DİYARBAKIR TURİZMİNE ALTIN ELMA İLE YENİ BİR SAYFA

FIJET Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu tarafından Turizm Oskarı olarak bilinen Altın Elma Ödülü; kentin yerel dinamikleri, turizm paydaşları, halk arasında geleceğe yönelik büyük bir umut ve motivasyon yarattı.

02 Ekim 2018 Salı - Nilgün ATAR-turizmhaberleri.com

Nisan ayında FIJET, ATURJET ve MHRA Yönetim Kurulu başta olmak üzere yerli ve yabancı üye gazeteci ve yazarların gerçekleştirdikleri toplantıda Turizm Oskarı- Altın Elma Ödülü'nün Diyarbakır'a verilmesi kararlaştırılmıştı. Turizmhaberleri.com olarak gelişmeleri aktarmıştık. Altın Elma Ödülü kent halkının misafirperverliği, toplumsal kucaklaması, turizme katkıları ve çabaları, tarihi ve kültürel, doğal değerlerinin zenginliği nedeniyle verildi.

SANATÇI ATİLLA ÖNEN'DEN ZERZEVAN TABLOSU ARMAĞANI
Radison Blu Otel'de düzenlenen ödül törenine Diyarbakır Valisi Hasan Bahri Güzeloğlu, milletvekilleri, kamu kurum ve kuruluşların yetkilileri, stklar, FIJET ve ATURJET Üyeleri, yerli yabancı gazeteciler katıldı. Törenin sonunda bir sürpriz vardı: Türkiye'nin en önemli ahşap rölyef sanatçısı Atilla Önen'in 3 ayda tamamladığı Zerzevan Kalesi adlı eseri Diyarbakır Valisi Hasan Bahri Güzeloğlu ve Zerzevan Kalesi'ndeki başarılı çalışmalarıyla ön plana çıkan Kazı Başkanı Dr. Aytaç Coşkun'a takdim edildi. Sanat hayatında 40 yılı tamamlayan Atilla Önen'in eseri ile Altın Elma Ödül töreninde unutulmayacak bir ilk yaşanmış oldu.

DİYARBAKIR BU ÖDÜLÜ FAZLASIYLA HAK ETTİ…
Kadim kent Diyarbakır'ın Turizm Oskarı olan Altın Elma'ya layık görülmesi bir tesadüf değildir. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nın turizme yönelik başarılı çalışmaları, Diyarbakır Turizm Platformu çatısında toplanan kişi, kurum ve kuruluşların el ele aynı hedefe odaklanması ve samimi çabaları sonucudur Altın Elma Ödülü.

YABANCI FIJET ÜYELERİ DİYARBAKIR'DAN MUTLU AYRILDILAR
Önce algıların kırılması açısından Nisan ayında Yönetim Kurulu toplantısı Diyarbakır'da gerçekleştirilmesinin nedeni budur. Eylül'de verilen ödül töreni sonrasında Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri 3 gün Diyarbakır'ın güzelliklerini yaşadı, halkla kaynaştı ve çok mutlu ayrıldılar. Ülkelerinde “başım gözüm üstüne '' diyerek onları ağırlayan Diyarbakır'ın muhteşem izlenimlerini paylaşacaklar.

ATURJET ÖRNEĞİ...
Altın Elma'nın diğer yarısına bakıldığında çabalarından dolayı takdir edilmesi gereken bir dernek görüyoruz. Kentte başlatılan turizmi geliştirme çabalarına el uzatan, uluslararası köprüler kuran ATURJET-Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği'nin Başkanı Delal Atamdede ve Yönetim Kurulu Üyelerinin ülkemizde giderek hantallaşan, proje yaratmayan, sürekli şikayet, söz ve boş görüntü üreten onlarca turizm Platformuna, yüzlerce Sivil Toplum Kuruluşlarına, örnek olmasını umut ediyorum. Zira uluslararası STK'larla güçlü ilişkiler kurmak, turizm diplomasisi, loby faaliyetlerinde bulunmak ülke tanıtımının en kıymetli anahtarıdır.

ATURJET BAŞKANI ATAMDEDE: DİYARBAKIR DİĞER ŞEHİRLERE ÖRNEK OLUYOR
Yeni turizm bölgesi yaratmanın; yeni birtakım destinasyonları gündeme getirmek ülkeye ve turizme sunmakla mümkün olabileceğini belirten ATURJET Başkanı Delal Atamdede; “Bunu yaparken de turizmin ana amaçlarından biri olan algı operasyonları ve ön yargı ile birbirine yabancılaştırılmış toplumların turizm sayesinde birbirine yakınlaştırılması ve kucaklaştırılması gerekiyor. İyimser hedef senelik 1 milyon turist olan Diyarbakır'da 5 aylık bir süreçte 600-700 bin turist sayısına ulaşılması bir tesadüf değildir. Bu devlet halk birlikteliğinin, çalışan stk'ların iradesi, azmi, memleket sevgisidir.

Diyarbakır insanlık tarihinin başlangıcı ve uygarlık yolunda ilk adımın atıldığı Mezopotamya'nın en önemli şehri arkeolojik sit alanıdır. Bütün bu tarihi miras günümüze kadar çok büyük hassasiyetle korunmuştur. Toprak altında kalan miras ise bilimsel araştırmalarla gün yüzüne çıkarıldıkça gelecek nesillere bırakılacak tarihi miras o derece zenginleştirilecektir. Bu koruma ve geçmişe bağlılık içgüdüsü sadece tarihi eserlerle değil kültürel platformda da kendini hissettirmekte ve bölgenin diğer şehirlerine örnek olmaktadır.“ dedi.

DİYARBAKIR 12 AY TURİZM ÇEŞİTLİLİĞİNE SAHİP
Diyarbakırlının bu tarihi kültürel ve doğal değerleri dünya mirası olarak kabul edip hümanist bir yaklaşımla sahiplenmesinin önemine değinen Atamdede; “zaten bu da turizmcinin sürdürülebilir turizmci ilkesidir. Biz inanıyoruz ki Diyarbakır gerek 3 semavi dinin asırlarca barış içinde yaşadığı hoşgörü ve tolerans ile sahabi ve peygamberler şehri olarak Mithras tapınağı ile bir haç bölgesi olma özelliğini turizmde bölgeye faydalı bir hale getirerek kullanacaktır. Bunun yanında gastronomi, sağlık turizmi kongre ve seminer organizasyonu, festivaller ile turizmi 12 aya yayarak bölgeye ekonomik ve refah ve kalkınmayı sağlayacaktır. Refah ve ekonomik değerlerin artışı ile birlikte Diyarbakır'da toplumsal deformasyonlara müsaade etmeyeceği kanısındayım. Unutmayalım ki iyi ya da kötü gerçeği yansıtan her haberin, gelişmenin artı veya eksi mutlaka bir dönüşü olacaktır.“ şeklinde konuştu.

GELDİĞİMİZ YER DURDUĞUMUZ YER OLMAMALI
FİJET olarak 1971 den beri 47 yıldır dünyanın değişik bölgelerinde 67 altın elma ödülü verdiklerini aktaran Atamdede; “bu turizm endüstrisinin değişik sektörlerindeki bir organizasyona, bir memlekete veya bir kişiye turizme katkıları ve gelişime yardımcı olması dolayısıyla layık gösterilmesidir. Ne mutlu ki 2018 senesinde mitolojide güzelliği ve sevgiyi temsil eden Altın elma; misafirperverliği hoşgörüsü, toleransı, toplumsal kucaklaşması, sürdürülebilir turizme katkıları ve tarihi kültürel değerleriyle Diyarbakır'a layık görüldü. Bu karar FIJET Yönetim Kurulunda oybirliği ile alındı. Ben bu ödülün Diyarbakır'a kazandırılmasında maddi manevi emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.Yalnız burada kalmamalı bu olay; geldiğimiz yer durduğumuz yer olmamalı. Daha yapacak çok şeyin olduğuna inanıyorum“ dedi.

FIJET BAŞKANI HADDAD: SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İÇİN YEREL DEĞERLER VE YÖRE HALKI ÖNEMLİ
İnsanlar arasındaki ilişkileri geliştiren turizmin aynı zamanda uluslararası ekonominin de itici gücü olduğuna dikkat çeken FIJET Başkanı Tijan Haddad;. Dünya turizminin karşı karşıya olduğu en büyük tehlike terörizmdir, bu tehditlere karşı birlikte savaşmalı ve dünya çapında bir strateji geliştirmeliyiz. Buna herkesin katılması gerekiyor“ dedi. İklim değişikliğinin turizmi etkileyen diğer bir tehdit olduğunu belirten FIJET Başkanı Haddad, bu konuda tüm ülkelerin bilinçli olması, ortak hareket etmesi ve uluslararası stratejiler geliştirmesinin altını çizdi. Turizmin sürdürülebilir olması için yerel değerleri ve yöre halkını göz önünde bulundurmasının önemini vurgulayan Haddad; “Turizm ajansların işi değildir. Gelecek nesillerin düşünülmesi, kültürel değerlerin korunması ve dünyaya iyi bakmamız lazım. dedi.

TOBB TURİZM MECLİSİ'NE ÖNERİMİZ VAR..!
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nın Turizmin gelişimine yönelik çalışmaları da örnek alınmalıdır. Bu anlamda DTSO Başkanı Mehmet Kaya, kentin tüm dinamiklerini toparlayıcı, yönlendirici bir rol üstleniyor. Tam burada bir parantez açmak gerekiyor: (TOBB Turizm Meclisi, Ticaret ve Sanayi Odalarının turizm alanındaki başarılı çalışmalarını izliyor mu acaba? Böyle bir veri var mı ellerinde? Hangi Oda Başkanı ve Yönetimi daha çok çalışıyor turizm için?...TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'na soruyorum; Ticaret ve Sanayi Odalarının bu çabaları ödülü hak etmiyor mu, güzel bir motivasyon ve daha başarılı sonuçlar çıkarmak için sağlıklı bir rekabet ortamı yaratılamaz mı?)

DTSO BAŞKANI KAYA: MİSAFİR BİZİM İÇİN KIYMETLİ EMANETTİR
Törende Diyarbakır misafirperverliğini çok güzel yorumlayan DTSO Başkanı Mehmet Kaya şunları söyledi: “Tarihsel ve kültürel bir miras üzerine kimliğini oluşturmuş şehirlerde konuklar misafir edilmez ağırlanır. Biz kapımızı çalan ziyaretçileri ağırlamayı, onlara ihtimam göstermeyi öğrenerek büyüydük. Misafir bizim kültürümüzde kıymetli bir emanettir. Onun için misafirmiz bizden bir şey istediğinde “başım gözüm üstüne '' deriz. Bu tabir kendi içinde derin bir metaforu barındırır. Bzi konuğumuzu başımızın üstünde taşımayı kültürel bir miras olarak kabul ederiz. Ana ve babamızın da bize vasiyeti de budur. '' şeklindeki konuşması tüm Anadolu'nun misafirperverliğini de özetliyordu.

TARİHİ BİNALAR KORUNARAK TURİZME AÇILMAZSA ÇÜRÜMEYE MAHKUMDUR.
Kültürel ve etnik değerlerin yanı sıra içinde bulunduğumuz çağda profesyonelleşme ve organizasyonlarda uzmanlaşmanın da önemine dikkat çeken Kaya; “Bizler bu kentin sorumluluk sahibi bireyleri ve iktisadi stk ları olarak modern zamanların ilişki biçimleriyle kültürel değerlerimizi harmanlayabileceğimiz sosyalleşme koşullarını yaratarak kendimize ekonomik değerler üretmekle mükellefiz. Dünya kültürel mirasları açısından önem arz eden değerleri turizm alanında geniş kitlelere yaymaya mecburuz. Tarihi yapılar ve mimari eserler turizme ve insanların kullanımına açılmadığı sürece tahrip olmaya ve çürümeye mahkumdurlar. İnsanlar ekonomik fayda ve değer üreten şeyleri korurlar. Dünyaya baktığınızda en iyi korunan tarihi eserler en fazla ziyaret edilenlerdir.“ dedi.

ŞEHRİMİZİ KÜLTÜREL BİR EKONOMİK MODELE DÖNÜŞTÜRMEYE KARARLIYIZ
Bir turizm rotası olarak Diyarbakır'a karşı ön yargıların olduğunu belirten Kaya;“Bu ön yargıların zaman zaman şehrimiz açısında yıpratıcı sonuçları olduğunun da farkındayız. Lakin bunların hiçbiri sahip olduğumuz değerlerin niteliğini değiştiremez. Surlarımızla, Hevsel bahçelerimizle, On gözlü köprümüzle, Peygamber ve Sahabe türbeleriyle, İslam dünyasının 5. Harem-i şerifi olan Ulu cami ve diğer tarihi camilerimizle, Surp Giragos ve Saınt George kiliseleriyle, Zerzavan kalesi ve Mithras Tapınağı ile şehrimizi kültürel bir ekonomik modele dönüştürmeye kararlıyız ve yapacağız. Bugün burada bulunmamız da bu kararlılığımızın bir sonucudur“ şeklinde konuştu.

FIJET VE ATURJET İŞBİRLİĞİNE DEVAM
Diyarbakır'ın turistik bir ekonomik modele dönüşmesinde ödüllerin yerel dinamikleri ve yatırımcıları motive ettiğini belirten Kaya; turizm yatırımları konusunda riskleri göze alarak sermayeleri ile bu kente değer katan tüm girişimcilerimize, kamu kurum ve kuruluşlarımızın temsilcilerine teşekkür ediyorum. Bizler turizm alanında sorumluluklarımızı yerine getirmek için FIJET ve ATURJET ile organize olmalı kentimizin tanıtımına ivme kazandırmalıyız.“ ifadelerine yer verdi.

ALTIN ELMA İŞARET FİŞEĞİMİZ OLDU...
Altın Elma Ödülünü bir işaret fişeği olarak belirten Kaya; “Bu kentte başta valimiz olmak üzere tüm paydaşlarımızla bu kenti nasıl farklı bir kent yapabiliriz çalışması içerisindeyiz. Bu işaret fişekleri önemlidir. Geçen hafta içerisinde kentimizi ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy 6 destinasyon ile geldiği Diyarbakır'da Güneydoğu Anadolu Bölgesini hem bu destinasyonun içine 7. bölge olarak katıp hem merkezini de Diyarbakır yaptığı için kendisine ve Sayın Valimize çok teşekkür ediyorum. Bakanımızın da girişimci bir turizmci olması ve destekleri bizim için çok önemli. Diyarbakır dünyanın en önemli değerlerine sahip bir destinasyondur. Bunu en doğru şekilde dünyaya tanıtmaya kararlıyız.“ dedi.

DİYARBAKIR TURİZMDEN GÜZEL GELİŞMELER
Diyarbakır'ın uluslararası alana açılan direk uçuşlarıyla 8 ayda 2 milyon kişiye yaklaşan yolcu sayısıyla, otellerdeki yüzde yüze yaklaşan doluluk oranıyla çok yoğun bir hareketlenmeyi yaşadığını ifade eden Vali Hasan Bahri Güzeloğlu ise
“Diyarbakır bunu hak ediyor, ertelenmiş gecikmiş bir ivmeyi yaşamanın ve turizme dayalı bir gelişmenin bugün büyük bir heyecanını ve beklentisini karşılıyor. Küresel terörizmin, turizme dönük büyük olumsuz etkilerini geçmişte yaşamış bir kent olarak, bugün artık huzur ve güvenle tanınmayı hak ediyor. Bunu başaracağız ve başarmaya başladık“ diye konuştu.

Diyarbakır'ın barışın, esenliğin çok kültürlülüğün ve hoşgörünün yaşandığı bir şehir olduğunu vurgulayan Vali Güzeloğlu; Kimsenin kimseyi ötekileştirmediği, bir bütün olarak birlikte yaşama kültürünün en güzel sergilendiği, UNESCO'nun çok önem verdiği, somut olmayan kültürel miras varlıklarıyla görülmesi gereken bir şehirdir.“ sözleriyle herkesi Diyarbakır'a davet etti.Kaynak: turizmhaberleri.com

                Google+ paylaş               
DİYARBAKIR TURİZMİNE ALTIN ELMA İLE YENİ BİR SAYFA
          
Günün Haber Başlıkları
RESSAM BEDRİ BAYKAM GÖRSEL MACERALAR SERGİSİYLE BODRUM'DA
2. ULUSLARARASI EFES OPERA VE BALE FESTİVALİ BAŞLIYOR
BEİJİNG KİTAP FUARI'NA 95 ÜLKE KATILDI
56 ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ'NDE ULUSAL YARIŞMA GERİ DÖNÜYOR
56 ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ'NDE ULUSAL YARIŞMA GERİ DÖNÜYOR
HİNTLİ GAZETECİLER TANITIM İÇİN BODRUM'DA Yorumlar

Benzer Haberler :
     56 ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ'NDE ULUSAL YARIŞMA GERİ DÖNÜYOR
     56 ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ'NDE ULUSAL YARIŞMA GERİ DÖNÜYOR
     ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ'NDE ÖZE DÖNÜŞ ZAMANI
     HAVRAN DEMİRTEPE ALTIN MADENİ PROJESİNDE GERİ ADIM ATILDI
     TÜRSAB YENİ REHBER TALEP ETTİ, TUREB ONAYLADI
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx