TÜRSAB'ın yönetmelik itirazını TUREB ile konuştuk

Turist Rehberleri Birliği Başkanı A.Zeki Apalı ile Meslek Yönetmeliği ve TÜRSAB'ın hukuki itirazları hakkında konuştuk.. Çok çarpıcı açıklamalar ilk kez “sektörel sohbetler“ yazı dizisinde. NİLGÜN ATAR-ÖZEL

05 Ocak 2015 Pazartesi - NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com
SEKTÖREL SOHBETLER YAZI DİZİSİ-1


Turist Rehberleri Birliği TUREB Başkanı A.Zeki Apalı ile Antalya'da gerçekleştirdiğimiz röportaja 2014 yılının son günlerinde yürürülüğe giren Meslek Yönetmeliği ile başladık sohbetimize.. Zira Yönetmeliğin hazırlanışı da en az Kanunu kadar sancılı bir süreçten geçti ve 2014'ün son günlerinde yürürlüğe girerek yeni yıl hediyesi oldu sektöre.. Rehber camiası bu müjde ile rahatladı. Ancak 30 12.2014 tarihinde TÜRSAB, yönetmelikteki bazı maddelerin acentaların aleyhine olması gerekçesiyle hukuki sürecin başlatıldığını açıklaması tüm dikkatleri Turist Rehberleri Birliği TUREB BAŞKANI A. Zeki Apalı'nın üzerine çekti.

İşte çok merak edilen sorularımız ve TUREB Başkanı A.Zeki Apalı'nın çarpıcı yanıtları...

Yönetmeliğin hazırlanışı neden bu kadar sıkıntılı oldu ve neden geç çıktı?
Biraz geriye gitmemiz lazım bunun yanıtını vermek için. Turist Rehberleri Birliği Kanunu çıktıktan sonra Anayasa mahkemesinin gerekçeli kararı açıklanmadan Bakanlık kendisinin hazırladığı yönetmeliği yayınladı. Daha sonra da Danıştay tarafından yürütmesi durduruldu. Ama ondan çok önce Anayasa mahkemesi gerekçeli kararı verildi ve biz 2013 yılında yönetmelik çalışmalarına başladık.

Daha geniş anlamda değerlendirmek adına normal seçimlerimizden bir süre sonra Olağanüstü Genel Kurul yaparak bütün delegelerimizi, Oda yöneticilerimizi çağırdık, yönetmelik üzerine çalıştık. Daha sonra hukukçularla beraber sistematiği yapıldı. Bakanlıkla dialog halinde yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında Nisan sonunda '' biz kendi kısmınızı tamamladık, siz de Bakanlık ile ilgili kısımları hazırlayın '' dedik. Ancak bu noktada sizin de bildiğiniz gibi Bakanlık bürokrasisinde değişiklikler gerçekleşti, yeni gelenler gidenler dolayısıyla gecikmeler oldu. Bu gecikmeler ve Yürütmenin durdurulması nedeniyle camiada mağduriyetler boyutuna gelindi. Bakanlık süreci çok yavaş ilerleyince biz de Başbakanlık ilgili birimine dosyamızı elden teslim ettik ve yayınlanmasını talep ettik. Yönetmeliğin gecikme etkenlerinden biri TÜRSAB'dır. ''

Neden Türsab?
Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü'nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da üst düzey yetkililerinin katılımı ile yapılan görüşmelerde yönetmeliğimiz son şeklini aldı ve metin kabul edildi. Ama birkaç gün sonra Türsab Genel Sekreteri ve hukukçuları bu makama gelerek '' bizim de taleplerimiz var '' dediler.TUREB in hazırladığı rehberlerle ilgili bir yönetmelik için talepte nasıl bulunabilirsiniz?

Peki Yönetmeliğin hazırlanış sürecinde TÜRSAB ile işbirliğiniz nasıldı ?
Gene az bilinir konuyu şu an size açıklıyorum: Yönetmelik hazırlanırken Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı'nın yazısı ile 2014 Mart ayında TÜRSAB'a da görüş sormuştuk (onları ilgilendiren konularda). TÜRSAB hep zaman darlığını, yönetmeliğin tamamını göndermediğimizi bahane ederek ek süre talebinde bulundular. Biliyorlardı ki o günlerde kendi açtıkları Bakanlıkça yayımlanmış yönetmeliğin yürütmesinin durdurulma kararı her an çıkabilir ve yönetmeliksiz birçok işlem yapılamaz, meydan kontrolsüz iş yapanlara kalırdı.

Konuya iyi niyetli yaklaşan ve her zaman zeytin dalı uzatan taraf olarak yapılan girişimler aynı şekilde karşılık bulamadı. Hatta, TÜRSAB'ın gönderdiği görüşler -Meslek Kanunu'nu hiçe sayan, çoğu yerde Kanunu devre dışı bırakacak şekildeydi. Gerekirse kamuoyu ile de paylaşabiliriz bunları. Dolayısıyla hem bizim tarafımızdan hem de Bakanlık Hukuk Müşavirliği tarafından dikkate alınmadı. Turist Rehberlerini birinci derecede ilgilendiren bir yönetmelikte neden bu kadar işin içine girmeye çalıştıklarını anlamakta zor değil aslında...

Türsab 30 Aralık 2014 tarihinde bir çıkış yaptı ve yönetmelikteki bazı maddelerin acentalar aleyhine olduğunu belirterek hukuki süreç başlattı. Ne diyorsunuz bu konuda?
TUREB'in hazırladığı Yönetmelik kendi Genel Kurulu'nda görüşülmüş, hukukçuları sistematiğini oluşturup gözden geçirmiş, Bakanlığın konuya hakim Hukuk Müşavirliği tek tek maddeleri ele almış ve en sonunda da Başbakanlıktaki ilgili birim uzmanlarınca diğer kanun ve mevzuata aykırılıklar olup olmadığının da incelenerek tamamlanmasından sonra yayımına karar verilmiştir. Bu kadar uzman ve hukukçunun gözünden kaçırdığı ne olabilir ki.?... Kanuni dayanağı olmayan ve TÜRSAB aleyhine görünen maddelerin iptali için hukuki süreç başlatılacaklarını söylüyorlar ama açıklamalarının sonuna yönetmeliğe uygun hareket edilmesi gerektiğini de yazmışlar.

Hukuki süreç nasıl sonuçlanır sizce?
Biz her zaman hukukun üstünlüğüne inandık. Her bir vatandaşın veya kurumun yasalara aykırı gördüğü bir konuyu yargıya taşıması en doğal hakkıdır. Yargının vereceği kararı uygulamakta biz yöneticilerin görevidir. Hukuki olarak bir sonuç alacaklarını sanmıyorum. Yeni düzenlemelere uyum sağlamaya çalışsalar, enerjilerini turizmin sağlıklı gelişmesi ve niteliğinin artırılmasına harcasalar daha doğru olur kanaatindeyim.

Kopmaz bir zincirin en güçlü iki halkası acentalar ve rehberler.. Neden karşılıklı zıtlaşmalar oluyor ?
Biz TÜRSAB'a karşı olan bir grup değiliz ki..TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Davut Günaydın çok güzel bir benzetme yaptı; '' biz bir kuşun iki kanadı gibiyiz. '' dedi. Biz de aynı öyle düşünüyoruz. Seyahat acentaları olmadan Turist rehberleri olmaz, rehberler olmazsa seyahat acentaları hiç olmaz. Ama yönetmeliğimiz için önerilen maddeler kanuna aykırı, ikincisi başbakanlık makamına gidip oradaki ilgili birime '' bizim de taleplerimiz var '' derseniz biz de Türsab'ın mevzuat çalışmalarına girmek isteriz. TÜRSAB'ın yılların kurumu olması, Bakanlık nezdinde hakimiyeti olması nedeniyle ölçüyü kaçırdıklarını düşünüyorum. Burada bilinmesi gereken bir gerçek şu; Türk turizminin birkaç temel taşı var ama en önemlisi acentalar ve rehberlerdir. Bunların birbirini rakip görmesi çözüm üretmez.

'' BAŞARAN ULUSOY'UN 45 DERECE SICAKTA JANDARMAYLA DENETİM '' AÇIKLAMASINA YANIT:
Daha önce İnternet medyasında yayınlanan bir haberde Başaran beyin bir çalıştayda yanlış konuşmalar yaptığını okudum.. Düzeltmeyi düşündüm ancak polemiğe girip yeni bir tartışma ortamı yaratmak istemedim. Başaran bey '' 45 derece sıcakta Efes'te jandarmayla yol kesildi '' diyor. TUREB yol kesmedi orada. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün denetimi sırasında güvenlik anlamında doğal olarak jandarma da bulunuyor. TUREB olarak; '' olumsuz imaj vermeyelim jandarma 30-50 m ileri de olsun denetimler ihtiyaç anına denk gelsin '' diyoruz. Biz bu kadar hassasiyet gösterirken Başaran beyin '' jandarmayla yol kestiler, kabadayılık yapıyorlar '' demesini çok yanlış buluyorum. Tekrarlıyorum, TUREB'in denetlemesi değildi, Tureb denetlemelerinde hassasiyetimizi göstermek adına valiliklerin bilgisi dahilinde trafik müdürlüğünün çalışma programına bakıyoruz. Nerelerde rutin denetlemeler var diye. Birlikte denetim yapalım istiyoruz. Belgeleri tam olan rehber kontrolü 30 saniye, ya da 1 dakika ama eksik varsa araçtaki kişiler TUREB'e ulaşmaya çalıştığı için biraz zaman alıyor. Herkes işini düzgün yapsa hemen bitecek. Bu kadar hassas düşündüğümüz halde hedef gösterilmek hoş olmuyor açıkçası

İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ 1 MADDE İÇİN İMZALANAMIYOR...
TÜRSAB ile ortak projeniz var mı?

2014 yılı içinde Türsab ile bir protokol çalışması yaptık. 16-17 maddelik bu protokol işbirliğini geliştirmeye yönelikti. ..Çok güzel gitti ama sadece 1 madde üzerinde anlaşamadık. Transfer ile alakalı bu madde. Mevzuat çerçevesinde transferlerde rehber bulundurma zorunlu değildir. Ama birçok acenta var ki, müşterisine duyduğu saygıdan dolayı havaalanına rehber koyuyor. O zaman da bir ücret skalası var. Bulundurma zorunlu değildir ifadesini koyduğunuzda siz ofis elemanı gibi rehberi kullanacaksınız ya da kullanmayacaksınız.

Rehberlerin de seyahat acentalarının da kaçak konusundaki sorunları ve sıkıntıları aynı. Ortak çalışmalar yapar, bakanlık bürokrasini de yanımıza alırsak; hem yaptırımlar daha caydırıcı oluyor hem de kısa zamanda çözüm yaratılıyor.

NOT:Biz turizm yazarları 2015 yılında TÜRSAB ve TUREB'i daha uyumlu ve el ele ülkemiz için güzel projeler üretirken görmek istiyoruz. Türkiye turizminin buna çok ihtiyacı var. Bu tür yaklaşımlar sektöre moral ve heyecan verecektir. Dileğimiz budur.

RÖPORTAJIMIZ ÇARPICI AÇIKLAMALARLA DEVAM EDECEK

Kaynak: turizmhaberleri.com

                Google+ paylaş               
TÜRSAB'IN YÖNETMELİK İTİRAZINI TUREB İLE KONUŞTUK
          
Günün Haber Başlıkları Yorumlar
    REHBERLER OLMASA DA SEYAHAT ACENTALARI OLUR
    LÜTFEN SAYIN YÖNETİCİLER HİC DEĞİLSE SİZLER TERMİNOLOJİYİ DİKKATLİ KULLANIN ! SEYAHAT ACENTALARI ÇEŞİTLİ ÜRÜN TEDARİKCİLERİNİN PERAKENDE PAZARLAMASINI YAPAR. REHBERLERE HİC İHTİYACI YOKTUR. REHBERE IHTIYAC DUYAN SEYAHAT ACENTALARININ PAZARLAMASI İÇİN ÜRÜN GELİŞTİREN TUR OPERATÖRLERİDİR. BİR SEYAHAT ACENTASI TUR OPERASYONU YAPMADAN DA RAHAT RAHAT HAYATINA DEVAM EDEBİLİR. TİCKETİNG, RENT A CAR, HOTEL BOOKİNG, BANKET SATIŞ, BAYİ TOPLANTILARI RESSORT SATIŞI CRUISE SATIŞI VESAİRE GİBİ. REHBERLİK YÖNETMELİĞİ HANUTCU ÇALIŞTIRAN TUR OPERATÖRLERİNİ HİZAYA GETİRECEK ONEMLİ BİR YASAL DUZENLEME OLMUŞ. EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜRLER. İŞİNİ LAYIKIYLA YAPAN TUR OPERATÖRÜNÜ KOLLAYAN, İŞİNİ DÜZGÜN YAPMAYANI DA İŞİNİ DÜZGÜN YAPMASI İÇİN FORSE EDEN DUZENLEMELER BÜTÜNÜ OLARAK ELE ALINABİLECEĞİ GİBİ BİR LAP TOP BİR CEP TELEFONU BİR WEB SİTESİ İLE REHBER/ACENTA OLARAK FAALİYET GÖSTERENLERİN DE SONUNU GETİRECEK BİR DÜZENLEME... ELBETTE DENETİM EN ONEMLİ YASA UYGULATICISI. DENETİM FAALİYETLERİNE DAHA BUYUK BUTCE AYRILMALI VE HATTA GEREKİRSE OUT SOURCE AUDITING HİZMETİ ALINMALIDIR. DENETİM KONTROL VE YAPTIRIM MEKANIZMASI SAĞLIKLI ÇALIŞMAYAN HİC BİR YASA SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMAMIŞTIR. TESEKKURLER.


Benzer Haberler :
     TÜRSAB TATİL TÜKETİCİLERİNİN ŞİKAYETLERİNİ TAKİBE ALDI -  1 yorum var!
     KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINDA YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ
     TÜRSAB DOĞRUDAN BELGE İPTALİNİ İSTEYEBİLECEK
     TÜRSAB'IN DİKKATİNE: LİKE TOUR MAĞDURLARI ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR -  1 yorum var!
     ACENTELERDEN TÜRSAB YÖNETMELİĞİNE SERT TEPKİ...
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx