TURİZMİN TÜRK YUNAN DOSTLUĞUNA KATKILARI

TURİZM, Türk-Yunan halkı için iyi bir köprü olarak dostluğa hizmet vermektedir.


Özellikle; son zamanlarda turizmin gelişmesine yönelik etkin faaliyet ve çalışmalar bu konuda bizleri memnun etmekte ve gelecek adına dostluk tohumlarının filizlenip gelişeceğini göstermektedir. Turizm sayesinde her geçen gün ülkemize gelen Yunan halkı; bizim yaşam tarzımız, yemek, müzik kültürümüz gibi benzerlikleri bizzat görerek, kardeş ülkeler olduğumuzu en iyi şekilde anlıyorlar. Türk halkıda, komşu ülkeye yaptığı ziyaretlerle aramızdaki ortak noktaları görüp kardeşliğimizin bilincine varıyorlar. Aradaki benzerlikler çoğu zaman şaşırtıcı olabiliyor. Ortak noktalar ve benzerlikler her zaman insanları kaynaştırmada olumlu ve yaptırım gücü fazla olan özelliklerdir.

Kanımca; iki ülke halkının birbirini tanıması için turların özellikle yoğun bir kriz yaşanan bugünlerde karşılıklı olarak arttırılması, özellikle adalar turizminin bu konuda yakın mesafeler avantajı da kullanılarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

Turizmcilerin, görevini bu konuda layıkıyla yaparak, iki ülke halkının yaşadıkları, gördükleri ve işittikleriyle bu iki ülkeyi karşılıklı olarak tanımalarına, bu vesile ile dostluğumuzun pekişmesine katkıda bulunduğumuzu düşünüyorum.

Kişisel görüşüm; genç nüfus olan öğrenci turları düzenlenmesi yönündedir. Çünkü yeni neslin eskiye ait kötü düşüncelerden ve tutumlardan ancak bu şekilde uzaklaşacağına ve gerçek dostluk bilinciyle komşu ülkeye yaklaşım sağlayacaklarına inanıyorum.

Buna ek olarak, dostluk köprüsünü kurabilmek için bir büyük katkının sanatsal faaliyetler ile gerçekleşebileceği kanısındayım. Sanat; evrensel olduğu için tüm toplumların ortak dili olup toplumların kaynaşmasında etkin rol alabilir. Buna bağlı olarak; halen yapılmakta olan ve büyük dinleyici kitlesine sahip iki ülke sanatçılarının konserlerinin dostluğa ve kardeşliğe katkılarının artmasının devamını diliyorum. Son aylarda gördüğüm şu ki; özellikle Yunan adaları ile Türkiye arasındaki turizm gelişirse, yıllarca aynı kültür ile harmanlanmış halklar, birbirlerine daha çok kaynaşacak ve geçmişin acı izleri de bu sayede silinebilecektir. Ön yargılarından arınmış, sadece dostluk ve kardeşlik arzularıyla dolu halkların, ekonomisine destek olacak her türlü girişimin ülkemiz turizmine de fazlasıyla pozitif yönde geri döneceği düşüncesindeyim.

Dostluk köprüsünün kurulması ve korunması için biz turizmcilere büyük görev düşmektedir. Bizler de bu görevi onurla ve gururla tüm donanımımızla yerine getirmeye hazır turizm elçileriyiz.

      |                              

Berk KARABAŞ
Profesyonel Turist Rehberi-Yeminli Tercüman- Filolog
25 Mayıs 2017 Perşembe
Mesaj Gönder 1881 Yorumlar

Nilgün ATAR
Yazara Mesaj gönderin
GAP YTK BAŞKANLIĞINA KADIN ADAY OLURSA...

Hikmet TOSUN
Yazara Mesaj gönderin
İNANÇ TURİZMİNDE SEYİT BİLAL İBRAHİM HAZİRESİ

Yusuf YAVUZ
Yazara Mesaj gönderin
ATATÜRK'ÜN MİRASI BOTANİK BAHÇESİ ŞİMDİLİK KURTULDU!

Merve Baş BULUT
Yazara Mesaj gönderin
BESLENME ENGELİYLE SEYAHAT ETMEK...

Serdar Taştanoğlu
Yazara Mesaj gönderin
HOŞGELDİN BABACIĞIM I Yorum VAR !

Dursun YILDIZ
Yazara Mesaj gönderin
ÇORLU TREN KAZASININ FAİLİ SU'YUN KUVVETİ Mİ.?

Asil S. TUNÇER
Yazara Mesaj gönderin
SELANİK TÜRKLERİNDİ –I-

Hüsnü GÜMÜŞ
Yazara Mesaj gönderin
ANADOLU SU KÜLTÜRÜ MERKEZİ Yorum VAR !

Olay SALCAN
Yazara Mesaj gönderin
BALİ, ENDONEZYA

Tüm Yazarlarımız
Koşe Yazıları RSS hizmeti


İslami Oteller
Otel Fiyatları


. . .