TRANS KAFKASYA'NIN SINIRAŞAN SU YÖNETİMİ

Sorunlar ve Öneriler...

ÖZET
Transkafkasya bölgesinde tek bir ülkeye dayalı su yönetimi anlayışı ile sınıraşan su yönetimi sorunlarını çözmek mümkün değildir. Bölge ülkeleri , konuyu havza ölçeğinde doğal çevreyi ve sosyo ekonomik kalkınma ihtiyaçlarını da dikkate alan yenilikçi bir hidropolitik yaklaşımla ele alarak çözüme ulaşabilirler.

Güney Kafkasya Karadeniz ve Hazar Denizi arasında Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan ın yer aldığı bir coğrafyadır. Güney Kafkasya bölgesi sınıraşan su sorunları açısından tüm Kafkasya bölgesinde öne çıkmaktadır. Bu nedenle Kafkaslardaki sınıraşan su sorununun incelenmesine öncelikle Güney Kafkasya dan başlanmalıdır. Güney Kafkasya nın sınıraşan su sorunu ele alındığında doğal olarak Türkiye ve İran ın sınıraşan suları da birlikte ele alınmalıdır. Bu nedenle Güney Kafkasya nın sınıraşan suları için yapılan bu çalışmada 5 ülkenin ( Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, İran ) sınıraşan su kaynakları incelenmiştir.

Kafkasya; tarih boyunca ticaret ve göç yolları oluşturmanın yanında, kültürlerin kesiştiği önemli bir kavşak noktası olmuştur. Doğu–Batı arasında bir köprü oluşturan ve Avrasya coğrafyasının en hassas bölgesinde bulunan Kafkaslar, siyasi ve ekonomik açılardan tüm dünyanın ilgisini cezp etmesinin yanında, bir çok güç odağının etkinlik mücadelesine de sahne olmaktadır. Özellikle, Türkiye ile doğrudan sınır ve çoğrafi bağlantısı olan Transkafkasya (Güney Kafkasya), Türkiye nin, Orta Asya devletleri ile temasında, güney-kuzey arasında irtibat yeri olmaktadır

Bu makalede bölgenin sınıraşan su havzalarındaki mevcut durum ve gelecek ,hidrojeopolitik, hidrolojik, klimatolojik,ekolojik olarak ele alınıp incelenmiştir.

Makalenin tümü için lütfen tıklayınız:

http://www.hidropolitikakademi.org/tr/trans-kafkasyanin-sinirasan-su-yonetimi-sorunlari-ve-oneriler.html
          |                              

Dursun YILDIZ
Su Politikaları Derneği Başkanı
14 Nisan 2017 Cuma
Mesaj Gönder 2766 Yorumlar

Uzm.Dr. Sinan İbiş
Yazara Mesaj gönderin
MEDİKAL TURİZM EKONOMİSİNDE KÜRESEL EĞİLİMLER

Nihan Atasayar EŞLİSOY
Yazara Mesaj gönderin
EXPAT NASIL OLUNUR?

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ARILAR VE ESENLİĞİMİZ

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ IV

Kemal ŞENDİKİCİ
Yazara Mesaj gönderin
ÇANAKKALE KAÇAK ACENTACILIKTAN GEÇİLMİYOR!

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
ALPU OVASI'NI KARARTACAK TERMİK SANTRALE İPTAL KARARI

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
İSTANBUL ANILARIM III Yorum VAR !

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
BANDUNG, YOGYAKARTA, ENDONEZYA

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
TÜRSAB'A DEĞİŞİM DAYAKLA MI GELECEK...

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .