TROAS KÜLTÜR ROTALARI, 17 PROJE İLE BİRLİKTE TANITILDI

Çanakkale Valiliği işbirliği, Güney Marmara Kalkınma Ajansı destekleriyle düzenlenen, TROAS Kültür Rotaları Projesinin de aralarında olduğu '17 Çanakkale 17 Proje' Lansman Toplantısı 17 Ekim 2019 tarihinde Çanakkale Kolin Hotel'de gerçekleştirildi.

18 Ekim 2019 Cuma - turizmhaberleri.com-haber merkezi
Destinasyon yönetimiyle markalaşmayı hedefleyen Çanakkale; bölge turizmini geliştirmek, kültürel, yerel, tarihi değerleri korumak amacıyla hazırlanan ve uygulama sürecine giren projeleriyle tüm Türkiye'ye rol model oluyor.

Valilik, Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Üniversite, sivil toplum kuruluşları, bürokratlar, siyasetçiler, turizm sektörünün aktif temsilcileri; projelerle güçlendirilen bu modelin en önemli aktörleri… Stratejik planlamaya göre bu projeler çerçevesinde bölgedeki tüm turizm paydaşlarının katkısı ve ortak aklıyla; Çanakkale'nin bir bütünlük içinde marka destinasyon olarak tüm dünyaya tanıtılması, ulusal ve uluslararası ölçekte turizm payının artırılması, yönetişim mekanizması oluşturulması, sürdürülebilir bir turizm ve kalkınma modelinin hayata geçirilmesi hedefleniyor. Destinasyon yönetimiyle markalaşma için belirlenen stratejik yol haritası kapsamında Güney Marmara Kalkınma Ajansı 2019 yılı için toplam 15 milyon TL bütçeli iki mali destek programı ilan ederek proje başvurularını değerlendirmişti.

17 ÇANAKKALE 17 PROJE TANITIMI GENİŞ KATILIMLA YAPILDI
Çanakkale Valiliği işbirliğinde Güney Marmara Kalkınma Ajansı'nın destekleriyle Çanakkale Kolin Otel'de 17 Ekim tarihinde gerçekleştirilen, TROAS Kültür Rotaları Projesinin de aralarında olduğu '17 Çanakkale 17 Proje' Lansman toplantısına; Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Genel Meclis Başkanı Sadık Göğüsgeren, GMKA Genel Sekreter V. Abdullah Güç, Boğaz ve Garnizon Komutanı Kerem Levent Uça, Jandarma İl Komutanı Emrullah Büyük, Proje Koordinatörleri, kurum müdürleri, kaymakamlar, milletvekilleri, turizm sektörü temsilcileri katıldı.

'ÇANAKKALE VALİLİĞİ BİRLEŞTİRMEK İSTERSE BÖYLE GÜZEL İŞLERDE BİR ARAYA GETİRİR'
Çanakkale Valisi Orhan Tavlı konuşmasında projelerin ve yerel işbirliğinin önemini vurgulayarak; 'Çanakkale Valiliği, kurum ve kuruluşları toparlamak, birleştirmek isterse böyle güzel işlerde bir araya getirir. 2017 yılında Çanakkale'nin bütün dinamikleri, kamu kurum ve kuruluşları, il genel meclis üyeleri, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları, Çanakkale için hep birlikte bir yürek olduk, 2018 yılı Troya yılı olsun diye bir yola çıktık. Çanakkale gündemi hareketli, ülkemizin gündemi de hareketli. Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından seçilerek desteklenen bu 17 proje kültür ve turizm projesidir.

GMKA KAYNAKLARININ YÜZDE 50 SİNİN ÇANAKKALE'YE TAHSİS ETTİ...
2018 yılında Güney Marmara Kalkınma Ajansı Başkanlığı'nın da Çanakkale Valiliği'nde olduğunu belirten Tavlı; 'Özellikle 2018 yılında Güney Marmara Kalkınma Ajansı kaynaklarının yüzde 50'sini Çanakkale'ye tahsis etti. 2019-2020 yılında hayata geçecek projeler hepimizi heyecanlandırıyor ama ilimizde uygulanan devasa projelerin yanında bu projeler temsili projeler olarak kalmakta. 18 Mart 2017'de Cumhurbaşkanımızın katılımıyla temelini attığımız 1915 Çanakkale Köprüsü dünya çapında bir vizyon proje. O proje ile bu tür projeler hayat bulmaya başladı. Çanakkale Ezine Gıda Organize Sanayi Bölgesinden başlayarak yaklaşık, 8 bin-10 bin iş, aş, istihdam sağlayacak Çanakkale Teknopark ve diğer projeler yapılan bu vizyon projenin Çanakkale'ye getirmiş olduğu, daha köprümüz açılmadan ilimize katmış olduğu değerlerdir. Biz burada projeleri hayata geçirmeye çalışırken Çanakkale milletvekillerimiz, Ankara'da bütün kaynaklarını seferber ediyorlar ve en kısa zamanda en hızlı şekilde yaptığımız başvurular sonuçlandırılmakta, bu yüzden bakanlık bürokrasisine, Çanakkale milletvekillerine, saygıdeğer bakanlarımıza, emeği geçen katılımcıarımıza şükranlarımı, teşekkürlerimi ifade ediyorum' dedi.

ANADOLU MİRASI: TROAS KÜLTÜR ROTALARI BAŞLIYOR…
Lansman toplantısının en dikkat çekici sunumu geçtiğimiz aylarda fizibilite çalışmaları tamamlanan 800 km'lik 3 etaplı ve 19'dan fazla yürüyüş rotasını barındıran Troas Kültür Rotaları projesiydi. Antik Troas bölgesine ev sahipliği yapan Çanakkale'de doğaya zarar verilmeden, yüzlerce yıldır var olan yürüyüş patikalarının köyleriyle, antik şehirleriyle, tarihi ve doğal mekanlarıyla buluşturulmasını hedefleyen proje; kültür, turizm ve kalkınma projesi olarak önemli bir konumda. 1. Fizibilite kapsamında rotanın geçtiği ilk 300 km'lik alanda 50 köyde muhtar ve köylülerle görüşmeler, anketler, saha tespitleri yapılan; kurgusu,işleyisi, amaç ve hedefleriyle şimdiye kadar en proje yüksek değerlendirme puanı alan Troas Kültür Rotaları projesi; 2018 yılında Malta'da düzenlenen Akdeniz Turizm Forumu'nda tanıtıldı ve katılımcılardan büyük ilgi gördü. Turizm sektörünün önde gelen temsilcileri, STK'ları bu projenin bölgede yeni bir turizm akımı yaratacağını, rota uygulamalarının tamamlanmasıyla birlikte bölgenin yıldızı parlayan bir turizm destinasyonu haline geleceğini, köylerde kırsal kalkınmanın ivme kazanacağına dikkat çekiyorlar ilk günden beri. Projeyi Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu FIJET Türkiye ATURJET Yönetimi de desteklediğini açıklamıştı.

TROAS KÜLTÜR ROTALARI VE ÇANAKKALE İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM .
Lansman Toplantısına proje ekibinden Onur Yurdal ile birlikte katılan Troas Kültür Rotaları Proje koordinatörü- FIJET Türkiye ATURJET Üyesi Ali Öztüfekci; Güney Marmara Kalkınma Ajansı desteğine layık görülmesiyle birlikte, artık uygulama safhasında olduklarını ve projeyi ilk günden beri destekleyen, emek veren, ileri taşıyan, yol açan kurum, kuruluş ve özel kişilerin gittikçe arttığını ve desteklerini esirgemeyen herkese proje ekibi adına teşekkür ettiğini aktardı. Toplantıda tanıtılan 17 projenin bölgeye sürdürülebilir turizm, kültür, tanıtım, markalaşma ve kalkınmaya yönelik getireceği kazanımlar nedeniyle çok önemli ve değerli olduğunu belirten Öztüfekci; 'bizim açımızdan lansman toplantısı da çok verimli ve başarılı geçti.. Diğer proje paydaşları, yerel dinamikler, Valilik, kurum ve kuruluş yetkilileri, bürokratlar,kaymakamlarımız ile görüşmelerde bulunduk. Daha önce proje hazırlanışı ve fizibilite sürecinde attığımız adımların, yaptığımız çalışmaların çok doğru olduğunu, lansmanda bir araya geldiğimiz insanların büyük çoğunluğunun sıcak karşılaması ile bir kez daha görmüş olduk, bu tabloyu çok kıymetli bir kazanım olarak değerlendiriyoruz. Aynı anlayışla Troas Kültür Rotalarında ve Çanakkale için çalışarak projemizi yürütmeye, büyütmeye, tüm dünyaya tanıtmaya devam edeceğiz' dedi.

BU 17 PROJE ÇANAKKALE'NİN GENİŞ UFKUNU İLERİ TAŞIYACAK
Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ise 'Valimizin öncülüğünde Çanakkale'de yakın zamanda başarılı işlere imza atıldı ve süreç devam ediyor. O yüzden buradaki toplantıyı çok önemsiyoruz. Buradaki herkes bu memlekete daha ne katabiliriz, bu memleketi bir adım daha ileri nasıl taşıyabiliriz derdinde. Ümit ediyorum ki bu 17 proje, Çanakkale'nin geniş olan ufkunu biraz daha ileriye taşıyacak ve daha geniş ufukları görmemizi sağlayacak. Biz de temsil ettiğimiz kurum adına bu çalışmanın içerisinde olmaktan büyük onur ve şeref duyuyoruz. Umut ediyorum ki tarih bu önemli ve güzel toplantıları yazacaktır.' dedi.

'ÇANAKKALE'Yİ DALIŞ TURİZMİNİN MERKEZİ HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ'
Tarihi Alan Başkanlığı olarak, Çanakkale'de dalış turizmi kapısını aralama gayreti içerisinde olduklarını belirten Kaşdemir, 'Özellikle dalış turizminin Çanakkale'de olan karşılığını, Çanakkale'de olan gücünü görmek istedik. Avrupa'da çokça sayısı bulunan batıklara dalma ihtiyacını askeri kanallar, valimiz, diğer paydaşlarımızla beraber güç birliği yaparak Çanakkale'yi dalış turizminin merkezi haline getirmek istiyoruz. Burası hem Türkiye'de hem de dünyada çok karşılık bulan bir yer. Herkes Çanakkale'deki batıklara dalmak istiyor. Başkaları dalış turizmini özendirmek için sonradan gemileri, uçakları batırırken, bizim hazır var olan deniz altı zenginliğimizi, turizm potansiyelini kullanmak, değerlendirmek istiyoruz. Taleplere kayıtsız kalmamız mümkün değildir. O yüzden biz de Tarihi Alan Başkanlığı olarak burada yer almak istedik. Hem Güney Marmara Kalkınma Ajansı hem de Çanakkale Valiliğimiz buna destek verdi. Çanakkale yararında ne olacaksa bundan sonra hem şahsım hem de temsil ettiğim kurum olarak orada olacağız' ifadelerini kullandı.

Lansmanda sunumu yapılan projelerin detayları ise şöyle:

TARİHİ SEYREDİYORUM: KİLİTBAHİR SEYİR TERASI
TROAS Kültür Rotaları Eceabat'ta bulunan Kilitbahir'de tarihi öneme haiz tek bonetli bir tabya ile telgrafhanenin bulunduğu ve denizden 120 metre yükseklikte boğaza hakim panoramik manzarasıyla yeni bir seyir terası oluşturuluyor. Proje kapsamında tabyanın bakım ve onarımı yapılarak ziyarete açılacak ve tarihi alana yeni bir cazibe noktası kazandırılacak. Böylece ziyaretçilerin, ziyaret süresi uzatılarak bölgeye yeni bir turizm ürünü eklenecek ve Kilitbahir'e önemli bir ekonomik katma değer kazandırılacak.

TROYA MÜZESİ 3D PROJEKSİYON MAPPİNG
Troya'nın hikayesinin modern müzecilik yöntemleriyle yeniden anlatılması amaçlanıyor. Troya Müzesine yapılacak 3D Mapping uygulamasıyla; Çanakkale'nin Kültür Turizmine katkı sağlayan Troya Müzesi'nin tanıtımını sağlamak ve Troya'ya yeni bir turizm ürünü kazandırılması hedefleniyor.

TROYA TARİHİ MİLLİ PARKI KARANLIK LİMAN – BİSİKLET YOLU VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ
Antik kentleri, tabyaları ve kıyı şeridini içine alarak, Troya Tarihi Milli Parkı'ndaki en önemli tur güzergahı olacağı belirtildi. Projenin sonuçlarında, alandaki zengin tarımsal üretimin tanıtımına ve agroturizmin gelişimine katkı sağlayarak bölge halkını kalkındıracak. Karanlık liman yolunda oluşturulması planlanan bisiklet yolunun uluslararası bisiklet yol ağına eklenecek.

TARİHİ SU KEMERİ'NİN İHYASI PROJESİ
Çanakkale'de bulunan ve M.Ö. 31- M.S. 68 İulius - Kladiuslar dönemine ait olduğu tahmin edilen tarihi su kemeri turizme kazandırılacak. Tarihi Su Kemerinin İhyası Projesiyle Çanakkale turizmin geliştirilmesi, destinasyonlarının arttırılması, tarih ve doğa odaklı alternatif turizm merkezlerinin oluşturularak turizm sektöründen alınan payın artırılması hedefleniyor. Projenin hayata geçirilmesiyle Çanakkale'yi yıllık ortalama 20 bin yerli ve yabancı turistin daha ziyaret etmesi öngörülüyor.

KADIRGA SAHİLİ YOL VE AYDINLATMA DÜZENLEMESİ
Çanakkale'nin önemli turistik merkezi Ayvacık'ta bulunun Kadırga Sahili, yaklaşık 2 milyon TL değerindeki yatırımla daha güçlü bir turizm kimliğine kavuşacak. Kadırga Sahili Yol ve Aydınlatma Düzenlemesi Projesi, Assos Antik kentine komşu Kadırga Koyunda ve çevresinde kanalizasyon, aydınlatma, gezinti yolları ve çöp sistemlerinin kurulması ve yenilenmesiyle, tüm yıl boyunca tercih edilen, marka değeri yüksek, gelişen bir destinasyon olması amaçlanıyor.

ZEYTİNİN TARİHSEL SERÜVENİ: GÜLPINAR ZEYTİNYAĞI MÜZESİ Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi, Gülpınar köyünde yapılacak 1,5 milyon Türk Lirası değerindeki bu proje ile sosyo-kültürel ve turizm anlamında kesintisiz ve sürdürülebilir pozitif etki yaratmak hedefleniyor. Bu doğrultuda restore çalışmalarıyla müze haline getirilecek yapıyla yakınında bulunan Apollon Smintheion ören yerine gelecek ziyaretçiler için yeni bir çekim merkezi oluşturulacak. Müze hem geleneksel zeytinyağı müzesi şeklinde işlevlendirilecek, hem de ziyaretçilere geleneksel zeytinyağı üretim safhalarını sunulacak.

H.M.S. MAJESTİC BATIĞININ DALIŞ TURİZMİNE AÇILMASI
Projenin amacı, Çanakkale savaşları esnasında batmış olan 'Sualtı Kültürel Mirası' olarak tanımlanan batıkların etkin biçimde korumak ve yenilikçi yöntemler kullanarak dört mevsim dalış turizmine hizmet vermek. Bu projede Deniz Araştırmaları Batimetri Ölçümleri, optik görüntüleme, tüplü dalışlar gibi faaliyetler yürütülecek.

LAMPSAKOS'TAN LAPSEKİ'YE SAHİL BANDI DÜZENLEMESİ
1,5 milyon Türk Lirası değerindeki Lampsakos'tan Lapseki'ye Projesiyle, sahil şeridinde ziyaretçiler kronolojik bir tarihi yolculuğuna çıkıyor. Helenistik Dönem, Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyet Dönemi olarak 3 ana etapta planlanan proje ile şehir merkezinde 73 bin metrekarelik sahil şeridinde düzenleme yapılması hedefleniyor.

ÇARDAK TİCARET MERKEZİ YAPIMI
Köprünün yapımından sonra ortaya çıkacak Lapseki ve çevresinin lojistik merkez kimliğinin değerlendirilmesi, gıda ve tarım sektöründe marka değerinin yükseltilmesi amacıyla Çardak Ticaret Merkezi yapılacak. Çok fonksiyonlu olarak tasarlanan ticaret merkezinde yöresel ürünlerin pazarlanması için gerekli imkanların yaratılması, girişimcilik ve markalaşmanın geliştirilmesi, iş dünyasının ihtiyaç duyduğu nitelikli insanların yetişmesine yönelik mesleki eğitimler verilmesi ve sosyoekonomik altyapının güçlendirilmesi ile işletmeler arasında işbirliği ağlarının geliştirilmesi hedefleniyor.

LAPSEKİ GELECEĞİNE KOŞUYOR
Lapseki Geleceğine Koşuyor Projesi, Çanakkale'nin termal turizmden aldığı payı artırmak, bölgenin kalkınmasına destek vermek, bölgenin turizm faaliyetleri ile marka değerinin ve turizm altyapısının güçlendirilmesine katkı sağlamak amaçlanıyor. Bu proje ile birlikte, Kocabaşlar jeotermal sahasındaki mevcut doğal çıkış yakınlarında jeotermal sondaj yapılacak, eski doğal çıkışlı havuz restore edilerek termal tesis kurulacak, Kocabaşlar köyü ve civar köylerin ekonomilerine katkı sağlanacak.

TROYA KÜLTÜR ROTASI PROJESİ
Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı (ÇATKAV) tarafından Çanakkale Valiliği, ÇATOD ve Troya Kültür Derneği ortaklığında hayata geçirilen Troya Kültür Rotası Projesi; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığıyla yürütülen Gelecek Turizmde kapsamında destekleniyor. Gelecek Turizmde Programının desteğiyle hayata geçirilen Troya Kültür Rotası'nın 120 kilometrelik ilk etabı tamamlanarak Nisan ayında hizmete açılmıştı.

TARİHİ SEFERŞAH HAMAMI'NIN KENT MÜZESİNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ PROJESİ
Ezine'de bulunan tarihi Seferşah Hamamı'nın müzeye dönüştürülecek. Mimari tasarım ve proje çalışmaları uzman tarihçi, Bakanlık müzecilik ve restorasyon uzmanları tarafından yapılan Seferşah Hamamı, yapılacak ek tesislerle ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte her türlü detay düşünülerek planlanıyor. Seferşah Hamamı projesinin yanında dört dilde hazırlanacak Saklı Hazine Ezine rehberiyle, ilçe turizmde söz sahibi olmak istiyor.Kaynak: turizmhaberleri.com

                Google+ paylaş               
TROAS KÜLTÜR ROTALARI, 17 PROJE İLE BİRLİKTE TANITILDI
          
Günün Haber Başlıkları
SELİNUS SAHİLİNDE BETONLAŞMA GİRİŞİMİNE BÜYÜK TEPKİ!
MÜZEKART 1 MART İTİBARİYLE İNDİRİMLİ Yorumlar

Benzer Haberler :
     İNGİLTERE'NİN İADE ETTİĞİ 2 KÜLTÜR VARLIĞI 19 ŞUBAT'TA SERGİLENECEK
     TÜRKİYE, İKİ KÜLTÜR VARLIĞINI DAHA İNGİLTERE'DEN GERİ ALIYOR
     İZMİR TARİH ROTALARI, ÇALIŞTAY SONUÇLARINA GÖRE HAZIRLANACAK
     BEYOĞLU KÜLTÜR YOLU, TURİZM VE SANATLA CANLANIYOR
     2. SEFARAD KÜLTÜR FESTİVALİ 2020 DE DÜNYAYA AÇILIYOR
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx