FIJET KKTC'nin kurulması çok önemli bir başlangıç

KITOB Başkanı ve KITSAB Yönetim Kurulu Üyesi Dimağ Çağıner ile Acapulco Resort Hotel'de gerçekleştirdiğimiz kısa süreli röportajda FIJET toplantısı, FIJET KKTC'nin kuruluşu, Akdeniz turizmi ve çok daha fazla konuyu konuştuk. Nilgün ATAR

26 Mart 2019 Salı - Nilgün ATAR-turizmhaberleri.com

Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (ATURJET) öncülüğünde KKTC'de gerçekleştirilen Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu (FIJET) komite toplantısı ve üst düzey resmi ziyaretler kelimenin tam anlamıyla sonuç odaklıydı.

FIJET Başkanı Tijani Haddad ve ATURJET Başkanı Delal Atamdede öncülüğünde Türkiye, Mısır, Belçika, Fransa, Hırvatistan, Bulgaristan, Tunus, Rusya, Slovakya'dan katılan FIJET üyeleri; edindikleri pozitif izlenimleri ve güzel anıları paylaşmak üzere ülkelerine döndüler. 33 ülkeden 750 turizm yazarı ve gazetecisi üyesi bulunan FIJET 65 yıldır tüm dünyada turizm, kültür barış ve dostluk köprüleri kuruyor. Ülkemizde Bakanlık kararı ile kurulan ilk ve tek dernek olma özelliğini taşıyan ATURJET ise FIJET'in Türkiye resmi temsilcisi. Malta'da düzenlenen Akdeniz Turizm Forumu'nda yapılan görüşmelerde FIJET Komite toplantısının KKTC'de yapılması Aturjet Başkanı Delal Atamdede tarafından gündeme getirilmişti ve organizasyonun hızla gerçekleştirilmesinde FIJET ATURJET Üyesi Prof.Dr. Olgun Çiçek'in büyük katkıları olduğunu belirtmek gerekiyor.

FIJET heyeti ile kahvaltıda bir araya gelen KITOB Başkanı Dimağ Çağıner'de ev sahipliğini üstlenmesiyle bu organizasyonda aktif rol alanlardan. 1978 yılında Akgünler Turizm ile başlayan ve 2009 yılında DMG Şirketler Grubu'nun kuruluşu ile devam eden başarılı çalışmalarla Kuzey Kıbrıs turizmine yön veren ve aktif rol üstlenen deneyimli turizmci Dimağ Çağıner ile çok kısa sürede bir röportaj yapma imkanı buldum. İşte Acapulco Resort Hotel ve DMG Turizm'in sahibi, KITOB Başkanı, KİTSAB Yönetim Kurulu Üyesi Dimağ Çağıner ile sohbetimizde öne çıkan satırbaşları:

DİĞER DESTİNASYONLARDAN DAHA FAZLA ÇALIŞMAK ZORUNDAYIZ
KKTC'nin önündeki siyasi engellerin turizmin de önünde engel teşkil etmeye devam ettiğini belirten Çağıner; “Yatak kapasitesinde ciddi artış var; bizim ölçeğimizde olan bir ada için 25.000 yatak kapasitesine ulaşmış durumdayız. 1milyon 200 bin civarında turist konaklatıyoruz. Bunların 800 bini Türkiye'den 400 bini yabancı turistlerden oluşmakta. Ulaşım konusunda sıkıntılarımız devam ediyor; ambargolardan dolayı direkt seferlerin Kıbrıs'a yapılması mümkün değil. Dolayısıyla diğer normal destinasyonlardan daha fazla çalışmak zorundayız çünkü tanıtımda sıkıntı yaşıyoruz, siyasi baskılardan dolayı burada turizm destinasyonu olarak varlığımızı göstermek için pazarlama, tanıtım, ulaşım alanlarında daha fazla çaba göstermemiz gerekiyor.“ dedi.

FIJET KKTC'NİN KURULMASI ÇOK ÖNEMLİ BİR BAŞLANGIÇ
FIJET heyetinin Kuzey Kıbrıs'ta toplanmasının önemine dikkat çeken Dimağ Çağıner; bu konudaki görüşlerini şu cümlelerle aktardı: “Uluslararası basın organizasyonunun siyaseten tanınmayan bir adada toplantı gerçekleştirmesi bizim için çok değerli. Turizm yazarları destinasyonu tanıtırken nasıl tanıtacağını diğer yazar ve gazetecilerden çok daha iyi bilenlerdir. Akdeniz bölgesindeki turizm kıyaslandığı zaman Antalya hariç diğer bölgeler sıralamasında KKTC'nin 1. sırada olabilecek alt yapıya sahip olduğunu biliyoruz. Bunu bizim bilmemiz yetmiyor; uluslararası basına çıkarmamız gerekiyor, burada da FIJET'in görevi devreye giriyor. FIJET'in Yönetim Kurulu toplantısını burada yapmaları nedeniyle kendimizi tanıtma fırsatı doğdu. Kuzey Kıbrıs'ın destinasyon olarak tek başına olmadığını, Akdeniz çanağındaki turizm destinasyonları ile birlikte olduğunu göstermek adına çok önemli bir organizasyon... Turist sayısını daha da artırmak için diğer uluslararası örgütler içerisine Kuzey Kıbrıs'ı da katmak için nasıl desteklerini alabiliriz, onları değerlendirdik, çok kısa ve verimli bir toplantı oldu.

Burada turizmde gönüllülük esası var; tek başına ticari bir aktörün çalışması yeterli değil, turizm gönüllüsü olmadan bu iş yapılmaz. Eminim sizler için de öyledir, gazeteciler ve işletmeler için de aynı anlayış söz konusu, dolayısıyla gönüllerimizi devreye sokup bu işi yapacağız. Organizasyonun en önemli sonucu ise FIJET KKTC'nin resmen kurulmasıdır. İlerleyen dönemlerde uluslararası camiada kendimizi daha fazla tanıtma imkanı verecek. ''
dedi.

TÜRSAB İLE İŞBİRLİĞİNİ ÖNEMSİYORUZ
Kısa bir süre önce TÜRSAB heyetini ağırladıklarını ve işbirliği protokolü imzaladıklarını belirten Çağıner; “TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya'yı bu sahada çalışmış zorlukları sıkıntıları bilen birisi olarak KKTC'ye turist getirdiği tur operatörlüğü döneminden biliriz. Türkiye'deki abilerimiz kardeşlerimizin turizm alanındaki bilgi birikimlerinden yararlanmak istedik. Onları buraya davet ettik, davetimizi kırmadılar geniş bir yönetim kurulu ekibi ile geldiler. Ulusal basından gazetecileri getirdiler, burada iki günlük bir çalışma yaptık. Bu çalışma sonucunda bir protokol imzaladık. Bu protokolün ana omurgasını TÜRSAB'ın bilgi birikimini KKTC'de değerlendirmek oluşturdu. Çok güzel projeler çıkardık; gastronomi alanında Türkiye'de tanıtımlar yapılmasından tutun da, uluslararası fuarlarda KKTC'nin tanıtılması için stantlarda yer verilmesi, pazarlamasının yapılması, TÜRSAB Yönetimi ile KITSAB'ın bir çok konuda işbirliği yapılmasına kadar birçok konuda mutabakata varıldı. Açıkçası onlar bizi kanatlarının altına aldılar diyebiliriz, burası destek almadan ilerlemesi mümkün olmayan bir destinasyon.“ şeklinde konuştu.

KITSAB OLARAK YAPILANMAMIZI DEĞİŞTİRMEYE BAŞLADIK
KKTC Başbakanı Tufan Erhürman'ın, '' protokolün takipçisi olacağız '' şeklinde açıklamasını hatırlatarak; şimdiye kadar imzalanan protokoller ve işbirliği anlaşmalarının takipsizlikten, sözde kaldığını sonuç alınmadığını söyleyebilir miyiz? diye sordum. İşte Çağıner'in yanıtı:

“Öncesinde mutlaka bazı görüşmeler oldu ama bizde maalesef bu görüşmeler sadece o günle sınırlı kalıyor ve takibi olmuyor.Çünkü sivil toplum kuruluşlarında bunun takibini yapacak profesyonel kadroların oluşturulmasını sağlamak gerekiyor.. Biz KITSAB olarak tüm yapılanmayı baştan aşağı değiştirmek istiyoruz ve değiştirmeye de başladık, Yönetim kurulundaki arkadaşlarımızın aktif olarak yapılanan kurullarla iletişimlerini devam ettirmesini ve projeler oluşturmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Ben hem Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acentacıları Birliği (KITSAB) yönetim kurulu üyesiyim, hem de Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) başkanıyım. Acenta ve konaklamada iki tarafın da içyapısı ve sıkıntılarının ne olduğunu biliyorum. Bu nedenle TÜRSAB'ın ziyaretinde otelciler birliği ve acentacılar birliği olarak ortaklaşa bir organizasyon yaptık, bu tabii daha kapsamlı ve sonuç odaklı bir gelişmeye vesile oluyor. Tabii yine sizin biraz önce dediğiniz gibi işi takip ederseniz sıkıntı olmaz. Çalışmaların sonuç odaklı olması için kendi ekiplerimizden kadrolarımızı oluşturduk, dolayısıyla TÜRSAB ile projelerimizi takip edebilecek ekibimiz var.“
dedi.

TURİZM ÖRGÜTLERİ BİRLİKTE HAREKET ETMELİDİR..
Seyahat acentaları ve konaklama sektörünü birlik çatısında temsil eden Dimağ Çağıner; bu durumu sektör ve bölge turizminin gelişimi açısından bir avantaj olarak tanımlaması çok doğru. Geçtiğimiz günlerde yapılan TÜROB Genel Kurul seçimlerinde turizmci Serhad Uslan; TÜROB, TÜROFED ve TÜRSAB'ın aralarındaki bağı güçlendirerek daha yakın bir işbirliği içerisinde olması gerektiğinin, sorunların ancak bu anlayış ile çözüleceğinin altını çizmişti. Çağıner'in açıklamalarına bakıldığında KKTC'de turizmin bu anlamda doğru yolda ilerlediğini söyleyebiliriz..

3.YAŞ TURİZMİ VE SAĞLIK TURİZMİ İÇİN ALTYAPI HAZIR…
2012 yılında Yakındoğu Üniversitesi'nin davetlisi olarak sağlık turizmi toplantısına katılmış, sağlık ve turizm sektörünün temsilcilerinin iş görüşmelerini izleme ve röportajlar yapma fırsatı bulmuştum. Sohbetimizin sonunda sağlık turizmi ve 3. yaş turizminde o günden bugüne neler değiştiğini sorduğum Dimağ Çağıner; bölgede altyapının hazır olduğunu ancak sağlık turizminin sözde kaldığını, bu alanda sektör, stk ve devlet düzeyinde çok fazla ilerleme kaydedilmediğini şu açıklamalarla aktardı:

“3. yaş turizmi ve sağlık turizmi Kuzey Kıbrıs için çok önemli potansiyele sahip; hem alt yapı olarak hem de hastanelerimizin donanımı açısından bu hizmetleri verebilecek durumdayız. Özellikle kardiyoloji hizmeti açısından. 3. yaş turizmi için de alt yapımız hazır, bunları bilinçli bir şekilde turizm paketi haline getirmemiz gerekiyor. Açıkçası sağlık turizmi konseyi yetkilisi Ahmet Savaşan bu konu ile ilgileniyor. Ama şunu da açık ve net söylemek isterim ; bu konuda kendisi tek başına ve yalnız kaldı, burada tüm sektör ve devlet yetkililerinin yardımcı olması gerekiyor. Arama konferansı ile nasıl geliştirilebilir, sorunlar nasıl çözümlenir tahmin ediyorum. Sağlık turizminde uluslararası standartlar çok önemli , sertifikalar gerekiyor. İşte bunları ortaya koyarak arama konferansında güçlü ve zayıf noktalar tespit edilip sonuçların açıklanmasının ardından pazarlama ile ilgili karar alınması gerekir. Şu bir gerçek ; acentalar, oteller ya da hükümetimiz sağlık turizmini konuşuyor ama tam olarak bunun gereğinin yapıldığı söylenemez. Ahmet Savaşan beyin yatırımları ve çalışmaları haricinde bir şey değişmedi . Yani buraya yatırım yapan kişilerİn haklarını vermemiz gerekiyor ama sektör bu konuda geri kalmıştır. '' dedi.

ENGELLİ BİREYLERİN TATİL MUTLULUĞU ÖZLEDİĞİMİZ BİR TABLO…
Acapulco Resort Hotel'de beni en çok etkileyen tablo ise engelli bireylerin büyük bir özgürlük ve rahatlık ortamında ağırlanmasıydı. Engelli turizmine geniş yer veren ve yıllardır bu alanda farkındalık yaratan çalışmalarımızda en çok görmeyi istediğimiz bir tabloydu engelli bireylerin tatil mutluluğu. KKTC'de bunu gördük ve sevindik.

Oteldeki ikinci günümüzde Engellemeyen Lefkoşa Birimi'ne ait özel bir araçtan inen engelli bireyleri ve ailelerini görünce neden bu oteli tercih ettiklerini merak ettim. Otel personeline bunun bir proje olup olmadığını sordum. Engelli bireylere hizmet veren bir kurum ile Acapulco Resort Hotel'in işbirliği kapsamında engelli bireyler ve ailelerinin sosyalleşmesi için ücretsiz olarak misafir edildiklerini öğrendim. Otel personelinin engelli bireylere yaklaşım, davranış ve iletişim konusunda eğitimli olduklarını gözlemledim. Bu çok değerli çalışmanın 5 yıldızlı oteller cenneti Antalya'da da yapılmasını, otellerimizin bu konuda sektöre örnek olmasını diliyorum.Kaynak: turizmhaberleri.com

                Google+ paylaş               
FIJET KKTC'NİN KURULMASI ÇOK ÖNEMLİ BİR BAŞLANGIÇ
          
Günün Haber Başlıkları Yorumlar

Benzer Haberler :
     ANTALYA DİJİTAL ZİRVESİ'NDE TÜRSAB ÖNEMLİ PAYDAŞIMIZDIR
     BAYRAM TATİLİ ÖNCESİ ÖNEMLİ UYARILAR
     ATSO: GENÇLERİ GELECEĞE HAZIRLAMAK EN ÖNEMLİ GÖREVİMİZDİR
     İZMİR SELANİK ARASI GEMİ SEFERLERİ İÇİN ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI
     FIJET AKADEMİ'DE HEM EĞİTİM, HEM KKTC TANITIMI...
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx