ÖRNEK BİR KADIN VE ÖRNEK BİR ÜLKE: MALTA

Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ATURJET Genel Sekreteri ve FIJET Akademi Komitesi Başkanı F. Sema Kutlu; Mediterranean Tourism Foundation – MTF tarafından düzenlenen 6. Akdeniz Turizm Forumu izlenimlerini paylaşıyor.

26 Şubat 2019 Salı - F.Sema KUTLU-turizmhaberleri.com_ İstanbul
Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ATURJET Genel Sekreteri
FIJET Akademi Komitesi Başkanı


Bir kadın düşünün; mütevazı bir insan, son derece misafirperver ve cömert bir ev sahibi. Bu hanımefendi aynı zamanda bir lider.Tüm dünya kadınlarına örnek olabilecek kadar özel nitelikleri olan bir kadın lider. Malta Cumhurbaşkanı HE Marie-Louise Coleiro Preca. Politika alanında 40 yıllık bir tecrübeye sahip. 16 yıl Malta Parlamentosunda hizmet ettikten sonra oybirliğiyle Malta Cumhurbaşkanı seçilmiş bir kadın politikacı. Hayatını toplumda en korunmasız ve desteğe ihtiyacı olduğunu gördüğü kesimlere yardıma adamış çok özel bir kişi. Bu nedenle toplum yararına pek çok vakıf veya kuruluşa öncülük, başkanlık ya da hamilik yapmış. Bunlardan birisi de Akdeniz Turizm Vakfı.

Aslında bizlerin de bu özel hanımı tanımamıza Vakfın düzenlemiş olduğu Akdeniz Turizm Forumu vesile oldu. Forum önceleri daha çok Akdeniz havzasındaki ülkeleri kapsarken son senelerde Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerin diğer komşularını da kapsamaya başladı. Daha da iyisi katılımcı profesyoneller turizme daha gerçekçi ve küresel açıdan bakarak, sorunların kaynağına inerek çözüm bulmak için çaba sarf ediyorlar. Turizm ve yan sektörlerinden pek çok kişi birbirleri ile tanışıp yeni ilişkiler kurabiliyor ya da ilişkilerini geliştirebiliyor. Bence Akdeniz Turizm Vakfı düzenlediği bu geniş kapsamlı forum için farklı kıtalardan gelen katılımcıları en profesyonel ve zarif bir şekilde ağırlayarak dünyaya turizmin sektörünün barışı sağlamak konusundaki gücünü göstermiş oluyor. Bu forum dünyanın en başarılı turizm zirvelerinden biri olmuş durumda.

Katılımcıların da sorunlara daha bilimsel ve profesyonel yaklaşırken, birbirleriyle karşılıklı saygı, hoşgörü ve diplomatik nezaket ile iletişim kurmaları küresel barışı sağlamaya yönelik umutları artırıyor. Doğal olarak da Malta bu anlamda yol gösterici bir örnek teşkil ederek önemli bir görev üstlenmiş durumda. Bu da tabii ki tahmin edebileceğiniz gibi Malta Cumhurbaşkanı HE Marie-Louise Coleiro Preca hamiliğinde gerçekleşiyor. Kısacası, hem kendisi hem ülkesi şu anda dünyanın her zamankinden çok ihtiyacı olan barış ortamının kurulması, milletleri farklılıkları ile kabul edip saygı ile yaklaşmak, konusunda güzel bir örnek oluşturuyorlar. Cumhurbaşkanının görev süresinin Nisan ayında bitiyor olması çok üzücü.

Bizlere “hepimiz farklılıklarımızla güçlü bir aile oluşturuyoruz, biz kocaman bir Akdeniz Ailesiyiz ve ben de sizlerden biriyim '' hissini veren bu özel hanıma görevini devrettikten sonraki dönemde sağlık, mutluluk ve yeni başarılarla süslenmiş bir hayat diliyoruz. Malta'ya Hoş geldiniz kokteyli, 14 Şubat gecesi bizleri sarayda ağırlaması ve 15 Şubat gecesi Gala Gecesi ve tabii ki iyi düşünülmüş forum toplantıları ile yine muhteşem bir organizasyona ev sahipliği yaptığı için çok teşekkür ederiz.

Forum bu yıl Cumhurbaşkanının görev süresi bitmek üzere olduğundan 1 ay kadar öne alındı ve 14-15 Şubat tarihlerinde St. Julian Intercontinental Otel'de gerçekleşti. Forumun bu seneki teması “Mediterranean Stars '' Sustainable Tourism Actions & Renewal Strategies. Forum kapsamında düzenlenen panellerde “Küresel Turizme Bakış ve Akdeniz Bölgesi '' , “Turizm Bölgelerini Markalaştırma ve Geliştirme '' , “Gelecekteki Seyahat ve Turizm Deneyimlerinin Şifrelerini Çözümleme '' , “Süper Akıllı Turizme doğru gelişime '' , “Varlıklı Gezginlerin ihtiyaçlarını karşılayabilme '' , “Büyüyen Turizm ile baş etmek ve sürdürülebilirlik '' gibi konular işlendi. Ayrıca katılımcıların son derece faydalı fikir ve yöntemleri öğrenme fırsatı bulduğu toplantılarda da “Turizmde Akdenizli Kadınlar '' , “Akdeniz'de potansiyel şarap ve mutfak turizmi '' , “Akıllı Şehir Konseptleri '' , “Yatırımı teşvik ve finanse etmek '' konuları işlendi.

Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu FIJET'in Türkiye üyesi ATURJET olarak bu yıl 56 delege ile katıldık. Ancak şuna önemle dikkat çekmek isterim ki Akdeniz Turizm Forumu'na bu yıl 7-8 ülke bakanlık seviyesinde katıldı. Akdeniz'in ve hatta bence dünyanın en önemli destinasyonlarından biri olan Türkiye ne yazık ki bu önemli oluşumda henüz resmi olarak yerini almadı. Bizler ülkemizi bir kez daha elimizden gelen en iyi şekilde temsil etmeye çalıştık ancak böyle çok uluslu bir toplantıda Turizm Bakanımız ya da belki Malta Büyükelçimizin aramızda olması Türkiye'yi kesinlikle çok daha güçlü kılar ve iyi yerlere taşırdı. Umarım bir daha ki sefere birilerini ikna etmeyi başarabiliriz.

Türk turizm profesyonellerimiz son derece bilgili, pratik zekalı, sorunları çabuk çözebilmeleri ve etkin destek vermeleriyle saygın bir profil çiziyorlar.

Bununla beraber, Akdeniz Turizm Vakfı'nın Yönetim Kurulunda bulunan Dr. Barbaros Kon arkadaşımız aynı zamanda Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ATURJET'in de Yönetim Kurulu üyesi. Kendisinin Türkiye'yi büyük bir başarı ile temsil ettiğini ve bizleri gururlandırdığını söylemeliyim. Onun Vakıf yönetiminde olması Türkiye için çok önemli. Ayrıca, Dr. Barbaros Kon'un girişimleri ile Forumun açılış töreninde semazenlerimizin kısa bir sema gösterisi yapması Türkiye'den verilen bir olgunluk ve dostluk mesajı olarak dikkat çeken çok hoş bir performans oldu.

Bunun yanı sıra bu yıl vakfın Akdeniz Turizmine önemli katkı sağlayan turizmcilere verdiği ödüllerden ikisinin iki Türk'e verilmesi de bizim için çok gurur verici oldu. Bu gururu bize yaşatan turizmin duayenlerinden Plantur'un sahibi ve Aturjet Yönetim Kurulu üyesi Sayın Hüseyin Kurtoğulları'na ve Aturjet Başkanı Sayın Delal Atamdede'ye en içten teşekkür ve tebriklerimizi iletmek isterim. Böylesine titiz çalışmalarla verilen ödülleri hak etmek gerçekten çok değerli.


A ROLE MODAL WOMAN AND A COUNTRY
Imagine a woman, noble and modest, a very hospitable and generous host. This lady is a leader at the same time. A woman leader who can be a good example to the women of the whole world with her special personal qualities. She is the President of Malta HE Marie-Louise Coleiro Preca. She has a 40 years of experience in politics. A woman politician who was unanimously elected president, after serving for 16 years in the Maltese Parliament. A special person who dedicated her life to the wellbeing of the most vulnerable in society. Therefore; for the benefit of the society, she has lead or chaired many foundations or organisations. Mediterranean Tourism Foundation is among the ones that were established under her patronage. In fact, the Mediterranean Tourism Forum organised by the foundation was the occasion for us to meet this special lady. While previously covering only the countries in the Mediterranean basin, the forum has recently begun to cover the other neighbours of the Mediterranean countries. Better than this, professional participants are making efforts to find solutions to global tourism problems by looking at them from a more realistic and professional point of view. A lot of people from the tourism sector and relevant sectors get a chance to meet each other, establish new relationships and/ or improve their relationships. I believe that by welcoming a great variety of forum participants with the most professional and elegant way, the Mediterranean Tourism Foundation is showing the power of Tourism sector in peace building. The forum has already become one of the most successful tourism summits of the world. While approaching the issues more professionally and scientifically, the participants' and the leaders' showing mutual respect, tolerance and being careful about courtesy in their communication raise our hopes in global peace building. Naturally, in this sense, Malta is like a guide, a good example and has undertaken an important mission. This, of course, as you might have guessed, is realised under the patronage of the President of Malta HE Marie-Louise Coleiro Preca. In short, both the President and her country are now setting a good example for the establishment of a peaceful environment that the world needs more than ever. It's very sad that the President's term ends in April. We sincerely wish a life embraced with health, happiness and new achievements in the next period of her life to this special lady who helped us feel like “we are a big Mediterranean Family with our own differences and I am one of you '' . We would like to express our appreciations for hosting a wonderful cocktail party in Malta on the night of February 14th in the palace and hosting a magnificent Gala night on February 15th and of course organising well-thought forum meetings.
The forum was held one month earlier this year as the president's term of office was about to come to an end and it was held on February 14th -15th. The venue was the Intercontinental Hotel in St Julian's. This year's theme of the forum was “Mediterranean Stars '' Sustainable Tourism Actions & Renewal Strategies. Some of the topics of panel discussions were “A Global Tourism Outlook & the Mediterranean Region '' , “Branding and Promoting Destinations '' , “Decoding the Future of Travel and Tourism Experience '' , “Advancing Towards a Super Smart Tourism Sector '' , “Staying Relevant to the Affluent Traveller '' , “Sustaining and Coping with Tourism Growth '' . In addition, during the meetings on “Mediterranean Women in Tourism '' , “Potential Wine and Culinary Tourism in the Mediterranean Region '' , “Smart City Concepts '' , “Attracting Investments and Finance '' participants had the opportunity to learn very useful ideas and methods were discussed.
ATURJET participated with 56 members, as a member association of FIJET, World Federation of Travel Writers and Journalists. However, I would like to draw attention to the fact that 7-8 countries participated the forum at the ministerial level. I think Turkey is one of the most important destinations not only in the Mediterranean but also in the world, unfortunately, in this important organisation our country couldn't get a chance to be represented officially. We have always tried to represent our country in the best way possible, but at such a multinational organisation the existence of the Minister of Tourism of Turkey or maybe Turkish Ambassador to Malta would certainly make us feel much stronger and could move Turkey to better places. I hope we can manage to do this next time. Turkish tourism professionals are effective, practical thinking, quick trouble-shooters and provide a highly respected profile. In addition, a member of the Board of Directors of the Mediterranean Tourism Foundation Dr. Barbaros Kon is our friend and also a member of the Board of the Association of Turkish Tourism Writers and Journalists ATURJET. I must say that we are proud of him and he represents Turkey with great success. His being a member of the Board of Governors of the Mediterranean Tourism Foundation is very important for Turkey. Besides this, with Dr. Barbaros Kon's initiatives Turkish Dervish dancers' short Sema performance at the beginning of the Forum's opening ceremony was remarkable. It was a meaningful and nice message from Turkey which was expressing the importance of maturity and friendship in life. We were also very proud to see that two of the awards given by the foundation to the Tourism professionals who made an important contribution to the Mediterranean Tourism this year were given to two Turks. I would like to extend our sincere thanks and congratulations to the Turkish doyens of tourism, Mr. Hüseyin Kurtoğulları, Owner of Plantours, Member of Aturjet BoD and Mr. Delal Atamdede, the President of Aturjet. It is really worthwhile to be rewarded with such an award given after a long meticulous inquiry.


Kaynak: turİzmhaberlerİ.com

                Google+ paylaş               
ÖRNEK BİR KADIN VE ÖRNEK BİR ÜLKE: MALTA
          
Günün Haber Başlıkları Yorumlar

Benzer Haberler :
     İŞTE İLÇENİN KADERİNİ DEĞİŞTİREN ÖRNEK KAYMAKAM
     TURİZME İYİLİK KATANLAR SEKTÖRE ÖRNEK OLUYOR
     ANADOLU'YA AÇILAN KAPILARIN ÖRNEK İŞLETMELERİ -  1 yorum var!
     MALTA İLE BAŞLADIK, KKTC İLE DEVAM EDİYORUZ
     FETHİYELİ KADINLARIN KOOPERATİF SEFERBERLİĞİ ÖRNEK OLDU
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx