Serdar Taştanoğlu, turizmhaberleri Yazar Ailesi'ne katıldı

Türk müziği ve kültürünü yurtiçi ve yurtdışında verdiği konserlerde başarıyla tanıtan Dragos Musıki Derneği Başkanı Serdar Taştanoğlu'nun; turizmhaberleri.com Yazar Ailesine katıldığını bildirmekten büyük mutluluk duyuyoruz..

07 Aralık 2015 Pazartesi - turizmhaberleri.com/ haber merkezi-
EDİTÖRDEN

Kültür ve sanat, tüm dünyaya barış köprüleri kuran turizmin en değerli halkasıdır; bu üçleme birbririnden ayrı düşünülemez. Türk müziği alanında yaptığı gönüllü çalışmalarıyla çok kısa sürede dikkat çeken, ülkemizi yurtdışında verdiği konserlerle gururla temsil eden ve en önemlisi gençlere Türk müziğini tanıtan ve sevdiren Dragon Musıki Derneği Başkanı Serdar Taştanoğlu; bundan böyle değerli yazılarını turizmhaberleri.com okurları ile paylaşacak. Kendisine HOSGELDİNİZ diyor, yazı hayatında üstün başarılar diliyoruz.

Öncelikle Dragon Musıki Derneği Başkanı Serdar Taştanoğlu'nu kendi anlatımı ile tanıyalım. İşte müthiş renkli, dolu dolu ve örnek alınası bir hayat hikayesi....

Kıbrıslı bir anne ile Kafkas kökenli Tokatlı bir babanın çocuğu olarak İstanbul'da doğdum ancak babamın eğitimci olması nedeni ile Malatya, Urfa, Çanakkale, İzmit, Bursa, Ankara ve İstanbul da yaşadım. Eğitim hayatım da buna paralel farklı şehirlerde geçti. Çocuk yaşta resme ve müziğe kabiliyetim ve ilgim olmasına rağmen çok bilinen benzer hikayelerde olduğu gibi ilgi alanım dışında bir yüksek okulu kazanarak iktisat-işletme okudum. İşi daha ileri taşıyarak finansal yönetim üzerine Master yaptım ve önce Sanayi Bakanlığı özel kaleminde ve ihracat dairesinde çalışarak memuriyete bulaşmış oldum .Sonra DB Deniz Nakliyatı T.A.Ş de hesap kontrolünde ve sonra da sınavı kazanarak Müfettişliğe başladım. Müfettişken bu kez Hollanda Kraliyet Bursunu kazanarak 2. kez Deniz İşletmesi dalında master yaptım ve yurda dönüp kurumda Başmüfettiş ve Mali işler Daire Başkanlığı yaptım. Kurum özelleşince Sosyal Güvenlik Kurumuna naklen atandım ve 10 yıl SGK Başmüfettişliği yaparak emekli oldum.

Ancak resme ve müziğe olan ilgimi hiç kaybetmedim; boş vakitlerimde muhtelif resim atölyelerine katıldım ve yedi karma sergiye katıldım. Bu arada ud ve ritm enstrümanları ile ilgilendim. Şiir, seslendirme, gezi ve STK çalışmalarına da vakit ayırdım. Ve derler ya su mecrasına döner; ben de çocuklukta başlayan gezi , organizasyon, resim, müzik, şiir tutkularımı ikinci baharımda ana ilgi alanım haline dönüştürdüm. Bu geç bulduğum aşkıma olan hasretle memuriyette çalışmadığım kadar mesai harcadım ve harcıyorum.

2011 yılında Dragos Musıki Derneği'ni kurdum. İsim babalığı yaptım ve halen Derneğin Yönetim kurulu Başkanlığını ifa etmekteyim. Müfettişlik dönemimde gerek yurtiçi gerek yurtdışında görevler yaparak babamın başlattığı farklı kültürleri öğrenme ve insanı tanıma sürecini devam ettirdim. Sonunda Türkiye'de 60 şehri, yurtdışında da ABD dahil 30 ülkeyi görmüş ve tanımış oldum . Yurtdışındaki eğitim sürecinde farklı ülkelerin farklı insanları dostum arkadaşım oldu ve aynı evleri paylaştım, onlarla ağladım, onlarla güldüm .

Bir dönem Anadolu'nun farklı yörelerinin, türküleri ve kültürleri benim oldu, başka bir dönem dünyanın farklı ülkelerdeki insanlarının kültürlerine de yakın oldum. Bir Perulunun hasret çekip kendi şarkısına ağlamasına, bir Malezyalının teybine her gün koyduğu kasetteki şarkı başlar başlamaz aynı coşkuyla hem söyleyip hem dans ettiğine şahit oldum. Ancak bu topraklarda çok büyük bir kültür hazinesine sahip olduğumuzu, eşi benzeri bulunmadığına emin oldum ve bu idrak bu hazineyi bilmeyenlere gösterme anlatma sevdasına düşmeme sebep oldu.

2011 yılında kurduğum dernekte dört yıl içinde Türk Sanat, Türk Halk, Kadınlar, Çok Sesli Caz ve Festival Korosu gibi muhtelif koroları kurarak bu koroların başına alanlarında uzman ve başarılı hocaları getirip hem ülkede kaliteli işler yapan hem de bu kültür hazinemizi dışarda gösteren bir aktivite sağladım. Başarı başarıyı getirdi ve bir ilke imza atmamıza sebep oldu; bir amatör musıki derneği olarak 4 yılda 14 davet alarak yurtdışı konserleri gerçekleştirdik. Takdirler övgüler alıp yabancı basında konu olmamızı sağladı.

Gençlere kültürümüzü nasıl empoze ederiz, nasıl öz müziklerimizin içine çekeriz sorusuna her yıl ödüllü ses yarışması düzenleyelim cevabını buldum. Sponsorların desteği ile geçtiğimiz Ekim ayında 3. THM Ses Yarışmasını gerçekleştirerek amacımıza ulaştık; henüz 3.ncü Yarışmada onlarca güzel sesli genci keşfedip onları müzik alanını meslek edinmesine vesile olduk. Halka kaliteli konserler ve örnek sanatçıları dinletme arzusu ile 4 yılda yüze yakın konser ve kırka yakın ünlü sanatçıyı dinleme fırsatı veren konserler düzenledik.

Sosyal sorumluğu da unutmadık çocukluğumun geçtiği ve nasıl yaşam mücadelesi verdiklerine o yaşta tanık olan ve hiç unutmadığım Anadolu'nun fakir çocuklarının eğitimine katkısı olsun diye kitap kampanyaları düzenleyerek Urfa'nın ve Çanakkale'nin birer köyüne birer TIR dolusu kitap desteği verdik. Çok şanslıymışım ki benden daha fazla müzik aşkı olan, benimle aynı heyecanı taşıyan eşim de dernekte yardımcım olarak hep destek verdi .

Oğlumuzun eğitimi tamamlandıktan sonra iş hayatına başlaması ile daha özgürce sosyal hayatın içinde yer aldık. Kendimizi bu hayatın içindeki bize ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz yetenekli her gencin anası babası ile görüştük. Onlara kültürümüzü tanıtmak sevdirmek ve de eğitmek fırsatını yakalamaya devam ediyoruz.


YURTDIŞINDA SES GETİREN KONSERLER DİZİSİ....
Dragos Musıki Derneği'nin yurtiçi ve yurtdışında büyük ses getiren konserlerinden bazı görselleri, notları da şöyle aktarıyor Serdar Taştanoğlu...

1-14 Mart 2015 tarihinde Kosova Prizren: Zübeyde Ana Derneği Ata Kadınları Korosu ile Dragos Musıki Derneği Kadınlar Korosu'nun ortaklaşa hazırladığı konser Türk Sanat Müziği eserlerinden oluşmuştur. Konserimize Yerel Yönetim Bakanı, Nato Üssünde görevli Türk Komutanlar, Belediye ve Kültür Yetkililerinin katıldığı konser; Ulu Önder Atatürk'ün görselleri ile büyük bir coşkuyla gerçekleşmiştir.

2-Kosova Prizren Zübeyde Hanım Derneği Ata Kadınlar Korosu ile Dragos Musıki Derneği Kadınlar Korosu bu kez 27 Mart 2015 tarihinde İstanbul'da ikinci bir ortak konser düzenleyerek yine TSM'nin seçkin eserlerini okumuştur. Kosova'da tüm üst makamların maddi manevi destek verdiği konsere Türk yetkililer olması gereken desteği vermemişlerdir. Ancak konser yine muhteşem bir coşkuyla gerçekleşmiştir.

3- 25 Mayıs 2015 tarihinde tek Türk Derneği olarak Selanik Belediyesi tarafından ikinci kez festivale davet edildik. Koro Şefimiz TSM Sanatçısı Semra Türel'di ve repertuarımızdaki Türk Yunan ortak şarkılarıyla coşkulu bir konser yaşattık.

4-Londra'da Kıbrıslı soydaşlarımızın davetlisi olarak Kıbrıs Türkülerinden oluşan bir repertuarla THM koromuz 27 Haziran 2015 tarihinde İslington City Hall Salonunda Sanatçı Şef Taşkın Doğan Işık ve Sanatçı Semra Türel ile geniş yankı uyandıran bir konser gerçekleştirdik. Karşılarında ilk kez br THM Korosu gören soydaşlarımız ve İngilizler coşkulu ve ayakta alkışlarıyla bizleri onurlandırmışlarıdır.

5- Yunanistan Makedonya Kozani Konserimiz ise 11 Temmuz 2015 tarihinde davet edildiğimiz bu festival; bizleri Selanik'te görüp çok beğenen Belediye Başkanının talebi ile gerçekleştirilmiştir. Türk Yunan ortak şarkılarından oluşan konsere hak yoğun ilgi göstermiş ve dakikalarca alkış almıştır.

6- 7 Kasım 2015 Bükreş'te Türk Sanat, Türk Halk ve Romanyalı Bestekarların Türkçe sözler yazılmış eserleri ile gerçekleştirilen konserimiz özellikle Kırımlı Türklerin coşkulu katılımlarıyla taçlanmıştır.Kaynak: turİzmhaberlerİ.com

                Google+ paylaş               
SERDAR TAŞTANOĞLU, TURİZMHABERLERİ YAZAR AİLESİ'NE KATILDI
          
Günün Haber Başlıkları
CUMHURİYET HALK PARTİSİ'NİN TURİZMCİLERE SEÇİM VAADLERİ
YENİ HAVALİMANI İÇİN EK VERGİ
MHP'NİN TURİZM SEKTÖRÜNE 2018 SEÇİM VAADLERİ
AK PARTİ'NİN TURİZM SEKTÖRÜNE 2018 SEÇİM VAADLERİ Yorumlar
  ASALET
  HERKES İÇİNDEN GELENİ VE BU NEDENLE DOĞRUYU YAZAR. KISA VE ÖZ OTOBİYOGRAFİ SIKMADAN TANITIR İNSANI. İLK GÖRÜŞMEMİZDE, SENİ TANIMIŞTIM, BU NEDENLE ”BİZ SOKAKTAYIZ, NE DERSİN” DEDİM. SOKMA AKILLA BİR ŞEY OLMAZ. BU NEDENLE BAŞARILISIN VE DEVAMINI DİLERİM.

  HOŞGELMİŞ
  özgeçmişi ile nasıl bir birikimde olduğunu görüp yurdum insanı ile gurur duydum.Aranıza katılması çok güzel bir olay .Herkesi kutluyorum Başarılar diliyorum

  SN. SERDAR TAŞTANOĞLU BAŞARISI
  Yazar ruhu, her sanatçı gibi tanrısal ilhamlara açık, iyiyi, güzeli, doğruyu ideali sezinleyebilen, bunları kelimelerle anlatmaya çalışan kimselerdir. Yüce ilhamlarla insan arasında bir çeşit aracıdır o. Bir bakıma zengin anlam dünyalarının, öncü fikirlerin, derin duygu kaynaklarının, mutlulukların bir kılavuzudur. İçinde bir kıvılcım hissederek sanata yönelen ve bunu yazıyla gerçekleştirmeye karar veren kimse, kalemi güçlü olan kimsedir . Yazarlık herkesin harcı değildir. Engin bir kültürün, gerçek bir yetenek ve sağlam bir düşünebilme gücünün yanı sıra gerçek bir manevi yükseliş yazarın ilk önce kendi ruhunda başlamalıdır. Yani, ilhamlarını doğruya, güzele, iyiye, ideale yönetmelidir. Zaten biraz önce bahsettiğimiz gibi gerçek sanatçının öz niteliklerindendir bu. Yazarın okuyucusuna karşı duymak zorunluğunda olduğu sorumluluktur bu. Yazar; kendinde duyduğu manevi yükselişi okuyucunun ruhunda da hissettirecek. Yani, ona yeni ilhamlar aşılayacak, zengin duygular verecek, onu renkli anlam dünyalarına sürükleyecek; fikirleriyle ideali, duyguyu, faydalıyı sezinletecek, kültürüne birşeyler katacak, ruhunu karamsarlık ve ümitsizliklerden kurtaracak, bocaladığı anda onu ışıklı yola çekecek, avutacak, içine sevgi, dostluk ve barış duyguları salacak. Öyle ki, okuyucu yazınızı okuduktan sonra kendini daha bambaşka hissettirebilecek yeteneğe sahip olan sevgili hocam Sn. Serdar Taştanoğlunu kelimelerle anlatılamayacak kadar donanımlı ancak onu tanımak onunla zaman geçirmek dostlarıyla arkadaslarıyla olan birlikteliklerindeki sevgi ve özgüven ile her işin hakkından başarıyla kalkacağına inanıyor ve bu yeni görevinde kendisine başarılar diliyorum. Saygı ve Sevgilerimle

  HAYIRLI OLSUN
  ATATÜRK İLKELERİYLE MÜZİĞİN HER DALINDAKİ TEMSİLCİLİĞİNİZİN BAŞARILARINA EKLENEN ENGİN BİLGİLERİNİZİN KALEMİYLE BULUŞTURACAK OLMANIZ SEVİNDİRİCİ ..KUTLARIM HAYIRLI OLSUN SEVGİLİ SERDAR TAŞTQNOĞLU BAŞKANIM

  DRAGOS MUSİKİ CEMİYETİ VE SERDAR TAŞTANOĞLU
  Sevgili Serdar Taştanoğlu işte yine imzasını atacağı başarılı bir projenin içinde..Sanatın her alanındaki engin bilgilerini,insan sevgisini,yararlı olma aşkını,Atatürkçü çizgisini,Uluslarası platformda defalarca ispatlamış değerli insan.Eminim bu kurum sizin yazılarınızla buluşunca ne kadar doğru karar aldığını anlayacaktır.Yarım asrı geçen yaşamımda görevler sebebi ile ülkemin bir çok yerinde çalışıp sayısız insan tanıma şansına sahip oldum.Ama en büyük şansım sizi tanımaktı.Bir arayış içinde iken ayaklarım beni Dragos Musiki Cemiyetine götürdü.Varolan bilgilerime daha fazlasını ekleme hevesi ile başladığım bu yolculuk bana Avrupanın kapılarını açtı.Bu kahraman insan ardına taktığı benim gibi belli yaşta ve daha ileri yaştaki insanları bir baba sorumluluğu ile koruyup,kollayarak,öf bile demeden sabırla,kültürümüzü tanıtmak için cesaretle oralara taşıdı.Farklı kültürler,farklı insanlar,farklı müzikleri tanıyarak ufkumuzu daha da genişlettik.Gittiğimiz heryerde kendi şarkı ve türkülerimizin yanısıra,o ülkenin dilinde de söyleme cesaretine Serdar bey sayesinde kavuştuk.Bu da ülkelerarası saygı,sevgi,işbirliğini doğururken misyon olarak ”Müzik Evrenseldir”ilkesini de bize kanıtlatmış oldu.Güzel Cemiyetimizde TSM,THM,JAZZ ve ÇOKSESLİ korolar,dalında uzmanlığın doruğundaki hocalar sayesindeki çalışmaları ile başarılı yurtiçi konserleri ile taçlanmıştır.Şimdi ise başkanımız sevgili Serdar TAŞTANOĞLU usta kaleminden dökülecek yazılarla Turizm Haberlerinde yer alacaktır.Onu yürekten kutluyorum.Sonsuz başarılar başkanım.Seni çok seviyor ve seninle gurur duyuyorum.Yolun açık,kalemin keskin olsun. Zeynep KARAN İstanbul/Maltepe/Muhsine Zeynep Ortaokulu Müzik öğretmeni.


Benzer Haberler :
     YENİ YAZAR, YENİ YAZI DİZİSİ: EXPAT NEDİR? NE DEĞİLDİR
     ŞAİR YAZAR ENVER ERCAN'I KAYBETTİK
     SERDAR TAŞTANOĞLU, İSTANBUL ANILARINI YAZIYOR
     GAZETEMİZDE YAZAR OLMAK FARKLILIKTIR
     SERDAR TAŞTANOĞLU YAZIYOR: CAN ÇEKİŞEN ADA ATLARI
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx