ÇANAKKALE TURİZMİNDE SÖZ DEĞİL EYLEM ZAMANI

Troas Kültür Rotaları Projesi kapsamında ziyaret ettiğimiz TÜRSAB Çanakkale-Körfez BTK Başkanı Ahmet Çelik çarpıcı açıklamalarıyla bölgenin turizm geleceğine ışık tuttu.. Keyifli okumalar.. Nilgün ATAR

29 Ocak 2019 Salı - NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com

TÜRSAB Çanakkale- Körfez Bölgesel Temsil Kurulu Başkanı Ahmet Çelik; Wilusa Turizm Seyahat acentasının sahibi. Aynı zamanda Profesyonel Turist Rehberliği kökenli. Babası Yeniceli, annesi Havranlı. Tam Kazdağlarının kuzey ve güney yamaçlarında iki tarafı da bilerek büyüdüklerini anlatırken; bölgenin tarihi, kültürel doğal zenginliklerle yükselen değerinin farkına varılması ve tanıtılması için büyük gayret gösterenler arasında neden ön plana çıktığını anlıyoruz. Ayrıca Troya 2018 yılının ilan edilmesi için emek veren gizli kahramanlardan… Bölgeye onbinlerce insanı getiren çeşitli spor organizasyonlarını başarıyla yürütenlerden..

Çanakkale Valiliği himayesinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde, GMKA desteğiyle yürütülen
Troas Kültür Yolları Fizibilite Projesi paydaş ziyaretleri kapsamında kendisi ile hem Çanakkale ve Troya Yılı, hem de Troas Kültür Rotaları Projesi bilgilendirmesi hakkında çok keyifli sohbet etme fırsatı bulduk. İşte Ahmet Çelik'in ofisinde Proje Genel Koordinatörü Ali Öztüfekci, Proje Bilimsel Danışmanı Turgay Yenidünya ile gerçekleştirdiğimiz sohbetten renkli, kimi zaman örnek olan, kimi zaman yol gösteren, kimi zaman geleceğe yönelik umut veren satırbaşları:

“2018 Troya Yılının ardından baktığımızda bugün yazsak roman olur diyoruz “ diye gülümseyerek başlıyor sohbetimize. ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer ile birlikte Troya Yılı çalışmalarının ilk adımlarını birlikte attıklarını belirten Ahmet Çelik; '' esas amacımız bumerang gibi bize dönmese çocuklarımıza, Çanakkale'ye, tüm Türkiye'ye geri dönecek bir çalışma olacağını bilerek bu motivasyonla yola çıktık. İki gayemiz vardı; tanıtım, altyapı ve üst yapı. Truva gibi bir hikaye dünyada yok. Bu ilham veren eşsiz hikayeyi çok iyi işleyip dünyaya anlatmamız gerekiyordu. Şimdiye kadar gemilerle otobüslerle gelenlere çok emekler harcayarak anlatmaya çalışmıştık. “Truva bu muymuş“ denildiğinde hep üzüldük. Armağan Aydeğer konaklamada, ben seyahatte hep bunu yaşadık. Bizler de bu duyguyla motive olduk. Bir gün büyük bir Troya müzesi olsa düşüncesi bizleri heyecanlandırdı ve hep motive etti, bir şeyler yapmak için zorladı. '' Diyor.

HEM TİCARET ERBABI HEM ÇANAKKALE GÖNÜLLÜLERİ…
Troya yılını başlatan ve emek harcayanlar ticaret dünyasının önde gelen isimleri. Onlarca STK, kurum ve kuruluşla birlikte bu çalışmaya gönül vererek imzalar attılar. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nın da bu işe gönül verenlere kapılarını açarak çatısında topladığını ÇTSO Genel Sekreteri ile gerçekleştirdiğimiz sohbette yazmıştık. Link:
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=33953

Ticaret erbabı olmakla, doğduğu ve doyduğu şehir için gönüllü bir şeyler yapmak arasında ince bir çizgi olduğunu ve bunu insanlara anlatmakta zorlandıklarını belirten Çelik, “Bu işi başlatanlar ve koşturanlar birer ticaret erbabı ama bu insanlar konuyu ticaretle ilişkilendirmiyorlar, bu bölge bu şehir, bu ülke için bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. İşte bu konuyu insanlara anlatmakta zorlandık.
Turist rehberliğinden turizm işletmeciliğine, Türsab Bölge Temsil Kurulu Başkanlığından Ticaret ve Sanayi Odasında Meclis üyeliğine kadar çok çeşitli yapılarda aktif rolleri gönüllü olarak almak istedik. Yıllardır ekmek yediğimiz doğduğumuz doyduğumuz bölgeye bizim katkılarımızla birşeylerin değişmesine vesile olacak noktada temasta olmamız gerekiyordu.
Bu düşüncelerimizle birlikte Haziran 2016'da harekete geçtik, hemen soluğu devletin kademelerinde aldık. Sayın Valimiz Orhan Tavlı, Milletvekilimiz Bülent Turan işbirliğindeki süreçte 3 bakan değiştirdik. Cumhurbaşkanımızın “Bugüne kadar Truva ile ilgili bir şeyler yapmamış olmak bizim eksiğimizdir '' cümlesi zaferimiz oldu. Doğru zamanda doğru işi yaptık. Bu işin özeti budur. ''

PROJEDE DOMİNO TAŞININ İLKİNE DOKUNDUK
Troya yılı kapsamında başlatılan 120 km'lik Troya Kültür Yolu Pojesine de TÜRSAB BTK olarak destek veren paydaşlar arasında aktif rol üstleniyor Ahmet Çelik. Bu konuda görüşlerini de şöyle açıklıyor:

“2018 Troya yılı projemiz dil öğrenmeye başlayan bir çocuğun hikayesine benzer. Yeni Müze, Proje kapsamında açılan Türkiye'nin ilk Arkeo Köyü Tevfikiye ve Troya Kültür yolu Projesi; Troya Yılının temelini oluşturdu. Troas Kültür Rotaları Projesinde Aziz Paul'un yürüdüğü güzergahı, Dalyan'ı, Apollon Smintheus, Troas, Assos'u, Behramkale'yi Midilli ve Kazdağlarına ulaşacak olan rotayı domino taşlarına benzetiyoruz. Biz ilk 120 km'lik proje ile domino taşının ilkine dokunmuş olduk. Bu domino etkisiyle yürüyecek ve devam edilecek. Truva ile Assos un mutlak surette bağlanması gerekiyordu, bunu bağlayacak olan da işte bu projelerdir.

BÖYLE BİR PROJEYE İHTİYAÇ VARDI...
Kazdağları, Assos ve Truva bölgesinden oluşan bu 3 ayaklı kültür rotasını birleştirmek için böyle bir projeye ihtiyaç vardı. Bunun hayata geçmiş olmasında mutluluk duyuyorum. Midilli ile başlayan feribot seferleri de bunun uluslararası entegrasyonunu sağlayacaktır. Türkiye'de kaç şehrin Avrupa'ya açılan kapısı var.. Çok özel bir konumda önemli bir transfer noktası. Olaya özelden değil de resmin büyük tarafından bakmak gerekir. Bu projelerin hepsi bu entegrasyonu sağlayacak ve bölgenin uluslararası turizmine önemli bir altyapı sağlayacaktır. Artık dünya etkinliklerle birlikte destinasyon turizmine kaydı. Turizmde bizden ileri olan Avrupa ülkeleri bizim şu anda uğraştığımız konuları çözdükleri için başarılı olmuşlar. ''

TÜRSAB TANITIM VE PAZARLAMADA EN ÖNEMLİ GÖREVİ ÜSTLENECEKTİR
Türsab'ın bölgedeki çalışmalarına ve desteklerine de değinen Çelik; “Acentalar toplantısını Çanakkale'de gerçekleştirdik. 400 acentaya tur programlarına koyması için bölgeyi tanıttık. Türsab olarak desteğimiz, gün ışığına çıkarılan ürünleri-projeleri önce Türkiye'de sonra yurtdışında tanıtılması ve pazarlamakla ilgili en önemli görevi üstlenecektir. Projeniz olgunlaştıktan sonra merkeze iletmek konusunda desteğimiz olacaktır. Sonuçta destinasyon turizmi çok önemli ama insanlar Truva'ya gelmişken Efes'i de görüyor, Ayasofya'ya da gidiyor. Bunların tamamı temel teşkil etmeli. Ülkemizde Temel konuların çözüm ve değerlendirilmesinde sıkıntılar var, öncelikle bunların aşılması lazım.“ ifadelerine yer verdi.

TROYA MÜZESİNİN İLK ZİYARETÇİLERİ: KÖYLÜ KADINLARIMIZ..
Troya Müzesi'nin açılışına ilk gelenlerin köylü kadınlar olduğuna dikkat çeken Ahmet Çelik'in şu sözleri bölge insanlarının turizme yatkınlığı ve kadınların projedeki yeri ile ilgili önemli bir tespit niteliğinde:

“Troas Kültür Rotaları projesiyle ilgili çok önemli bir tespitimiz var: Troya müzesini ilk görmeye gelenler rengarenk şalvarlarıyla 5 10 köylü kadınlarıdır. Bu görsel çok önemlidir. Dolayısıyla siz bu bölgede bir şeyler yaptığınızda yerelin ne kadar arkanızda olacağına dair çok güzel bir fotoğraf. Bu insanlar buranın evsahipleri. Ve misafirperverlik konusunda vizyonları çok geniş. Rotanın geçtiği köylerde bulunan insanlar projeyi ve yöreyi tanıtacaklar. Bu bölgenin insanlarının en önemli özelliği meraklı oluşları. Meraklı olan insan öğrenir, ileri gider. Köylünün tarlasını sürerken bulduğu tarihi eseri müzeye haber veren bir coğrafyadan bahsediyoruz. İlyada destanında Paris'in çoban olarak gezdiği topraklardan, Paris'in Aphrodit'e elmayı verdiği Kazdağlarından bahsediyoruz. Bu kadar güçlü bir hikaye ve büyük bir ilham var. Babam Yeniceli annem Havranlı. Tam Kazdağlarının kuzey ve güney yamaçlarında iki tarafı da bilerek büyüdük. Eminim ki Bu rotada yürüyen insanlar etkinlikler sırasında çok güzel deneyimler yaşayacaklardır.“

AVUSTRALYALI GURMENİN PEYNİR BELGESELİ
Avustralyalı bir gurmenin 5 sene önce bölgenin peyniri ile ilgili belgesel çekmek istediğini anlatan Çelik; gurmeyi Çaneli köyüne götürdüklerini, o köyde sütün sağılmasından keçinin beslenmesine peynirin yapılmasına kadar film çekildiğini ve Avustralya'da çok izlenen belgeseller arasına girdiğini aktardı.

DÜZENLEDİĞİMİZ ETKİNLİKLERE KOŞA KOŞA GELİYORLAR. DEMEK Kİ ŞİMDİYE KADAR YETERİNCE TANITMAMIŞ, ETKİNLEŞTİRMEMİŞİZ.
Troas Kültür Rotaları Projesinin bölgedeki yeri ve önemini; test ettikleri etkinlikleriyle açıklayan Ahmet Çelik sözleriyle geleceğe ışık tutuyor:

“Bizim etkinliklerle test ettiğimiz bazı tecrübelerimiz de var. ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer ile Gelibolu Maratonunu başlattık. 4 senede 10 binlere ulaştık. Bisiklet Festivalinde tarihin rotasında sürüyoruz sloganı ile 5 bin kişiye ulaştık. Türkiye'de katılımı bu kadar yüksek bir bisiklet organizasyonu yok. Çanakkale Boğazında uluslararası yüzme yarışı yaptık, Tanınmış sanatçılardan arkeologlara kadar ünlüleri yüzdürdük. Yüzdürüyoruz, bisiklete bindiriyoruz, koşturuyoruz. Bu etkinlikler ilk günden itibaren “Truva'da Gelibolu'da Çanakkale'de yapıyoruz '' dediğimizde tutuyor ve insanlar koşa koşa geliyor. Çünkü o kadar geniş bir hikaye var ki, o kadar önemli ve stratejik bir konumdaki, demek ki şimdiye kadar yeterince tanıtmamışız ve etkinleştirmemişiz. Bunlar yapıldığında nasıl bir talep göreceği ile ilgili gerçekleştirdiğimiz somut çalışmalar ve etkinliklerdir. Troas Kültür Rotaları'nın da geleceği nokta; ne kadar tutulacağı ve ne kadar sahipleneceği de bu kriterlere göre çok belli ve aşikar. ''

ÇANAKKALE TURİZMİNDE EYLEM ZAMANI
Wilusa Turizm'in sahibi, TÜRSAB Çanakkale BTK Başkanı Ahmet Çelik'i Troas Kültür Rotaları projesini bilgilendirmek amacıyla ziyarete gitmiştik. Ancak yaptığımız sohbetten ülke turizmi ve turizm sektörü adına çok önemli dersler çıktığını görerek yanından ayrıldık:

Birincisi: artık turizmde söz değil eylem zamanı olduğu gerçeğidir. Çanakkale'nin önde gelen turizmcileri konuşurken somut eylemlerini ve sonuçlarını aktarıyorlar. Yapacağız değil; “yaptık, oldu, işte sonucu“ diyorlar. Oysa turizm sektörünün en temel sorunu, turizmcilerin sadece çok güzel konuşuyor ve yazıyor olmaları, proje üretememeleridir. Önce ulusal ve yerel çapta bu konuda bir adım atılmalı.

İkincisi: turizm profesyonelleri bir yandan işini yaparak para kazanırken; bölge turizminin gelişimi için yapılması gereken işlere seyirci kalmamalı, artık gerçekten elini taşın altına koymalı, sorumluluk almalı ve bir yerden küçük bir adımla başlamalıdır. Küçük adımların nasıl büyük bir koşuya dönüştüğünün formülü ise Çanakkale'de…


Kaynak: turizmhaberleri.com

                Google+ paylaş               
ÇANAKKALE TURİZMİNDE SÖZ DEĞİL EYLEM ZAMANI
          
Günün Haber Başlıkları Yorumlar

Benzer Haberler :
     ŞEHİRLERİMİZİ PLANLAMA DEĞİL, RANT YÖNETİYOR!
     YUSUF YAVUZ YAZIYOR: ÇEVREYİ BAKANLIK DEĞİL, HALK KORUDU
     HAVAYOLLARININ HAKSIZ REKABETİNDE SON NOKTA ZAMANI
     ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ'NDE ÖZE DÖNÜŞ ZAMANI
     PFİZER RAPORU 2: YAŞLILIK DEĞİL, İKİNCİ ERGENLİK
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx