KONYA TURİZMİNE YÖN VERENLER: TURİDER

Terapi Turizm seyahat acentasının sahibi ve TURİDER Başkanı Seda Kuşvuran Konya turizmine yön verenlerden.. Kendisi ile TURİDER'in örnek modelini ve Konya'nın turizm yapılanmasını konuştuk.. NİLGÜN ATAR- KONYA ÖZEL

26 Eylül 2018 Çarşamba - NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com
KONYA ÖZEL DOSYASI-1

Fotoğraflar: Bekir Karakuş

15.Uluslararası Mistik Müzik Festivali kapsamında TURİDER- Konya Turizm ve İş Dünyasını Geliştirme Derneği'nin davetlisi olarak katıldığımız organizasyon; “Ulusal Basının Konya ile Buluşması '' projesinin de ilk adımı. Ulusal Basın Buluşmalarıyla hedeflenen Konya tanıtımının 12 ay devam etmesi planlanıyor.

KONYA'YI ANLAMAK VE TANIMAK 2 GÜNE SIĞMAZ
Sevgi ve Hoşgörünün Kadim Kenti Konya ile ilgili gezdiğimiz, gördüğümüz, hayran kaldığımız yerleri birkaç satırla anlatmak mümkün değil, o nedenle KONYA Dosyası kapsamında bölümler halinde yer vereceğiz. Hz.Mevlana Türbesi ve Şems-i Tebrizi Türbesi, Tarihi Sille Köyü, Kelebekler Vadisi, Ecdad Bahçesi Parkı, Konya Bilim Merkezi, Selçuklu Kongre Merkezi, Çatalhöyük.. İki güne sığdırdığımız ve görülmesi gereken değerlerden sadece birkaçı.. Ancak öncelikle Konya turizmine yön verenleri tanıtmak istiyorum. Çünkü turizmde doğru insan faktörü her şeyden önemli.

Terapi Turizm seyahat acentasının sahibi Seda Kuşvuran'da Konya turizmine yön veren örnek turizm profesyonellerinden.18 yıldır bu sektörde. Kendisi ile Selçuklu Kongre Merkezi'nde gerçekleştirdiğimiz bu kısa röportaj; bir anlamda turizmde en doğru yapılanma modelini de gözler önüne sergiliyor. Nasıl mı?..İşte sohbetimizden önemli satırbaşları…

HEDEF TURİZMİN TÜM ENSTRÜMANLARINI KAYNAŞTIRMAK..
TURİDER'in kuruluşu Konya turizmi için önemli bir adım. Kuruluş sürecini anlatır mısınız?
Konya'da böyle bir derneğin bir ihtiyaç olduğunu düşündük ve bütün turizm enstrümanlarını bir araya getirmeyi hedefledik. Rehberler, acentacılar, otelciler, hediyelik eşyacılar, el sanatçıları, taksiciler de derneğimize üye. Farklı fikirlerin ve farklı alanlarda hizmet verenlerin de derneğe katkı sağlayacağını düşünerek geçtiğimiz 2017 Kasım ayında derneğimizi kurduk.

TURİDER'İN ÖNCELİĞİ EĞİTİM VE TANITIM
Derneğin ilk etkinlik programlarını ve projelerinizi anlatır mısınız?
7-17 Aralık Şeb i Aruz döneminde şerbet dağıtımımız oldu. Bu etkinlik aynı zamanda derneğimizin duyurusuydu. Kısa süreli faaliyetlerimizde önce Konya'nın tanıtımına katkı sağlamayı planladık. 12 aya yayılan sürdürülebilir bir tanıtım hedefliyoruz. Turizm yazarlarını Uluslararası Mistik müzik Festivali ile buluşturarak ve bu türlü etkinliklere davet ederek Konya'nın tanıtımına katkı sağlamayı planlıyoruz.. Diğer stk'larla görüşmeler halindeyiz, üniversitelerle proje çalışmalarımız devam ediyor. 2019 hedeflerimizde başta eğitim, tanıtım ve etkinlikler yer alıyor. Turistle birebir temas eden çalışanlarımızın eğitimi başlayacak. Bunu da Konya Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile bir sertifikasyon çatısı alında gerçekleştireceğiz. Ayrıca daha farklı faaliyetler içinde de olacağız; örneğin “bu işletme Turider üyesidir '' plaketi altında restoranlarımıza kalite artırıcı bir yapı haline getirmeyi planlıyoruz. Bunun için Restoranların belirli kriterleri yerine getirmesi gerekiyor.

SEKTÖRDE KADIN TURİZMCİLERİN YERİ ÇOK FARKLI
10 yıldır Konya'da tek kadın seyahat acentası sahibisiniz. Kadınların turizm sektöründeki yerini nasıl değerlendiriyorsunuz. Sizce kadınlarımız turizmde nerelerde olmalı?
Kadın turizmcilerin yeri çok farklı. Biz daha detaycıyız, daha korkusuzca riskler alabiliyoruz, daha hızlı, daha kararlı, daha dinamik fikirler çıkıyor hemcinslerimizden. Daha çok işletme sahibi olmaları yönünde görüş bildireceğim. Tabi ki kadın çalışan sayımız çok fazla. Konya için değerlendirecek olursak; 2010 yılında işletmemi açtım. 2010 dan günümüze kadar hem yürüten hem işletme sahibi olarak tek işletmeciydim. Geçen sene bir bayan daha acenta olarak aramıza katıldı. Bunun daha fazla çoğalması lazım, kadınlar bu sektöre çok yakışıyorlar, kesinlikle teşviklerle sektörün içinde çok daha ön planda olmalılar. Özellikle turizm sektörüne yönelik derneklere, odalara, birliklere baktığınızda başkanların kadın olmadığını, yönetim kurulu üyelerinin azınlık olduğunu görüyorsunuz. Bu Türkiye'nin makus kaderi gibi bir şey, bugün hükümetin kabinesinede, herhangi bir fabrikanın çalışanlarına da baktığınızda aynı tablo söz konusu. Kadınların aktif iş hayatında rol alabilmeleri için çaba sarf etmek gerekiyor. Turizm en verimli olabilecekleri sektörlerden bir tanesi çünkü hizmet sektörüdür. Hizmet vermeyi severiz biz, yapımızda ve doğamızda var. Dolayısıyla kadınların bu sektörün içerisinde yer almaları gerektiğini düşünüyorum.

KONYA TURİZM HEDEFİ İÇİN KENETLENDİ...
Konya'nın turizm pastasından daha fazla pay alması ve gelişimi için kentte tam bir kenetlenme oluşmuştur diyebilir miyiz.?

Evet biz bu konuda çok şanslıyız. Sayın Valimiz, Belediye, il kültür ve Turizm müdürlüğümüz, THY çok destek oluyorlar.. Konya turizmine bir katma değer sağlayacaksa yerel dinamikler desteklerini esirgemiyorlar. Önemli olan fayda- maliyet dengesini sağlayan projeler üretilmesi.. Bunun için tam anlamda kenetlenmiş durumdayız. Ticaret ve Sanayi odası, Ticaret Borsası, Valilik, belediye, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Türsab, otelciler, bize her konuda destek oluyorlar. Ne zaman bir proje ile gitsek “çok güzel şunu da ekleyebiliriz '' diye değer katıyorlar. Biz burada turizm sektöründen 200-300 kişiyiz ve çok sağlam bağlarla birbirimize bağlıyız.

TURİZM VE İŞ DÜNYASI İÇİN PROJELER ÜRETECEĞİZ...
TURİDER'in adına baktığımızda, Turizm ve İş Dünyasını aynı çatıda görüyoruz. Turizm derneklerinin benzer isimlerine, misyon ve vizyonlarına göre bu yeni bir anlayış. Neler söyleyeceksiniz bu konuda.?
Bugüne kadar iş dünyasını turizm sektörüne dahil edip ikisini buluşturan bir dernek kuralım denmemiş. Bu anlamda bir ilk. Konya Turizm ve İş Dünyasını Geliştirme Derneği ile turizm sektörüne hizmet veren iş dünyasındaki kişilerin gelişimine katkı sağlayacak bir takım projeler yapalım dedik. Konya'ya daha çok yatırımcı çekelim, daha fazla yatırımlar yapılsın. Kendi aramızda büyüyerek federasyonlar Konfederasyonlar oluşturalım.

TOBB TURİZM MECLİSİ İLE ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ.
Peki iş dünyası denildiğinde TOBB akla geliyor önce. TOBB Turizm Meclisi ile ilgili çalışmalarınız olacak mı?
2019 yılı içerisinde olacak. Henüz 10 aylık çok yeni bir derneğiniz, toplantılarda hedeflerimizi 2019 yılı için belirliyoruz. Bunun yanı sıra yaşanan Dolar Euro hareketliliğinden etkilendik ama morallerimiz yüksek, bunları atlatacağımızı düşüyoruz. Küçük ve sağlam adımlarla 2019 hedeflerimize odaklanıyoruz.

5 YIL İÇİNDE SPOR VE KONGRE TURİZMİNİN ÖNÜ AÇIK
Turider olarak kısa vadede Konya turizmi için neler söyleyeceksiniz?
Konya'da turizmin vazgeçilmezi inanç turizmidir. Ana çatımız inanç turizmi, bu şehrin mistik bir sinerjisi var. Bu çerçevedeki her türlü turizme açık bir şehir. Bunun çok dışına çıkılmaması gerekiyor. Çünkü şehrin dinamikleri tam anlamıyla bu yönde. Fakat önümüzdeki 5 yıl içinde spor ve kongre turizminde çok ciddi yol alınacağını düşünüyorum. Sağlık turizmi alanında da çok güzel yapılanmalar var. Sağlık turizmi Derneği Kuruldu. Ben de üyelerinden biriyim, destekliyorum. Çok ciddi çalışmalar yapılıyor. Konya çeşitli sağlık paketleriyle yurtdışında tanıtılıyor.

Ama tüm bunlar bir süreç, bugün başlanırsa 5 yıl sonra yol alınmış olacak. Çünkü sağlık turizmi daha zor ve yavaş ilerleyen bir alan.
Ayrıca gastronomi ve mutfak müzesi açılması planlanıyor. Av turizmi ise gelir sağlayan ve uzun konaklamalı bir turizm çeşidi. Spor ve Kongre turizminde Konya'nın koşar adımlar atacağını düşünüyorum.

Konya'da sürekli gelişen çok güzel yenilikler var.. Kyoto kardeş şehrimiz, oradaki turizm modellerini de alabiliyoruz. Şehrimize ait mastır planları hazırlanacak. Umuyorum önümüzdeki yıllarda hayata geçirdiğimizde çok daha güzel şeyler olacak. Bizim de Turider olarak şehrin mülki amirlerine bu konuda bir desteğimiz olursa ne mutlu bize.

TEK ÇÖZÜM SEKTÖRÜN EL ELE VERMESİ, KENETLENMESİ…
Sektörün sorunları ve çözüm beklentileri çok fazla ve geniş bir kesimde umutsuzluk var.. Konya'dan Türkiye turizmine ve turizmcilere ne tür mesajlar vermek istiyorsunuz?.

Sektörün umutsuzluğa kapılmaması gerekiyor. Umudun bittiği yerde her şey biter. Her zaman için bir umut vardır. Top yere vurmadan yukarı sıçramaz. Elbette hayat tek düze değil, hayatın bir karması var, bizler de böyle bir süreçten geçiyor olabiliriz. Fakat bunun sonucunda bir refah da olacak. Bu süreci sağlam adımlarla ve güçlü durarak atlatabiliriz.

Eyvah deyip ağlamak herkesin yapacağı bir şey. Şu anda ülkemizin üzerinde çok ciddi oyunlar oynanıyor. Ümitsizlik yok kesinlikle. Kenetlenmenin tek çözüm olacağını düşünüyorum. Sektörün birbiriyle kucaklaşmadan yapabileceği çok az şey var.

SEKTÖR TİCARET ETİKLERİNİ DAHA FAZLA ÖNEMSEMELİ..
Bu kenetlenme de ancak sektör ve yerelin tüm paydaşlarıyla olabilir. Konya da önceleri çok zordu bu zinciri oluşturmak. Çünkü herkesin bakış açısı ve maliyet anlayışı farklıydı. Biraz çaba, özveri, emek harcadığınız zaman oluyor. Birbirimizin kazanç ve faydalarını düşünerek hareket edilmesi gerekiyor. Ticaret etiği çok önemli. Bir otelci fiyat verirken acentacıyı ezdirmeyecek, acentacı rehberle çalışırken günlük yevmiye altında çalışması için zorlamayacak, rehber görevdeyken misafirlerin tekrar oraya gelmesi adına ne yapması gerekiyorsa yapacak. Bütün bunların ticaret etiklerine dikkat edilerek aşılabileceğini düşünüyorum.
SONRAKİ RÖPORTAJ KONUĞUMUZ:
KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI UĞUR İBRAHİM ALTAY
Kaynak: turİzmhaberlerİ.com

                Google+ paylaş               
KONYA TURİZMİNE YÖN VERENLER: TURİDER
          
Günün Haber Başlıkları
MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN Yorumlar

Benzer Haberler :
     ÇANAKKALE'DEKİ TARİHİ BATIKLAR DALIŞ TURİZMİNE AÇILIYOR
     KONYA MEVLANA MÜZESİ'NE REKOR ZİYARETÇİ
     ÇANAKKALE TURİZMİNE KATKI SUNACAK PROJELERİ DESTEKLİYORUZ
     2019 GÖBEKLİTEPE YILI, BÖLGE TURİZMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK
     BU ROTALAR DÜNYA TURİZMİNE SUNACAĞIMIZ ÖNEMLİ BİR ÜRÜN
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx