TurizmHaberleri.Com 

TURİZMDE SEVGİ VE ÇİÇEK GÜNÜ 20.08.2020

Söğütözü 3.bölüm

FIJET-TÜRKİYE- ATURJET'in kapalı bir grupla yaptığı Isparta gezisini ve Turizm Yazarımız Adil ÇULHAOĞLU’nun bugünkü yazısını okuduğumda Anadolu’nun dünya kültüründeki farklılıklarını yansıtabileceği bir başka etkinliğin işaretin aldım. 20 AĞUSTOS gelenekselliğe ulaşabilecek “Turizmde Sevgi ve Çiçek Günü “ olmalı diye düşündüm.

Gelecek yıldan başlamak üzere tüm dünya ile paylaşacağımız bu etkinliğin ilkini 20.08.20 olarak duyurabiliriz. Turizm dünyamız da kısır tartışmaların ötesinde “Çiçeklerin Gizli Dili’ni” * Anadolu’nun özgün çiçekleri başta olmak üzere konukları ile paylaşabilirler.
Anadolu’dan sevgi ve çiçek taşıyan her ongun bu etkinliğe anılmaya değer bir katkı sağlayacaktır; bence Çiçeklerin Gizemli Dili’nden yararlanmanın yolu canlı çiçekle yapılacak bir kutlamalardır. Meslek Kuruluşlarının önderliğinde Üniversitelerimizle, Tasarımcılarla, Ressamlarla paylaşılacak bir çalışma dünyada tek ve ilk olacaktır.

Bitkilerin Gizli Yaşamı
Son yıllarda yapılan araştırmalar doğanın birer parçası olan bitkilerin bütün canlılarla iletişim kurma konusunda bizim hayallerimizin ötesinde bir hassasiyete sahip olduklarını İnsanların düşüncelerini okuyabildiklerini her türlü davranış ve ilgiyi hafızasına kaydedebildiklerini gösteriyor. Aynı zamanda bu bilgileri diğer bitkilerle de paylaşıyor. *

Anadolu’nun Sevgi Taşıyan Özgün Çiçekleri
Ankara Gölbaşındaki Sevgi çiçeği ile beraber pek çok çiçeğimiz, Halfeti’nin Siyah gülü, Ters Laleler, Isparta gülleri, Lavantaları, Sinop'un kum zambakları gibi çiçeklerimiz özgün isimleri bu iletişim dünyasında yer almaktan mutlu olacaklardır.
Turizm Medyasını temsil edildiği kuruluşlar da mensuplarını bülten yayınlayan konumdan çıkararak yapılan çağrılara katılmalarını sağlamaları halinde ve bu yazımızda olduğu öneriler geliştirmelerine, kendi izlenimleri ile yapacakları aktarımları için olanaklar hazırlarlar. Bülten yolu ile yapılan yayınlar matematik ifade ile 1-n ile ifade edilen etkileşim sağlarlar. Hele bir de İngilizce olurlarsa.

2000 yılındaki Tanıtım filmlerimizde sevgiyi temsil eden güller Almanya’daki toplumun tercihlerinden birinin bir paylaşımı idi. Şimdi bu paylaşımım yeni gelişmelerin evreninde evrimleştirmeyi öneriyoruz.**

Turizmhaberleri.com ailesi olarak İnsanlığın sevgiye ve barışa ihtiyaç duyduğu şu günlerde Birbirimize sevgiyle bakacağımız, kucaklayacağımız günler dilekleriyle herkese, Dünyada sadece Anadolu’muzda yetişen çiçeklerin gizli dilinin saklı olduğu birer demet gönderiyoruz. Bugün dostlarımıza çiçek vermeyi unutmayalım.

Dün trafik kazasında kaybettiğimiz TTOK’tan tanıdığım Bakan Yardımcımız Prof Dr. Ahmet Haluk Dursun’a a Allah’tan rahmet, başta kederli ailesi olmak üzere Sektörümüze, dost ve sevenlerine başsağlığı ve sabırlar dilerim.

* Kaynak: Bitkilerin Gizli Yaşamı, Peter Tompkins/Christopher Bird, 1973, Sungur Yayınları, Çev: Sulhi Dölek. Derleyen: Osman Kutlu

** 2000 yılı tanıtım kampanyamızın temelini o yıl Almanya’da yapılan bir anketin iki sorusu oluşturmuştu. “Rüyanızda en çok neyi görürsünüz ’’ ve “en sevdiğiniz çiçek hangisidir ’’. Almanlar rüyalarında en çok tatili görüyorlardı. Bundan bir slogan çıkardık: TÜRKEI-KEIN TRAUM KANN SCHÖNER SEIN (Hiçbir rüya Türkiye kadar güzel olamaz). Anket sonuçlarına göre en sevilen çiçek ise sevgiliye verilen “Gül ’’ dü. www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=25717


HüsnüGÜMÜŞ
FİJET-ATURJET ÜYESİ
Yayın Tarihi : 21.08.2019
www.TurizmHaberleri.com

----------------------------=oOo=------------------------------
Bu Köşe Yazısı www.TurizmHaberleri.com'dan alınmıştır.