DRV Kuşadası Kongresini neden kaçırdık!

Bugünün işi dünün metotları ile yapılamaz. Koşullar, şartlar, ortamlar ve dünya sürekli değişiyor. O halde biz de acilen değişmeliyiz. DRV Kuşadası Kongresini neden elimizden kaçırdık. İşte yanıtı... Nilgün ATAR yazıyor.

01 Eylül 2016 Perşembe - NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com

Alman Seyahat Acentaları Birliği DRV; yaklaşık 12.000 Seyahat bürosunu kapsayan güçlü bir oluşum. Uzun süreden beri 2016 Genel Kurulunu 27-29 Ekim tarihlerinde Kuşadası'nda yapacakları gündemdeydi ancak iptal edilerek Berlin'e çekildi. Nedeni ise yetersiz delege katılımı...

NBK Genel Müdürü Recep Yavuz; olacakları önceden görerek şu sözlerle uyardı Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TÜRSAB'ı: “Bu yılın en önemli turizm olayı olan, DRV Kongresini lütfen önemseyin ve katılımın artması için gerekeni yapın. Bu kritik gözüken 2017 sezonuna yapılmış en önemli destek olacaktır. Yoksa korkarım onlar da 'yetersiz katılım' gerekçesiyle iptal edecekler…“ dedi.

DRV KONGRESİ KUŞ OLDU UÇTU...
Ve yazının mürekkebi kurumadan 27 Ağustos'ta yapılan TÜRSAB ve DRV ortak açıklamasında; kongrenin katılım yetersizliği nedeniyle Kuşadası'ndan alındığını ve Berlin'de yapılmasına karar verildiğini duyurdu.. Tesellimiz ise 2018 Genel Kurulunun Türkiye'de yapılacağı sözü oldu.

KONGREYE SAHİP ÇIKAMADIK
Özetle gelinen noktada iptal nedeni Türkiye imajı ve güvensizlik ağır basıyor gibi görünse de bu önemli kongreye yeterince sahip çıktık mı sorusunu samimi ve gerçekçi bir şekilde yanıtlamamız gerekiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRSAB başta olmak üzere turizm sektörü temsilcileri nasıl bir strateji sergiledi ki çantada keklik sandığımız kongre kuş oldu uçtu gitti. Ardından sessizce bakakaldık.

10 YILDIR AYNI TABLO
Bugünün işi dünün metotları ile yapılamaz. Ancak turizm sektöründe işler tam da böyle yürütülüyor. Örneğin DRV Kongresinin Kuşadası'nda yapılmasını sağlama almak için Avrupa Türkiye Turizm İş Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner; TÜRSAB Avrupa İlişkileri Danışmanlığına getirildi. Ancak Frankfurt'ta ve Türkiye'de yapılan toplantılar istenen neticeyi veremedi.

YIL 2006...
Çünkü aynı sahne, aynı kişiler ve aynı açıklamalarla 2006 yılında da oynanmıştı. O dönem TÜRSAB Batı Avrupa Ülkeleri Danışmanı olan Baraner ile birlikte fotoğraf çektiren TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy; “Alman ve Avrupa'da yaşayan vatandaşlarımızın hem Türkiye'ye tatile gelmelerini hem de yanlarında Avrupalı bir komşu, arkadaşını getirmelerini bekliyoruz '' açıklamasında bulunmuştu.

YIL 2016: KOMŞUNU AL TÜRKİYE'YE GEL...!
Aradan 10 yıl geçti. 2016 Frankfurt toplantısında basın mensupları ve Alman acentalarla biraraya gelen Türsab Başkanı Ulusoy ve Bakan Nabi Avcı; Almanya ve Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarına tatillerini Türkiye'de geçirmeleri yönünde çağrıda bulunarak, “Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız tatillerini Türkiye'de geçirsin, hatta komşuları ve iş arkadaşlarını da yanlarında getirip ülkemizde misafir etsin '' dedi. Bakan Avcı'da değişmeyen ezberin bir parçası oldu böylece.
www.hurriyet.com.tr/komsunu-da-al-turkiyeye-gel-40192732

Tarih tekerrürden ibaret değildir; biz ezber bozamıyoruz, değişimden bahsederken bile hep aynı şeyleri söylüyoruz. Türk turizminin sorunu bu.

TURİZM SEKTÖRÜNDE PLATFORM MODASI
Bir diğer sorun da sürekli kurulan ve hiç bir işe yaramayan platformlar, dernekler... Adeta platform deryası oldu turizm sektörü. Bir platform yetmiyor, ikinci ve üçüncüsünü açarak başkanlığını ilan edenler var.

Örneğin Hello Turizmin sahibi Emin Çakmak, Türk-Hindistan Turizm Konseyi(TITC), Türk-Ortadoğu Turizm Konseyi(TMTC), Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi (THTDC) Kurucu Başkanı... Bir kaç ay önce Turizmde Seferberlik KPlatformu“nu (TSP) kurdu.

Avrupa Türkiye Turizm İş Konseyi yıllardır var. Başkanı yıllardır aynı kişi. Bu çatıda ne tür projeler üretilmiştir, lobicilik faaliyetleri neler kazandırmıştır, krizler yönetimine katkısı ne olmuştur bilemiyoruz. Hüseyin Baraner'in kurduğu ve başkanı olduğu yeni oluşumun adı ise Turizmde Yeni Hamle ve Hareket Platformu – THYP...

ANLATIM VE TANITIM MESELESİ..
“Türkiye'nin tanıtıma ihtiyacı yok“ diyor Baraner; “artık anlatım zamanı. Dünya Halkları ile göz göze görüşecek , bir araya gelecek yeni platformlara ve altyapılara ihtiyaç var. Antalya STK'ları ve özellikle medya mensupları desteklenerek dünyada Türkiye'yi anlatmamız şart..“ diyor.

Öte yandan, Avrupa Türkiye Turizm İş Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner ile çalışmaya başladıklarını belirten TÜRSAB Başkanı Ulusoy'da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte Avrupa'ya büyük tanıtım gezileri düzenleyeceklerini şu sözlerle açıkladı geçenlerde: “Medya Avrupa'da güçlü ve etkili. İnsanlar da medyayı çok yakından takip ediyor. Türkiye'de her şeyin normal seyrinde gittiğini TV ve gazeteler aracılığıyla anlatacağız. Avrupa basınını Türkiye'ye davet edip gezdireceğiz“. dedi.

Bu gezilerin gerçek amacına ulaşması için doğru stratejiler gerekiyor. Aksi halde Türkiye'yi anlatmaya giden heyetler, rutin toplantılarını yapar, sosyal medyada havalı fotoğraflarını yayınlar, PR haberlerini servis eder, Avrupa'yı gezer ve ülkesine döner. Tıpkı turizm fuarlarında yaptığımız tanıtımlar gibi....

Zor günlerden geçen Türk turizminin geldiği nokta bu. Sanki her şeye yeni başlıyor gibi olmamız tuhaf değil mi... Başlangıçtan beri yapılan hataların tekrarıdır bu tablo.Kaynak: turİzmhaberlerİ.com

                Google+ paylaş               
DRV KUŞADASI KONGRESİNİ NEDEN KAÇIRDIK!
          
Günün Haber Başlıkları Yorumlar
  ALİ KAYA BEYİN YORUMUNA CEVABIM
  Yazarın alaycı bir şekilde ele aldığı bu paragraflarını sizin bir daha okumanızı rica ediyorum,verilen örnek ben ve ismi bir diğer duayen olan Hüseyin Baraner den bahsediyor ve bizim katkılarımızla alay ediyor MODA diyerek, sanki biz keyfimizden kurduk bu dernekleri sanki biz oturup hep bugün ne dernek veya platform kursak diye düşünüp her gün bir platform ve dernek kuruyoruz. TITC konsey ile Hindistan pazarını nereden nereye taşıdığımız ortada, THTDC ile sağlık turizmine verdiğimiz katkı ortada, hatta 2009 da TITC olarak Antalya tanıtımı için getirdiğimiz Hinli güzellik yarışmasını kazanan güzelleri getirdiğimizde yazarın kendisi de gelip raportaj yapıp bu haber portalın da yayınladığını da hatırlatırım. yaptığımız işerimiz ortada ve bir çok etkinliğimize de sizlerde bizzat AGNE Tur olarak katılıp gördünüz ve şahidi oldunuz ve bazı tanıtım etkinliklerimize Antalya da lojistik destek verdiniz sponsor oldunuz, yapılan ve verilen emeğe biraz saygı lütfen. yaptığımız işlerde bir hata yapıyor ve sektöre zarar veriyorsak ve faydalı işler yapmıyorsak buyursunlar eleştirsinler her türlü eleştiriye açığız. biz taktir beklemiyoruz ama haksız yere hedef gösterip birde alaycı ve aşağılayıcı bir şekilde MODA başlığı atılıyorsa buna söylenecek lafımız var ve her daim olacaktır. Yazarın Yazdığı konu ile alakalı başlık ve yorumu! taktir okuyucuların elbette. TURİZM SEKTÖRÜNDE PLATFORM MODASI Bir diğer sorun da sürekli kurulan ve hiç bir işe yaramayan platformlar, dernekler... Adeta platform deryası oldu turizm sektörü. Bir platform yetmiyor, ikinci ve üçüncüsünü açarak başkanlığını ilan edenler var. Örneğin Hello Turizmin sahibi Emin Çakmak, Türk-Hindistan Turizm Konseyi(TITC), Türk-Ortadoğu Turizm Konseyi(TMTC), Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi (THTDC) Kurucu Başkanı... Bir kaç ay önce Turizmde Seferberlik KPlatformu“nu (TSP) kurdu. Avrupa Türkiye Turizm İş Konseyi yıllardır var. Başkanı yıllardır aynı kişi. Bu çatıda ne tür projeler üretilmiştir, lobicilik faaliyetleri neler kazandırmıştır, krizler yönetimine katkısı ne olmuştur bilemiyoruz. Hüseyin Baranerin kurduğu ve başkanı olduğu yeni oluşumun adı ise Turizmde Yeni Hamle ve Hareket Platformu – THYP...

  EMİN ÇAKMAK YORUMUNA CEVAP
  Sayın Emin beyim, Yazdığınız yorumda sadece kendinizin yapmaya çalıştıklarınızdan bahsetmişsiniz.Ne güzel. Nilgün hanım da Çözümden bahsetmiş, Saygı duyalım. Sayın Yazar,Nilgün Atar hanım da geçmişten örnekler vererek,gelecekle ilgili güzel bir sıralama yapmış. Siz sadece Emin Çakmak olarak ,başarılı olabilirsiniz,fakat hiçbir yazarın sizin istediklerinizi yazmadı diye kötü yorumda bulunamazsınız. Ortada yazdığı bir yazı bana göre çok iyi bilgilerle yazmış. Sizin meşhur platformlarda yazdıklarınıza, şu anda yanınızda olmayanların yazılarını okuyunca Nasıl siz platformları bu derece savunucu duruma gelebiliyorsunuz.Bu şekil platformlar bize güzellik vermez, sadece makyaj güzeli oluruz. Sayın nilgün Atar bunlara değinmiş ve değinmekte de de haklıdır. Yazarın iyi kötü olduğu değil de, Yazdığı yazılarla değerlenmesi daha makbuldür. Eğer Nilgün Atar sizin için yazılar yazsaydı bu yorumu yapmazdınız. Yapmanıza da lüzum yok, gercek bir araştırmacı GAZETECİ. Gelecekte Turizm için yapılması gerekenleri yazanlara hedef göstermektense destekleyelim de TARAFSIZ tabiii yazı yazanlar artık gercekleri ortaya koysunlar. Aksi taktirde kendimiz çalıp kendimiz oynayacağız. Tuttuğunuz taraf olabilir, olacaktır da,ama o tarafa güvenle sarılmanız gereklidir, ne malum yarın seçim zamanı hangi tarafta olacağınız.Tenkitlere açık olmalısınız ve olalım. Saygılarımla Ali Kaya

  ÖN YARGI İLE BİR YERE VARMAK MÜMKÜN DEĞİL SAYIN YAZAR
  Sayın Yazar, bir gazetecinin görevi bir haber yapmadan araştırıp tarafsız bir haber yapmak olmalıdır, yazarları da saygın yazar yapan budur. Bende desem ki Turizm yazarları patlaması var Türkiye de uygun düşer mi acaba? Yazınızda bahse konu olan Konseyler ve dernekler 10 yılda 500 tanıtım etkinliğine imza atmış ülke turizm ekonomisine katkı sağlamış saygın ve ülkemizin çok önemli kurumlarının kurumsal üyeliği olan konsey ve derneklerdir bunlar. Birileri ile diğerlerini karıştırmışsınız yani sapla saman karışmış. son kurduğumuz TSP bile ses getirdi ve 2 projesinden biri Cumhurbaşkanlığının himayesine alındı, diğer 10 eylem planının 1. nolu maddesi ise Başbakan tarafından onayladı ve yürürlüğe konuldu. Bazen Birliklerin ve Federasyonlarının yapamadığını bu platformlar yapabiliyor. Hükümete söylenmesi gerekenleri söyleye biliyor ve gerekli mesajı verebiliyor. Saygılarımla, Emin Çakmak

  YAZIK
  Öncelikle Nilgün hanımefendiye teşekkür ederim.Çok güzel ve net bir şekilde kaleme almış.Bu gibi büyük organizasyonları kaçırmakla neler kaybettiğimizin farkındamıyız acaba ? Korkarım yakın bir zaman içerisin de Kuşadası Kongre Merkezinide kapatırlar.!..Yazık hem de çok yazık.!..


Benzer Haberler :
     SELMA YILMAZ:YİNE TARİHİ BİR FIRSATI KAÇIRDIK..!
     THY PİLOTLARININ İŞ AKİTLERİ NEDEN FESHEDİLDİ?
     KUŞADASI VE ÇEVRESİ TÜRKLÜK VE TÜRK TARİHİ SEMPOZYUMU
     ÇİN'DE HAVA KİRLİLİĞİNE NEDEN OLAN 9 BİN ŞİRKET KAPATILDI
     HÜSNÜ GÜMÜŞ YAZIYOR: VİRA DEMİR KUŞADASI
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx