Anadolu Mirası:Troas Kültür Rotaları Projesi GMKA desteğine layık görüldü

Çanakkale Valiliği himayesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde Güney Marmara Kalkınma Ajası GMKA desteğiyle fizibilite çalışmaları yürütülen Anadolu Mirası: Troas Kültür Rotaları Projesi GMKA desteğine layık görüldü

14 Ocak 2019 Pazartesi - NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com

Çanakkale merkezden başlayarak Kazdağları, Lapseki Gelibolu, Bolayır,Bozcada ve Gökçeada'yı kapsayan 800 km, 3 bölüm, 19 etaplı projenin ilk 300 km'lik bölümünün işaretleme, tabelalandırma, haritalandırma, köy çalışmaları ve tanıtımının 2 yıl süreceğini belirten Proje Genel Koordinatörü Ali Öztüfekçi; “Troya 2018 yılının önemli çalışmalarından biri olarak gördüğümüz projenin GMKA desteğine layık görülmesiyle artık uygulama safhasına geçiliyor. Projeyi ilk günden beri destekleyen, emek veren, ileri taşıyan, yol açan herkese teşekkür ederiz '' dedi.

Çanakkale Rehberler Odası Başkanı Cihan Müşterioğlu ise “ ÇARO üyesi ve alanında uzman seçkin rehberler bu projeye masa başında ve sahada büyük emek verdiler. Osman Topçu, Hasan Çelimli, Adem Biçer'in gayretleri ile başlatılan projenin uygulamaya geçmesiyle birlikte yeni bir turizm destinasyonu haline gelecek olan köylerde kırsal kalkınmanın hızlanması, kırsal kesimin göç vermeyip göç alır duruma gelmesi hedefleniyor. '' Dedi.

Projenin sürdürülebilir olması için herkesin sahiplenmesi gerektiğini belirten ÇARO Başkanı Müşterioğlu; “profesyonel turist rehberi ve acentaları en çok heyecanlandıran konu yeni destinasyonların yaratılmasıdır. Bu noktada Troas Kültür rotaları Türkiye turizminde yepyeni bir nefes olacak. Yaz sezonu kısa sürdüğü için bu proje bölge turizmini çeşitlendirerek sezonu 12 aya yayacak, doğa tarih ve spor sevenler bölgeye çekecektir. Çanakkaleliler için de yeni bir gezi noktasıdır. Şehir merkezinde yaşayan halkımız bu rotalarda yürüyecek, köyleri ziyaret edecek ve bölgeyi enleri ilkleri ile daha iyi tanımış olacaktır. “ ifadelerine yer verdi.

1. FİZİBİLİTE PROJE EKİBİ KİMLERDEN OLUŞUYOR
Fizibilite çalışmalarını yürüten Proje ekibi şu isimlerden oluşuyor: Genel Koordinatör Ali Öztüfekci, Saha Koordinatörü Osman Topçu, Saha Uzmanı İlker Yıldız, Saha Uzmanı Alper Ertübey, Saha Ekibi: Hasan Çelimli, Adem Biçer, Tuncay Akgün, Bayram Akgün, İsmail Sabah, Zeynep Başkurt, İsmail Bakır, Mustafa Onur Yurdal, Volkan Akoluk, Mehmet Esendal, Aykut Degre, Bilimsel Danışma Kurulu: Turgay Yenidünya, Prof. Dr. Abdullah Kelkit, Doç. Dr. Alper Sağlık, Dr. Şerif Baldıran, Basın Danışmanı: Nilgün Atar, Sosyal Medya Sorumlusu: İlker Özbayburtlu

İşte görüş ve değerlendirmeleri alınan Proje ekibinin açıklamaları :

Çanakkale Rehberler Odası Üyesi Osman Topçu Üniversite yıllarında en büyük hayali olan bu projeyi hayata geçirebilmek için rehber arkadaşları Hasan Çelimli ve Adem Biçer ile bir saha çalışması yapıyor. Fizibilite çalışmalarının tamamlanmasıyla ilgili görüşlerini aldığımız Osman Topçu; “bir hayalin gerçeğe dönüşmesini görmek gurur verici bir duygu. Ben bir kar tanesiydim, kartopu olduk ve zamanla çığa dönüşecek. Projeyi anlattığımız her kurum desteğini verdi, Turizmden sorumlu Vali Yardımcımız Sayın Turan Yılmaz bize inandı ve Sayın Valimiz Orhan Tavlı çok destekledi. Destekleyen herkese, ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Yürüyüşle, sporla, dağcılıkla hiçbir ilgisi olmayan insanların bile bu rotada yürüdüğünü hayal etmek istiyorum. '' Dedi.

ÇANAKKALE TURİZMİNİN KALKINMA PROJESİDİR.
Önceki dönem Çanakkale Rehberler Odası Başkanı Adem Biçer; “Arkadaşlarıma bu projede destek olmaya çalıştım. Troas Kültür rotaları projesi Çanakkale turizminin kalkınma projesidir. Sürdürülebilir turizm için de önemli bir adımdır. '' İfadelerine yer verdi.

EN AZ 10 KÖYÜN YILDIZI PARLAYACAK..
Projenin fikir aşamasında yer alan bir diğer rehber ise Çaro Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Çelimli. Hem yürüyüş yoluna hem insana dokunan bu projede yer almasının en önemli sebeplerinden bir tanesinin bu köylere katkı sağlamak olduğunu belirten Çelimli; “Başlangıçtaki amacımız Çanakkale turizmine kalıcı bir rota sağlamak ve rotanın geçeceği köylerin turizmle kalkınmasını hedeflemekti. Fizibilite çalışmalarında 10 gün sahada özel arazilere girmemek için dolaşmak zorunda kaldık ya da rotayı daha panoramik noktadan geçirmek için uğraştık. Rotanın geçtiği 10 un üzerinde köyün yıldızının parlayacağını düşünüyorum, civar köylere de yansıması ve olumlu etkilileri olacaktır. Doğru bir tanıtım ve doğru bir strateji ile ilerlendiği takdirde insanların bu bölgeye çekileceğine inanıyorum. '' Dedi.

İLKER YILDIZ: SAHADA EKİP RUHUYLA ÇALIŞTIK
Projeye Antalya'dan katılan Saha Uzmanı İlker Yıldız ARO Antalya Rehberler Odası Üyesi. Ülkemizdeki pek çok rotada yürüdüğünü ancak proje kendisine anlatıldığında yeni bir şeyler keşfetme ruhuyla çok heyecanlandığını aktaran deneyimli rehber Yıldız, 10 günlük saha tespit çalışmasıyla ilgili şunları söyledi: “Toplamda 300 km. yürüdük. Her yürüyüş etabının kendine göre farklılığı ve güzelliği zorluğu vardı.

Bu rota pek çok köyün ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlayacak. Rotanın İçinde yer alan köyler o canlılığı yaşayacak ama bu zaman alan bir süreç. Bunun örneklerini biz Likya, Aziz Paulos, Karya yolunda da gördük, mevsimi geldiğinde vatandaş masasını kuruyor, portakallarını ve sıkma makinesi çıkarıyor portakal suyunu veya elinde ne varsa satmaya başlıyor.

Bu projede doğa var, uzun mesafeli yürüyüşler var, tarihi hikayeler çok zengin, antik şehirler çok fazla. Diğer etap Kazdağları muhteşem bir doğa, son etap yakın tarihimizin Çanakkale savaşlarının yazıldığı yarımada.. Tüm bunları üstü üste koyduğumuzda anlatmakla yürümekle bitmeyen büyük bir hikaye var.. En büyük farkı bu. Bölge ve ülke turizmi tanıtımında ayrıcalıklı önemli bir rol üstlenecektir. '' Dedi.

KONU SADECE PATİKA İŞARETLEME DEĞİL.
Saha ekibinin diğer uzmanı ise İstanbul Rehberler Odası Üyesi, aynı zamanda seyahat acentası sahibi Alper Ertübey. Projeye İRO'dan 3 rehber olarak katıldıklarını belirten Ertübey şu açıklamalarda bulundu:
“Troas Kültür rotaları sadece bu bölge için değil Türkiye için çok önemli bir fırsat. Türkiye'de bilinen 17 yürüyüş rotası var. Bu çalışma aynı zamanda bir rota modeli oluşturuyor.Ön hazırlığını yapıp bu çalışmanın oradaki doğaya ve insan kültürüne ne getirip götüreceğini de öngörmeliyiz. Mesele sadece Patika işaretleme olmamalı. Doğayı bilmeye ve anlamaya yönelik altyapı da gerekiyor. Biz burada endemik bitkilere rastlayıp not aldık, jeolojik oluşumları da. Burası büyük bir doğa ve tarih okulu gibi. Kentli insanın doğaya çıkma ihtiyacı var. Oh be diyor doğaya çıktığında ama Türkiye'de doğa turizmini “Oh be“ demekten bir adım öteye taşımamız gerekiyor. '' şeklinde konuştu.

TURGAY YENİDÜNYA: BAŞARI İÇİN TAM BİR İŞBİRLİĞİ GEREKİYOR
44 yıldır turizm sektöründe yer alan Turgay Yenidünya ise Kapadokya'dan projeye katılıyor. Hem rehber hem seyahat acentası sahibi. Projenin bilimsel kurul danışmanı olan Duayen turizmci proje ile ilgili görüşlerini şöyle özetledi:“Bu proje için teklif geldiğinde köylerden geçen bir çalışma olması beni heyecanlandırdı. Türkiye'nin pek çok yürüyüş yolunda yürüdük ama köylerin kalkınmasının da hedeflemesi önemli. Rotada tarih var, köyler var, kültürel değerler var. Köylerdeki insanlar geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılıkla ilgili problemlerle uğraşıyorlar, verimlilik düşmüş. Turizm onlara hangi oranla yansırsa o denli heyecan duyacaklar. Bazı köyler çok kapalı, bazı köyler ise projeye çok açık.

Kurumların desteği çok önemli. Tek başına ne bir kurum ne bir dernek ya da kişilerin başarıya ulaşacağı bir konu değil, tam bir işbirliği gerekiyor. Proje altyapısı tamamlandığında önce bizler yürüyeceğiz, test edeceğiz, sonra turistleri getirmeye başlayacağız. Araçların ulaşılabilir olması gerekiyor. Yürüyüş grupları bahar aylarını tercih eder. Köylerde sağlık ocağı ve doktorların olması önemli bir faktör. Sağlık hizmeti göz ardı edilmemelidir. '' dedi.

MEHMET ESENDAL: KÖYLÜLERİN DE SORUMLULUK ALMASI GEREKİYOR
Saha tespit çalışmalarında yaşayan sorunların genelinde yöre halkının arazi kullanımından kaynaklanan sorunlar olduğunu belirten Esendal; “kimi yerde ortak alan olması gereken yolların tarlalara katılması bu rotanın belirlenmesinde bir sorun olarak öne çıktı. Köylüler hayvancılık ve tarımla uğraşıyorlar ve kullanılmayan alanları mümkün olduğu kadar kendilerine göre işevsel hale getirmeye çalışıyorlar. Tarihi yollar kaybolmuş. Bu bölgelerin yerel yönetimler tarafından da ciddi olarak ele alınması ve denetimli olması gerekiyor. Buranın turizme kazandırılacağını duyanlar hevesleniyor ama sorumluluk alma konusunda çekingen duruyorlar. İnisiyatif alma alışkanlıkları yok. '' Dedi.

İstanbul Rehberler Odası'nda doğa yürüyüş komisyonunda aktif olarak yer aldığını, böyle bir projede yer almaktan gurur duyduğunu belirten Esendal; “Rotanın çok güçlü ve zayıf noktaları var. Zayıf noktalarda rotanın kendisinden çok köylerin ortaya çıkarılması önemli. Assos tarafına yürüyüşçü gözüyle bakıldığında çok heyecan verici bölge, köyler biraz daha turizme yatkın ama Troya bölgesi biraz daha tekdüze, yürüyüş dışındaki alternatiflerin öne çıkarılmasıyla cazibe kazanacak yerler var. Bir delta ovasında yürümek sıkıcı gelebilir ama oradaki sazlıklarda kuş gözlemi yapılması, köylerde eko turizm ürünlerin ortaya çıkılması bu rotayı cazip kılabilir. Dünyada ve ülkemizde kitle turizmi denen bir gerçek var. Gerçek anlamda turizm ürünü olan böylesi kültür rotaları yan ürün olarak değerlendiriliyor ve alternatif turizm ürünü adıyla anılıyor. Bu kavramlara ve sahada çok çalışılmalı. '' Şeklinde konuştu.

PROJENİN TEK KADIN YÜRÜYÜŞÇÜSÜ ZEYNEP BAŞKURT
300 km'lik rotayı yürüyen tek kadın profesyonel turist rehberi ise Balıkesir'den katılan Zeynep Başkurt. Projeyi duyduğu anda içinde yer almayı çok istediğini ve teklif gelince hiç düşünmeden kabul ettiğini belirten Başkurt; “ Bu kadar zengin katmanlı bir projenin saha ekibinde bulunan tek kadın olarak yürüyüşü tamamladığımda kendimle gurur duydum. Kadın her zaman için köyde veya kentte evin toparlayıcısı ailenin birleştiricisi. Buralarda çocuklarının köyden kente göç etmesini izlemek durumunda. Köylerde zayıflayan tarım, halıcılık yeniden hayata geçmesi lazım. Bir kadın güçlendiğinde ailesi ve köyler de güçlenecek. Bu proje rotadaki köylerimiz için artılar yaratacak. '' Dedi.

AYKUT DEGRE: BU PROJEDEN PEK ÇOK ALT PROJE ÇIKACAKTIR.
Bölgenin nabzını tutan deneyimli profesyonel Turist Rehberi Aykut Degre ÇARO Üyesi. Bu bölgenin yürüyüş rotası için uygun olduğunu defalarca dile getirdiklerini belirten Degre proje çalışmaları ile ilgili şu değerlendirmede bulundu: “2018 Troya yılı ile birlikte projenin gündeme getirilmesi başarıldı. Bu proje hem bölgeye çok şey katacak, hem de burada yürüyecek olan insanlara da çok şey katacak. Proje hayata geçtiğinde tarih kültür doğa açısından çok zengin olan bu bölge turizmle ön plana çıkacak. Çanakkale içindeki tarihi değerler söz konusu olduğunda Anadolu insanının gözlerinde parlama görürsünüz, Yurtdışında Troya dediğinizde aynı parlamayı görürsünüz. Bir İngiliz'e Gallipoli dediğinizde aynı heyecanı fark edersiniz.

Misafirperverlikleri ile öne çıkan bölgede fakir köyler de, turizmle zenginleşen köyler de gördük. Bu proje ile pek çok insana ekmek kapısı açılacağına inanıyorum. Ayrıca proje kentte çok farklı sinerji yarattı. Bunu devam ettirecek olanlar proje ekibidir. Bu proje bittikten sonra birçok alt proje ortaya çıkacak. Çanakkale'ye ve köylere katma değer sağlayacak. Şu anda onları göremiyoruz ama zamanla oluşacak. Gençler köyden kente göç etmiş durumda.. Oysa Behramkale'ye baktığınızda ziraat, balıkçılık ve turizmle birlikte yaşayan bir tablo görürsünüz. Turizm faktörü onları birlikte tutabilmiş. Bu geri dönüşün projelerle sağlanacağına inanıyorum. “ dedi.

Kaynak: turİzmhaberlerİ.com

                Google+ paylaş               
ANADOLU MİRASI:TROAS KÜLTÜR ROTALARI PROJESİ GMKA DESTEĞİNE LAYIK GÖRÜLDÜ
          
Günün Haber Başlıkları Yorumlar

Benzer Haberler :
     BOĞAÇAYI PROJESİ'NDE OLUMSUZLUKLARA ÇÖZÜM ARANIYOR
     ALTIN ELMA ÖDÜLLÜ ALTINDAĞ, KÜLTÜR ROTASI İÇİN HAREKETE GEÇTİ -  1 yorum var!
     İSTİKLAL, DOĞA VE KÜLTÜR YOLUNDA BİR MOLA NOKTASI -  1 yorum var!
     KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI'NIN KAMUOYU AÇIKLAMASI
     VALSTUR'DAN KÜLTÜR TURLARI EĞİLİMİNE BÜYÜK YATIRIM....
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx