaman batıda kalmayacağını asla unutmayalım.
          |                              

Berk KARABAŞ
Profesyonel Turist Rehberi-Yeminli Tercüman- Filolog
26 Mart 2020 Perşembe
Mesaj Gönder 1479 Yorumlar

Cem POLATOĞLU
Yazara Mesaj gönderin
COVID-19 VE YENİ DÜNYA DÜZENİNDE TURİZM

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
REHBERLER ADINA BİR TEK CİDDİ KARAR ALINMADI HENÜZ..

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
SELÇUKLU'DAN BU YANA AYAKTA OLAN MEŞE AĞACI KORUMAYA ALINDI

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
DEMANS İLE YAŞAYANLARI KORONA VİRÜSTEN KORUMAK

A.Nejat Şardağı
Yazara Mesaj gönderin
İLERİYİ GÖREBİLMEK İÇİN EN İYİ YÖNTEM ONU YARATMAKTIR Yorum VAR !

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
BİR HİKAYENİZ OLSUN...

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
KORONA VİRÜS SUYUN YAŞAMSAL ÖNEMİNİ YENİDEN HATIRLATTI.

Uğur BULUT
Yazara Mesaj gönderin
BİR KRİZDE DAHA, YİNE AYNI GEMİDEYİZ…

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
PRİENE ANTİK KENTİ

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti
. . .