TROAS Kültür Rotaları Dünyaya açılmaya hazırlanıyor

Troas Kültür Rotaları Fizibilite Projesi Çalıştayı, yerel paydaş ve dinamiklerden, köy muhtarları ve girişimcilere kadar çok geniş katılımcı profilini buluşturmasıyla dikkat çekti.

18 Ocak 2019 Cuma - Nilgün ATAR- turizmhaberleri.com

Çanakkale Valiliği himayesi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) desteği ile Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütülen “Troas Kültür Rotaları Fizibilite Projesi '' çalıştayı geniş katılımla gerçekleştirildi.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre ve Fuar Merkezinde düzenlenen Çalıştaya; Çanakkale Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ATURJET Başkanı Delal Atamdede, Çanakkale 18 Mart Üniversitesinin ilgili bölümlerinden dekan, dekan yardımcıları, bölüm başkanları ve öğretim üyeleri, yerel paydaşlar, Orman Bölge Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar, sivil toplum kuruluşları, Ticaret ve Sanayi Odası, ÇARO, ÇATOD, TÜRSAB BTK, diğer üniversiteler, turizmciler, bürokratlar, köylerden muhtarlar, üreticiler, girişimciler, işletmeciler ve basın katıldı.

1.fizibilite çalışmaları tamamlanan Troas Kültür Rotaları Projesi Çalıştayında; başlangıcından günümüze kadar proje süreci, saha ve köylerde yapılan ekip çalışmalarıyla elde edilen veriler katılımcılara aktarıldı. Uzmanlardan oluşan geniş bir proje ekibiyle fizibilite çalışmalarını yürüttüklerini ve çalışmalar sırasında Çanakkale'de kamu, STK, üniversite ve özel sektörün iş birliğinin çok yüksek düzeyde olduğunu görmekten memnuniyet duyduklarını belirten Troas Kültür Rotaları Projesi Genel Koordinatörü Ali Öztüfekci açılıştaki sunumunda şunları söyledi:

“Çanakkale'de turizm potansiyelinin canlandırılması, turizm ve ekonomiye katma değer katabilmesi amacına dayanan bu proje; bölgesel gelişme ve Türkiye 2023 Turizm Stratejisine uygun, Kültür Turizm Koridorları, Troya Kültür Turizmi Koridoruna uyumlu olarak geliştirildi Bu projede hedef herhangi bir şekilde doğaya zarar verilmeden, turistlerin zaten var olan antik yollar üzerinde, bazen keçi yollarından, patikalardan ilerleyip, bazen bisikletle gidebileceği yolları tespit etmekti. Doğa, tarih, arkeoloji, insani, kültürel değerlerin bir arada olduğu çok müthiş bir potansiyeli üzerinde bulunduran bu yollarda insani, beşeri, sosyal ve kültürel potansiyelin de turizmin ilerleyen noktalarında, çok daha büyük neticelere ulaşacağını görerek köyleri de dahil ettik.

İki yarımadayı, iki denizi, iki ada, iki boğaz, iki dağ, iki kıtayı bir araya getiren çok özel bu coğrafyada 11 ilçeden 80 köyden geçen rotalar yaklaşık 600 kilometrelik 19 etabıyla 47 tarihi antik kenti de içine alacak şekilde dünyaya açılmaya hazır durumda. Bu kadar doğal zenginliğin içerisinde, her yerde yürüyebilme şansı varken, rotaları köylerimizden geçirerek, kırsal kalkınmaya, ekonomik gelişmelere katkıda bulunması, köylerimizle temaslarını sağlama gayreti içerisinde olduk. Bu rota 55 köye dokunuyor, isteriz ki yürüyen yerli yabancı turistlerimiz köy kahvesine gelsinler, bir çay içsinler, halkımızla tanışsınlar. Onun ardından da Ayşe teyzenin tarhanasını, Fatma teyzenin peynirini, sabununu alsınlar ve ekonomik hareket ve kırsal kalkınma hareketliliği oluşsun. '' şeklinde konuştu.

2018 Troya Yılının Vali Orhan Tavlı'nın yüksek iradeleriyle, sivil inisiyatifin gizli kahramanlarının sahiplenmesi ve üstün çabalarıyla gerçekleştiğini belirten Öztüfekci; İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün açıklamış olduğu istatistiklerde, Troya yılının ülkemize, bölgemize ne kadar büyük katkılar sağladığını, özellikle Troya Yılının ortaya çıkmasında üstün gayretleri olan Çanakkale Milletvekili Bülent Turan'ı anmadan geçilemeyeceğini vurguladı.

600 km lik projenin 5 yıl içinde hayata geçeceğini belirten Öztüfekci; “Çanakkale, Assos Truva Turizm Altyapı Birliği, Kazdağları Turizm Altyapı Birliği, Gelibolu Gökçeada Turizmi Alt Yapı Birliği; 600 km lik projenin3 bölgesini oluşturmaktadır. Çanakkale'den başlayan rota Kazdağları etrafında geniş bir yay çizerek, Bolayır'dan Gökçeada'ya, Gökçeada'dan Bozcaada'ya kadar çok değerli zenginlikler üzerinden geçiyor. Biz zengin rotayı dünyaya sunma hazırlıkları içerisindeyiz '' ifadelerini kullandı.

19 ETAPLI ROTA OKUL GİBİ..
Bu topraklarda doğmuş, yaşamış çok değerli isimlere ahde vefa yapılması düşüncesiyle 19 etabın tarihi isimlerle belirlendiğini aktaran Öztüfekci; “57. Alayda Atatürk'ün yürüdüğü yolların Atatürk Etabı, Hektor tümülüsünden geçen etabın Hektor olması, Gazi Süleyman Türbesi'nden geçen etabın Gazi Süleyman, Mehmet Akif Ersoy'un köyü Mehmet Akif Ersoy etabı, Kadırga koyunda Barbaros Hayrettin Paşa'nın gemilerini koyduğu yerin Barbaros etabı, Bolayır'da Piri Reis'in haritasını yaptığı yerden geçen etabının Piri Reis olması gibi bu etaplarda ahde vefayı gerçekleştirerek tüm dünyaya da anlatabilme şansına ulaşacağımız bir isimlendirme planlandı.

3 bölümlük projenin Çanakkale'den Küçükkuyu'ya olan 1. bölüm fizibilite çalışmaları 300 km'li alanda saha ve köy ekipleriyle birlikte 55 köy ziyaret edildi. Çanakkale ve farklı şehirlerden katılan profesyonel turist rehberleri uzman olarak çalışmalarda yer aldı. Çanakkale Rehberler Odası Çaro büyük destek sundu, bilimsel danışma kurulunda ÇOMÜ dekan ve dekan yardımcısı hocalarımız çalışmalarda yardımcı oldu. 17 yerel, 3 ulusal ( TÜRSAB, İRO, ATURJET )paydaşla yarı yapılandırılmış anketler ve swot analizler gerçekleştirildi.

KÖYLERİN GÜÇLÜ VE ZAYIF YÖNLERİ TESPİT EDİLDİ
Fizibilite çalışmaları kapsamında yarı yapılandırılmış anketlerde köylerin güçlü ve zayıf yönleri ile ilgili tespitleri paylaşan Öztüfekci şu bilgileri aktardı: “Köylerde yaşayanlar bölgenin tarihi, kültürel, doğal zengin değerleri, misafirperverlik, güler yüz, eğitim ve turizmin öneminin bilincindeler. Turizmde yaşayan ve geçmiş insan hikayeleri çok fazla. Bunları tespit edip ön plana çıkarmalıyız.
Zayıf yönler ise genç nüfusun köylerden göç etmesi en büyük sorun. Genç nüfus artık köyde durmak ve tarım yapmak istemiyor. 10 yıl sonra bizleri çok ciddi bir tehlike bekliyor. Bu proje ile gençleri sahiplenerek köyde tutabilirsek, köylerinde organik tarım yaparak geçinme imkanını gösterebilirsek çok başarılı sonuçlara ulaşacağız. Biz köylerde çok değerli rol modelleri tespit ettik. Nusratlı Köyünde Şennur hanımlar bir kooperatif kurmuşlar. Desteklenmesi ve rol model yapılması lazım.

Kayalar Köyünde Hanife hanım ekmek yapıyor, zeytinyağı sabun satıyor. Bu rol modelleri turizmde ön plana çıkarabilirsek Türkiye ve dünya ölçeğinde Çanakkale'yi çok farklı noktalara getirebiliriz.. Yeşilyurt köyünden çalıştaya katılan Muhtar azası Hüseyin Serpen ziraat mühendisliği okuyup köyüne gelip hem tarım yapıyor hem de organik ürünleri satan genç rol modelimiz.

GELSELER DE LOKUMLA BESLESEK
Sarpdere Köyü muhtarı Şakir Çetin'e “Köyünüze turist gelse ne olur' sorusunu sorduğumuzda “keşke gelseler de lokumla beslesek' dedi. Bir turiste söylenebilecek en değerli şeyi söylüyor Şakir Usta. Dünya çapındaki reklam ajanslarının belirleyeceği bir motto köy muhtarının samimi cümlesi ile anlam kazanıyor.
Ben de diyorum ki “GELSELER DE LOKUMLA BESLESEK '' sözleriyle sunumunu noktaladı.

Sarpdere muhtarının lokumlu çağrısı çalıştay salonunda pozitif bir enerji yaratırken tüm katılımcıları da kendi pencerelerinden köylerimizi düşünmeye ve görmeye zorladı.

Çalıştay açılışında konuşan ATURJET Başkanı Atamdede hem dernek çalışmalarına yönelik bilgiler aktardı, hem de Çanakkale'ye desteklerinin tam olduğunu, FIJET'in turizm Oskarı Altın Elma ödülünün Çanakkale'ye verilmesine yönelik düşüncelerini paylaştı.

ATURJET DESTEĞİMİZ TAMDIR VE SONSUZDUR
Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu FIJET' in 33 ülke katılımlı 750 turizm yazarı ve gazeteci üyesi bulunduğunu, Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ATURJET 'in de 63 üyesiyle FIJET'in Türkiye temsilci olduğunu belirten ATURJET Başkanı Delal Atamdede şunları söyledi:“Her üç senede dünyanın değişik ülkelerinde kongreler yapan FIJET Yönetiminin o ülkeyi dünya medyasında etkili şekilde tanıtırlar. Ayrıca FIJET Yönetimi senede 6-7 defa değişik ülkelerde Executive kongre organizasyonu gerçekleştirir. FIJET'in turizm Oskarı olarak tanınan Altın Elma Ödülü 67 ülkeye verilmiştir, Türkiye ise bu ödülü 5 kez layık görülen tek ülkedir. Nemrut, Antalya Kaleiçi, Ankara Hamamönü, Konya ve Diyarbakır Altın Elma ödülü aldı. Bugün Diyarbakır ve çevresi Altın Elma ödülünün getirilerinden faydalanıyor. Son aldığımız istatistiklere göre bölgede doluluk oranı yüzde 70 lere ulaştı.“ dedi.

TROAS'IN ELMA'SI, ALTIN ELMA OLUYOR...
Altın Elma'yı Çanakkale'ye de getirme düşüncesini paylaşan ATURJET Başkanı Atamdede; '' Şehir yöneticilerimizin sahiplenmesi ve himayesiyle Altın Elma Ödülünü Çanakkale'ye vermeyi canı gönülden arzu ederim. Troas Kültür Rotaları Projesi bana geldiği zaman hiç düşünmeden Yönetim Kurulu kararıyla destekleme kararı aldım. Şimdi burada proje detaylarını dinlediğimde ne kadar isabetli karar verdiğimi anladım. ATURJET ve FIJET olarak her türlü desteğimiz tamdır ve sonsuzdur. Çanakkale tanıtımını uluslararası alanda da sürdürmeyi düşünüyoruz. Bu noktada Malta'da Akdeniz Turizm Vakfının her sene 30 ülkeden 1500 katılımcı ile Şubat ayında gerçekleştirdiği turizm forumuna Aturjet Yönetimi olarak katılacağız. Çanakkale'yi uluslararası dostlarımıza anlatacağız '' şeklinde konuştu

TROYA YILININ MEYVELERİNİ TOPLUYORUZ
2018 Troya Yılının önümüzdeki yıllarda da meyvelerini toplayacaklarını belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz; “Troya Ören yerinin ziyaretçi sayısını 530 bin kişiye ulaştı, hedefimiz 1 milyon. Assos bölgesi ise 151 bin ziyaretçi rakamına ulaştı. Çanakkale 2019-2020 sürecinde Troya yılının tüm yansımalarını yaşayacak. Turizmde hak ettiğimiz yere ulaşmak için çalışıyoruz. Proje tamamlandığında Çanakkale turizmine büyük bir ivme kazandıracağına inanıyorum. '' şeklinde konuştu

GMKA: KÜLTÜR TURİZMİNİ DESTEKLİYORUZ
Ajans olarak 2018 yılında kültür turizmini desteklemeye odaklandıklarını belirten Güney Marmara Kalkınma Ajansı GMKA Genel Sekreteri Abdullah Güç, “Mali desteklerde çıktığımız çağrı sonuçlarını yönetim kurulumuzun onayıyla ilan ettik. Toplamda 14 milyon TL lık mali kaynak, turizm destinasyonlarının desteklenmesi ve rehabilitasyonu için tahsis edildi. Troas Kültür Rotaları Projesinin 2 yıllık ilk bölümünün başarıyla hayata geçmesiyle Çanakkale turizm anlamında çok farklı yerde olacaktır. '' dedi.

PROJE EN YÜKSEK PUANI ALARAK ONAYLANDI
Çanakkale denildiğinde her Türk vatandaşının zihninde farklı bir heyecanın ortaya çıktığını belirten Vali Yardımcısı Turan Yılmaz; “Bu coğrafya, doğu batı mücadelesi ve medeniyetlerin buluşma noktasıdır. Valilik olarak tarihi kültürel birikimini en iyi şekilde yansıtması ve katma değere çevrilmesi için yoğun çalışmalar içindeyiz. “ dedi.
Troya yılı çalışmalarının 2018 ile sınırlı kalmayacağını, etkisinin çok uzun süre devam edeceğini belirten Vali Yardımcısı Yılmaz; “aslında bu çalışmalar sadece başlangıç. Çanakkale'nin tanıtımı altyapısının gelişmesi, iyileştirilmesi, Çanakkale insanı ve turizm aktörlerinin kendilerini daha ileriye taşımasıyla bölgemiz ve ülkemize katma değer sağlayacaktır. Bu proje de 2018 Troya yılının bir ürünü olarak hayata geçirildi ve fizibilite çalışmasının başlatılmasına karar verildi. Sunulan projeler içinde en yüksek puanı alarak desteklenmeye layık görüldü.2 yıllık proje sürecinde yürüyüş rotaları bölgemize önemli bir katma değer kazandıracak. En iyi şekilde tanıtarak ülkemize ve insanlarımıza kazandırılması gerektiğini düşünüyorum. Emek verenlere teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz. '' Şeklinde konuştu.

ÜNİVERSİTE KÖYLERİMİZ İLE BULUŞACAK
Projenin bilim heyeti Danışmanı ÇOMÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kelkit; projeye dahil olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “Rektörümüz bu tür projelere destek vermektedir. Proje ekibinin rektörümüze yaptığı ziyarette Ali bey projeyi anlattı. Rektörümüz de; “biz ziraat olarak çok ilerdeyiz ama köylümüz bundan faydalanamıyor. Bizim bu işbirliğini sizin aracılığınızla köylere, en kılcal damarlara kadar ulaştırmamız lazım. '' Şeklinde görüşlerini aktardı.. Üniversite olarak bu tür projelerde yer almaya ve desteklemeye gayret ediyoruz. '' dedi.

Çalıştayın 2. Oturumunda fizibilite çalışması sunumu, ortak akıl oturumu yapılarak bütün katılımcıların görüş, düşünce ve önerileri kayıt altına alınıp genel değerlendirmenin ardından sona erdi.

Kaynak: turİzmhaberlerİ.com

                Google+ paylaş               
TROAS KÜLTÜR ROTALARI DÜNYAYA AÇILMAYA HAZIRLANIYOR
          
Günün Haber Başlıkları
MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN Yorumlar

Benzer Haberler :
     İZMİR'İN KUZEYİ KÜLTÜR, TURİZM VE DOĞAYLA GELİŞECEK
     ALTIN ELMA ÖDÜLLÜ ALTINDAĞ, KÜLTÜR ROTASI İÇİN HAREKETE GEÇTİ -  1 yorum var!
     İSTİKLAL, DOĞA VE KÜLTÜR YOLUNDA BİR MOLA NOKTASI -  1 yorum var!
     KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI'NIN KAMUOYU AÇIKLAMASI
     VALSTUR'DAN KÜLTÜR TURLARI EĞİLİMİNE BÜYÜK YATIRIM....
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx