Tyana Antik Kenti'nde yeni bir dönem başlıyor

Niğde'nin Kemerhisar ilçesi'nde 14 yıldır İtalyanların yürüttüğü Tyana Antik Kenti kazıları Türk Kazı ekibine teslim edildi. Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı ile detayları görüştük. Nilgün ATAR-ÖZEL

23 Ekim 2016 Pazar - NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com-özel haber

Niğde'nin Kemerhisar ilçesi'nde 14 yıldır İtalyanların yürüttüğü Tyana Antik Kenti kazılarında yeni bir sayfa açılıyor. Tarihi Kral yolu ile Tarihi İpek Yolunun keşişme noktasında önemli bir konuma sahip Niğde'nin Kemerhisar ilçesi; binlerce yıl öncesinin bilim, sanat, felsefe, matematik ve kültür merkezi Tyana Antik Kenti, bağrında sakladığı sırlar ortaya çıktıkça adından çok söz ettirecek.

2015 yılında Samistal Travel'ın davetlisi olarak; Niğde Valisi Necmeddin Kılıç ile Tyana Antik kentinde bir inceleme gezisinde bulunmuştuk. Vali Kılıç, İtalyanların yürüttüğü arkeolojik kazıların çok yavaş ilerlemesini şu sözlerle ifade etmişti. Noktası virgülüne aktarıyorum:
“Bizim burada yaklaşık 4 bin yıllık tarihi önce kazılarla, daha sonra restorasyon ve restitüsyon projeleriyle turizme kazandırmamız lazım. Kazılardan çıkacak bulguların dünyada çok etkili olacağını ve ses getireceğini düşünüyoruz. Mesela Tyana'nın tek başına ABD ve Avrupa'yı etkileyeceğini, kazıları hareketlendirdiğimiz takdirde buluntularla çok önemli bir turizm çalışması yapabileceğimizi düşünüyoruz. Kazılar başladı ama çok yavaş yürüyor. 15 yıldır alınan netice hiç de yüz ağartıcı değil. Bununla ilgili artı tedbirler almaya ve projeksiyonlar yapmaya devam ediyoruz. ''
Haber lnkimiz: www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp?ID=29085

TYANA ANTİK KENTİ İÇİN YENİ DÖNEM....
Ve artık Tyana Antik Kenti kazılarında yeni bir sayfa açılıyor. Tüm detayları Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı ile gerçekleştirdiğimiz röportajdan aktarıyoruz. (Röportajın hazırlanmasında büyük katkıları olan Niğde'nin önde gelen seyahat acentesi ve gerçek bir Turizm Gönüllüsü Samistal Travel Genel Müdürü Cevdet Samistal'a teşekkür ediyoruz.) İşte sorularımız ve yanıtlardan önemli başlıklar:

Tyana antik Kenti kazıları uzun süredir İtalyan kazı grubu tarafından yürütülüyor ve yavaş ilerliyordu. Şu anda kazılarla ilgili gelinen aşama nedir?.
İtalya' da bir vakıf tarafından finanse edilen Tyana Antik Kenti kazılarının yavaşlamasının ekonomik sebepleri vardı. 14 yıldır İtalyan kazı ekibi tarafından Tyana antik şehrinin ortaya çıkarılmasına yönelik yürütülen kazılara; finansör ve sponsor bulanamadığı için geçen yıl son verdiler.

Bu değişim kazılar için yeni, hızlı, verimli bir dönemi işaret ediyor diyebilir miyiz?
Aslında İtalyan kazı ekibi maksimum burada 45 gün çalışabiliyorlardı. Tyana gibi dev bir antik kentin ortaya çıkarılması için bu süre yetersizdi.. Bu nedenle Türk üniversiteleri, müzeler Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın el atması gerekiyordu. Geçtiğimiz yıl bu kazı İtalyanlardan alındı. Zaten onlar da gelemeyeceklerini söylemişlerdi.

Şu anda Aksaray Üniversitesi başkanlığında; Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda, öngördüğü plan ve projeleriyle, müze müdürlüğümüzün denetiminde kazı çalışmaları başladı. Herkese sonsuz teşekkür ediyorum.. Niğde Üniversitesi'nin de desteği var. İlk günden çok büyük umut vaat ediyor çünkü uzun süreli, gerçekçi , bilimsel ama bir o kadar da hızlı çalışma planları var. Onun ötesinde çıkan eserlerin korunması ve turizme açılmasına dönük planların da olması çok sevindirici.

Bilindiği üzere geçtiğimiz 14 yılda yapılan kazılarda elbette bir çok tarihsel bulguya rastlanmıştır ve bilimsel sonuç elde edilmiştir ama bunlar turizme açılamadığı için turizm faaliyetlerine bir katkı sağlamadı. Ayrıca kazı alanları koruma altına alınamadığı için deformasyona açık hale getirildi.. Yeni kazı ekibi bunu önlemeye yönelik hızlı bir çalışma başlatacaklar. . Biz de Kemerhisar belediyesi olarak Kazı ekibinin çalışmalarını desteklemeye devam edeceğiz. Kemerhisarlılar şu anda kazıların tekrar başlamasından dolayı çok mutlu. . Oldukça bilinçli bir halkımız var. Eserlerin korunması konusunda ciddi titizliğe sahipler, başka yerlerde olduğu gibi burada yağma söz konusu hiçbir zaman olmadı. Tam tersine tarihi miraslara sahip çıkan bir halkımız var.

Tyana Antik Kenti'nde gün yüzüne çıkmamış sırların Hristiyanlık dini ile ilgili bütün ezberleri değiştireceği söyleniyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
Bu konuda söyleyeceklerim iki bilgi kaynağına dayanıyor. Birisi rahmetli Aytunç Altındal ın söyledikleri ve yazdıkları ile ilgili. Diğerini de İtalyan kazı ekibinin her yıl Kemerhisar halkına vermiş olduğu brifingle ilgili söylemlere dayandıracağız. Tyanalı Apollon burada Kemerhisar da doğmuş, 16 yaşına kadar burada yaşamış. Tyanalı Apollo'nun Hristiyanlık dininde çok özel önemi var çünkü birçok kesim tarafından İsa peygamber olarak tanımlanmaktadır ve yaşam dönemi de ona denk gelmektedir. Bundan dolayı çok özel bir öneme sahip. Macaristan ve Amerika'dan buraya gelip ayin yapıyorlar. Özellikle Lübnan kaynaklı hristiyan dünyası onun İsa Peygamber olduğu konusunda inanca sahipler.

Ama aynı zamanda Tyanalı Apollon dünyanın ilk vejetaryeni ve şifacı bir yönü var. Pisagor okullarını ilk kuran kişi olarak biliniyor bu coğrafyada. Daha da önemlisi Tyanitis cumhuriyetinin ilk kurulduğu döneme denk geliyor. Dünyada kurulan ilk cumhuriyet Tyanitis, tapu kaydı ve evlenme cüzdanının olduğu, kızlı erkekli çocukların 12 yaşına devlet okullarında okutuluyor. Hatta 9.ncu belediye başkanlığı seçimlerinden bilgiler aktaran kaynaklar var. Yani belediye başkanlığı seçimlerinin olduğu bir cumhuriyetten bahsediyoruz. Dinler tarihi açısından önemi; ise Tyanalı Apollunun burada doğması ve 16 yaşından sonra Tarsus'a giderek tüm dünyada büyük bir üne kavuşmuş olmasından kaynaklı.

Vatikan'ın kazıların ilerlemesini engellediği yönünde iddialar var. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
Bu sadece söylenti. Elimizde somut bir bilgi ve veri yok. Daha önceki ekipler tarafından da dile getirildi. Aykut Altındal çok bahsederdi, kendisini ölmeden 5 ay önce burada panele davet etmiştik. Hem panelde hem de özel sohbetlerimizde bundan bahsetmişti. Biz ancak onun düşüncelerini aktarabiliyoruz, elimizde bir veri söz konusu değil. Ancak bu konunun bahsedilmesinden de hoşlanmayanlar var.

Ama şu bir gerçek; Tyanalı Apollon ile ilgili burada çok sayıda eser bulabilirsiniz, hatta günümüze kadar gelmiş söylemleri ortada. Kemerhisar halkının Niğde genelinden farklı bir yaşam tarzı var, söylem dili ve kültürü bile farklı. Tyanalı Apollon'un çok özlü sözleri var, bizim bildiğimiz 105 in üzerinde yabancı kaynak bulunuyor.. Lübnanlı Ortadoğu Hristiyanları, Amerikalı ve Macarlar buna inanıyorlar. Buraya ayin yapmaya gelmeleri çok önemli.
Tyanalı Apollon'un doğduğu yer olarak tasvir edilen yeri biliyoruz. Onunla ilgili ciddi eserlerin yer altında olduğunu sismik araştırmalardan biliyoruz. Yapılan birçok eserin Tyanalı Apollo'nun anısına yapıldığını biliyoruz. Umuyorum ki bilimsel açıdan buluntularla bilim insanları tarafından ortaya konulacaktır. Eğer “cesaretle '' ortaya konulursa dinler tarihinde çok şey değişecektir.

Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleri ne yönde?
Bakanlığımızın çok ciddi destekleri oldu, kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Bu bir bilimsel çalışma, siyasetle alakası yok. Olmaması da gerekir, kimsenin buradan kendilerine paye çıkarmaması gerekir. Basında yer alış biçiminin de sadece Antik Tyana şehrinin tanıtılması yönünde olması gerekir. Kazılar bilim insanlarının işi, onlar da şu anda işlerini en iyi şekilde yapıyorlar.

ÇARŞI MERKEZİNDE BİR MÜZE TALEP EDİYORUZ…
Arkeolojik kazılarla ilgili söylemek istediğiniz bir konu var mı?

Burada en önemli talebimiz bir müze .. Bunun biraz zor olduğunu biliyoruz. Bir müze olmasa bile buluntuların bir merkezde toplanması, bilim insanları tarafından gerektiği şekilde düzenlenmesi çok önemli. Çünkü tarihi eserlerin arasında fotoğraf çeken turistler hiç çarşı merkezini görmeden, buradaki yaşam ve kültürün nasıl şekillendiğini bilmeden gidiyorlar. Çarşı merkezine giden turistlerin halkla iletişim kuracağı, kültür alışverişinde bulunacağı bir yapılanma ortaya çıkarmak istiyorsak mutlaka merkezdeki yerimizin bir müze şeklinde dizayn edilmesi gerekir. Bu bir müze olmasa bile en azından gelen turistlerin çarşı merkezine getirileceği bir düzenleme ama aynı zamanda da değerli eserlerimizin korunacağı biraraya toplanacağı bir yer oluşturulması en büyük isteğimiz ve talebimizdir. Umuyorum bu talebimizde de gerçekleşecektir.

TURİZM YATIRIMCILARINI BÖLGEYE DAVET EDİYORUZ…
Son olarak turizm adına büyük gelecek vaat eden Kemerhisar'dan Turizm sektörüne nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Buradan turizm sektörüne sesleniyoruz. Lütfen Kemerhisar'a gelin, burada yatırımı teşvik edin. Yatırımcılara kapımız 24 saat açık. Buraya turist geliyor fakat turistin kalacağı otel ve vakit geçireceği turizmle ilgili hiçbir yatırım yok. Ama sizler sayesinde daha da fazla gelme imkanı var. Yatırımcılara, turizmcilere, TÜRSAB'a çağrımdır. Lütfen Kemerhisar- Tyana antik kenti ile ilgilenin. Burası Kültür turizmi ile birlikte sağlık turizmi açısından önemli; İçmeler 93 yıldır şifalı sularıyla sağlık dağıtıyor. İçmeler ve çamur banyosu yapılacak tesisler yatırımcı bekliyor. Toplam kullanım alanı 85 dönüme kadar çıkıyor, imarda turizmde 1 derece öncelikli yerdir.

Yayla turizmi açısından büyük potansiyeli var. Eşsiz lezzette meyveleri yanında özellikle üzümde müthiş zengin çeşitliliğe sahip olmasıyla ünlü. Bütün antik kent bahçelerin içine saklanmış yemyeşil yerleşim alanına sahip. Burası Adana'ya 1 saat, Mersine 1saat 15 dakika mesafede, otobandan direk girilen alan olmasıyla cazip bir yayla kenti. Akdeniz'i Kapadokya'ya bağlayan yolların kesişme merkezi olması nedeniyle özel bir öneme sahip.

KRALLAR TYANA ATLARINI KULLANIRDI..
Burası güzel atlar ülkesi. Şu anda 6 adet at harası var. Yarış atları burada yetişiyor. Roma'da Tyana döneminde krallar ve ailesi Tyana atlarını kullanırlardı.. At hastalandığında veya sakatlandığında öldürülür ama sadece Tyana atları bu durumda tekrar kendi topraklarına getirilip bırakılıyordu.

Yatırımcılar burası ile ilgilenirlerse kendileri açısından çok zengin avantajlar çıkaracaklardır. Turizmle ilgili her türlü etkinliğin yapılacağı yapılacağı bir yer. Eskiden çok sayıda futbol takımları burada kamp kurarlardı. Çünkü alan ve iklim uygun. Yatırımcıları bekliyorum, otel yapın, tesisler yapın. Biz de belediye olarak bu konuda gerçekten canla başla yardımcı olalım.Kaynak: turizmhaberleri.com

                Google+ paylaş               
TYANA ANTİK KENTİ'NDE YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR
          
Günün Haber Başlıkları
İZMİR TURİZMİNE SUNEXPRESS DESTEĞİ
TURİZMDE KADINLAR YÜKSELİŞE GEÇTİ
İSTANBUL'U SPOR İLE BULUŞTURAN FESTİVAL
GASTRONOMETRO İLE YETENEKLİ GENÇLERE ULAŞILACAK
MÜZE BİLETLERİ TEDARİK YETKİSİ ARTIK TÜRSAB'DA DEĞİL Yorumlar

Benzer Haberler :
     AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ TURİZM FAKÜLTESİ'NE YENİ AKREDİTE
     İTO'NUN YENİ BAŞKANI ŞEKİP AVDAGİÇ OLDU
     ANTALYA AKRA CAZ FESTİVALİ BAŞLIYOR
     BURDUR TİCARET VE SANAYİ ODASI'NIN YENİ YÖNETİMİ BELİRLENDİ
     YENİ HAVALİMANINI ÖNGÖRÜLEN SÜREDE TAMAMLANACAK
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx