TRANS KAFKASYA'NIN SINIRAŞAN SU YÖNETİMİ

Sorunlar ve Öneriler...

ÖZET
Transkafkasya bölgesinde tek bir ülkeye dayalı su yönetimi anlayışı ile sınıraşan su yönetimi sorunlarını çözmek mümkün değildir. Bölge ülkeleri , konuyu havza ölçeğinde doğal çevreyi ve sosyo ekonomik kalkınma ihtiyaçlarını da dikkate alan yenilikçi bir hidropolitik yaklaşımla ele alarak çözüme ulaşabilirler.

Güney Kafkasya Karadeniz ve Hazar Denizi arasında Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan ın yer aldığı bir coğrafyadır. Güney Kafkasya bölgesi sınıraşan su sorunları açısından tüm Kafkasya bölgesinde öne çıkmaktadır. Bu nedenle Kafkaslardaki sınıraşan su sorununun incelenmesine öncelikle Güney Kafkasya dan başlanmalıdır. Güney Kafkasya nın sınıraşan su sorunu ele alındığında doğal olarak Türkiye ve İran ın sınıraşan suları da birlikte ele alınmalıdır. Bu nedenle Güney Kafkasya nın sınıraşan suları için yapılan bu çalışmada 5 ülkenin ( Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, İran ) sınıraşan su kaynakları incelenmiştir.

Kafkasya; tarih boyunca ticaret ve göç yolları oluşturmanın yanında, kültürlerin kesiştiği önemli bir kavşak noktası olmuştur. Doğu–Batı arasında bir köprü oluşturan ve Avrasya coğrafyasının en hassas bölgesinde bulunan Kafkaslar, siyasi ve ekonomik açılardan tüm dünyanın ilgisini cezp etmesinin yanında, bir çok güç odağının etkinlik mücadelesine de sahne olmaktadır. Özellikle, Türkiye ile doğrudan sınır ve çoğrafi bağlantısı olan Transkafkasya (Güney Kafkasya), Türkiye nin, Orta Asya devletleri ile temasında, güney-kuzey arasında irtibat yeri olmaktadır

Bu makalede bölgenin sınıraşan su havzalarındaki mevcut durum ve gelecek ,hidrojeopolitik, hidrolojik, klimatolojik,ekolojik olarak ele alınıp incelenmiştir.

Makalenin tümü için lütfen tıklayınız:

http://www.hidropolitikakademi.org/tr/trans-kafkasyanin-sinirasan-su-yonetimi-sorunlari-ve-oneriler.html
          |                              

Dursun YILDIZ
Su Politikaları Derneği Başkanı
14 Nisan 2017 Cuma
Mesaj Gönder 2566 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TÜRSAB İÇİNDE TÜRSAB GİBİLER….

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
CEMRE DÜŞTÜ BİR KEZ DAHA GÖĞÜN BAĞRINA

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
SOYAĞACI

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
DÜNYA BANKASI (WORLD BANK GROUP) TURİZM SEKTÖRÜ TOPLANTISI (1)

Mahmut Ökçesiz
Yazara Mesaj gönderin
ISTANBUL TARİHİ MEZARLIKLARI -22

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
DATÇA BADEM ÇİÇEĞİ FESTİVALİ

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
TURİZMCİLERE YENİ FIRSAT YAŞLI TURİZMİ

Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ
Yazara Mesaj gönderin
KENTSEL DÖNÜŞÜM ORMANCILIĞI

Berk KARABAŞ
Yazara Mesaj gönderin
SİNGAPUR' UN RENKLİ DÜNYASINDAYIM..

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .