Bakan Ersoy Ege Turizm Merkezi Çeşme Projesini yerinde tanıttı

İZTO ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Ege Turizm Planı Değerlendirme Toplantısı“na katılan Bakan Ersoy; Ege Turizm Merkezi - Çeşme“ ve “Ege Turizm Merkezi - Didim“ projelerini yerel dinamiklere ve sektöre tanıttı.

10 Mart 2020 Salı - Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İzmir Ticaret Odasının ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Ege Turizm Planı Değerlendirme Toplantısı“nda sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütlerinin temsilcileriyle bir araya geldi.

Toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Ersoy, “Ege Turizm Merkezi - Çeşme“ ve “Ege Turizm Merkezi - Didim“ olmak üzere iki proje hazırladıklarını, bunlardan ilkinin Çeşme etabı olduğunu ve bu projenin ilk tanıtımını yaptıklarını aktardı.

Bundan sonraki paylaşımları Çeşme'de yapacaklarını vurgulayan Bakan Ersoy, bu projenin siyaset üstü olarak görülmesi gerektiğine dikkati çektiği konuşmasında, endişelerden, ön yargılardan uzak olunması gerektiğini, şeffaf olduklarını ve kamuoyuyla her şeyi paylaştıklarını söyledi.

PROJE HENÜZ HAM, GELİŞTİRİLİYOR.. HERKESİN GÖRÜŞÜNÜ ALACAĞIZ
Bakan Ersoy konuşmasında şunları kaydetti:

“Öncelikle toplantının ön yargıların kırılması açısından çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Proje daha ham, geliştiriliyor. Plan aşamasına geçmeden önce de başta bölgedeki sivil toplum kuruluşları olmak üzere genelde Ege turizminde söz sahibi olacak herkesin görüşlerini, fikirlerini almak istiyoruz. Bununla ilgili çalışma planını oluşturuyoruz. Bu bağlamda onlardan aldığımız fikirlerle projeyi geliştirmek istiyoruz. Her şeyden önce bunun siyaset üstü bir proje olarak görülmesi lazım. Ege için doğru olanların yapılması gerekiyor. Burada bulunan herkesin bu şekilde yaklaşmasını, kafadan 'karşıyız' diye yaklaşmamalarını, dinlemelerini, doğru fikirleri zaten dikkate alacağımızı bilmelerini istiyorum. Biz burada bölge insanıyla, söz sahibi olması gereken insanlarla birlikte projeleri geliştirip hayata geçirmek istiyoruz.“

Ege'nin kültürüne, yapısına ve doğasına uygun bir proje hazırlandığını aktaran Bakan Ersoy, sözlerine şöyle devam etti:

“Dünyada örnek olacak, parmakla gösterilecek bir proje hazırlanıyor. Sadece Türkiye'nin en iyi projesini değil, dünyanın en iyi turizm projelerinden birini hazırlıyoruz. Dünyada bu tarz başarılı olmuş projelerin hepsini inceliyoruz. Onlardan doğru, güzel, başarılı olan örneklerin kısımlarını alıp bu projeye yansıtıyoruz. Denenmiş fakat başarısız olmuş kısımları da bu projeden uzaklaştırıyoruz. Aslında dört dörtlük bir çalışma oluyor. Amaç bugün turizmine değil gelecek 50 yılın turizmine hitap eden bir konsept yaratmak. Bu bağlamda emin adımlarla ilerliyoruz.“

MAYIS SONUNDA PROJE GRUBU OLUŞTURACAĞIZ
Projenin gerçekleştirileceği arazinin yüzde 99'luk kısmının kamu arazisi olduğuna dikkati çeken Bakan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada devlet özveride bulunuyor ve bulunması da gerekiyor. Ekonominin geliştirilmesi, bölge halkının refahına yardımcı olması açısından. Biz burada özellikle belirtiyoruz. Bakın yatay mimari burada şart. Olmazsa olmazımız. Yapılaşma yoğunluğu çok düşük. Kıyı bandında minimum 100 metre ile bin 500 metreye varan derinliklerde genel kullanım alanları yaratıyor. Bu dünyada eşi benzeri olmamış bir çalışma. Bütün bunları yaparken de diyoruz ki; biz bunları kafamıza göre yapmıyoruz. Biz buranın doğru işleyen, uyumlu bir ekonomi olması için fikrimizi yazıyoruz ama sizlerin görüşlerini de alırız. Uygun bulmadıklarınızı tartışır çıkarırız. Ondan sonra Mayıs sonuna kadar geniş kapsamlı, yabancı danışmanların da yer alacağı bir proje grubu oluşturacağız.. Aşamalı şekilde projeyi bir plana aktaracağız ve bu aşamada da herkesin görüşlerini almaya devam edeceğiz.“

PROJENİN MALİYETİ VE FİNANSMANI NASIL SAĞLANACAK?
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, projenin maliyeti ve finansmanın nasıl sağlanacağına ilişkin olarak da şunları söyledi:

“Arazinin yüzde 99'luk kısmını devlet kendi tahsis yapıyor. Burada tahsis gelirlerinden 1 milyar dolar civarında bir gelir elde edeceğiz. Bu çok makul hesaplamalarla yapıldı. Bütün bu saydığımız kamu altyapılarını, sosyal ve kültürel faaliyetler için gerekli her şeyi buradan elde ettiğimiz gelirle gerçekleştiriyoruz. Tahsisten elde edeceğimiz gelirle bütün bu yatırımları gerçekleştiriyoruz. Geri kalan toplam yatırımcılarla birlikte tahminen 20 milyar dolarlık bir proje olduğunu ön görüyoruz ama bu tahsis ihalesini alıp yatırımcılar tarafından gerçekleştirilecek yatırım. Devlet onların önünü açmak için gerekli olan altyapı, sosyal ve kültürel alanları yani halkın kullanımına yönelik alanların yatırımı bu tahsisten elde edeceği gelirle sağlayacak. Ne genel bütçeye ne yatırımcıya ne de belediyelere ekstra bir yük getiriyoruz. Hepsini bu kaynakla sağlıyoruz. Burada aslında yükü üstlenen devlet. Arazisini bu yatırım için tahsis ediyor.“

Bakan Ersoy, Mayıs sonu gibi proje ekibi oluşturacaklarını, 2021'in son çeyreğine kadar proje ve planları tamamlamayı düşündüklerini, 2021'in son çeyreğinde tahsis ihalelerinin yapılmasını ve 2023'de de hayata geçirmeye başlanacağını bildirdi.

KAMULAŞTIRMALARLA İLGİLİ İTİRAZLARA CEVAP:
Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, kamulaştırmalarla ilgili itirazlara ilişkin de şöyle konuştu:

“Kamulaştırma alanı bir toplam projede ilk etapta şu anda yüzde 1,98'e kadar düştü. Biz burada üzerinde yapı olan alanlara çok konsantre değiliz. İlk etapta ilan ettik ama aşama aşama o alanları plan dahilinde küçültüyoruz. Kıyı olmazsa olmaz hattımız. Çünkü genel kullanım alanına açık alan olarak tanımlanacağı için burası bizim olmazsa olmazımız. Onun dışında hiçbir yerde çok katı değiliz. Bize başvurular gelmeye başladı. Bu talepleri de değerlendirdikten sonra bizim öngörümüz toplam proje alanında kamulaştırılmak zorunda kalacağımız alanın binde 3 civarında olacağını düşünüyoruz. Geri kalanın hepsi çözülmüş olacak. Özel sektör veya girişimciye ait alan çok az. Bunu da bir şekilde çözüp burayı da kamulaştırma bedelini ödeyip yapacağız. Yapılaşmanın olduğu veya tarım alanlarının hepsini de zaten kamulaştırma kapsamından çıkardık. Şu anda konuştuğumuz araziler üzerinde yatırım yapılmamış araziler. Üzerinde binalar varsa onları da çıkarıyoruz zaten. Onları doğru proje ile bu projeye dahil edeceğiz.“

KÖYLERİ TURİZMDE CAZİBE MERKEZİ YAPACAĞIZ
Bakan Ersoy, turizm alanı ve köy sağlıklaştırmaları da yapacaklarının altını çizerek “Onlara destek vereceğiz. Çünkü o köylerin yöreye uygun bir şekilde yapılandırılıp, oraların birer cazibe merkezleri olmasını sağlamamız gerekiyor. Bu proje gelirleri Çeşme bölgesindeki proje alanıyla sınırlı değil. Biz buradan elde ettiğimiz gelirle özellikle İzmir bölgesinde Kemeraltı ve Agora bölgesindeki yatırımları da tamamlayacağız. Ayrıca buraya yakın çevredeki ören yerleriyle ilgili finansman ihtiyaçları var. Oraların daha hızlı şekilde gün yüzüne çıkarılması için bu yatırımları da tamamlayacağız. Proje kapsamında Ege'nin en büyük müzesi burada yapılıyor. Hem görsel hem güzel sanatlar anlamında. Bunlar da İzmir halkının kullanıma verilmiş olacak.“ değerlendirmesinde bulundu.

YATIRIMLARA ÇEVRE STANDARTLARINA UYGUN BELGE ŞARTI GETİRECEĞİZ
Projenin sadece turizm projesi olarak görülmemesi gerektiğini, çok önemli bir çevre projesi olarak da geliştiğini ve çevreye duyarlı bölge sertifikasyonu olan dünyadaki ilk proje olacağını belirten Bakan Ersoy, şunları kaydetti:

“Yatırımların tamamına çevre belgesi alma şartı getiriyoruz. Dünyadaki tüm çevre belgelerini inceliyoruz. Türkiye'de eksik belgelendirme varsa onları da dahil ederek Çevre ve Şehircilik Bakanlığının da katılmasını sağlayacağız. O belgeleri almaya mecbur tutacağız. Hem proje bazında, geniş alanda dünyada ilk çevre belgesi almış bölge olacak hem de bütün yatırımların tamamının çevre standartlarına uygun çevre sertifikalarını alma şartı getirilmiş oluyor.“ dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy toplantının ardından, Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret A.Ş. (TARKEM) ile İzmir Ticaret Odası'nda düzenlenen tarihi Kemeraltı ve çevresinin canlandırılmasına yönelik sunum toplantısına katıldı.

“Yaklaşık 20 Milyar Dolarlık Bir Yatırım“

Bakan Ersoy, daha sonra İzmir Ticaret Odası'nda düzenlenen programda ise medya temsilcilerine Ege Turizm Merkezi-Çeşme Projesi hakkında bilgi verdi.

Türkiye'deki turizm gelirlerinin yüzde 40'ının Marmara, yüzde 40'ının Akdeniz, yüzde 10'unun Ege ve kalan yüzde 10'unun ise Anadolu'nun diğer bölgelerine yayıldığını dile getiren Bakan Ersoy, bunun 81 vilayete dağılması gerektiğini belirtti. Ege Bölgesi'nin turizmden olması gerekenin çok altında pay aldığına dikkati çeken Bakan Ersoy, birkaç doğru hamleyle bu gelirlerin artırılabileceğini, bu projenin de buradan çıktığını anlattı.

Çeşme Projesi'nin 9 bin 574 hektardan oluştuğunu ifade eden Bakan Ersoy, şöyle konuştu:

“Yaklaşık 20 milyar dolarlık, sadece yatırımcıların yapacağı bir yatırım bu. Doğuracağı yıllık ekonomi 2,5 milyar dolardan başlayıp 4 milyar doları bulacak bir proje. Bu aslında Ege projesi. Bütün Ege halkına faydası olacak bir proje. Projede 20 golf sahası, nitelikli spor tesisleri, termal merkez ve sağlık turizmine yönelik özelleşmiş turizm tesisleri, Ege'nin en büyük müzesi, Agro turizm alanı, doğa turizmi alanı, film stüdyoları, yat limanı, Bilişim Teknolojileri Serbest Bölgesi, motor sporları pisti, güzel sanatlar için ihtiyaç duyulan özelliklere sahip kültür ve sanat merkezlerinin de yer aldığı birçok yatırım bulunuyor.“

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, projede ilk yatırımların 2023'te açılacağını da sözlerine ekledi.

Etkinliğe, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, AK Parti İzmir milletvekilleri Atilla Kaya ile Necip Nasır, İzmir Valisi Erol Ayyıldız ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener de katıldı.

SOYER:İZMİR'İN TURİZM ALANLARI ORTAK DEĞERİMİZDİR
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile de görüştü. İzmir'in yeni turizm hedeflerinin ele alındığı buluşmada Çeşme Yarımadası ve tarihi İzmir başta olmak üzere birçok konu ele alındı.Görüşmede turizm projelerinin yerel ve merkezi yönetimin ortak anlayışıyla ilerlemesi konusunda mutabakata varıldı. Toplantıda, turizm projelerinin yerel ve merkezi yönetimin ortak anlayışıyla ilerlemesi gerektiğine ve kent vizyonunda fikir birliğinin önemine vurgu yapıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin temel hedefinin kentin refahını artırmak ve bu refahın adil paylaşımını sağlamak olduğunu ifade eden Tunç Soyer, bu stratejinin Birleşmiş Milletler'in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda gerçekleştirileceğinin altını çizdi.

Soyer, görüşmede şunları ifade etti: “İzmir'in turizm stratejisi ilgili tüm paydaşların katılımıyla hazırlandı. Bu yeni strateji, kent merkezinin İzmir'in öncelikli turizm odağı olması gerektiğini net olarak ortaya koymuştur. Benzersiz tarihi değerleri nedeniyle İzmir'in turizmdeki asıl rekabet gücü tarihten ve bununla bağlantılı şehir içi turizmden gelmektedir. Yatırımların merkezde yapılması halinde, düşük maliyetli projelerle İzmir turizmini kısa sürede dört kat büyütmek mümkündür. Belediyemiz ve Bakanlığımız bu stratejinin uygulanması için birlikte çalışmalıdır.Birlikte çalışma iradesi bizim için her şeyden daha önemli. Başından beri kent vizyon ortaklığımız var. TÜRSAB, İzmir Ticaret Odası da bu yapının içinde. Şehir merkezinde düşündüğümüz ve ortak hazırladığımız projeyi de bakanımıza arz edeceğiz. '' ''

Soyer sözlerine şöyle devam etti: “Yeni Çeşme Projesi ortaya konmadan önce Bakanlar Kurulu kararıyla Çeşme'de 11 farklı bölgede toplam 7477 hektarlık alan turizm merkezi ilan edildi. Bu kapsamda Alaçatı Turizm Merkezi ve Şifne Turizm Merkezi'nin 1/5000 nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı onandı. Bu bölgede onaylanan imar planı 416 hektar olup onaylanmış alanların sadece yüzde 28'i kullanılmıştır. Çeşme turizmini geliştirmek için bu alanlar Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın önceliği olmalıdır.

Çeşme Yarımadası su fakiri bir bölgedir. Bölgedeki su kullanım ihtiyacının 2050'ye kadar yaklaşık iki kat artacağı öngörülüyor. İZSU'nun Çeşme İçme Suyu Master Planı, bu büyüyen talebi karşılamak üzere deniz suyundan içme suyu temini dahil pek çok yatırım içeriyor. Bölgedeki turizm yatırımları planlanırken projeyle ilişkili nüfus artışı, yapılaşma ve golf sahaları gibi aşırı su tüketen arazi kullanım biçimleri bölgenin içme ve kullanım suyu master planında öngörülmelidir.

Yapılaşması öngörülen alan Çeşme ilçesinin en önemli su toplama havzalarından biri olan Kutlu Aktaş Barajı'nın koruma alanlarında yer alıyor. Projenin otoyolun güneyinde kalan yayılım aksı ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2018'de Nitelikli Doğa Koruma Alanı olarak tescillenmiş ve bakanlığın resmi kaynaklarına göre bu bölgede yapılaşma yasaktır. Turizm projesinin geliştirme süreci alanın bu yasal özellikleri esas alarak yapılmadır. '' dedi.
Kaynak: turizmhaberleri.com

                Google+ paylaş               
BAKAN ERSOY EGE TURİZM MERKEZİ ÇEŞME PROJESİNİ YERİNDE TANITTI
          
Günün Haber Başlıkları
ÇİN'DE 350 BİNDEN FAZLA ŞİRKETE DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ İMKANI
KORONAVİRÜS SÜRECİNDE İŞTEN ÇIKARMA 3 AY YASAKLANIYOR:
KORONA GÜNLERİNDE ENGELSİZMİR İÇİN YENİ YOL HARİTASI
AFRİKA'DA VAKA SAYISI 10 BİNİ AŞTI Yorumlar

Benzer Haberler :
     CEM POLATOĞLU'NDAN YENİ DÜNYA DÜZENİNDE TURİZM..
     TURİZM EMEKÇİLERİ DE DESTEK VE ÇÖZÜM BEKLİYOR
     FIJET: TURİZM MEDYASINA ULUSAL VE KÜRESEL İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI
     YENİ BİR TURİZM FELSEFESİ YARATMA ZAMANI
     BAKAN ERSOY: SEKTÖREL DESTEKLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPACAĞIZ
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx