TurizmHaberleri.Com 

GEÇTİ BU DEMDE CİHANDAN PİR-İ MİMARAN SİNAN

Dünyanın mimarlık tarihinin en önde gelen şahsiyetlerinden 50 yıl mimar başı olan Sinan’ın 450 den fazla eseri vardır.


Yazarlarımızdan Yusuf YAVUZ’un Mimar Sinan’ın yetiştiği toprakların uzanan yaşam çizgisine olan etkilerinin ele alınması önerisi özgün eserlerinin bulunduğu Kayseri’nin Ağırnas Köyü’nden İstanbul’a oradan da dünyaya yayılmış eserlerin zenginliğine taşıdı.

Koca Sinan’ın En Büyük Ustası Erciyes
Taş, bu bölgenin kaderi. Katlanmak zorunda kaldığı koşulları umutla ve emekle yaşam ustalığına dönüştüren insanların coğrafyası burası. Dini, dili, inancı ne olursa olsun binlerce yıldır bu toprakların öyküsü hep benzer biçimde yazılmış. Coğrafyanın insanı, insanın kültürü biçimlendirdiği zaman akışının içinde kimlik bulan nice dehadan biri olan Koca Sinan’ın en büyük ustası Erciyes tir.
(Mimar Sinan sokağı Ağırnas-Foto: Yusuf Yavuz)

Tıpkı Ahlat’ın taş ustalarını sabırla yetiştiren bilgenin Süphan ve Nemrut dağları olması gibi, Erciyes ve Hasan dağları da Sinan gibi yüzlerce dâhiye sessizce el vermiş, içlerindeki cevheri açığa çıkarmıştır. Bu yüzden Sinan ı anarken ve onu anlamaya çalışırken bu toprakların insanına bu bütünlüğün fotoğrafını yansıtabilmeliyiz. Bu bütünlüğü anlatamadığımız sürece Anadolu nun Erciyes gibi ulu dağlarının yeni Sinan’ lara el vermesini beklemek hep hayal olarak kalacak… Yazarımız Yusuf Yavuz, ilgili kurum ve kuruluşları çok yerinde bu önerisi ile evveliyatı ile birlikte unutulmamaya çağırdı
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=34216

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu
Değerli yazarımızın tespitini yazımın başındaki cümle ile birlikte yeni dünya düzeni kapsamında Türkiye Turing e Otomobil Kurumu’nun yayını ile birlikte yenileşim ortamına taşıyabileceğimiz bir etkinlik olarak değerlendiriyorum.

Üyesi olmaktan mutluluk duyduğum 397.nci sayısı ile ilk turizm dergisi olma niteliğini taşıyan TURİNG Dergisi ekinde her ay ulaşan değerli yayınlardan biri olan “Mimar Sinan’ın İstanbul’u isimli envanterde ÇEKÜL Vakfı tarafından değerlendirilen eserler yer almaktadır.

Sinan Rotaları
Eserlerin mimari, sanat tarihi, toplumsal yönleri ile incelenmesi bunların Ağırnas’tan Balkanlara uzanan, İstanbul ağırlıklı “Sinan Rotaları “olarak planlanması diğer kültür rotaları için bir yol göstericilik de içeriyor.

Böyle bir rota planlaması yapabilen ülkeleri E.4.0 bakış açısı ile yenileşimci pazarlama uygulamaları kazanacağını düşünüyorum.
Başındaki uyarı nedeniyle fazla alıntı yapamadığım bu kitabı ilgi duyan herkesin okuması gerektiğini mimari ve sanatın toplumun tümü açsısından önemini bir kez daha hissedebilmeleri açısından öneriyorum.

Ankara ve Mimar Sinan
Mimar Sinan’ın Ankara’daki tek eseri “Cenab-ı Ahmet Paşa Camii” dir. Mimar Sinan Anıtı ise Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nin önündedir. Atatürk’ün 2 TEMMUZ 1935 yılında “Türk Tarih Kurumu’na verdiği “Sinan’ın heykelini yapınız” talimatı Türkiye Emlak Kredi Bankası tarafından Heykeltıraş Hüseyin Anka’ya yaptırılarak 1956 yılında yerine getirilmiştir. Sinan kaide üzerinde ayakta, kendisine özgü giysileri içerisinde mermerden, 4.99 m. yüksekliğinde tasvir edilmiştir. Heykelin ağırlığı 7 tondur. Mermer tabanının önünde kitabesinde “Mimar Koca Sinan 1490-1588 Türkiye Emlak Kredi Bankası’nın ilim ve sanat camiasına armağanıdır.” ifadesi bulunmaktadır.

turizmhaberleri.com Ailesi olarak, 15-22 Nisan Turizm Haftası'nı dünya mimarlık tarihinin en önemli isimlerinden Mimar Sinan'ın hayatını ve kişiliğini gündeme taşıyarak kutluyoruz.

TTOK ve Yusuf YAVUZ’a teşekkürlerimle.
HüsnüGÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
Yayın Tarihi : 15.04.2019
www.TurizmHaberleri.com

----------------------------=oOo=------------------------------
Bu Köşe Yazısı www.TurizmHaberleri.com'dan alınmıştır.