El dokuma halıcılık ”Artline Kars Projesi” ile Canlanıyor

Güneş enerjisi sistemleri alanında başarılı çalışmalarıyla tanınan Abel17 Firması; Artline Kars projesi kapsamında el dokuma halıcılık kültürünü Kars'ta yeniden canlandırıyor. Nilgün Atar

04 Mart 2020 Çarşamba - NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com/ ÖZEL HABER

Türkiye'de el dokuması halıcılığın geldiği duruma bakıldığında umutsuzluğa düşmemek elde değil.. Çeşitli köylerde yöre halkıyla birebir yaptığımız görüşmelerde halı tezgahlarının yok olduğu ve el dokuma halıcılığın unutulduğunu çok detaylı gözlemledik. Aile büyüklerinin dokuduğu halı ve kilimler artık kıymetli birer hatıra olarak tarihi eser gibi saklanıyor, bizlere gösteriliyordu. Bu kültürün önemini ve yeniden canlandırılması gerektiğini hatırlattığımız köylüler, çaresizlik içinde, hüzünle eski günleri anıyor ve bitti artık sözleriyle umutsuzluklarını dile getiriyorlardı.

ROL MODEL PROJE: ARTLİNE KARS
İşte bu karamsar tabloya ışık tutan, umut veren, bu zengin kültürü gelecek nesillere aktaracak, özellikle bölge kadınlarına istihdam yaratacak ve üretilen halıları tüm dünyaya tanıtacak rol model bir projenin ilk adımları Kars'ta atıldı. 2019 yılında Kars'ta atölye çalışmalarına başlayan Artline Genel Müdürü Ali Uçum ve Proje Direktörü Metin Şener ile bu örnek girişim projesini görüştük. İşte halılarımız ve hayallerimiz kadar renkli bir girişimden yansıyan satırbaşları:

JAPONYA'DAN BAŞLADIK...
Tüm dünyada giderek önem kazanan güneş enerjisi alanında faaliyet gösteren bir firma olarak el dokuması halıcılık kültürümüzü canlandırmak, eski parlak günlerine döndürmek amacıyla hayata geçirilen Artline Kars projesinin çıkış noktası nedir, nasıl başladınız?
Aslında bu projenin fikir oluşumu 2008 yılında başladı. Artline Co. Ltd. Japonya'da 2006 yılından bu yana el dokuma halı alanında toptan ve perakende satış hizmeti vermekte. Japonya pazarında tükettiğimiz halıları ilk aşamada Türkiye'den temin ederek işe başlamış, 2008 yılına geldiğimizde ise İran'a ilk halı alımı için ziyaret gerçekleştirip İran'daki Kashgai Türklerinin ürettirdiği yörük halılarını Japonya' da satmaya başladık. Bir kaç yıl sonra İran'daki üretici ile işbirliği yaparak kendi renk ve ölçülerimiz ile ürünlerimizi geliştirdik.

KARS EL DOKUMA HALICILIK İÇİN BİÇİLMİŞ KAFTAN….
Neden Kars'ı seçtiniz?

Bu aşamada “biz bu halıları neden Türkiye' de, hem de memleketim olan Kars da yapmıyoruz '' diye düşünmeye başladık. Yıllara yenik düşmüş olan Kars halısını da tekrar canlandırıp Kars halı kültürünü yenilenmiş haliyle ayağa kaldırmak ve İran'daki aslında bizden birileri olan Kashgai Türklerinin halılarını Kars'a uyarlayıp yeni halılar yapmak, bu halıları bölge ekonomisi ve kültürüne kazandırmayı hedeflerimiz arasına koyduk.

KARS'A VEFA BORCUMUZU ÖDEME ZAMANI..
Kars aslında bu iş için biçilmiş kaftan. Koyunculuk çok yaygın, yün sıkıntısı yok, kış mevsimi çok uzun ve sert, dokuyucuların kış aylarında evlerinde veya atölyelerde halı dokuyabilmek için yeterince zamanları var. Kars halısı gibi bir kültürün geçmiş ten bugüne var olması ve yöre insanının bu kültürü bilmesi büyük avantaj.Ayrıca kendi memleketimiz Kars'a vefa borcumuzu ödeme zamanıdır dedik…

BÖLGE HALKI VE YEREL DİNAMİKLERİN PROJEYE İLGİSİ SEVİNDİRİCİ
Bölge halkı projeye nasıl yaklaştı? Yerel paydaşlarla proje işbirliğiniz nasıl gidiyor?

Bölge halkının yaklaşımı düşündüğümüzden çok çok iyi, özellikle ev hanımları bir an önce halı dokuma kurslarını bitirip halı dokumaya başlamak ve aile ekonomilerine katkıda bulunmak istiyorlar. Çok sayıda başvuru alıyoruz, şehrimizin önde gelen şahsiyetlerinin ilgilerinden çok memnunuz. Sayın Kars valimizin ilgi ve desteği bizleri son derece memnun eder düzeyde. Bütün bunlar bize daha çok cesaret veriyor.

PORTATİF HALI TEZGAHLARINI EVLERE GÖTÜRECEĞİZ...
Peki kısa ve uzun vadede projenin hedefleri nedir?

Kısa vadede hedefimiz dokuyucular yetiştirip bölgesel anlamda atölyeler kurmak, sistematik şekilde üretim bandını oluşturup atölyeleri kendi merkezimize entegre ederek profesyonel şekilde bir üretim yapılmasını sağlamak istiyoruz. Ayrıca, halı dokumak isteyip atölyelere gelemeyen dokuyucuların evlerine götüreceğimiz portatif halı tezgahları ile üretim ağımızı genişletmek kısa vade hedeflerimiz arasındadır.

BAŞTAN SONA TÜM ÜRETİM KARS'TA YAPILACAK..
Zaman içinde tamamen doğal yollarla elde ettiğimiz hammaddeler ile kendi markamız çatısında Kars ve çevresinde üretimi genişletmek istiyoruz. Bunun için el dokuma halıların hammaddesi olan yünü bölgede toplayarak kuracağımız yün işleme tesisinde işleyip halı dokuma ipliği üretimini kendimiz yapacağız. Ürettiğimiz iplikleri geleneksel metot ile yöre bitkilerinden elde edeceğimiz kök boyalar ile renklendirerek başlama aşamasından bitiş aşamasına kadar tüm süreci Kars' da üretimlerini yapabileceğimiz bir sistem kurmak istiyoruz.

KARS VE ÇEVRE İLLERDE ÜRETİMİ GENİŞLETMEK İSTİYORUZ
Projenizi başka şehirlerde de uygulamayı düşünüyor musunuz?

Evet, kesinlikle. Pilot bölge Kars dışında Erzurum, Ardahan, Iğdır ve Ağrı' da kapsamlı bir çalışma düşünmekteyiz. Düşündüğümüz çalışma modelini Kars ile birlikte Erzurum' da Oltu ve Olur ilçelerinde de başlatmış bulunmaktayız. Süreç içinde aşama aşama diğer illerde de başlatacağız.

Uzun vadede farklı ülkelerde satış merkezleri planlanıyor mu?
Tamamen doğal yollarla elde ettiğimiz hammaddeler ile Artline Carpets adı altında yurtiçi ve yurtdışına, Japonya ile birlikte ABD, Avrupa pazarındaki ülkelere el dokuma halı ihracatı yapılabilecek duruma gelmesini sağlamak uzun vade hedeflerimiz arasındadır.

JAPONLARIN ÜRÜNLERİMİZE OLAN İLGİLERİNDEN SON DERECE MEMNUNUZ
Türk halılarının Japonya'da tanıtılması son derece önemli ve sevindirici. Peki neden hedef Pazar Japonya seçildi?
Aslında belirttiğim gibi projenin ana çıkış merkezi Japonya. Halihazırda 2006 yılından bu yana Japonya'daki mağazalarımızda aktif şekilde halı kilim satışlarımız devam ediyor. Dolayısıyla Japonya pazarında aktif bir firma olarak Türkiye'de üreteceğimiz halıları öncelikle hakim olduğumuz Japonya pazarı için üreteceğiz.

Neden Japonya.? Aslında Japonların doğal ürünlere son derece önem vermelerinden kaynaklı, yoğun iş temposu ve stres içinde yasayan Japon halkı evlerinde doğal ürünler kullanmaya özen gösteriyorlar. Hem sağlık acısından önemli hem kültürel anlamda Japonlar için çok önemlidir. Kaliteli bir yaşam standart oluşumunda da çok önem arz etmektedir.

Halılarımıza Japonların ilgisi nasıl?
Japonların bizim ürünlerimize olan ilgisinden son derece memnunuz. Bizler Japonya'da tanınmış, bu işi layıkıyla yapan Türk firması olma gururunu yaşamaktayız. Çünkü biz halıyı seviyoruz ve işimizi severek yapıyoruz. El dokuma halı sektöründe önemli olan doğal kaynaklar ile kaliteli ürünü uygun fiyata imalat yapabilmektir. Kaliteyi ve uygun fiyatı yakaladığınızda zaten müşteri gelip sizi bulacaktır…
İnsanlığa Değer Katmak, İz bırakmak felsefesi ile kendimizi geliştirerek hep iyisini, hep daha iyisini yapmayı kendimize amaç edinerek çalışmalarımızı süratle sürdürmekteyiz.

TÜRKİYE'DE EL DOKUMASI HALICILIK NEDEN BİTME NOKTASINA GELDİ
Yöresel Türk halı ve kilimlerinin tezgahları kayboldu, kültürümüzün en değerli örneklerini yansıtan halı dokumayı unuttuk. Türkiye genelinde halıcılığın günümüzdeki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Unutulmuş halı dokuma kültürünü canlandırma adına Halk Eğitim Merkezlerimizin zaman zaman açmış oldukları dokuyucu yetiştirme kursları var. İsteklerimiz doğrultusunda yardımcı oluyorlar, bu konuda ciddi destek alacağımızı görüyoruz.

Türkiye son yıllarda makine halıcılığının da yaygınlaşmasıyla maalesef kültürümüzün önemli bir parçası olan el dokuma halıları bitme noktasına gelmiş, üstüne bir de el dokuma halıcılığına Çin ve Hindistan'ın girmesi ile bu sektöre Türkiye'de büyük darbe vurmuştur. Bilindiği üzere halının ana vatanı orta Asya'dır. Orta Asya ve Türk Cumhuriyetlerinin tamamı halıya önem vermiştir. İpek yolu ticareti ile bu kültür İran'a kadar yayılmış ve Acem halıcılığı da bu sayede ün kazanmıştır. Söylediğiniz gibi son yıllarda ülkemizde bitme aşamasına gelmiş halıcılığı canlandırmamız gerekiyor ve biz bunun için Kars'ta kollarımızı sıvamış bulunmaktayız.

BAKANLIK ÜRETİCİ FİRMALARIN YÜKÜNÜ HAFİFLETECEK TEŞVİKLER VERMELİ…
Halıcılığı canlandırmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın teşvik ve destek konusunda neler yapması gerekiyor?

Halıcılığın canlanması adına Bakanlığın kursiyer yetiştirici programı altında destekleri var fakat bu destekler bizim diğer halı üreticisi firmalar ile rekabet etmemiz için asla yeterli değildir. Öncelikle Bakanlığın bizim gibi firmalar ile direk protokol yaparak daha uzun süreli teşvikler vermesi gerektiğini düşünüyoruz.

Bu nasıl olabilir derseniz bölgedeki Kültür Müdürlüğü aracılığı ile üretimi yapacak firmayla uzun vadeli üretim protokol yapmalı. Kültür müdürlüğü ile yapılan protokol dahilinde üretim yapmalı, bunu yaparken firmanın pazar durumu baz alınmalı, pazarı olmayan firmayla protokole gidilmesi olumsuzluklar doğuracağından, kesinlikle firmanın bir geçmişi ve halihazırda pazarı olmalı ki proje uzun vadeli ilerleyebilsin. Buna göre Bakanlığın üretici firmanın yükünü hafifletecek teşvikler vermesi gerekiyor ki Çin gibi İran gibi Hindistan gibi ülkeler ile yurt dışı pazarında rekabet edebilelim.

BÖLGEDE GÜNEŞ ENERJİSİ ÇALIŞMALARINA HIZ VERDİK..
Son sorum güneş enerjisi üzerine… Kars'ta güneş enerjisi alanında çalışmalar yapıyor musunuz?
Sadece Kars değil güneşin Türkiye'de en önce doğduğu bölgede Güneş Enerji Sektörünün gelişmediğini, bölgede ciddi potansiyel olduğunu gözlemledik. Bu doğrultuda edindiğimiz bilgi ve tecrübemizi bu bölgeye aktararak çalışmalarımıza hız verdik. Önümüzdeki süreçte Yurtiçi ve Yurtdışı ortaklarımız ile birlikte yatırımcıların ihtiyaçları doğrultusunda sadece Kars' ta değil tüm Türkiye' de ev tipi, endüstriyel tip çatı ve arazi Güneş Enerji Sistemlerinin uygulamalarını yeni mevzuatlara göre projelendirerek en doğru, en uygun ve en modern ürünleri kullanarak anahtar teslim kurulum çalışmalarını başlatmış bulunmaktayız.Kaynak: turizmhaberleri.com

                Google+ paylaş               
EL DOKUMA HALICILIK ”ARTLİNE KARS PROJESİ” İLE CANLANIYOR
          
Günün Haber Başlıkları Yorumlar

Benzer Haberler :
     BAKAN ERSOY: KARS TURİZMİ İÇİN FİZİBİLİTE RAPORLARI HAZIRLIYORUZ
     TURİZMHABERLERİ.COM AİLESİ KARS'I GEZİYOR..
     TURİST DOSTU TAKSİCİ PROJESİ VE TAKSİCİ TERÖRÜ...
     BEYOĞLU KÜLTÜR YOLU, TURİZM VE SANATLA CANLANIYOR
     ALADAĞ KAYAK MERKEZİ PROJESİ HIZ KAZANDI
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx