İzmir Enternasyonal Fuarı'nın ana teması: Teknoloji

“Eylül'de gel” sloganıyla açılacak 87. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın partner ülkesi Sırbistan, odak ülkesi Hindistan.

31 Ağustos 2018 Cuma - 87. kez kapılarını açmaya hazırlanan İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), Kültürpark ta düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. 7-16 Eylül tarihlerinde “Eylül de gel '' sloganıyla düzenlenecek olan İEF nin basın toplantısına, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu nun yanısıra İEF Ana Sponsoru Folkart'ın Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak ile İnovasyon Ana Sponsoru Vestel'in Genel Müdürü Ergün Güler de katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ülkede ve dünyada yaşanan sıkıntılarda İEF nin, fuarcılığın ve İzmir in dünya barışına, kardeşliğine çok büyük katkı yapacağına inandığını belirterek, “Hem ülkemizin hem bölgemizin hem de dünyanın yaşadığı kriz ortamını aşabilmek için fuarların, özellikle de İEF nin ilaç olacağını düşünüyorum '' dedi.

Hintlilerin İzmir çıkarması

Bu yıl ki partner ülke Sırbistan ın özellikle teknopark, telekomünikasyon teknolojileri, gıda ve gıda teknolojisi, yapı ve yapı teknolojisi gibi konularda yoğunlaşmış 20 ye yakın firma ile katılacağını söyleyen Başkan Kocaoğlu, bu ülkeyle aramızdaki 1.1 milyon dolarlık ticaret hacminin, İEF nin de katkısıyla kısa süre içerisinde 2 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi.

1943 yılından bu yana belli periyotlarla İEF ye katılan Hindistan ın bu yıl İEF ye odak ülke olacağının altını çizen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, “ Dünyanın en büyük ekonomileri arasına girmeyi başaran Hindistan, teknoloji ağırlıklı 50 nin üzerinde firmayla fuarımıza katılacak. Bu fuarın Türkiye ile Hindistan arasındaki hem ekonomik hem de dostluk bağlarını daha da güçlendireceğine inanıyorum '' dedi.

İEF tarihi misyonu olan bir fuar

Geçtiğimiz yıl partner ülkenin Rusya olduğunu hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Çok sıkıntılı bir dönemde Rusya nın partner olması ve çok başarılı bir fuar geçirmesi, hem İzmir den hem merkezi hükümetten hem de fuar etkinliğinden çok mutlu ayrılmaları , bizi fazlasıyla memnun etti. Rusya-Türkiye arasındaki ilişkilerde İEF nin olumlu anlamda çok büyük katkısı olduğu geçtiğimiz bir sene içinde açıkça görülmüştür '' şeklinde konuştu. Başkan Kocaoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İEF nin tarihinde hem kültür, sanat, ticaret, tanıtım var. Bu çok fonksiyonlu bir fuar. Biz ticaretin yanında eğlenceye, kültür sanata da ağırlık veriyoruz. Bir dönem eğlenceyle anılan İEF yi bugünün koşullarına taşıyarak sürdürmeye çalışıyoruz. 25 ülkeden katılımcı heyetler bakan, bakan yardımcısı, müsteşar düzeyinde gelecekler. Sayın Ticaret Bakanımızın Başkanlığı nda ikili görüşmeler gerçekleşecek. Birçok etkinliğe ev sahipliği yapacağız. İEF, İkinci Dünya Savaşı sürecinde de varlığını sürdürerek, cephede birbiriyle savaşan ülkelerin buluşmasını sağladı. Doğu ve Batı blokunun soğuk savaşı sürerken yine İEF de ekonomik olarak yarışmaları fuarın ayrıca tarihi misyon zenginliğini gösterdi. ''

Hepimiz İzmir için çalışıyoruz

Fuarın ana sponsoru olan Folkart ın Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, 87. İzmir Enternasyonal Fuarı'na üçüncü kez ana sponsor olmaktan büyük onur duyduklarını belirterek, “Hepimiz, İzmir in gelecekte daha çok yücelmesini, şehrimizin dünya çapında hak ettiği noktaya ulaşmasını istiyoruz. Aziz Kocaoğlu Başkanımız önderliğinde İzmir Büyükşehir Belediyesi nin hayata geçirdiği; tramvay projesi, körfez kıyılarının düzenlenmesi gibi nitelikli çalışmalar ve merkezi yönetimin İzmir e yaptığı değerli kamu yatırımları, bu şehri seven herkesi çok mutlu ediyor '' dedi.

Gerçekleştirdiği projelerle İzmir in bugünü ve geleceğine yatırım yaptıklarını dile getiren Sancak, “Güzel şehrimize, sadece bir yapı şirketi olarak yaklaşmıyoruz. Şehrin kültür, sanat, spor hayatını ve şehre katkı verecek her organizasyonu da, yürekten sevgiyle destekliyoruz '' şeklinde konuştu.

Fuarcılığın doğduğu şehir İzmir

İzmir in Türkiye nin geleceğine damga vurmasının önünde hiçbir engel olmadığını da vurgulayan Mesut Sancak, “İzmir i gelecek için, tam bir fırsatlar şehri olarak tanımlamak mümkün. Yerel yönetim ve merkezi hükümetin, ayrı ayrı yatırımlarını çoğalttığı, şehrin daha çok kalkınması adına, zengin işbirliklerinin sergilendiği; dayanışmanın öne çıktığı, 'İzmir şehir koalisyonu tablosunun güçlenmesi de, hepimiz için sevindirici. İzmirli kurumların, biz işadamlarının, kamunun, hemşerilerimizin, geleceğin İzmir ine, işte bu ve benzeri düşüncelerle yaklaşmasının, çok değerli bir duygu ortaklığı yarattığını düşünüyorum. İzmir, ayrıca Türkiye de fuarcılığın doğduğu şehir. Hatta eğer Cumhuriyet ekonomisinin tüm aşamalarını anlamak ist iyorsanız, İzmir Enternasyonal Fuarı nın, dününe bakmanız yeterli. Folkart olarak 400 kişiyle fuarda olacağız. Fuarımızın yolu açık olsun '' dedi.

İzmir fuarı parlıyor

İnovasyon Ana Sponsoru Vestel in Genel Müdürü Ergün Güler de konuşmasında, Türkiye nin ilk ve en kapsamlı ticari fuarı olan İzmir Enternasyonal Fuarı sebebiyle, bu yıl da İEF ailesi içinde olmaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirtti. Marka yatırımı için fuarlarda bulunmayı çok önemsediklerini belirten Güler, “Bugün Berlin de hem şirketimizi hem ülkemizi temsil etmekteyiz. Ama tüm fuarların içinde İEF nin ayrı bir önemi var. Cumhuriyetimizin ilk fuarı olması açısından bizim için büyük önem arz ediyor. Kültür sanat ve eğlence açısından da katılan katılımcılar açısından İEF parlıyor. Başkanımız Aziz Kocaoğlu nun desteğiyle her yıl katılıyoruz. Bundan sonra da en büyük katılımcılarından olacağız '' ifadelerini kullandı.&n bsp;

Ana Tema: Teknoloji

İnovasyon çatı teması altında, bu yılın ana teması teknolojik ürünlerin hayatımızda ve global ticarette giderek artan etkisi nedeniyle “Teknoloji '' olarak belirlendi. Kültürpark 2 No lu Hol de hem ana tema kapsamında stantlar hem de firmalar yer alacak. Trabzon Teknokent, Kahramanmaraş Teknokent, Teknopark İzmir, Yaşar Üniversitesi Minevra Kuluçka Merkezi, Bilimpark ile bir ürünün düşünme aşamasından yaratılma aşamasına kadar olan sürecin sunulduğu Maker Fair bölümünde yüzün üzerinde firma olacak. Ortaya çıkacak fikirlere yatırım yapmak isteyenler bu alanı ziyaret edebilecek. İnovasyon Ana Sponsoru Vestel de 2 No lu holde ziyaretçilerle buluşacak. Vestel, en yeni ürünlerini 87. İEF de sergileyecek. Ayrıca bu holde kolejler, hastaneler, medikal firmaları , jeotermaller, inşaat firmaları bulunacak.

Hol 1-B de İzmir dışından gelecek belediyeler tanıtılacak. 2021 de Botanik EXPO sunu gerçekleştirecek olan, UNESCO nun 26. Gastronomi Şehri Hatay doğal güzelliklerini, örf ve adetlerini, damaklara hitap eden lezzetlerini ziyaretçilerle buluşturacak. 3 No lu holde Batman Belediyesi ile İzmir in ilçe belediyeleri Konak, Buca, Bornova, Bergama, Gaziemir, Seferihisar, Bayındır, Çiğli, Karabağlar, Dikili, Karşıyaka, Çeşme, Urla, Kemalpaşa ve Karaburun Belediyesi yer alacak.

25 ülke 'İzmir İş Günleri nde

87. İEF kapsamında Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenecek olan İş Günleri Toplantıları 5-7 Eylül tarihlerinde Swissotel Büyük Efes te gerçekleştirilecek. Delegasyonlar arasında ve bakanlar seviyesinde iş görüşmeleri yapılacak. Bu yıl 25 ülke İzmir İş Günleri Toplantıları na katılacak. Ülke ve proje sunumları yapılarak, yerli ve yabancı fuar katılımcılarının, üst düzey yabancı delegasyon ve ulusal ticari temsilcilikleri ile buluşması sağlanacak.

Eğlence dolu 10 gün

87. İzmir Enternasyonal Fuarı, on gün boyunca düzenlenecek etkinliklerle eğlencenin, kültür ve sanatın merkezi olacak. İZFAŞ, Ana Sponsor Folkart, İnovasyon Ana Sponsoru Vestel ve Etkinlik Sponsoru Migros un katkılarıyla konserler, gösteriler, tiyatro oyunları ve dans gösterileriyle Fuar ı ziyaret eden 7 den 70 e ziyaretçiler unutamayacakları anılar biriktirecek. Fuar Çim Konserleri, açılış günü olan 7 Eylül Cuma günü saat 21.30 da Nazan Öncel ile başlayacak. Sertap Erener, Hakan Aysev, Kenan Doğulu, Hey Douglas, Ceza, Aleyna Tilki, Berkay, Gülşen, Fettah Can ve İrem Derici Çim Konserleri nde sahne alacak.

Bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı olarak Rock Sahnesi kurulacak. Rock müzik konserleri 3 No lu Hol otoparkında gerçekleşecek. Saat 20.45 de başlayacak konserler 8 Eylül de Gripin ile başlayacak. Rock Sahnesi nde Adamlar, Feridun Düzağaç, Son Feci Bisiklet, Vera, Necati ve Saykolar, Moğollar, Kolpa ve Redd, rock müzik tutkunları ile bulaşacak. Çim ve Rock Sahnesi konserleri ücretsiz izlenebilecek.

87. İEF de yıldızlar geçidi

Mogambo Caz Geceleri bu yıl da caz müzik sevenlere keyifli geceler yaşatacak. Her gün saat 21.00-23.00 arasında Grup Gündoğarken in sahne alacağı Mogambo da saat 23.00 ten itibaren ise her gün bir başka sanatçı konser verecek. İlk konseri 8 Eylül de Zuhal Olcay ın vereceği Caz Geceleri nde Alpay, Hüsnü Arkan, Şenay Lambaoğlu, Fatih Erkoç, Kürşat Başar ve Nükhet Yalçın, Melis Sökmen, Ayşe Gencer ve İmer Demirer, Bülent Ortaçgil sahne alacak.

İsmet İnönü Sanat Merkezi nde ise ünlü oyuncuların yer aldığı tiyatro oyunları sahnelenecek. İlk oyun 8 Eylül de Melek Baykal, Veysel Diker, Jess Molho, Ebru Saçar, Özgür Yetkinoğlu ve Cem Güler in oynadığı “Şen Makas '' olacak. Fuar boyunca Aşk Halleri, İntiharın Genel Provası, Tamamla Bizi Ey Aşk, Azizname, Sanat, Çehov Kabare oyunları sahnelenecek. Ali ve Aysun Kocatepe “Hayat Bayram Olsa '' ile sahnede olacak. Türkiye nin en çok okunan kültür-sanat dergilerinden olan Kafa Dergisi nin yazarları Zafer Algöz, Can Yılmaz, Cem Davran, Celil Nalçakan ve Candaş Tolga Işık da “5 Kafadar '' adlı söyleşiyi 13 Eylül de İsmet İnönü Sanat Merkezi nde gerçekleştirecekler.

Atatürk Açıkhava Tiyatrosu nda ise müzikli gösteriler ve dans toplulukları sahne alacak. 11 Eylül de Rus balesinin seçkin topluluklarından Moscow State Ballet (Moskova Eyalet Balesi) “Romeo & Juliet '' i sahneleyecek. Nükhet Duru “Kabare Nü '' , Bir Selami Şahin Müzikali “Seninle Başım Dertte '' , Gürcistan müzik topluluğu Arsiani ile Latin müzik ve danslarıyla Cuban Band – Swing Latino Grupları etkinlikleri Atatürk Açıkhava Tiyatrosu nda gerçekleştirilecek.

Sinema da edebiyat da İEF de

İEF kapsamında yapılacak Edebiyat Sohbetlerinde Kerimcan Kamal, Azra Kohen, Saygı Öztürk, Mine Söğüt, Buket Uzuner okurlarıyla buluşacak.

18. Sinema Burada Festivali nde dördünün galalı gösteriminin yapılacağı dokuz film izlenebilecek. Festival açılışında Onur Konuğu Ödülleri Suna Selen ve Temer Levent e, Başarı Ödülleri ise Berrak Tüzünataç ve Engin Günaydın a verilecek. Oyunculuk ve film yapımı alanlarında atölye çalışmaları yapılacak.

Sokak gösterileri çok renkli çok eğlenceli

Bu yıl Kültürpark ta ziyaretçileri mekanik robot dev çekirge “The Giant Grasshopper '' karşılayacak. Uzunluğu 13,5 metre, ağırlığı 14 ton olan dev çekirge fuar boyunca her gün Lozan Kapısı ndan başlayarak Kaskatlı Havuz a, oradan da Basmane 9 Eylül Kapısı na kadar yapacağı yürüyüşte eğlence dolu görsel bir şov sunacak. İEF de ayrıca her gün dünyanın çeşitli yerlerinden gruplar sokak gösterileri yapacaklar. Denge oyunlarından jimnastik gösterilerine, usta sihirbazlardan akrobasi hareketlerine, hula hoop etkinliklerinden jonglörlere, pizza şovlarından komedi performanslarına kadar birçok sokak gösterisi 87. İzmir Enternasyonal Fuarı nda olacak. Palyaço Etkinlik Alanı da çocuklara hitap edecek. Sokak gösterilerinin benzerleri çocuk lar için özel olarak gerçekleştirilecek.

                Google+ paylaş               
İZMİR ENTERNASYONAL FUARI'NIN ANA TEMASI: TEKNOLOJİ
          
Günün Haber Başlıkları
SELİNUS SAHİLİNDE BETONLAŞMA GİRİŞİMİNE BÜYÜK TEPKİ!
MÜZEKART 1 MART İTİBARİYLE İNDİRİMLİ Yorumlar

Benzer Haberler :
     SUNEXPRESS İZMİR UÇUŞ AĞINA 5 YENİ DESTİNASYON EKLİYOR
     MWC'DE TEKNOLOJİ DEVLERİNİN KORONAVİRÜS ENDİŞESİ
     EMİTT FUARI'NDA 3 ÇİFT ÜCRETSİZ İTALYA TURU KAZANDI
     EMITT FUARI'NDA 2 HAFTALIK DİL EĞİTİMİ KAZANAN İSİM AÇIKLANDI
     İSKOÇYA'DA 2 HAFTALIK DİL EĞİTİMİ ÇEKİLİŞİ EMITT FUARI'NDA
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx