ARTIK KADIN ELİ TÜRSAB'A DA DEĞMELİDİR!

Türsab Başkan Adayları anketinde kadının adı olmayınca, kadın turizmcilerden sesler yükseldi. Dİ AR/CBC Turizm YK Başkanı Dilek Hisarlılar; 'bu seçimde başkan adaylarımızın listelerinde asil ve yedek olmak üzere en az 15 Kadın adayı görmek istiyorum.dedi

29 Ekim 2019 Salı - Nilgün ATAR'LA TURİZM AYNASI-2
KONUK: DİLEK HİSARLILAR
Dİ-AR TURIZM / CBC TRAVEL
YÖNETİM kURULU BAŞKANI


Her şey sıradan görünen bir anketle başladı. TÜRSAB Başkan adaylarının isimlerinin yer aldığı uzun listeye sadece bir kadın turizmci yazılmıştı. 37 kişilik listeye kadın turizmciler cephesinden büyük tepki geldi. Aslında erkek eliyle hazırlanan bu anket; kadın turizmcilerin nasıl yok sayıldıklarını farketmelerine, kadın gücünün sektörde ve yönetimde daha görünür hale gelmesini hatırlamalarına vesile olması nedeniyle önemli bir sonuç yarattı. Şimdiden sosyal medyada iletişim ağı kuruldu, kadın turizmciler harıl harıl çalışıyor. Yakında bu tepkisel oluşumun ardından KADIN SESİNİN geniş yankılarını duyacaksınız.

Turizm Aynası'nın ikinci konuğu İzmir'den. Dİ-AR TURIZM SAN. ve TIC.AŞ./ CBC TRAVEL Seyahat Acentesinin Yönetim Kurulu Başkanı Dilek Hisarlılar, 23 yıldır sektörde. Türkiye, İzmir ve turizm ile ilgili tüm çalışmalara her platformda katkı koymaya devam ediyor.. 'İzmir'in Gizli Kültür Cevherleri' adlı araştırma ve kitap projesine katkılarıyla imza attığını belirten Hisarlılar, 'en onur verici çalışmamdır' diyor.

Kısaca tanıtalım: 1965 İzmir doğumlu Hisarlılar, iş hayatına 1993 yılında Antalya Perge Hotel, Prova Dış Ticaret, Travel Organization Company ve Festival Catering şirketlerinde staj, çalışma ve yöneticilik deneyimleri ile başlıyor. 23 yıldır halen sahibi olduğu Dİ-AR TURIZM SAN. ve TIC.AŞ./ CBC TRAVEL adlı Seyahat Acentesi-nin Yönetim Kurulu Başkanı. 2 çocuk ve 2 harika torun sahibi.

A.Ü. İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi Endüstriyel İlişkiler Bölümü ön lisansını tamamlarken, 2009 -2010 Yılları arasında EBSO Projesi kapsamında açılan, 'İzmir'in Lider Kadınları ve İzmir'in Girişimci Kadınları Projesi'ne seçilen tek turizmci olarak seçilen Hisarlılar; sivil toplum Kuruluşlarında da aktif roller üstleniyor. Hisarlılar'ın faaliyet gösterdiği STK'lar ise şöyle:
TÜRSAB - Üye (Yönetim Kurulu Yd. Üyesi /geçmiş 2 dönem)
AVRUPA -TURK İŞADAMLARI İŞBİRLİĞİ KONSEYI - ATİK / IZMIR Temsilcisi
TÜRKİYE-IRAK ORTADOĞU İŞ KADINLARI VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ Üyesi
ITO (İzmir Ticaret Odası) Üye
KOMER (Kuşadası Kongre Merkezi) – Üye ve Ortağı
IDIV Vakfı (Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi) Yönetim Kurulu Üyesi. ANADOLU OTİZM VAKFI Kurucu Üye

Bu kısa tanıtımdan sonra gelsin sorular ve büyük rüzgar yaratan, kadının o güçlü ve pozitif sesini duyuran, tamamen tarafsız, objektif, çözüm odaklı ve samimi
yanıtlar..

O ANKET LİSTESİNDE EN AZ 15 KADIN TURİZMCİ ADAYININ ADI OLMALIYDI...
Türsab başkanlığına yönelik ankette 37 adayın yer aldığı listede1 kadın turizmci adayın bulunması kadın turizmcilerin haklı tepkisi giderek büyüyor. Meslek örgütünüz TÜRSAB Yönetiminde kadının yeri nedir sizce? Kadın başarılarıyla, fikirleriyle, projeleriyle bu sektörde görünür konumda mı?.

Seçimler yaklaşırken malesef çok talihsiz bir anket yapmış turizmci arkadaşımız. Sanıyorum biz Kadın Turizmcileri bu kadar üzeceğini tahmin edememiş.Oraya en az 15 Kadın aday da konulması gerekmez miydi?. Turizm endüstrisi ile ilgili göstergelere bakıldığında, dünyada turizm sektöründe çalışan kadınların oranı yüzde  46'dır. Birçok ülkede de turizmin gelişimi ile doğru orantılı olarak, bu endüstride çalışan kadınların oranı yüzde 2 ile yüzde 80 arasında değişmektedir.

ARTIK KADIN ELİ TÜRSAB'A DA DEĞMELİDİR
Ülkemize bakıldığında geçen yıl verilerine göre Seyahat Acentacılığı ve Tur Operatörlüğü Sektöründe 47,293 sigortalı çalışan içinde 18,155 kadın çalışan isdihdam edilmekte bu da yüzde  38.4 bir pay demektir. Çok başarılı turizmci meslektaşlarımız var. Artık kadın eli TURSAB'a da değmelidir .Ne güzel olur bir de Kültür ve Turizm Bakanımız da kadın olsa..

BAŞARAN ULUSOY HER DÖNEM KADINLARA DAHA FAZLA GÖREV VE SORUNLULUK VERDİ
TÜRSAB Yönetiminde geçmişten günümüze kadının yeri ve görev tablosuna bakarsak; hangi dönem TÜRSAB Başkanı, kadın turizmcilere yönetimde ayrım yapmaksızın daha fazla sorumluluk ve görev verdi?

TÜRSAB Yönetiminde geçmişten günümüze bakıldığında azalarak devam ediyor. Son seçimde 30 kişi içinde 2 kişiyi görmek üzücüydü. Bence Başaran Ulusoy her dönem daha fazla sorumluluk ve görev verdi. Bu yeterli miydi tabii ki 'Hayır'. Biz şimdi önümüze bakalım. Gün dayanışma günüdür. Kim seçilir ise seçilsin kadınlar yönetimde sayıca artmalı, aktif görevlerde olmalıdır. Bu seçimlerde asil ve yedek olmak üzere en az 15 Kadın adayı başkan adaylarımızın listelerinde görmek istiyorum. Bu seçimde artık önümüzde bekleyen yüzlerce sorun var TÜRSAB'da .

KADIN TURİZMCİLERDE CAM TAVAN SENDROMU ETKİSİ…
TÜRSAB Başkanlığı için geri sayım başladı ancak TÜRSAB tarihinde bildiğim kadarıyla şimdiye kadar hiçbir kadın o koltuğa talip olmadı. Bu çekincenin nedenleri hakkında neler söyleyeceksiniz?
Galiba yanılmıyorsam 15. Olağan Genel Kurulu'nda 2001 de Sevgili Sibel Eronç arkadaşımız aday olmuştu. Kırmızı kıyafeti ile dün gibi hatırlıyorum. Projeleri ile en iyi konuşmayı yapan ve en çok alkışı alan kişi idi.Çok renkli bir kongreydi.
Diğer sektörlere göre turizm sektöründe, haftanın 7 günü ve 24 saat hizmet verme zorunluluğu nedeniyle yoğun çalışma saatleri söz konusudur. Özellikle hafta sonlarında ve tatil dönemlerinde çalışmak durumunda kalınması, ailenin ve özel yaşamın bir ölçüde ihmal edilmesi anlamına geldiğinden, kadınların bir yönetici olarak zorlanabilecekleri önyargısını doğurmaktadır.Ama son dönemlerde çok sert geçen kongreler ve özellikle erkeklerin düşüncesi 'Cam Tavan Sendromu' engeli sanıyorum daha çok etkili..

BİRİKİMLERİMLE HER TÜRLÜ KATKIYA HAZIRIM
Uzun yıllardır turizme emek veren aktif ve başarılı bir turizmci kadın olarak; TÜRSAB başkanlığına oynar mısınız?. Neden Evet, neden hayır?

Ben ne yönetim kuruluna ne de başkanlığa aday değilim. 2 dönem yedek üye olarak elimden geldiğince katkı koymaya çalıştım. Travel Turkey'i İzmir' e getirdim. Seyahat Acentaları'nın Kosgeb'e alınması için inanılmaz çabalar sarf ettik ve başardık. Şimdi yeni arkadaşlarımızın görevde olması gerekir. Ben birikimlerim ile her türlü katkıya hazırım. Ayrıca Turizm profesyonellerine yönetimi bırakmak gerekir. Yönetim Kurulu karar merciinde olmalı bence. Hayır, çünkü benim misyonum farklı. En büyük hayalim Uluslararası Otistik Çocukların ücretsiz konaklayıp tatil yapacakları bir yer yapmak.Kimsesiz bu çocuklara sahip çıkmak.22 yıldır çalışıyorum bu çocuklar ile. 2 Vakfımız var ve çok başarılıyız. Halen ülkemizde böyle bir tesis yok. Ben başladığımda 10.000 doğumda 1 çocuk idi. Şimdi 57 doğumda 1 geliyor. Çağın hastalığı.

TÜRSAB BAŞKANLIĞINI OMUZLAYACAK KADINLAR…
TÜRSAB başkanlığını en iyi yapabilecek kaç kadın turizmci ismi sayabilirsiniz.? Sizin listenizde kadın aday ve adaylarınız kimler olurdu?

Hülya Aslantaş, Nesrin Göçhan, Gülnur Ozalp, Songül Baysal, Hande Arslanap, Handan Atamer, Sibel Eronç, Leyla Cingöz, Aylin Özsavaş, Nurten Keskin Rollier, Tülay Tosun, Ayla Turkay, Şensal Biçer, Lütfiye Uzun, Seda Yıldırım, Yıldız Görgün,Işıl Dirim Kavitaş, Özlem Akyüz gibi daha adını sayamadığım birçok arkadaşım var yönetimde görmek istediğim..Her biri çok başarılı ilk 10 arkadaşım kesinlikle başkanlığı omuzlarlar..

KADINLAR KAVGAYI SEVMEZ, BİRLEŞTİRİCİDİR….
Peki Kadın Başkan yönetiminde bir TÜRSAB'da kavga etmeden, kırıp dökmeden sorunlar daha hızlı çözülebilir mi?

'Kadının elinin değdiği her yer güzelleşir' diyorum. Bizler kavgayı sevmeyiz. Tanrının bahşettiği yaradılışımızdan gelen anaç, birleştirici, uzlaştırıcı yeteneklerimiz var. Artık bunları sektörümüzde de uygulama vakti geldi.

ACİLEN YENİ YASAMIZIN ÇIKMASINI BEKLİYORUZ
Sektörel sorunlar yıllardır çözümlenemiyor. Havayollarının seyahat acentalarına karşı biletlemede daha düşük ücret ve kampanyalarla yürüttüğü haksız rekabet bunlardan biri. Bu konuda sektörün birlik beraberlik anlayışı, eylemsel duruşu, sorun çözümlerini takipçiliği hakkında neler söyleyeceksiniz? Çözümsüzlüğün bir halkası turizmcilerin ta kendisi olabilir mi?


Acil olarak yasamızın çıkmasını bekliyoruz. Havayollarının son dönemde uyguladıkları politikalardan hepimiz bıktık. Her gün yeni bir kampanyaya şaşırıp kalıyoruz. Başta milli havayolumuz olmak üzere diğer özel hava yollarının haksız rekabet uygulamalarında ben bindikleri dalı kestiklerine inanıyorum. Ülkemizden 4 saatlik uçuş mesafesinde yaklaşık 2 milyar insana ulaşan bir konumdayız. Sadece bilet işi yapan acenta personeli olarak en az 30 bin çalışanımız var.Bunların ailelerini de koyarsak 120 bin kişi ekmek yiyor sadece bu branşta. Acil olarak Türsab, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı ilgili mevzuat ile haksız rekabeti önleyecek, ilişkileri düzenleyecek, dolayısı ile tüketicinin mağduriyetini giderecek satış kanallarında düzenlemeleri yapmalıdır.

TÜRSAB HİÇ BU KADAR DIŞLANMADI...
Gerek Türkiye Turizm Tanıtım Geliştirme Ajansı'nın kurulması ve ilgili kanunu, gerek yeni yasa taslağı çalışmalarında Bakanlık ile sektör temsilcileri arasında bir iletişimsizlik, kopukluk söz konusu. Özellikle bir süredir TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya ile turizm sektöründen gelen Bakan Ersoy'un açıklamaları tezatlar ve çelişkiler, düzeltme yanıtlarıyla dikkatleri çekiyor. Sektörde belirsizlik ve güven kaybı yaratan bu tablo hakkında neler söyleyeceksiniz? Nerelerde yanlış var sizce?

Eskiden meslektaşlarım biz İzmirlilere 'hep Efeleri oynuyorsunuz tek başınıza Horon oynamayı bilmiyorsunuz' diyordu. Şimdi genel turizm sektöründe aynı şeyleri görüyoruz. Ben anlamadım Bakanımız bizim sektörden diye çok sevinmiştik. Ancak bankaların milleri gibi talihsiz açıklamalar yapınca şaşırıp kalmamak elde değil. Bir yıldır bekleyen kanunumuz neden hala çıkmıyor. TÜRSAB hiç bu kadar dışlanmadı.. Neler oluyor, sorun ne.. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde mevcut Turizm Tanıtma Genel Müdürlüğü ve buna ayrılmış bir bütçe varken; yeni yeni kendisini toparlamaya başlayan turizm işletmelerinden katkı payı alıp, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kurmanın mantığını hala kavramış değilim. Tanıtım Ajansı Kanunu da zaten tartışmalı.

Sizce TÜRSAB Yönetiminde neler değişmeli? Nasıl bir meslek örgütü görmek istiyorsunuz?
Daha fazla kadın yöneticinin olduğu, sorunlarımızın çözüldüğü, şeffaf, saygın, tüm paydaşları ve ortak idealleri ile omuz omuza yürüyen, ülkemizin dünya pazarında hak ettiği yeri almasını sağlayan ve bunu sağlarken de devamlı kendini vizyonunu geliştiren bir kurum olmasıdır.

MİLYONLARCA DOLARLIK YATIRIMLAR KIŞ UYKUSUNA YATIYOR. BU TABLOYU DEĞİŞTİREBİLİRİZ.
Turizm projeleri üreten ve bu alanda beyin fırtınaları yaratan bir turizmcisiniz. Yerelde ve ulusal anlamda hazırladığınız bir projeyi hayata geçirmek ne tür zorluklar içeriyor?. TÜRSAB proje üretimlerinize, girişim fikirlerinize destek oluyor mu?

Genel olarak iyi bir proje ise her zaman destek görüyoruz. Biz topluma mal olmuş ülke turizmimizi geliştiren her konuyu gündeme getiriyoruz. Ben her yıl bu dönemde düşünüyorum. Yazlık mekanlarda otellerde binlerce çalışan işten çıkacak. Keşke sihirli bir değneğim olsa; 365 gün bu otellerimizi doldurabilecek sağlıkla, inançla, eko turizm ile olan projelerimizi hayata geçirebilsek de oteller kepenklerini kapatmasa, istihdam sağlamaya devam etse.

İnanın otel sahibi arkadaşlarımın da en büyük dileği de bu. Milyonlarca dolar değerinde yatırımlar kış uykusunda yatıyor. Prensi tarafından öpülmeyi bekleyen kurbağalar gibi. Özellikle Antalya, Bodrum, Çeşme gibi turistik yerlerde binlerce insan işsiz. Bununla ilgili proje vermek isterim. Dünyada birçok şehir bunu başarmış örnekleri var ve çok basit. Ayrıca İzmir'e sadece bir 5 yıldızlı otel bütçesi versinler; tanıtıma bakın, bir yılda 50 milyon turisti sadece Ege Bölgesinde ağırlarız. Bizde proje çok, masamız açık. Yeter ki uygulamak istensin.

Kaynak: turizmhaberleri.com

                Google+ paylaş               
ARTIK KADIN ELİ TÜRSAB'A DA DEĞMELİDİR!
          
Günün Haber Başlıkları Yorumlar

Benzer Haberler :
     UBSAD: TÜRSAB'I GÖREVE DAVET EDİYORUZ
     DUAYEN TURİZMCİ İNCİ PİRİNÇÇİOĞLU TÜRSAB MERKEZ'DE ANILDI
     TÜRSAB 24.DÖNEM GENEL KURULU YÖNETİMİ MAZBATALARINI ALDI
     TÜRSAB SEÇİMİNDE KAZANAN KADINLAR OLDU
     FİRUZ BAĞLIKAYA YENİDEN TÜRSAB BAŞKANI SEÇİLDİ
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx