TurizmHaberleri.Com 

REHBER İN AŞAĞI..! İŞTE SEKTÖR GERÇEKLERİ...

Turizmhaberleri.com Yazarı ve 22 yıllık Profesyonel Turist Rehberi Asil S.Tunçer’i hangi seyahat acentası tur esnasında valizini eline verip Erzurum’da otobüsten indirdi. TURSAB ve TUREB’i göreve davet ediyoruz.

10 yıldır yüzlerce makale, haber, yazı dizisi ile yurtiçi ve yurtdışında geniş okur kitlesine ulaşan Turizm Yazarı ve Tarih Araştırmacısı Asil S. Tunçer; aynı zamanda Türkiye’nin en deneyimli, saygın profesyonel turist rehberlerindendir. Yazıları turizm öğrencileri ve genç rehberler tarafından yakından takip ediliyor, üniversite tezlerinde kaynak olarak kabul görüyor. Steve Jobs’a İstanbul’da rehberlik yapmıştır, kitabında tarih öğretmeni olarak yer alır ancak bu durumu övünme konusu yapmayacak kadar mütevazıdır. Turlara çıkmadan önce 2-3 haftalık yazılarını tarihleriyle birlikte teslim eder, okurlarına karşı inanılmaz sorumluluk duygusuna sahiptir. Sağlık sorunları yaşadığı zamanlarda veya ameliyata girerken dahi önce yazılarını hazırlar, gazeteye gönderir.

Grubuyla veya şahsi gezilerinde gittiği müze, ören yerinde gördüğü eksikleri, kültür, turizm ve tanıtıma yönelik yerel sorunları yazılarında mutlaka gündeme getirir, çözümün bir parçası olur. Bakanlık müfettişi gibi çalışan yazarımız Tunçer’in pek çok yazısı bu kapsamda Bakanlık tarafından dikkate alınmış ve gereği yapılmıştır. Rehber- Yazar dostumuzu daha iyi anlamak için tamamen gönüllü bir anlayışla yazdığı yüzlerce yazısını okumanız gerekiyor.

ASİL S.TUNÇER’İN BAŞINA GELENLER SEKTÖRÜN GERÇEĞİ
Bizler yaptığımız işlerle övünmeyiz, buna zamanımız da yoktur. Neden durduk yerde Asil S. Tunçer’i anlatma gereği duyduk çünkü tur programı için geldiği Antalya’da birkaç saatliğine buluştuk. Bana “başıma neler geldi Nilgün Hanım” dediğinde; “hayırdır, anlat bakalım Asil dostum” dedim merakla.

BİR TURUN ANATOMİSİ....
İşte kendi anlatımıyla günümüz Türkiye’sinde bir turist rehberinin başına gelenler:

“İstanbul, Erzurum, Bayburt turu için özellikle Baksı Müzesi konusunda uzman rehber arayışında olduğunu belirten 28ANSE TUR Yetkilisi Esra Başeskioğlu ile görüşerek tur programı için anlaştık. 28-30 Eylül tarihli düzenlenen uçak biletlerini alarak 3 günlük tur için İzmir’den İstanbul’a hareket ettim. Sabaha karşı İzmir’den İstanbul’a oradan da grupla Erzurum’a uçarak tura başladım.

Yola çıktıktan sonra tur yetkilisi Esra Başeskioğlu gerek bana gerek otobüs sürücüsüne sinirli tavırlarla bağırdı, agresif bir duruş sergiledi, Sürekli kaptanı sakinleştirmeye, tura devam konusunda iknaya çalıştım. Tur programına hiç uyulmadı, anlatımlarıma sürekli müdahale edildi ancak her şeye rağmen turun huzuru için sesini çıkarmadım.

Rehber ve acentenin imzalaması gereken sözleşmeyi birkaç kez hatırlattığım halde “otelde, valizimde, daha sonra imzalarız” denildi, bir denetim olduğu takdirde suçlu duruma düşecekleri konusunda uyardığım halde sözleşme tur süresince imzalanmadı.

“Erzurum’da camiyi uzun anlattın, Bayburt’ta anlatma” dendi, Bayburt’a geldik. Bu sefer “camiden geçiyoruz, kısa da olsun anlat” denildi. Trafiğin ortasında durdurdu aracı, arkamızda 10 araç sırada, bu ortamda kısaca anlattım camiyi. Sonra yemeğe geçtik. Yemekten sonra da “cami sunumu çok kısa oldu” dedi, tekrar camiye gittik. Ben grubu bekledim ama Esra hanım insanları alışverişe götürdü. Yemekten sonra Kale’ye tur yapacaktık, onu iptal etti, sonra “Narman’a gidiyoruz” dedi, Yola çıktık fakat yolda fikir değiştirdi, “Kongre Binası yapalım” dedi. Ondan da vazgeçti, “Abdurrahman Gazi’ye gidiyoruz” dedi. Sonunda Aziziye Tabyası’nda karar kıldı. Her bir-iki saatte programda değişti ve yeni bir rota belirlendi Kaptan başta olmak üzere rotaya adapte olmakta zorlanmaya başladık. Yolcular bile kesin olarak nereye gittiklerini ve saat kaçta otelde olacaklarını sormaya başladı.

REHBER İN AŞAĞI…!
“Çoruh nehri 410 km Türkiye’de; 25-30 km’de Gürcistan’da” dediğim için “yanlış biliyor ve yanlış bilgi veriyorsun, Çoruh Nehri toplam 150 km’dir. Ayrıca Baksı’yı bilmiyorsun; tura çıkmadan önce internetten çalış da gel” diyen Esra hanım Erzurum’da otobüs kaptanına durmasını söyledi.. 30 Eylül 2018 tarihli uçak biletimin tarihini 29 Eylül olarak değiştirttiğini belirterek “burada inin” dedi.. Yolcular şaşkınlık içinde. Nutkum tutuldu, ne diyeceğimi bilemedim. Karşımdaki bir hanım ve işverenim pozisyonunda. Ne desem haksız duruma düşebilirdim. Denileni yaptım ve indim. Valizimi elime verdiler, yol ortasında elimde valiz öylece kaldım. Hizmet bedelinin hesabıma göndereceğini söyledi. Yolcularımla vedalaşmama bile izin verilmedi. Çoruh nehrinin uzunluğunu kendisinin yanlış bildiğini, turdakilere doğru bilgi aktardığımı söylesem de nafile. Baksı Müzesini 9 sene önce ilk gezen ve köşemde de yazanlardanım.” Tıklayın: www.turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp?ID=1178


SÖZLEŞME NEDEN İMZALANMADI
22 senelik meslek yaşamında hiç bu kadar aşağılanmadığını, uzun süre kendine gelemediğini, günlerce baş ağrısı çektiğini ve uyuyamadığını, hatta mesleği bırakmayı bile düşündüğünü anlatan Asil S. Tunçer’e sözleşmeyi sordum. Bu turda rehberle sözleşme imzalanmamış, her hatırlatıldığında ”valizde, otelde, olur” hallederiz, denilerek ötelenmiş imza kısmı. Aradan 1,5 ay geçmesine rağmen hizmet bedeli de henüz ödenmemiş. En son 22 Ekim 2018 tarihinde tekrar hatırlatılmış ancak ses seda yok karşı taraftan. Üç günlük hizmet bedeli 3x500=1.500 TL.

22 yıllık profesyonel turist rehberinin anlattıkları noktası virgülüne bu şekilde. Asil S.Tunçer, bana uçak bileti belgelerini, yazışma detaylarını, tur programını ve resimleri gönderdi. Bütün bunları dinledikten sonra bir turizm gazetecisi olarak sessiz kalamazdım, hele turizmhaberleri.com Ailesinin değerli yazarı, Türk turizminin deneyimli saygın bir rehberi söz konusu ise… Buradaki amacımız ise sektörde yaşanan bu sorunların çözümlenmesi ve sektörel etik kurallara uyulmasına dikkat çekmektir.

MESLEK YASALARININ BOŞLUKLARI SEKTÖRE ZARAR VERİYOR
Profesyonel turist rehberleri çok uzun yıllar meslek yasası için büyük mücadeleler verdiler. Rehberlerin 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu’nu büyük bir gecikmeyle 2012 yılında yürürlüğe girerken, bir diğer meslek örgütü TÜRSAB’ın 1618 sayılı meslek yasası bugün sektör sorunlarının çözümü noktasında ve ihtiyaçlara cevap vermesi bakımından yetersizliklerle doludur. Türkiye’nin en önemli iki meslek birliğinin daha yakın temas içinde olmaları, yasal düzenlemeler için işbirliğine girmeleri sektörü rahatlatan bir ortam yaratacaktır. Zira uzun süre devam eden krizler ve belirsizliklerle zor günlerden geçerek bugünlere gelebilen bir sektörden bahsediyoruz. Meslek örgütleri her iki tarafı da birleştirici, yol açıcı, rahatlatıcı bir güç olma sorumluğunu üstlenmelidir.

TÜRSAB VE TUREB’İ GÖREVE DAVET EDİYORUZ…!
1-Şimdi 28 ANSE TOUR yetkilileri ve tur görevlisi Esra Başeskioğlu’ndan tüm bu yaşananlarla ilgili bir açıklama bekliyoruz. Şikâyet ile ilgili karşı tarafa da söz hakkı veriyoruz.

2- TÜRSAB Başkanı Sayın Firuz Bağlıkaya’dan rehberlerin mesleki gururunu, onurunu ayaklar altına alan bu şikayetin muhatapları ile görüşülerek araştırılmasını, seyahat acentesinin rehberin ısrarına rağmen neden sözleşmeyi imzalamadığının sorgulanmasını talep ediyoruz.

3-TUREB Turist Rehberleri Birliği Başkanı Sayın A Zeki APALI’dan da turist rehberini aşağılayıcı adeta cezalandırıcı nitelikteki bu davranışın araştırılmasını, sözleşme imzalamayan, bahaneler ve asılsız iddialarla işini düzgün ve ciddi yapan bir rehberi otobüsten indiren dolayısıyla yola rehbersiz devam eden 28ANSE TUR ile ilgili olarak TÜRSAB’a resmi yazı yazılması hususunda, gereğinin yapılmasını talep ediyoruz.

4- Ayrıca başka bir kente gidip orada tura başlayan rehbere sözleşme imzalamamakta direnip, bunu kullanan ve rehberin elini kolunu bağlayan seyahat acentalarının sözleşme imzalanması konusuna yeni bir uygulama ile daha sağlıklı düzenleme getirilmesini talep ediyoruz.

NilgünATAR
Turizm Yazarı
Yayın Tarihi : 07.11.2018
www.TurizmHaberleri.com

----------------------------=oOo=------------------------------
Bu Köşe Yazısı www.TurizmHaberleri.com'dan alınmıştır.